ψαρεμα κοντα σε λιμανι και παραλια

neo
Posts: 38
Joined: Sun Jul 05, 2009 4:46 pm

ψαρεμα κοντα σε λιμανι και παραλια

Post by neo »

σημμερα εμπηκα κολυμποντας που μια παραλια εβαλα και τη σημαδουρα μου και ευκηκα εξω που την περιοχη που εχει λουομενους εκολυμπουσα καμια 50αρια μετρα που τες σημαδουρες εντομεταξυ και ημουν και καμια 500μετρα+ που το λιμανακι που εχει τζιαμε , σε καποια φαση ηρταν 2 ναυαγοσωστες με το jetski κοντα μου και φκαινω πανω, ρωτουν αν ειμαι κυπραιος και αν ψαρευκω με το "τουφεκουιν" λαλω του ποσκολιουμε γιατι ρωτας?(επεριμενα να με ρωτησει αν εχει ψαρι :? ) λαλι μου απαγορευται ομως , ρωτω γιατι? λαλι μου εχει λουομενους. και λαλω του εγω που? δαμε? ειμαι εξω που τες σημαδουρες εν εχει λουομενους ρωτα με ποθεν εμπηκα (εσκευτουμουν να του πω εβουτησα με αλεξιπτωτο λαλεις? τι ερωτηση εν τουτη :dance: ) ειπα του που τη παραλια λαλει μου μα παλε απαγορευεται να μπεις που δαμε με το "τουφεκουιν" ποτζι ποδα λαλει μου ε μα εστειλεν μας η λιμενικη επειδη εισαι κοντα στο λιμανι λαλω του η λιμενικη αν εσιει προβλημα να ρτει η ιδια που τη στιγμη που ειμαι εξω που τες σημαδουρες σου και εχω δικη μου προβλημα μου και αρχισεν τες εξυπναδες εν κυπριακα που μιλω εν καταλαβεις? (....) anw , ειπεν μου εν εχουν σκαφος τζινοι δουλευκουμε μαζι ετσι ιστοριες και εφυεν , εν ηθελα να μαλλοσω μαζι τους επειδη εν ηξερα αν οντως ειχαν δικαιο ή οι

ποια εν η γνωμη σας για ετσι περιπτωση ?

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: ψαρεμα κοντα σε λιμανι και παραλια

Post by AggelosLRK »

εχουν δικαιο,ειναι σαν να ριχνεις βαρκα απο παραλια λουομενων ωστε να βγεις στην σημαδουρα,τα ατυχηματα δεν ειναι αρκιμος να γινουν

neo
Posts: 38
Joined: Sun Jul 05, 2009 4:46 pm

Re: ψαρεμα κοντα σε λιμανι και παραλια

Post by neo »

εννοιτε οτι οπλισα το οπλο μετα που εφκηκα που τες σημαδουρες και οτι εν επερασα που τοπο που ηταν γεματο κοσμο

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ψαρεμα κοντα σε λιμανι και παραλια

Post by Giorkos »

κάτι άσχετο-σχετικό....

2. οι ναυαγοσώστες, εκτός που το 'καθήκον τους να σώζουν τους 'ναυαγούς' , έχουν τζαι καμιά άλλη νομική αρμοδιότητα που εν την γνωρίζω :?: :?: :?:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

neo
Posts: 38
Joined: Sun Jul 05, 2009 4:46 pm

Re: ψαρεμα κοντα σε λιμανι και παραλια

Post by neo »

εννοιτε οτι εν εμπηκα και με οπλισμενο το οπλο και επερνουσα που το κοσμο, και οτι εν ειχε και 100 ατομα γυρο μου την ωρα που επηεννα μεσα το πολυ να επερασα σε αποσταση 5 μετρων που 3-4 ατομα? και ατε πες εκαμα λαθος εμπορουσα να παω να μπω που τους βραχους του λιμανιου, αλλα μεσα που τες σημαδουρες τι τον ενοχλησε? και η κουβεντα για το λιμανι στεκει ?

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: ψαρεμα κοντα σε λιμανι και παραλια

Post by mariosko »

200μετρα απο λουομενους απαγορευεται, το ιδιο και απο λιμανια. Εσυ αφου εμπηκες που την παραλια με τους λουομενους ησουν παρανομος.

