συναγριδες

Post Reply
User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

συναγριδες

Post by Antreas »

πιστευα οτι δεν θα έφτανε σύντομα η μερα που θα ρωτουσα για το συγκεκριμένο ψαρι μιας και δεν νομιζω οτι ειναι στις δυνατότητες μου αλλα μιας και πριν λιγες μερες ειχα την πρωτη μου επαφη με τις κυριες και ενα σοβαρο ξεψαρισμα, (μην φανταστείτε τιποτε μεγαλο λιγο ποιο μεγαλη απο μισο κιλό) μετα βρέθηκα να κανω καρτερία για το συγκεκριμένο ψαρι χωρις ομως να ξερω κατι ιδιετερο και φυσικα χωρις κανενα αποτελεσμα.
ο βυθος ηταν σχετικα βαθύς και επίπεδος με πέτρες εδω και εκει και ελαφριά βλάστηση απο φύκια.
τι λεει η εμπειρία σας για το ψαρεμα της Συναγριδας ?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: συναγριδες

Post by Giorkos »

.....

xmmm...πότε είπαμε ότι θα μας πάρεις ψάρεμα ???

..η πρώτη μου συνάντηση (και μοναδική) με συναγρίδα έγινε πριν δύο περίπου εβδομάδες...

η θάλασσα αρκετά Ψιλοτρικυμία αλλά επαλέφκετουν...έκαμνα καρτέρκα για Σορκούς και σε μια φάση βλεπω αυτό το ψάρι να με πλησιάζει από μακριά...
δεν κατάλαβα τι ήταν...ήρθε πιο κοντά και διερωτούμουν τι μπορούσε να ήταν...το χρώμα Φουλ Ασημί με κάτι ψιλομαύρο θυμούμε πάνω του... ακόμα εν επήρα τι ήταν... εκόντεψε αλλο λίο και έστριψε... δεν χωρούσε αμφιβολία..το σχήμα πρόδωσε το είδος της κυρίας...Dentex :twisted: :twisted: :twisted:

Υπολογίζω την να ήταν γύρω στα 7-10 ............................. εκατοστά :lol: :lol: :lol: εσήκωσε και ατα αγκάθκια της πάνω και μετά από λίγο έφυγε !!!!

την κοκόνα λαλώ που μέσα μου...εν να μας περιπαίξει κιόλας :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Πέρα από την πλάκα... σου εύχομαι να την κρεμμάσεις στο ρεχτήρι σύντομα.. (και στα δικά μας :wink: )

σίγουρα οι έμπειροι του είδους θα μας πουν....αν πουν και κανένα πόστο εν ακόμα καλύτερα !!! :wink:

Γιώργος
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: συναγριδες

Post by gptochos »

Giorkos wrote:.....
σίγουρα οι έμπειροι του είδους θα μας πουν....αν πουν και κανένα πόστο εν ακόμα καλύτερα !!! :wink:
Να μου φωνάζεις εμένα ρε Γιώρκο :mrgreen:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: συναγριδες

Post by hdemetris »

Είχα κι' εγώ σήμερα την πρώτη μου επαφή με το είδος. Ήταν αρκετές αλλά μικρές. Η μεγαλύτερη ήταν γύρω στους 20 πόντους.
Αν μια περιοχή κρατά μικρές συναγρίδες θα έχει και μεγάλες? Να τις αναζητήσω εκεί γύρω (ανάλογα και με την εποχή)?
Who the cap fit
Let them wear it

andys
Posts: 82
Joined: Thu May 29, 2008 7:50 am

Re: συναγριδες

Post by andys »

aaaxxxx
Antriko mu den exo na su po tpte kolpa je texnikes en xilio ipomena nomizo, sta forum je periodika,oso pio kali kalipsi ginete je krio aima to kiriotero ta ipolipa en na ta vreis monos su je en nan orea anakalipsi :D ... i kaliteri periodos pantos sti psarotufekiki kariera tu karterista en jini pu prospathei na piasei ti proti tu sinagrida,i epithimia tuti panta en jiame alla afu tis dei esto mia fora ginete protarxikos skopos ti periodo jini na paei sti thalassa.. niotho se re file!
prepi na mu 17 xronon i proti fora pu ida sto neo limani...mia mera tes ida je gia ena 6mino sxedon kathe mera imun jiame sto idio simio sto idio posto pu tes ida je perimena na 3ana perasun to proto mina kathe mera epiena..milume gia megalo erota :)

sorry gia ta greekenglish ime me se pc pu en eshi elinika.

antonis skapoullaros
Posts: 1
Joined: Tue Mar 10, 2009 9:59 am
Location: paralimni

Re: συναγριδες

Post by antonis skapoullaros »

elafro san hadi akoumpima sto vitho, ohi epotomes kinisis tis kefalis, halari stasi heriou kai kourmiou sto karteri kai erhonte san tis gates

User avatar
leonidasss
Posts: 202
Joined: Tue Feb 12, 2008 4:47 pm

Re: συναγριδες

Post by leonidasss »

hdemetris wrote:Είχα κι' εγώ σήμερα την πρώτη μου επαφή με το είδος. Ήταν αρκετές αλλά μικρές. Η μεγαλύτερη ήταν γύρω στους 20 πόντους.
Αν μια περιοχή κρατά μικρές συναγρίδες θα έχει και μεγάλες? Να τις αναζητήσω εκεί γύρω (ανάλογα και με την εποχή)?
Πολλές φορές που συνάντησα μικρές και δεν τις χτύπησα, με επιμονή εμφανίστηκαν και οι μεγάλες. Συνέχισε τα καρτέρια και παρατήρα τη συμπεριφορά των μικρών. Έχε το βλέμα σου στο βάθος γιατί όταν αποφασίσουν έρχονται από την πιο μικρή ως την πιο μεγάλη. Φυσικά η συναγρίδα είναι ψάρι που μπορεί να τη βλέπεις και να σε βλέπει αλλά να μην έρχεται και να σε σπάζει. Είναι αριστοκράτισσες οι κυρίες.

freediver33
Posts: 165
Joined: Tue Nov 27, 2007 6:37 pm

Re: συναγριδες

Post by freediver33 »

Η τριβή με το είδος και η εξοικείωση με τον εξοπλισμό σου θα σε φέρει αντιμέτωπο με το είδος, με ίσες ευκαιρίες σύλληψης.
You go down to the bottom of the sea where the water is not eaven blue any more and the sky is only a memory, a thought in the silence!!!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: συναγριδες

Post by Giorkos »

τζαι γαμ_ τα χρώματα :twisted: :twisted: :twisted:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Post Reply

Return to “Τεχνικές”