νομοθεσια

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: νομοθεσια

Post by gptochos »

Πάρτε προβολέα ρε κοπέλια :mrgreen:

Μεν φοάστε εν θα σας καρφώσουμε :D
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: νομοθεσια

Post by hdemetris »

Giorkos wrote:που είπατε εν να πάτε να τους πέψω..... :twisted: :twisted: :twisted: :wink:
Εν ηξέρεις? Ποτζεί στο Ζύγι :D
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
george87d
Posts: 371
Joined: Mon Nov 10, 2008 6:58 pm

Re: νομοθεσια

Post by george87d »

geia sou dimitri mou!!!! e file gia menan o fakos en to miso psarema na men sou po oullo!!! tora giati na ton apagoreusan afou fkaloun fakous akoma stin agora????
fetos to kalokairi sto kavo grkeko opos imastan pas tin varka irte diplamas to tmima aleihas tsie mazi tou itan tsie i limeniki.. oute elexos oute tpt apla erotisan mas an exoumen tis adeies mas tsie pou tous 3 oi 2 ipamen tous oti en ixamen tsie oti monon o enas en na psarepsei tsie ixamen 50 opla mes ti varka...

sorry gia ta greekenglish alla en grafei elinika provlima o upologistis mou..
Η θαλασσα μου η ζωη μου!!!!!
ΣΤΕΛΑΡΑΣ FOREVER!!!!!!!!!!!!!

Πιττης Γιωργος

Laser Interceptor...the best antiradar

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: νομοθεσια

Post by MariosK »

Στην αγορά πουλούν τους γιατί εκτός που την παράνομη χρήση τους στο ψαροτούφεκκο έχουν τζε άλλες χρήσεις όπως για παράδειγμα καταδύσεις.

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: νομοθεσια

Post by Antreas »

εγω εχω φαναρι μαζι μου σχεδον παντα τζαι ουτε να ψαρευκω μεσα στην τρυπα εν ξερω.
ομως ε σκάλωσε σου καμια βερκα τζαι εν βλεπεις πως να την φκαλεις?
εγω την προτελευταία φορά που πηγα ψαρεμα ε ξαπόλησα το οπλο (ξυλινο) τζαι ε φκηκα σε ενα βραχο να ξεκουραστω.
μετα που κανενα 10λεπτο που ε μπηκαμε μεσα το οπλο χασημιο. έπεσε μεσα σε μια τρύπα τζαι ε γυρεφκαμεν το 45 λεπτα τζαι ε νύχτωνε σε λιο.
αν μεν ειχα φαναρι μαζι μου ηταν να κλαίω το οπλο μου ακομα.
το βρηκαμε τελικα λιο πριν δύσει ο ηλιος
οτι θελουν ας καμουν εγω θα εχω το φαναρι μου μαζι μου τζαι ας με γραψουν γιατι το εχω στην σημαδουρα μου.
σε λιο εννα μας πουν να μεν εχουμε ουτε μαχαιρι γιατι μπορει να καμουμε τρομοκρατικη επιθεση :evil:

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: νομοθεσια

Post by hdemetris »

MariosK wrote:Στην αγορά πουλούν τους γιατί εκτός που την παράνομη χρήση τους στο ψαροτούφεκκο έχουν τζε άλλες χρήσεις όπως για παράδειγμα καταδύσεις.
Μάριε μιλούμε για τα μικρά τα φανάρκα που εν για να φέγκεις μες τες τρύπες. Τζείνα εν κάμνουν για καταδύσεις. Μόνο για ψαροτούφεκο κάμνουν. Εγώ προσωπικά δεν παίρνω φανάρι γιατί δεν ψαρεύω σε τρύπες. Όμως δεν είναι και καμιά τρομερή παρανομία ούτε το θεωρώ κακό να το χρησιμοποιεί κάποιος που ψαρεύει με ψακτήρι.
Who the cap fit
Let them wear it

sotiris
Posts: 101
Joined: Sat Feb 23, 2008 12:26 pm

Re: νομοθεσια

Post by sotiris »

ουτε κ εγω ψαρευεω τρυπα αλλα καμια φορα δεν ξερεις τι θα δεις,απλα μ ετυχε μερικες φορες να κανω καρτερι κ τα γ.........α τα μινερκα να κανουν κυκλους γυρω μ κ εντελως τυχαια μ ηρθε να αναψω φακο αμπα κ κοντεψει.Ε και εκαμε το λαθος ο μακαριτης.

