psaria-texniki psarematos

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

psaria-texniki psarematos

Post by sea-hunter »

anoigo afto to 8ema gia na ma8oume emeis oi arxarioi(kai oxi mono) pos kinigoume(texniki) to ka8e psari. :idea:

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: psaria-texniki psarematos

Post by hdemetris »

Λαβράκια, μινερούθκια, λίτσες, σούρους, κέφαλους με καρτέρι. Για συμπληρώστε :wink:

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Post by sea-hunter »

karteri sto vi8o i sta mesonera :?:

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Post by hdemetris »

sea-hunter wrote:karteri sto vi8o i sta mesonera :?:
Χωρίς να έχω την τεράστια εμπειρία, έχω προσέξει ότι γενικά το καρτέρι αποδίδει όταν δεν σε δουν καλά τα ψάρια. Οπότε καλύτερα να σαι στον βυθό μισοκρυμμένος σε καμιά φυτζιά ή ανάμεσα σε πέτρες.

iacovos
Posts: 50
Joined: Tue Feb 13, 2007 11:51 am
Location: larnaca

Post by iacovos »

to karteri genika einai i kaliteri methodos.den nomizw na uparxei kaneis pou na pianei to psari tou vourou!! :lol: eidika se mineria megalou megethous estw kai an se dei to psari an kateveis gia karteri en na sou ktypisei guro.en megala psaria kai polu perierga.opotan an exeis gera pneumonia,en xaneis psari!to allo pou exw paratirimeno oso afora ta mineria kai mporei na to xerete k eseis einai: otan isaste 2-3,otan paixete 1 mineri aste to panw sti verga na fakka gurous.tote ta upoloipa meli tou kopadiou tou ktypane guro kai den feugoun.opotan mporoun k oi alloi na paixoun.den xerw an simvainei to idio me tis litses
piranxas

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Post by hdemetris »

Σε πιο μικρά ψάρια πάντως αν τα δεις και μετά κατεβείς για καρτέρι συνήθως εν έχεις υπόθεση :D Εκτός αν τα δεις χωρίς να σε δουν αυτά.
Θα μας πεις κανένα καλό μινερότοπο στην Λάρνακα?

User avatar
Pantera
Posts: 54
Joined: Sat Aug 25, 2007 7:42 am
Location: Λεμεσός

Post by Pantera »

Το καθε ψαρι εχει καποιες ιδιαιτεροτητες ως προς τον τοπο που ζει και κινειται για να τραφει. Το πιο βασικο ειναι να γνωριζουμε τις ιδιαιτεροτητες-συνηθεις και αναλογα με αυτες προσαρμοζουμε την τεχνικη μας αναλογα
Προσωπικα χρησιμοποιω μιξ τεχνικες αναλογα με την περιπτωση και την εξελιξη της καθε βουτιας.
Σε βυθους με βαθος πανω απο 13μ ψαρευω με τον εξης τροπο...
Αρχιζω την βουτια με σβηστο πλαναρισμα (εστω και αν δεν εχω εντοπισει ψαρι) προς το σημειο που εχω επιλεξει απο πριν (ψαρι,μονοπετρο κτλ).Σβηστο πλαναρισμα εννοω οτι μετα τα 2/3 βαθους σταματω τις πεδιλιες και αφηνομαι στην αρνητικη πλευστοτητα για το κατεβασμα.Μετα αναλογα ισως ακολουθησει καρτερι,ψαχτηρι η συρσιμο στο βυθο με ταυτοχρονη σαρωση του χωρου για εντοπισμο θηραματος (αυτο χρησιμευει και στην αποκρυπτογραφηση του τοπου δλδ τρυπες σαργων,μονοπετρα πιθανα θαλαμια, διοδοι περασματων κτλ
Δυστηχως η τεχνικη αυτη απαιτει απιστευτα καλη φυσικη κατασταση η οποια σε συνδιασμο με προηγουμενη γνωση του τοπου αποδιδει πολυ καλα (απευθυνεται κυριως σε μαυρα,συναγριδες,σαργους και στα μινερκα-εχω αλλη τεχνικη ειδικα για τουτα)

