καρτερι

Post Reply
User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

καρτερι

Post by chrysanthos9 »

Eπειδη αρκεψα και βουτω εντατικα με ψτ αλλα με καθολου αποτελεσματα ειπα να αρκεψω καμοια τεχνικη γιατι εν κουραστικο να τα βουρας που πισω και να μεν τα πιανεις :lol: τι πρεπει να ξερω για το καρτερι ενταλος να διαλεγω τους τοπους που να φονουμε κτλ
Rememper always someone waiting for you at home

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: καρτερι

Post by hemilios »

"Βουττάς και ας μην βλέπεις ψάρι " ......Τούτο το διάβασα από συνένετυξη κάποιου Έλληνα που μένει μόνιμα νομίζω σε νησί μόνο και μόνο για το ψαροτούφεκο, μου διαφέυγει τώρα το όνομα του.

Αυτό κάνω , αλλά πάντα στο καρτέρι κράτα κανόνες ασφαλείας έστω και ξέβαθα. Τα άλλα πως που ποτε και γιατί βρίσκεις τα σιγά σιγα. Προσωπικά ακόμη ψάχνω να τα απαντήσω :D .

Το ψάρι σε βλέπει πρώτο, αν είσαι συνέχεια από πάνω από τα 10 ψάρια που έχει η περιοχή μπορείς αν είσαι τυχερός να δεις το ένα.

Το άλλο ακόμη και στο καρτέρι έχει διάφορες τεχνικές που έχουν σχέση με βάθος, τόπο, είδος ψαριού και πάει λέγοντας. Επιφανειακό καρτέρι , Καρτέρι στα ξέβαθα, Βαθύ καρτέρι ( ακόμη εν τα εκαταφέραμε σε τούτο ) , καρτέρι για λαβράκια, καρτέρι για κυνηγούς , καρτέρι για κέφαλους, καρτέρι σε σορκότοπους , ............... και πάει λέγοντας.

Αυτά από τις λίγες δικές μου εμπειρίες.

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: καρτερι

Post by chrysanthos9 »

thnx..............
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
tasos83
Posts: 156
Joined: Wed Mar 12, 2008 9:15 pm
Location: Πάφος

Re: καρτερι

Post by tasos83 »

Να προσθέσω και εγώ κάτι ψιλά από τη δική μου πολύ μικρή εμπειρία συνυπογράφοντας και σε 100% ότι είπε ο φίλος πιο πάνω.
Λοιπόν από τα σημαντικότερα για μένα πριν το μακρύ όπλο, παραλλαγές(αμφιλεγόμενο θέμα) κλπ είναι η σωστή ρύθμιση της πλευστότητας. Ιδιώς αν είσαι σε στα ξέβαθα που πέζουν μεγάλες διαφορές στην άνωση πρέπει να είσαι όσο πιο άνετος γίνεται με άψογα ρυθμισμένα κιλά . Ούτε να αγωνίζεσαι να μείνεις κάτω και να κτυπιέσαι ούτε να κολοσύρνουνται τα βάρη πάστο βυθό. Έτσι θα είσαι χαλαρός, ήσυχος και θα αντέχεις παραπάνω.
Για μένα είναι ο πιο όμορφος τρόπος ψαρέματος, ψαχτήρι σπάνια μάλλον ποτέ δεν κάμνω αν και απότι ξέρω είναι αποδοτικό. Γενικά όταν κατεβείς και κάτσεις και αρχίσουν τα μικρά μικρά ψαρούθκια να έρκουνται να σε δουν και τα μεγάλα στο βάθος να τα τρώει η περιέργεια θα σχέσιεις πάνω σου που τη χαρά σου :mrgreen:
Καλό είναι να δεις και λίγα DVD....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: καρτερι

Post by Antreas »

λοιπον να πω και εγω την γνωμη μου με την λιγη εμπειρία που εχω και εγω μιας και τα περισσότερα ψαρια που πιαννω ειναι με καρτερι.
θα συμφωνήσω απόλυτα με τα παιδια στο οτι εχει σημασία η πλευστότητα σου και τα βαρη που θα βαλεις. οσο ποιο ξεβαθα εισαι ποιο πολλα κιλα οσο ποιο βαθιά τοσο ποιο λιγα.
δεν θα αναφερτω στο οπλο γιατι φανταζουμε ξερεις τα (μακρύ σχετικά, δυνατο και ευθύβολο)
οπως ειπαν και ποιο πανω βουτας και ας μην ειδες ψαρι.
κατι που ειδα εγω οτι εχει αποτελεσμα ειναι να εχεις τον ηλιο στην πλάτη σου γιατι στραβωνονται τα ψαρια και δεν σε βλεπουν καλα ετσι ερκουνται ποιο κοντα για να δουν τι εισαι
ακομα κατι που παρατήρησα ειναι οτι τα ψαρια εχουν την ταση να κολυμπούν με κοντρα το ρευμα αρα τζαι εσυ καλυτερα να βουτας με πλατη το ρευμα
στο καρτερι να βρίσκεις τοπο που να σε χωνει οσο ποιο καλα μπορεις. Αλλο να φαίνεται μονο η κεφαλη σου τζαι αλλο να φαίνεσαι ο μισός
τζαι κατι τελευταίο
οσο ποιο ήρεμος εισαι στο καρτερι τοσο ποιο πολλα αποτελεσματα θα εχεις
ηρεμια στην βουθκια στο άγγιγμα στον βυθό σε ολη την παραμονη σου στο καρτερι, οι κινήσεις της κεφαλης σου για να δεις δεξια αριστερα να γινουντε σιγα σιγα τζαι μετα ακομα και στην αναδυση ηρεμία

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: καρτερι

Post by chrysanthos9 »

thnx
Rememper always someone waiting for you at home

Post Reply

Return to “Τεχνικές”