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: νομοθεσια

Post by Giorkos »

εγώ προσωπικά εχω 2...ε τρία ..το ένα το moonlight elite (κάθεται και συνάει σκόνη) το μινιμικρα και ένα άλλο παλιο που το βλέπεις σε παλία βίτεο (ένα κίτρινο χοντρό κοντό) που φκάλλουν ΟΡΦΟΥΣ :mrgreen: ...

σε μερικά πρόσφατα ψαρέματα έπαιρνα το μινιμικρα κρεμασμενο στον βραχίωνα μου...ποττέ δεν μου χρησίμεψε παρά μόνο μια φορά που έπαιξα τρυπωμένο 'κέφαλο' :lol:


που τότε εν το ξαναπήρα γιατί επικεντρώνουμε μόνο σε καρτέρκα...No trypes for me .... :wink: (ε καμιά μέσα μέσα ) ....
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: νομοθεσια

Post by MariosK »

Αν τα πουλούν απλά για ασφάλεια αλλάσει το πράμα...

Εν έχει έναν συγκεκριμένο όριο φωτεινότητας που επιτρέπεται? Γενικά απαγορεύονται τα φαναρούθκια? Ακομά τζε αν τα έχεις πάνω στην σημαρούδα π.χ.?

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: νομοθεσια

Post by Antreas »

βασικα η νομοθεσια λαλει απαγορεύετε να ψαρεύεις με φωτεινή πυγη. αν το εχεις στην σημαδούρα εν αλλη κουβεντα αλλα αμα σε σταματησουν ατε να τους πεις οτι εχεις το στην σημαδουρα απλα τζαι εν ψαρευκεις με τζεινο

User avatar
george87d
Posts: 371
Joined: Mon Nov 10, 2008 6:58 pm

Re: νομοθεσια

Post by george87d »

Εγω πιστευκω οτι το φαναρι αμαν εισαι τεχνητης εν το θελεις αλλα πε μου ατε ειδες ενα πουλαρι τσιε ετριποσε??? Εν να του καμνω καρτερκα ??? αδικος κοπος ενω φαναρουι εσχεις εναν τσιανς να τον πισεις ....εγω αμαν ξιασω να παρο φαναρουι εν βουττω...αν παω για καρτερκα εν θα παρω ενοειται... πρωσοπικα ψαρευκω τρυπα εγω τσιε πλαναρισμα .... τωρα αν ερτουν να μου καμουν ελεγχο εν να το πεταξω σαν ειμαι τσιαμε....
Η θαλασσα μου η ζωη μου!!!!!
ΣΤΕΛΑΡΑΣ FOREVER!!!!!!!!!!!!!

Πιττης Γιωργος

Laser Interceptor...the best antiradar

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: νομοθεσια

Post by MariosK »

Εν επιπλέει το φαναρούι :|?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: νομοθεσια

Post by Giorkos »

κάτι σχετικό με νομοθεσία αλλά άσχετο με φανάρι...

διάβασα παλία κάτι σε ελληνικό φόρουμ που το ερμήνευσα ως παράνομο το ψάρεμα κάτω των 10 μέτρων... διάβασα πάλι κάτι σήμερα στο SF και αυτή την εντύπωση μου έχει αφήσει, ότι το ψάρεμα κάτων από 10 μέτρα απαγορεύεται !!!! ισχύει τίποτε έτσι ή ο νούς μου μακαρούνια !!!!! :?: :?: :?:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: νομοθεσια

Post by MariosK »

Δηλαδή οι "κολοσύρτιες" μπορεί να εν παράνομοι!!! :shock: :P

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: νομοθεσια

Post by hdemetris »

Giorkos wrote:κάτι σχετικό με νομοθεσία αλλά άσχετο με φανάρι...

διάβασα παλία κάτι σε ελληνικό φόρουμ που το ερμήνευσα ως παράνομο το ψάρεμα κάτω των 10 μέτρων... διάβασα πάλι κάτι σήμερα στο SF και αυτή την εντύπωση μου έχει αφήσει, ότι το ψάρεμα κάτων από 10 μέτρα απαγορεύεται !!!! ισχύει τίποτε έτσι ή ο νούς μου μακαρούνια !!!!! :?: :?: :?:
Άκουσα το και γω και νομίζω ότι στην Ελλάδα ισχύει. Τάχα μέχρι τα 10 μέτρα max δικαιούνται να ψαρεύουν :shock:
Κανένας δεν το τηρεί πάντως.
Who the cap fit
Let them wear it

Post Reply

Return to “Νομοθεσία”