νομοθεσια

User avatar
HellRider
Posts: 123
Joined: Tue Nov 27, 2007 9:10 am
Location: λεμεσος

νομοθεσια

Post by HellRider »

παιδια τι προβλεπει ο νομος για το ψαροντουφεκο?προχτες πηγα σε μια παραλια στη λεμεσο σε αποσταση 60-70μ
απο τους λουομενους με σκοπο να παω στους κυμματοθραυστες.ενας ναυαγοσωστης μου ειπε οτι απαγορευεται
και οτι πρεπει να ειμαι εξω απο τις σημαδουρες.αληθευει?? :?

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: νομοθεσια

Post by admin »

Ναι το ψάρεμα σε περιοχή λουομένων απαγορεύεται

omonoia

Re: νομοθεσια

Post by omonoia »

να πο κατι που ιδα και ακουσα εχτες στο ψαρεμα μου..ηρτεν βαρκα του τμηματος αλιειας να μασ τσιακαρει.. μετο που φευκει που τσιαμε που ειμασταν επιαν πανο σε καπιουσ αλουσ που ιταν κολυμπητο τσιε εν ηχαν αδειαν οι μιτσοι...εβαλαν τουσ πασ την βαρκα η αστυνομικο τσιε εφιαν..απο οτι μου ηπεν ενασ εκνευρισμενος ψαρας που ηταν τσιαμε πασ τη βαρκα του τσιε εσαζεν τα δυχτια του οτι τηλεφωνουν οι καλαμαεσ που ηταν εκει τσιε ηρτεν η λημενικη με το τμημα..εκαρφοσαν οι καλαμαεσ δλδ....παντοσ μπραβο τουσ αν εκαμαν ετσι πραμαν!!!! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: νομοθεσια

Post by mariosko »

καλα το προβλημα ποιο ειναι, δεν πρεπει να έχεις αδεια για να ψαρευεις? εσυ (και εγω ) που έχεις αδεια δεν επρεπε να χαιρεσε που κανουν την δουλεια τους οι λιμενικοι?
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: νομοθεσια

Post by Greg »

Ετσι ειναι αγαπητε ομονοια..οποιος παρανομει ΠΛΗΡΩΝΕΙ. Ειμαστε μλκες εμεις δηλαδη που ψαρευουμε νομιμα? καλα τους καμουν
Esox Lucius

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: νομοθεσια

Post by caveman »

omonoia wrote:να πο κατι που ιδα και ακουσα εχτες στο ψαρεμα μου........
Αγαπητέ συνάδελφε :D Όταν και όποτε παρανομούμε, πρέπει να έχουμε τα @ρχίδια να αναλαμβάνουμε τες ευθύνες των πράξεων μας. Από την στιγμή που παρανομούσαν... ας αναλάβουν τες ευθήνες τους... εσύ είσαι μ@λ@κας που ψαρεύεις με άδεια :?: :?: :?: :?: εσύ είσαι μ@λ@κας που τιρείς τα όρια φίλε μου :?: :?: :?: :?: εσύ είσαι μ@λ@κας που δεν πάεις νυχτερινό :?: :?: :?: :?: εσύ είσαι μ@λ@κας που δεν πάεις με τες μπουκκάλλες :?: :?: :?: :?:

Η απάντηση είναι φυσικά ΟΧΙ !!! Είσαι νομοταγής πολίτης τζαι δεν θέλεις να παρανομίσεις, οπόταν τζίνοι που παρανομούν ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΦΑΝ ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΠΕΙ ΤΖΑΙ ΝΑ ΜΕΝ ΙΦΚΕΙ :!: :evil: :evil: :evil: :evil:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: νομοθεσια

Post by Giorkos »

Σωστά τα όσα λέτε πιο πάνω κοπέλλια.... ΑΛΛΑ :!: :!: :!:

Θα προτιμούσα η λιμενική όμως να φκάλλει παράνομους νυχτερινούς μπουκκαλλάες οι οποίοι είναι ΓΝΩΣΤΟΙ σε ΟΛΟΥΣ πιοι είναι ( έστω και 1 νυχτερινό ή μπουκκαλλόφατσον τον Χρόνο, παρά να 'λαπορτάρει'΄300 μιτσιούς γιατί εν έχουν άδεια)...

Α'πούν ημπόρι να δέρει τον Γάρο, δέρνει το σάμα :idea: :idea: :idea:


:|
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: νομοθεσια

Post by caveman »

Ακριβός έτσι είναι φίλε! Τζίνον όμως που σπάζω εγώ εν άμαν τα ρίφκουμεν αλλού... αμμέν ξεκινήσουν ούλλοι να δουν τι κάνουν ο καθένας σε πρωσοπικό επίπεδο, εν θα πρωχορίσουμεν ποττέ!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: νομοθεσια