ΥΓ. οταν ερτει καπιος να μας ελεγξει δεν ειναι αναγκη να μπενουμε κοφτες και να θεορουμε οτι κυνηγουν μας. Την δουλια του καμνει ο αθρωπος...
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

neo
Posts: 38
Joined: Sun Jul 05, 2009 4:46 pm

Re: ψαρεμα κοντα σε λιμανι και παραλια

Post by neo »

μια χαρα εμιλησα προσωπικα εγω, αρα ειχεν αδικο για το λιμανι και για τα 200 μετρα που λουομενους εισε σιγουρος? φενεται λιο παραξενο και ουτε καπου το ηβρα γραμμενο, και λεω οτι φενεται παραξενο συγκρινοντας τα 100 μετρα της βαρκας που τες σημαδουρες! (οι να το παρεις προσωπικα)

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: ψαρεμα κοντα σε λιμανι και παραλια

Post by gdeme »

Αν γυρισεις στην πισω σελιδα της αδιειας σου (αν εχεις) θα δεις οτι αναγραφει οτι απαγορευεται σε περιοχες λουομενων.

Σαν περιοχες λουομενων χαρακτηριζονται αυτες που η κυπριακη δημοκρατια οριοθετει κατα τους θερινουν μηνες με τις σημαδουρες.

Απο εκει και περα υπαρχουν πολλες ασαφιες στο νομο, αλλα δεν ειναι αναγκη να τις εκμεταλευομαστε.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ψαρεμα κοντα σε λιμανι και παραλια

Post by MariosK »

neo wrote:μια χαρα εμιλησα προσωπικα εγω, αρα ειχεν αδικο για το λιμανι και για τα 200 μετρα που λουομενους εισε σιγουρος? φενεται λιο παραξενο και ουτε καπου το ηβρα γραμμενο, και λεω οτι φενεται παραξενο συγκρινοντας τα 100 μετρα της βαρκας που τες σημαδουρες! (οι να το παρεις προσωπικα)
Ρε φίλε εσύ μπορεί να είσαι ευσυνείδητος να μπίκες με το όπλο ξιοπλιστο και προσεχτικός αλλά τούτο δεν σημαίνει ότι το κάμνουν ούλλοι γι' αυτό και είναι παράνομο, για να μην γίνονται ατυχήματα. Δεν χρειάζεται να το δεις γραμμένο, που την στιγμή που κρατούσες ψαροτούφεκκο και πέρασες μέσα από περιοχή λουμένων είσαι παράνομος.
Giorkos wrote:κάτι άσχετο-σχετικό....
1. οι βάρκες, πόσα μέτρα 'πρέπει' να είναι μακριά που τες σημαδούρες ???
Γιώρκο μπορείς να είσαι οριακά έξω που τις σημαδούρες και να είσαι νόμιμος. Είναι αρκετό ολόκληρη η βάρκα να βρίσκεται έξω που την περιοχή λουωμένων.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: ψαρεμα κοντα σε λιμανι και παραλια

Post by marios »

Giorkos wrote:κάτι άσχετο-σχετικό....

2. οι ναυαγοσώστες, εκτός που το 'καθήκον τους να σώζουν τους 'ναυαγούς' , έχουν τζαι καμιά άλλη νομική αρμοδιότητα που εν την γνωρίζω :?: :?: :?:
ναι έχουν περισσότερες αρμοδιότητες μέσα και έξω από το νερό(εν ώρα εργασίας 9:00-17:00 στη παραλια που είναι) συνεργάζονται και με την λιμενική για ότι συμβαίνει στο νερό και με την αστυνομία για ότι συμβαίνει στην παραλια.
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: ψαρεμα κοντα σε λιμανι και παραλια

Post by gdeme »

marios wrote: ναι έχουν περισσότερες αρμοδιότητες μέσα και έξω από το νερό(εν ώρα εργασίας 9:00-17:00 στη παραλια που είναι) συνεργάζονται και με την λιμενική για ότι συμβαίνει στο νερό και με την αστυνομία για ότι συμβαίνει στην παραλια.
Αν δεν κανω λαθος λογο ελλειψης νομοθετικου πλαισιου ,περιοζονται στην ενημερωση ΚΑΙ ΜΟΝΟ της λιμενικης και της αστυνομιας.

neo
Posts: 38
Joined: Sun Jul 05, 2009 4:46 pm

Re: ψαρεμα κοντα σε λιμανι και παραλια

Post by neo »

νομιζω οτι εκαταλαβετε καπως λαθος το ποστ μου εν και εγραψα το για να πω οτι εν μαλακες και ηρταν και καμαν μου προβλημα απλως θελω να ξερω ΠΟΥ εχουν δικαιο σε τζινα που μου είπαν , και τι δικαιουνται να μου πουν! αδεια εχω εντομεταξει εν την εχω μαζι μου τωρα αλλα αν δεν καμνω λαθος εν γραφει για 200 μετρα που τους λουομενους

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: ψαρεμα κοντα σε λιμανι και παραλια

Post by gdeme »

Αν διαβασεις καλα αυτο που σου εγραψα θα το καταλαβεις.

