ψαρεμα κοντα σε λιμανι και παραλια

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: ψαρεμα κοντα σε λιμανι και παραλια

Post by gdeme »

Τα watersports οριοθετουν διαυλο διελευσης για την εισοδο και εξοδο τους απο και προς την παραλια.

Αυτο που απαντησες Πτωχο ισχυει !
Μαλιστα προσφατα στην Ελλαδα άλλαξε ο νομος και προβλεπει οτι μπορεις να πλησιασεις σε παραλια που υπαρχουν κολυμβητες φτανει η ταχυτητα σου να μην ξεπερναει τους 2 κομβους νομιζω.
Για Κυπρο δεν ξερω αν ισχυει. Παντως καλο θα ηταν να κανουμε καμια ερωτηση στο τμημα εμπορικης ναυτιλιας για να ξερουμε επισημα τι ισχυει?

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: ψαρεμα κοντα σε λιμανι και παραλια

Post by hdemetris »

Να πω ακόμα ένα παράδειγμα άσχετο με θάλασσα. Απαγορεύεται το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους λέει ο νόμος. Αν εγώ έχω το πακέτο στην πούγκα μου σε δημόσιο χώρο και βγω έξω να καπνίσω είμαι παράνομος; Η λογική είναι ακριβώς η ίδια.
Ότι και να πούμε νομίζω θα είναι υποθέσεις. Έτσι όπως είναι διατυπωμένος ο νόμος εμείς δεν μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα.
Who the cap fit
Let them wear it

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: ψαρεμα κοντα σε λιμανι και παραλια

Post by gdeme »

Λοιπον , απο την επισημη ιστοσελιδα του τμηματος

Απαγορεύεται η οδήγηση μέσα σε περιοχές λουομένων.

Η διακίνηση ταχύπλοων σκαφών μέσα στους διαύλους που βρίσκονται ανάμεσα σε περιοχές λουομένων, όπως αυτές καθορίζονται από τον περί Προστασίας των Λουομένων στη θάλασσα Νόμο του 1968 όπως τροποποιήθηκε, καθώς και σε οποιαδήποτε άλλη θαλάσσια περιοχή σε απόσταση μέχρι 100 μέτρα από την πλησιέστερη ακτή, βράχο ή βραχονησίδα, γίνεται με ταχύτητα που δεν υπερβαίνει τους 3 κόμβους (ναυτικά μίλια ανα ώρα) και εν πάση περιπτώσει δεν δημιουργεί επικίνδυνο κυματισμό για οποιοδήποτε πρόσωπο

j the r
Posts: 115
Joined: Fri Mar 02, 2007 9:13 pm

Re: ψαρεμα κοντα σε λιμανι και παραλια

Post by j the r »

H ταπινι μου γνωμη ειναι να αγορασουμε ολοι αλεξιπτοτα και να πεφτουμεν πισω απο τις σημαδουρες.Επαραχεσαν το ουλλοι με τους νομους τους(αν υπαρχει ετσι νομος),ουλλοι εγιναν νομοθετες,δηθεν περιβαλλοντιστες (παντα εκ του μακροθεν εννοειται).Στην Κυπρο εμαθαμεν να δειιλιζουμεν το κονοπα και να καταπινουμε το καμηλο.Για να παεις να ψαρεψεις σημερα θελεις θεους και δαιμωνες ,δεν ειναι τυχαια που οι παραπανο δεν ασχολουνται με τη θαλασσα αλλα με τα ουνο στα καφε και με το κατινιο,ΕΝ ΕΧΟΥΜΕΝ ΥΠΟΘΕΣΙ ΣΑΝ ΛΑΟΣ .Αντι να ενθαρινουν τους νεους να ασχολουνται με τι θαλασσα,προσπαθουν να τους καταστρεψουν με τα απαγορευτικα μετρα δηθεν που παιρνουν.Για να παρεις αδεια της βαρκας πρεπει να μπεις finance,για να μπορεσεις να ριξεις τη βαρκα σου απο μια ραμπα πρεπει να παεις στου γα......ου τι μανα και για να ψαρεψεις πρεπει να εχεις τον καθε καθυστεριμενο μες τα α...... σου.