Σε βαθος μεχρι 2-3μ ψαρευω αποκλειστικα με καρτερι και ρηχο συρτο καρτερι και ελαχιστο ψαχτηρι.
Χρησιμοποιωντας πολλα κιλα σωστα κατανεμημενα με την βοηθεια γιλεκου (εβαλα με την τριαρα 7κιλα) χωρις να χρησιμοποιω τα πεδιλα αλλα με σπασιμο μεσης κατεβαινω κατω και αναλογα καμνω καρτερι η συρτο η και συνδιασμο και των δυο.Ψαχτηρι με την κανονικη του μορφη εν καμνω απλως αμαν δω κανενα σορκο να τρυπωσει ελεγχο την τρυπα που εμπηκε (τις πιο πολλες φορες θα χασετε το φως σας αμαν δειτε σε τι θαλαμια τρυπωνουν) και πολλα σπανια καταφερνω να καμω βολη στην τρυπα.
Χρησιμοποιω την τουτη την τεχνικη για ασπρα (σορκους λαβρακια και ασπροκουρκουνες :lol: )
Ενα τιπ αμαν ψαρευκεται σορκους και δειτε τους να τρυπωσουν ποτε μην πηγαινεται απευθειας πισω τους, περιμενετε λιο καμετε ενα ψευτοκαρτερι μπροστα που την εισοδο της τρυπας και μερικες φορες γυριζουν και μενουν στο προθαλαμο

Σε ενδιαμεσα βαθη εφαρμοζω μειγμα ολων των πιο πανω τεχνικων αναλογα με το θηραμα και το τοπο.
Το πάθος μου στο γαλάζιο, η αγάπη μου στην στεριά...

iacovos
Posts: 50
Joined: Tue Feb 13, 2007 11:51 am
Location: larnaca

Post by iacovos »

file demetri mineria kukloforoun se kakotopous.mporeis na vreis omws sti mpouka tou limaniou se megales posotites.prepei na ise omws kai ligo tuxeros gia na ta kopseis tin wra tou perasmatos.pantws limani vouttoun polloi gia auto xreiazesai tuxi.mporei to proigoumeno 10lepto na upirxe kapoios allos k na min eide psari kai na pas esu meta kai na deis psari na pesoun ta matoklada sou.yparxoun episis megales kourkounes,wraia kommatia.
piranxas

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Post by hdemetris »

Πως πάω στην είσοδο του λιμανιού? Μόνο με βάρκα? Επιτρέπεται το ψάρεμα εκεί?Έχει μεγάλα μινέρκα?
Πέρσι πέτυχα κοπάδι με μεγάλα κομμάθκια στο Ξυλοφάγου αλλά φέτος τίποτε.

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Post by sea-hunter »

en en llio epikindino mes tin mpouka tou limaniou? :?

iacovos
Posts: 50
Joined: Tue Feb 13, 2007 11:51 am
Location: larnaca

Post by iacovos »

re paidia den to eipa swsta.den ennow akrivws mpouka alla ws tin moutti twn vraxwn.diko mou lathos.me varka ennoeitai oti einai pio eukoli i prosvasi.an den exeis tha xreiasti na kaneis perpatima.tha perpatiseis apo tin fairways kai tha pas sto limanaki.apo ekei vouttas kai paeis.oso afora to megethos...en limani ta gerima! :wink: mporei na uparxoun ta panta.alla opws eipes persi ta vrikes xulofagou fetos oxi.pantws limani en to pio gnwsto perasma
piranxas

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Post by hdemetris »

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες ρε φίλε.
Δυστυχώς απ' ότι είδα στο google earth εν μεγάλη η απόσταση για κολύμπι οπότε αφήνουμεν το προς το παρόν :)

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: psaria-texniki psarematos

Post by Antreas »

ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να πιασεις σορκους?
ψαχτυρι η καρτερι ?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: psaria-texniki psarematos

Post by Giorkos »

Omersub wrote:ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να πιασεις σορκους?
ψαχτυρι η καρτερι ?
ψαχτήρι τζαμαί που επήες...

καρτέρι για σορκούς στην καππαρκά...πάρμε να σου δείξω πως :lol: :lol: :lol: :lol:

εντιτ:..ενόμισα είπες τόπος...αλλά είπες τρόπος ....

εγώ νομίζω ότι ο καλύτερος τρόπος δεν είναι ο τρόπος που σου δίνει ψάρκα αλλά ο τρόπος που σε συναρπάζει περισσότερο .... :wink:

για εμένα είναι το καρτέρι ... (δεν λέω...αν δω και κανένα αν βραχώνει θα προσπαθήσω) .... κατά τα άλλα υπάρχουν κιάλλοι τρόποι να συνάξεις σορκούς να παίξεις (παρατηρημένο αλλά όχι δοκιμασμένο) αλλά χάνει την 'μαγεία' του !!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
george87d
Posts: 371
Joined: Mon Nov 10, 2008 6:58 pm

Re: psaria-texniki psarematos

Post by george87d »

ε μα εξαρταται τσιε το βαθος που εν να ψαρεψεις το καθε ψαρι πεζει τσιε τουτο ρολο πιστευκο!!!! η τεχνικη που προτημω εν το πλαναρισμα ......
Η θαλασσα μου η ζωη μου!!!!!
ΣΤΕΛΑΡΑΣ FOREVER!!!!!!!!!!!!!

Πιττης Γιωργος

Laser Interceptor...the best antiradar

Post Reply

Return to “Τεχνικές”