Δεν σου ειπα για 200 μετρα, σου ειπα για περιοχη λουομενων και σου ανεφερα τι οριζεται ως περιοχη λουομενων καθως και πως αυτη την οριοθετουν
Οσον αφορα το πισω μερος τις αδιειας αλιειας με ψαροτουφεκο αναφερει (χοντρικα και οσο θυμαμαι)

Απαγορευσεις
500 μετρα σε ακτινα απο το Ζηνοβια
100 μετρα απο αλιευτικα εργαλια και ιχθυοτροφεια
Καποια μετρα δεν θυμαμαι απο το Λιμπερτι και καποια μετρα απο την αφαλατωση.

Το 200 δεν το αναφερει πουθενα νομιζω.

Οι ναυαγωσωστες δικαιουνται να σου κανουν παρατηρηση και αν δεν συμμορφωθεις να καλεσουν λιμενικη.

Και για να κλεισει το θεμα, το να μπεις απο παραλια με σημαδουρες , εστω και αν δεν εχει οπλίσει, εστω και αν εισαι ο πιο προσεκτικος , ακομα ακομα και κολυμβητες να μην εχει, ΕΙΣΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ , γιατι απλα εισαι μεσα σε περιοχη λουομενων.
Αν θελεις να το καταλαβεις καταλαβε το αν οχι γουστο σου καπελο σου.
Δεν ειπαμε οτι εκανες εγκλημα (γι αυτο αλλωστε δεν εχεις αυτη την στιγμη και κανενα εξωδικο απο την λιμενικη) ,αλλα παρανομησες και καποιοι στο επισημαναν

Προσπαθησε να βρεις παραλιες που δεν εχει σημαδουρες για να ψαρεψεις.
Αν για οποιοδηποτε λογο δεν μπορεις, απλα αν και οταν ερθουν να σου κανουν παρατηρηση, οφειλεις να απολογηθεις και θα σε αφησουν να συνεχισεις το ψαρεμα σου (δεν νομιζω να ειναι τοσο στραβοξυλα που να σε καρφωσουν)

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: ψαρεμα κοντα σε λιμανι και παραλια

Post by hdemetris »

Μην είστε τόσο απόλυτοι ότι απαγορεύεται απλά να μεταφέρει κάποιος το ψαροτούφεκο του από την περιοχή λουομένων και να ψαρέψει έξω από τις σημαδούρες δηλαδή έξω από την περιοχή λουομένων εκτός αν είσαστε νομικοί ή γνωρίζετε κάποιον που καταδικάστηκε από δικαστήριο για το πιο πάνω.

Ο νόμος λέει "Απαγορεύεται η χρήση ψαροντούφεκου σε περιοχές λουομένων". Δεν λέει απαγορεύεται η χρήση και η μεταφορά. Οπότε πιθανόν σε δικαστήριο να μην στέκει πρόστιμο γιατί απλά πέρασες από περιοχή λουομένων με ψαροτούφεκο που δεν ήταν οπλισμένο.

Νεο αγόρασε βάρκα ή έστο ελικόπτερο αν θες να ψαρεύεις το καλοκαίρι :shock:
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: ψαρεμα κοντα σε λιμανι και παραλια

Post by gptochos »

Πάντως που επήα να βκάλω άδεια χειριστή ταχύπλοου έκαμε μου μια ερώτηση ο εξεταστής πολλά πελλή! Ερώτησε με αν δικαιούμαι να ρίξω τη βάρκα από παραλία! Εγώ είπα του ΝΑΙ δεδομένου ότι δεν θα ξεκινήσω μηχανή πριν βκω εκτός των σημαδούρων! Δηλαδή να κάμνω κουπί ή να έβρω άλλο τρόπο να βκάλω τη βαρκα εκτός των σημαδούρων! Ο εξεταστής εθέωρωσε πολλά σωστή την απάντηση μου!

Δηλαδή αν το πάρουμε έτσι ότι επειδή εν περιοχή λουομένων ούτε τα watersports πρέπει να δουλευκούν αφού παν και ερκουνται συνέχεια εκτός των σημαδούρων! Οι σημαδούρες χρησιμοποιούνται ως οριοθέτηση της περιοχής!
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

Post Reply

Return to “Νομοθεσία”