SIGN IN | REGISTER
Αρθρογραφία

ΑΚΤΗ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ ΣΚΑΦΟΣ ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ

ψαρεμα κοντα σε λιμανι και παραλια

Re: ψαρεμα κοντα σε λιμανι και παραλια

Δημοσίευσηαπό gdeme » Τρί Αύγ 24, 2010 6:54 am

Τα watersports οριοθετουν διαυλο διελευσης για την εισοδο και εξοδο τους απο και προς την παραλια.

Αυτο που απαντησες Πτωχο ισχυει !
Μαλιστα προσφατα στην Ελλαδα άλλαξε ο νομος και προβλεπει οτι μπορεις να πλησιασεις σε παραλια που υπαρχουν κολυμβητες φτανει η ταχυτητα σου να μην ξεπερναει τους 2 κομβους νομιζω.
Για Κυπρο δεν ξερω αν ισχυει. Παντως καλο θα ηταν να κανουμε καμια ερωτηση στο τμημα εμπορικης ναυτιλιας για να ξερουμε επισημα τι ισχυει?
gdeme

Δημοσ.: 539
Εγγραφη: Κυρ Ιαν 20, 2008 2:56 pm

Δημοσίευσηαπό hdemetris » Τρί Αύγ 24, 2010 7:14 am

Να πω ακόμα ένα παράδειγμα άσχετο με θάλασσα. Απαγορεύεται το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους λέει ο νόμος. Αν εγώ έχω το πακέτο στην πούγκα μου σε δημόσιο χώρο και βγω έξω να καπνίσω είμαι παράνομος; Η λογική είναι ακριβώς η ίδια.
Ότι και να πούμε νομίζω θα είναι υποθέσεις. Έτσι όπως είναι διατυπωμένος ο νόμος εμείς δεν μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα.
Who the cap fit
Let them wear it
Άβαταρ μέλους
hdemetris

Δημοσ.: 710
Εγγραφη: Τρί Φεβ 27, 2007 4:23 pm
Τοποθεσια: Λάρνακα

Δημοσίευσηαπό gdeme » Τρί Αύγ 24, 2010 7:18 am

Λοιπον , απο την επισημη ιστοσελιδα του τμηματος

Απαγορεύεται η οδήγηση μέσα σε περιοχές λουομένων.

Η διακίνηση ταχύπλοων σκαφών μέσα στους διαύλους που βρίσκονται ανάμεσα σε περιοχές λουομένων, όπως αυτές καθορίζονται από τον περί Προστασίας των Λουομένων στη θάλασσα Νόμο του 1968 όπως τροποποιήθηκε, καθώς και σε οποιαδήποτε άλλη θαλάσσια περιοχή σε απόσταση μέχρι 100 μέτρα από την πλησιέστερη ακτή, βράχο ή βραχονησίδα, γίνεται με ταχύτητα που δεν υπερβαίνει τους 3 κόμβους (ναυτικά μίλια ανα ώρα) και εν πάση περιπτώσει δεν δημιουργεί επικίνδυνο κυματισμό για οποιοδήποτε πρόσωπο
gdeme

Δημοσ.: 539
Εγγραφη: Κυρ Ιαν 20, 2008 2:56 pm

Δημοσίευσηαπό j the r » Τρί Αύγ 24, 2010 2:49 pm

H ταπινι μου γνωμη ειναι να αγορασουμε ολοι αλεξιπτοτα και να πεφτουμεν πισω απο τις σημαδουρες.Επαραχεσαν το ουλλοι με τους νομους τους(αν υπαρχει ετσι νομος),ουλλοι εγιναν νομοθετες,δηθεν περιβαλλοντιστες (παντα εκ του μακροθεν εννοειται).Στην Κυπρο εμαθαμεν να δειιλιζουμεν το κονοπα και να καταπινουμε το καμηλο.Για να παεις να ψαρεψεις σημερα θελεις θεους και δαιμωνες ,δεν ειναι τυχαια που οι παραπανο δεν ασχολουνται με τη θαλασσα αλλα με τα ουνο στα καφε και με το κατινιο,ΕΝ ΕΧΟΥΜΕΝ ΥΠΟΘΕΣΙ ΣΑΝ ΛΑΟΣ .Αντι να ενθαρινουν τους νεους να ασχολουνται με τι θαλασσα,προσπαθουν να τους καταστρεψουν με τα απαγορευτικα μετρα δηθεν που παιρνουν.Για να παρεις αδεια της βαρκας πρεπει να μπεις finance,για να μπορεσεις να ριξεις τη βαρκα σου απο μια ραμπα πρεπει να παεις στου γα......ου τι μανα και για να ψαρεψεις πρεπει να εχεις τον καθε καθυστεριμενο μες τα α...... σου.
j the r

