νομοθεσια

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: νομοθεσια

Post by hemilios »

Μια απορία.

Τον χειμώνα που υπάρχουν σημαδούρες αλλά δεν υπάρχουν λουόμενοι εν δυνατό να μας γράψουν ότι είμαστε μέσα από τις σημαδούρες;

User avatar
Mnason
Posts: 111
Joined: Fri Aug 10, 2007 7:14 am
Location: Λεμεσός

Re: νομοθεσια

Post by Mnason »

Από το τέλος Οκτωβρίου μέχρι και τις αρχές Μαίου δεν υπάρχουν σημαδούρες στο νερό, θα το παρατηρήσεις και απο τους ναυαγοσώστες.
http://www.facebook.com/group.php?gid=15445623823 Δείτε τον Ο.Φ.Ε.Κ στο Facebook

aantoni
Posts: 16
Joined: Tue Mar 18, 2008 8:24 am

Re: νομοθεσια

Post by aantoni »

Μιας και μιλάτε περί νομοθεσίας, ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανένας εάν επιτρέπεται να πωλούντε ψάρια πιασμένα με ψαροτούφεκο?
Βασικά εντόπισα μια ψαραγορά στην Λευκωσία μέσα σε ένα γνωστό supermarket, ότι όποτε έχει σορκούς (συνήθως κάθε δευτέρα) είναι τρυπημένοι από βέργα. Έτυχε μου να δω και άλλα ψάρια (συναγρίδες, μελανούρια, σάλπες κλπ) εκεί που είναι τρυπημένα από βέργα, που σημαίνει ότι θα έχουν τον προμηθευτή τους ο οποίος πολύ πιθανό να είναι και παράνομος. Αν άπαγορεύεται θα κάνω καταγγελία επώνυμα.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: νομοθεσια

Post by MariosK »

Το πιο πιθανόν να απαγορεύεται. Μπορείς να πάρεις στο Τμήμα αλιείας 22-807868 και να τους ρωτήσεις και αν σου πουν ότι απαγορεύεται τότε κάμε τζε την καταγγελία.

gouili
Posts: 80
Joined: Mon Dec 03, 2007 5:52 pm
Location: Lemesos

Re: νομοθεσια

Post by gouili »

Εν χωρεί αμφιβολία ρε παιδκιά... ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ! Εξάλλου εν νομίζω κανένας που τούτους που τα πουλούν να τα ψαρεύουν με νόμιμο τρόπο.. Όπως και να έχει, ρώτα στο Τ.Α όπως σου είπε ο Μάριος για να είσαι καλυμένος και κάμε την καταγγελία χωρίς σκέψεις πολλές!!

aantoni
Posts: 16
Joined: Tue Mar 18, 2008 8:24 am

Re: νομοθεσια

Post by aantoni »

Ήδη έκανα την καταγγελία!
Και για όσους δεν γνωρίζουν: Απαγορεύεται η εμπορία ψαριών που ψαρευτήκαν με ψαροτούφεκο.
Έτσι αν εντοπίσετε "τρυπημένα" ψάρια σε ψαροπωλεία ή βιτρίνες ψαροταβέρνων, να το αναφέρετε αμέσως στον Τομέα Ελέγχου Αλιείας, του Τμήματος Αλιείας στα τηλ. 22807807, 24304294, 25817312. Επίσης μου είπαν ότι οι περισσότεροι δεν τα έχουν έξω να φαίνονται επειδή ξέρουν ότι είναι παράνομα και τα έχουν μέσα στο ψυγείο και στα δείχνουν μόνο άμα ρωτήσεις.

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: νομοθεσια

Post by hdemetris »

Μπράβο ρε aantoni. Καλά τους έκαμες :D
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: νομοθεσια

Post by Greg »

οσα μαυροψαρα βλεπω λεμεσο εδω και χρονια..εν τρυπιμενα που βεργα..ας καμουν καπιοι την δουλεια τους :x
Esox Lucius

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: νομοθεσια

Post by Giorkos »

Γρηγορης ( Greg ) wrote:οσα μαυροψαρα βλεπω λεμεσο εδω και χρονια..εν τρυπιμενα που βεργα..ας καμουν καπιοι την δουλεια τους :x
τηλεφωνο το τμ. αλιείας......
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

aantoni
Posts: 16
Joined: Tue Mar 18, 2008 8:24 am

Re: νομοθεσια

Post by aantoni »

Γρηγορης ( Greg ) wrote:οσα μαυροψαρα βλεπω λεμεσο εδω και χρονια..εν τρυπιμενα που βεργα..ας καμουν καπιοι την δουλεια τους :x
25817312 για καταγγελίες στην Λεμεσό. Δεν χρειάζεται να γίνει επώνυμα.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: νομοθεσια

Post by MariosK »

Μπράβο Αντώνη. Ας ελπίσουμε ότι εν να του πιάσουν πριν να τα πουλήσουν ούλλα...

omonoia

Re: νομοθεσια

Post by omonoia »

Μπραβο Αντωνη καλα εκαμες ειμαι μαζι σου..ξερο παρα πολους που το καμνουν τουτο τσιε εν να λαβω τσιε γο τα μετρα μου διοτι καποιος που εψαρευκαμεν μαζι εκαμεν μου πολλα με το θεμα πουλημα ψαριων ενω εγω αρνιουμουν τουντο πραμα..εν θα πω παρακατο νομιζω εκαταλαβετε τι θελω να πω τσιε για οσους τα πουλουν μιαν μερα θα τους ερτει κατακουτελλα...........

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: νομοθεσια

Post by caveman »

Γιωργος (omonoia) wrote: ..... αφου η λιμενικη εν εσχει υποθεση.......
Επιδεί εσυνιθύσαμεν πολλά τούντες κουβέντες... ότι ο τμήμα αλιείας εν έχει υπόθεση, και η λιμενική κτλ κτλ κτλ

Θα είθελα απλός να αναφέρω ότι από τον Μάϊ μέχρι σήμερα από δικές μου καταγκελείες και την άμεση ανταπόκριση της λιμενικής αστυνομίας, συνολικά 9 παράνομοι ψαροτουφεκκάδες ήρταν στο ειδόλιο του κατηγορουμένου :!:

Η λιμενική Λεμεσού φκαίννει κάθε νύχτα περίπολα των 3ων και 4ων ωρών και γράφουν πολλύν κόσμο! Μέσα στον Μάϊ δεν πέρασε μέρα που να μην γράψουν τουλάχιστον 2 ψαροτουφεκκάδες! και όχι μόνο! Η λιμενική κάμνει δουλειά, όση της επιτρέπουν οι δυνάμεις της... στο χέρι μας είναι να τους βοηθήσουμε κάνοντας καταγγελείες.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

omonoia

Re: νομοθεσια

Post by omonoia »

φιλε μου χαμπη ξερεισ τον γιοργο τον κατουντα που το δαλι???? εμιλουσαμεν πριν λιο μαζι τσιε ηπεν οτι εισαστε φιλοι

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: νομοθεσια

Post by caveman »

Ναί ρε, πολλά καλός μου φίλος, τζαι παααάρα πολλά καλός ψαράς :!: :D :D :D εν έμεινε ψάρεμα που να μεν το κάμει... μακάρι να καταφέρω τα μισά πού όσα έκαμεν ο Κατούντας.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

Post Reply

Return to “Νομοθεσία”