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: ψαρεμα κοντα σε λιμανι και παραλια

Post by mariosko »

j the r wrote:u]δεν ειναι τυχαια που οι παραπανο δεν ασχολουνται με τη θαλασσα αλλα με τα ουνο στα καφε και με το κατινιο,[/u]
ετσι να φεφκουν ενας ενας να λιανισκουμε και επολληναμεν πολλα
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

neo
Posts: 38
Joined: Sun Jul 05, 2009 4:46 pm

Re: ψαρεμα κοντα σε λιμανι και παραλια

Post by neo »

εντομεταξει εχω και βαρκα αλλα ετυχε μια φορα να θελω και εγω να παω τον γυρω μου κολυμποντας και ευκαλαν μας το που τη μουττη

Neos
Posts: 170
Joined: Wed Jun 06, 2012 10:52 am

Re: ψαρεμα κοντα σε λιμανι και παραλια

Post by Neos »

Εδιαβασα τωρα στην εφημεριδα φωνη της λεμεσου σε ενα αρθρο για το αν επιτρεπεται το ψαρεμα με καλαμι απο ακτη σε περιοχες λοουμενων και σε ενα σημειο γραφη οτι οι αλλοι τροποι ψαρεματος επιτρεπονται εκοτσ του ωραριου κατα το οποιο υφισταται το διαταγμα περι προστασιας λουομενων . Δηλαδη μπορω να ψαρεψω με ψαροντουφεκο σε παραλια οταν περασει η ωρα που υπαρχουν ναυαγωσοστες ?

paulos charalambous
Posts: 343
Joined: Sat Sep 29, 2007 8:49 am
Location: Lefkosia

Re: ψαρεμα κοντα σε λιμανι και παραλια

Post by paulos charalambous »

λογικα ετσι το ενοει...
τζαι ναυαγωσοστες να εχει ρε φιλε αμαν εισαι λιο διακριτικος και παεις καπου που ο κοσμος ενεν πιττα και φυεις που τες σημαδουρες και μετα να οπλισεις μια χαρα εισαι..
εν καιν να φκαλουμεν και την ψυσχην μας για να καμουμεν το χομπυ μας ποιον !!
Αν ερτουν και καμουσιν παρατηρηση παλε εφκα ποξω και κανει

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: ψαρεμα κοντα σε λιμανι και παραλια

Post by M.S.BUFFALO »

εγω παντος καποτε που παω casting στο ladys mile νυχτα που φεφκουν οι κολυμβιτες εχει ορισμενους που ερκουντε για περπατημα κατα μηκος της παραλιας και θορουμε. Οι παραπανο κυπρεοι σιερετουν με, οι εγγλεζοι θορουμε και τσουνιαζουν νευρικα σαν πως και επιασα τον τοπο τους... οσπου να φκει το γεμα πας τι κκελε μου και τυλιξω κανενα καμιαν ωρα και να μας κατεβει το sba.

paulos charalambous
Posts: 343
Joined: Sat Sep 29, 2007 8:49 am
Location: Lefkosia

Re: ψαρεμα κοντα σε λιμανι και παραλια

Post by paulos charalambous »

ρε φιλε αν μ εν τους αρεσει τους κρυοκωλους τους εγγλεζους που καμνεις το χομπυ σου στην χωρα σου ... να πασιν που τζιαμε που ηρτασην τζαι να μας αφηκουν υσηχους

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: ψαρεμα κοντα σε λιμανι και παραλια

Post by M.S.BUFFALO »

Οτι θελουν ας πουν. Εγω αναγιωθηκα σε τσινη τη παραλια. Τορα κατα ποσο θα αντεξει η υπομονη μου εν αλλο θεμα.

Post Reply

Return to “Νομοθεσία”