Post by Someone »

omonoia wrote:να πο κατι που ιδα και ακουσα εχτες στο ψαρεμα μου..ηρτεν βαρκα του τμηματος αλιειας να μασ τσιακαρει.. μετο που φευκει που τσιαμε που ειμασταν επιαν πανο σε καπιουσ αλουσ που ιταν κολυμπητο τσιε εν ηχαν αδειαν οι μιτσοι...εβαλαν τουσ πασ την βαρκα η αστυνομικο τσιε εφιαν..απο οτι μου ηπεν ενασ εκνευρισμενος ψαρας που ηταν τσιαμε πασ τη βαρκα του τσιε εσαζεν τα δυχτια του οτι τηλεφωνουν οι καλαμαεσ που ηταν εκει τσιε ηρτεν η λημενικη με το τμημα..εκαρφοσαν οι καλαμαεσ δλδ....παντοσ μπραβο τουσ αν εκαμαν ετσι πραμαν!!!! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Ο θαλασσόλυκος του πεντοσέλινου που εκνευρίστηκε με τους καλαμάες, μάλλον ξέρει ότι έφτασε τζιαι η δική του ώρα που θα τη φάει γεμάτη. Εν οι πρώτοι τούτοι που παρανομούν τζιαι ξέρουν το. Αγχώθηκε ο παρέας γιατί εννα χάσει τες κουρκούνες που μαζεύκουνται στα ξέβαθα τωρά τζιαι μπορεί να κάτσει πάνω αν ρίξει δίκτυα σε περιοχές που εν δικαιούται.

Εσύ όσο είσαι εντάξει εν υπάρχει λόγος να βάλλεις σατανούθκια για να δείξεις το δικό σου εκνευρισμό. Μάλλον να σιέρεσαι που εννα λλιάνουν οι περίεργοι που χαλούν τζιαι τα δικά σου ψαρέματα (ας μεν το πάρουμε μακρυά σε συζητήσεις περι διαχείρισης τόπου κ.λ.π γιατί ως τωρά εν σε είδα να κόπτεσαι τζιαι ιδιαίτερα).

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: νομοθεσια

Post by hemilios »

Καλά εκάμαν. Οι μιτσιοί χωρίς άδεια είναι εκείνοι που εν να μεγαλώσουν σε λίγα χρόνια και τωρά θα ξέρουν ότι υπάρχουν και κάποιοι νόμοι που πρέπει να τηρούν.

Την μιαν φωνάζουμε ότι δεν έχει νόμους , την άλλη φωνάζουμε για τους μιτσιούς με τα ψαροτoύφεκα που είναι επικίνδυνοι και όταν εφαρμόζονται οι νόμοι δεν μας αρέσει. Τελικά δεν βρέθεται η ίσια μας.

Γιατί εν κάρφωμα ρε παιθκιά; Τζιαι εγώ είμαι ψαροτουφεκάς. Τζιαι εγώ αν δω παράνομους εν να τους καταγγείλω,

Σίουρα και εγώ προτιμούσα να πιάνουν και κανένα που τους "σοβαρούς" παράνομους.

omonoia

Re: νομοθεσια

Post by omonoia »

οι μιτσοι ηχαν τσιε σιμαδουρεσ μαζι τους.. τορα ποιοσ τουσ εκαρφοσεν εν ξερω ετσι μου ηπεν ο ψαρας μπορει να τσιε τσινος..ε τορα ενταξι σιφονο οτι εν ειμαστεν μαλακεσ εμεισ που εχουμεν αδειες αλλα να παν να πιασουν τουσ νυχτερινουσ και τουσ μπουκαλακιδεσ ερκουντε να σιναξουν τουσ μιτσιους..τελοσ παντον...φιλε μου someone εν με κοφτει καθολου... να καμνω το ψαρεμα μου τσιε οτι θελουν ασ καμουν..... αφου η λιμενικη εν εσχει υποθεση.......

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: νομοθεσια

Post by MariosK »

Καλάν το θέμαν είναι ΠΟΣΟΝ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ εν κάποιος ή αν ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ? Οι ποινές εν γι' αυτό που υπάρχουν σε διάφορες βαθμίδες. Τζε ο φονιάς τζε ο κλέφτης πάσειν φυλακή αλλά ο ένας πάει 25 χρόνια τζε ο άλλος 7. Τζε τζίνοι που εν έχουν άδεια τζε τζίνοι που πάσειν νύχτα εν παράνομοι τζε ο καθένας πληρώνει το τίμημα της παρανομίας του.

User avatar
HellRider
Posts: 123
Joined: Tue Nov 27, 2007 9:10 am
Location: λεμεσος

Re: νομοθεσια

Post by HellRider »

οκ..εγω τωρα που μπορω να παω στην λεμεσο που δεν εινε παραλια λουομενων?
btw αδεια δεν εβγαλα ακομα :oops:

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: νομοθεσια

Post by Someone »

omonoia wrote:φιλε μου someone εν με κοφτει καθολου... να καμνω το ψαρεμα μου τσιε οτι θελουν ασ καμουν.....
Ακατάχνωτα.
Το ότι το ψάρι εξαφανίστηκε που τες "ρηχές ζώνες" εν μας απασχολεί, που τη στιγμή που μπορούμε να το έβρουμε λλίο πιό βαθκιά έννε;
Ο μεζές να φκαίνει τζιαι ούλλα τα άλλα εν...πελλάρες.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: νομοθεσια

Post by Greg »

HellRider wrote:οκ..εγω τωρα που μπορω να παω στην λεμεσο που δεν εινε παραλια λουομενων?
btw αδεια δεν εβγαλα ακομα :oops:
επειδη εκκοτσιανιασαν τον κολπο τις λεμεσου σε σημειο αηδειας, μπορεις να πας εκει που τελιωνουν τα ξενοδοχεια. Στην περιοχη τις μονης ηλεκτρικης ειδα μερικα λαυρακια και σορκους προσφατα
Esox Lucius

Post Reply

Return to “Νομοθεσία”