Πιγκες

Post Reply
User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Πιγκες

Post by chrysanthos9 »

Στα τελευταια 2 ψαρεμα βλεπω πιγκες στο ιδιο τοπο μεγαλες αλλα εν μπορω να παρω καμια μενουν εχτος βεληνεκους 10 μετρα μακρια περιπου επαναλαμβανεται το ιδιο σκηνικο καθε φορα κατεβαινω κανω καρτερι στο σκαλοπατακι και μετα το μικρο σκαλοπατι συνεχιζει ποσειδωνια με διασπαρτες πετρες ερχονται καθε φορα πιγκες 2-5 περιπυ 2,5-3 κιλα η καθε μια ερχονται στο καρτερι τοσο οσο χρειαζεται για να με βλεπουν και να ικανοποιουν την περιεργεια τους χωρις ομως να μπαινουν στο ορια του βεληνεκους μου δοκιμασα να συρτο προς αυτες αλλα βαθαιναν στα απαγορευμενα για μενα δοκιμασα επεισης να τις πλαναρω αλλα ματαια :( Πως λοιπων θα καταφερω να παρω κανενα ψαρι απο το κοπαδι?
Rememper always someone waiting for you at home

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: Πιγκες

Post by leshi cy »

καλημέρα φιλε μου!
μονο ο νικόλας και άλλο 2-3 ένα μπορούν να σε βοηθήσουν φιλε μου! :lol:
...για μένα νομίζω είναι και η ώρα που πας και η κάλυψη που θα πρέπει να έχεις !
όπως επίσης και το όπλο σου να σου δίνη μια αξιόπιστη βολή κοντά στα 3-4m !
αν δεν κοντεύουν! 8)
...ούτε τρυπώνουν "τζιαμε" κοντά ne ?...κάμνουν την για τα anta ! :mrgreen:
φιλε μονο με καρτέρι και να έχεις πάντα κάποιο από πάνω να σε προσεχή!
γιατί αν "ερτι" κανένα ψάρι κοντά πιέζεις τον εαυτό σου και μένεις κάτω (δεν λέω ότι εν σωστό )απλά ξεχνιέσαι καμια φορα!
και αν χτυπήσεις κανένα ψάρι θα σε βοηθήσει να βγείς στην επιφάνεια!
...συνέχιζε να ψαρεύεις τον τόπο και μια μέρα θα έρθει κάποιο ψάρι από περιέργεια η κάλυψη είναι σημαντική και να εxής κάποιο σεβαστό χρόνο άπνοιας!
αλλα και πάλι αμάν σε θέλει έρχεται και στα πρώτα δευτερόλεπτα!
μην πιέζεις όμως πολύ τα ψαρια γιατί θα τις βαθύνεις περισσότερο!
..."τζιαμε" που παίζουν pigkes έχει και αλλα ψαρια να εxής το νου σου !
φιλικά , από τις "ελαχιsτες" γνώσης μου
μάριος

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Πιγκες

Post by chrysanthos9 »

ευχαριστω φιλε μου για τις πληροφοριες να πιεζομαι στις βουτιες δεν πιεζομαι φιλε καθολου μιας και φοβαμαι αμαν ειμαι μονος μου και φκαινv στα 3/4 της απνοιας μου περιπου πανω :) παντος εν να αφιερωσω πολλες εξορμησeiς για να παρω καποιο ψαρι απο εκει πριν κατεβει στα απαγορευμενα :) το κακο ειναι οτι δεν τρυπωνουν αλλα βαθαινουν πολυ :neutral:
Rememper always someone waiting for you at home

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: Πιγκες

Post by leshi cy »

χρύσανθε φιλε μου ώρες εν έγραψα , καλύτερα αργά το απόγευμα η πρωί πρωί!
εξαρτάται πια ώρα θα είναι ο ήλιος στην πλάτη σου βοηθα πολύ !
ειδικά αν δεν είναι πολύ βαθιά τα ψαρια!
...ένα rto που "εφτομας" κάτω μιλούμε και από κοντά !
...πάντα με ζευγάρι φιλε μου για ασφάλεια και εν η ξέρεις ίνα που ένα rti κοντά σου !