Δημοσ.: 115
Εγγραφη: Παρ Μαρ 02, 2007 9:13 pm

Δημοσίευσηαπό mariosko » Τρί Αύγ 24, 2010 2:54 pm

j the r έγραψε:u]δεν ειναι τυχαια που οι παραπανο δεν ασχολουνται με τη θαλασσα αλλα με τα ουνο στα καφε και με το κατινιο,[/u]

ετσι να φεφκουν ενας ενας να λιανισκουμε και επολληναμεν πολλα
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...
mariosko

Δημοσ.: 723
Εγγραφη: Δευτ Δεκ 03, 2007 2:08 pm
Τοποθεσια: Λ/ΣΙΑ

Δημοσίευσηαπό neo » Τρί Αύγ 24, 2010 11:19 pm

εντομεταξει εχω και βαρκα αλλα ετυχε μια φορα να θελω και εγω να παω τον γυρω μου κολυμποντας και ευκαλαν μας το που τη μουττη
neo

Δημοσ.: 38
Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 4:46 pm

Δημοσίευσηαπό Neos » Σάβ Ιούλ 13, 2013 8:26 pm

Εδιαβασα τωρα στην εφημεριδα φωνη της λεμεσου σε ενα αρθρο για το αν επιτρεπεται το ψαρεμα με καλαμι απο ακτη σε περιοχες λοουμενων και σε ενα σημειο γραφη οτι οι αλλοι τροποι ψαρεματος επιτρεπονται εκοτσ του ωραριου κατα το οποιο υφισταται το διαταγμα περι προστασιας λουομενων . Δηλαδη μπορω να ψαρεψω με ψαροντουφεκο σε παραλια οταν περασει η ωρα που υπαρχουν ναυαγωσοστες ?
Neos

Δημοσ.: 170
Εγγραφη: Τετ Ιουν 06, 2012 10:52 am

Δημοσίευσηαπό paulos charalambous » Κυρ Ιούλ 14, 2013 6:44 am

λογικα ετσι το ενοει...
τζαι ναυαγωσοστες να εχει ρε φιλε αμαν εισαι λιο διακριτικος και παεις καπου που ο κοσμος ενεν πιττα και φυεις που τες σημαδουρες και μετα να οπλισεις μια χαρα εισαι..
εν καιν να φκαλουμεν και την ψυσχην μας για να καμουμεν το χομπυ μας ποιον !!
Αν ερτουν και καμουσιν παρατηρηση παλε εφκα ποξω και κανει
paulos charalambous

Δημοσ.: 343
Εγγραφη: Σάβ Σεπ 29, 2007 8:49 am
Τοποθεσια: Lefkosia

Δημοσίευσηαπό M.S.BUFFALO » Κυρ Ιούλ 14, 2013 7:55 am

εγω παντος καποτε που παω casting στο ladys mile νυχτα που φεφκουν οι κολυμβιτες εχει ορισμενους που ερκουντε για περπατημα κατα μηκος της παραλιας και θορουμε. Οι παραπανο κυπρεοι σιερετουν με, οι εγγλεζοι θορουμε και τσουνιαζουν νευρικα σαν πως και επιασα τον τοπο τους... οσπου να φκει το γεμα πας τι κκελε μου και τυλιξω κανενα καμιαν ωρα και να μας κατεβει το sba.
M.S.BUFFALO

Δημοσ.: 314
Εγγραφη: Κυρ Αύγ 12, 2012 7:04 pm

Δημοσίευσηαπό paulos charalambous » Κυρ Ιούλ 14, 2013 8:26 am

ρε φιλε αν μ εν τους αρεσει τους κρυοκωλους τους εγγλεζους που καμνεις το χομπυ σου στην χωρα σου ... να πασιν που τζιαμε που ηρτασην τζαι να μας αφηκουν υσηχους
paulos charalambous

Δημοσ.: 343
Εγγραφη: Σάβ Σεπ 29, 2007 8:49 am
Τοποθεσια: Lefkosia

Δημοσίευσηαπό M.S.BUFFALO » Κυρ Ιούλ 14, 2013 6:40 pm

Οτι θελουν ας πουν. Εγω αναγιωθηκα σε τσινη τη παραλια. Τορα κατα ποσο θα αντεξει η υπομονη μου εν αλλο θεμα.
M.S.BUFFALO

Δημοσ.: 314
Εγγραφη: Κυρ Αύγ 12, 2012 7:04 pm

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Νομοθεσία

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

USEFUL LINKS

- Windfinder forecast
- CYCOFOS weather forcecast
- Google weather forcecast

Navionics Cyprus Maps

SISTER SITES

HUNT & SHOOT
MAGAZINE
CYPRUS YACHTING
MAGAZINE
MAGAZINES

Cyprus Fishing Magazine
P.O. Box 55329, 3821 Limassol, Cyprus | Telephone: +357 25577750 | e-mail: info@cyprusfishingmagazine.com

Copyright © Dacor Advertising & Media LTD 2012
Designed by Dacor