User avatar
leonidasss
Posts: 202
Joined: Tue Feb 12, 2008 4:47 pm

Re: Πιγκες

Post by leonidasss »

Πήγαινε πολύ πρωί ή σούρουπο που κυνηγούν. Τα μικρόψαρα θα σου πουν πολλά. Κατέβα διαγώνια πριν να σε δουν ή να τις δεις και σύρσου χωρίς να κινείς τα πέδιλα και κάνε καρτέρι στο σκαλοπάτι καλά κρυμένος. Αν τρυπώνουν και ξέρεις τον τόπο, κάνε απευθείας καρτέρι έξω από την τρύπα. Αν είναι έξω, θα έρθουν βολίδα για να τρυπώσουν. Μην πηγαίνεις μόνος και να κάνεις καρτέρια σε πίγγες, μπορούν να σε παρασύρουν άγρια.

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Πιγκες

Post by christos nic »

Παιδια αν γνωριζει κανεις πιγκες συναντουμαι μονο σε πολυ βαθια νερα?για να εχουμε υποψη και εμεις που δεν αφηνουμαι την επιφανεια για πολυ :)

User avatar
leonidasss
Posts: 202
Joined: Tue Feb 12, 2008 4:47 pm

Re: Πιγκες

Post by leonidasss »

Συνήθως είναι βαθιά, αλλά συνάντησα πίγγες (μεγάλες ) και στα 7 και στα 5 μέτρα. Απλά όσο πιο ξέβαθες, τόσο πιο πολλά τα μάστερς τους.

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Πιγκες

Post by christos nic »

leonidasss wrote:Συνήθως είναι βαθιά, αλλά συνάντησα πίγγες (μεγάλες ) και στα 7 και στα 5 μέτρα. Απλά όσο πιο ξέβαθες, τόσο πιο πολλά τα μάστερς τους.
:) Ευχαριστω φιλε!μαστερ μπορουμε να αποκτησουμε και εμεις τοτε με σωστη προσεγγιση και προσεχτικο κρυψιμο στα καρτερια και αν εχει ο τοπος και θελουν εχουμαι να ελπιζουμε!!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Πιγκες

Post by chrysanthos9 »

καλησπερα παιδια. Φιλε Λεονιδα ευχαριστω για τις πληροφοριες τις πιγκες οποτε παω μα οποτε βλεπω τις εκει απογευμα παντα αλλα τελευταιο καιρο γιατι αμαν παω πρωι εκει εν τις βλεπω παρα μονο απογευμα και τωρα απογευμα η θαλασσα εν παντα χαλια και εν παω παντος βλεπω τις καμνω τους καρτερι και καλυψη καλη αλλα ματαια πρεπει να εχουν μαστερ εν κοτευκουν πολλα και αμαν εγκαταλυψω την κρυψωνα μου καθετα καμνου την για τα απαγορευμενα για μενα αμαν συρτο προς τα πισω και αναδυθω μενουν εκει παντος θα τους καμω ντου το Οκτομβρη που να ησυχασουν οι θαλασσες και περκι κοντεψει καμια :) Να με παρασυρει καμια παραπανω εν λιο δυσκολο ορκιστηκα στο εαυτο μου οτι ψαρι και να εχει να μεν πιεστω πολλα και να το αφηνω για αλλγ φορα :)
Rememper always someone waiting for you at home

orfos
Posts: 515
Joined: Sat Jan 08, 2011 1:31 pm

Re: Πιγκες

Post by orfos »

chrysanthos9 wrote: Να με παρασυρει καμια παραπανω εν λιο δυσκολο ορκιστηκα στο εαυτο μου οτι ψαρι και να εχει να μεν πιεστω πολλα και να το αφηνω για αλλγ φορα :)
:clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

Post Reply

Return to “Τεχνικές”