Διαχείριση Ψαρότοπου

Post Reply
User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Διαχείριση Ψαρότοπου

Post by gptochos »

Με αφορμή μια κουβέντα που είχαμε με το τεος ζευγάρι Giorko :D (σε κανένα μήνα θωρώ σε να παρετάς το ψαροτούφεκο και τα ξύλινα και να το γυρίσεις στα βερκά και τους καραόλους) :mrgreen: είπα να βάλω αυτό το θέμα.

Σε μια συνάντηση με ένα ροφο 2 - 3kg σε ένα ψαρότοπο που τώρα βρίσκετε τι θα κάνατε? Θα τον κτυπούσατε ή θα τον αφήνατε? :?

Σε άλλα φόρουμ και περιοδικά του χώρου λέγεται ότι ο ροφός είναι ο βασιλιάς της περιοχής και ότι μπορεί να κρατήσει αρκετά ψάρια γύρω του. Ποια η γνώμη σας από προσωπικές εμπειρίες?

Εγώ πάντως λέω ότι σε συνάντηση με ροφό δεν θα τον κτυπούσα.... δεν ξέρω όμως στην πράξη αν θα το έκανα, όπως έκανε το "τέος" ζευγάρι Giorkos τον οποίο και συγχαίρω για την πράξη του :mrgreen:

Σε συναντήσεις που είχα με ροφούς μέχρι στιγμής οι οποίοι (να το διευκρινήσω) ήταν εκτός ορίων 1- 1.5 Kg δεν ασχολήθηκα μαζί τους αφού ήταν έξω από το θαλάμι τους και με έβλεπαν όπως του παλαβούς.
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Διαχείριση Ψαρότοπου

Post by Giorkos »

gptochos wrote: όπως έκανε το "τέος" ζευγάρι Giorkos τον οποίο και συγχαίρω για την πράξη του :mrgreen:
άιστα συγχαρητήρια τζαι δώσμου καμιά 60αρκά εκτατοστά μαύρο γορίλλα(λάστιχο εννοώ ρε κοπέλλια) .... :twisted: :twisted: :twisted:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Διαχείριση Ψαρότοπου

Post by gptochos »

Έλα ποτζιή σπίτι και κάτι θα κανονίσουμε :lol:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

mpousoulas
Posts: 211
Joined: Wed Jun 13, 2007 10:36 am
Location: Λευκωσία

Re: Διαχείριση Ψαρότοπου

Post by mpousoulas »

για εμένα οι συναντήσεις με ροφούς είναι σπάνιες εώς μηδαμινές
οπόταν όταν πετύχω κάποιο ροφό κοντά στα 3 κιλά δεν θα το σκεφτώ δεύτερη φορά
Είμαι πολύ άπειρος ακόμα για να φτάσω στο σημείο να αφήνω τρίκιλους ορφούς
επειδή θα πιάσω πεντάκιλο ή δεκάκιλο παραπέρα ή στις επόμενες μου εξορμήσεις.
Οσο για την διαχείριση και εγώ ακουσα ότι ο ορφός μαζεύει ζωή γύρω του, οπόταν
όταν πετύχω καμιά δεκαριά μαζί θα κτυπήσω μόνο τους 2 :mrgreen:
"χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία.."
Καβαδίας

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: Διαχείριση Ψαρότοπου

Post by hemilios »

Διαχείριση ψαρότοπού νομίζω είναι λίγο δύσκολο για την Κύπρο. Μάλλον θα ήταν καλύτερα να λέγαμε για "προσωπική" ευαισθησία του καθενώς στο κατά πόσο θα χτυπήσει ένα ψάρι ή οχι.

Διαχείριση γίνεται εκεί που μόνο ένα άτομο ή μια μικρή ομάδα ατόμων ξέρουν ένα τόπο. Στην Κύπρο κατά κύριο λόγο αυτο δεν υφίσταται. Δηλαδή άφησες τον ορφό του 1.5 κιλού ήσυχο έτους άλλους 50 που θα πεταχτούν να τον παίξουν ( γι'αυτό και περιοχή Πρωταρά δεν έμεινε τίποτα).

Για αποφυγή παραξήγησης δεν λέω ότι πρέπει να παίζουμε ότι βρούμε γιατί κάποιος άλλος θα το πάιξει. Το αντίθετο μάλιστα. Απλώς ότι, δεν μπορεί να υπάρξει διαχείριση ψαρότοπου. Απλώς αυτός που είναι πιο ευαίσθητος δίνει ακόμη μια ευκαιρία στο ψάρι.

gptochos τους μικρούς ορφούς έπρεπε να τους ρήξεις δίπλα τους να μάθουν να φοούντε πέρκει γλυτώσει κανένας.

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Διαχείριση Ψαρότοπου

Post by gptochos »

hemilios wrote:gptochos τους μικρούς ορφούς έπρεπε να τους ρήξεις δίπλα τους να μάθουν να φοούντε πέρκει γλυτώσει κανένας.
:D Έχω δυο σημαδεμένους στον Πύρκο της Τυληρκάς σημαδεμένους και εκπαιδεύω τους όποτε πάω! Στον πρώτο ορφό που είδα ήταν κοντά στο κιλό δεν τον έπαιξα και μετά από ένα τέταρτο που έφυγα από το θαλάμι του άκουσα δυο καλοκαιρινούς ψαροτουφεκάδες με τα μαγιό τύπου σώβρακο και κίτρινα πεδιλάκια να κάμνουν παναϊρκα ότι επαίξαν ορφό :evil: Εφάαμας τον λάχανο.

Φίλε Νίκο ούτε εγώ είμαι κανένας έμπειρος ή ο πασ ψαροτουφεκάς. ουτε εγώ θυμούμαι πότε έπαιξα ορφό τελευταία φορά :mrgreen: Απλά εκείνο που θέλω να πω είναι αν αξίζει να παίξεις ένα ορφό και να νεκρώσει ο τόπος ή να αφήσεις τον ορφό και να παίζεις άλλα ψάρια που αναπτύσσονται στον τόπο. Το σίγουρο είναι ότι αν δεν τον παίξεις εσύ,όπως είπε και ο φίλος Αιμίλιος εννα τον παίξουν άλλοι. Εμάθαμε εμείς οι κυπραίοι όλοι να σκεφτούμαστε βραχυπρόθεσμα και όχι μακροπρόθεσμα.

Εγώ από την πλευρά μου δεν ξέρω αν θα αντισταθώ σε μιαν έτσι περίπτωση με έναν 3άρι. Ο Giorkos το έπραξε και μπράβο του (αν και ήταν ο πρώτος που στην ιστορία που ανέφερα που μου είπε ότι έπρεπε να τον πιάσω).
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Διαχείριση Ψαρότοπου

Post by Antreas »

εγω παντως αν βρω ορφο πανω απο 3 κιλα θα τον πιασω αλλα κατω απο 3 δεν χτυπώ ποτε.
η μονη πελλαρα ειναι οτι οι ορφοι πανω που 3 κιλα που βλεπω η ειναι καθηγητές η ειναι σχετικα βαθκια τζαι φοουμε να τους χτυπήσω γιατι αν βραχοσουν δεν ξερω καταποσο θα μπορω να κανω πολλη ωρα βουτιες σε τετοιο βαθος σε περίπτωση που χρειαστεί ξεβραχομα.
εχτες ειδα ενα 4αρι στο 1 μετρο νερο αλλα η τρυπα που ε μπηκε ηταν οπως την χρυσοσπυλιοτισσα :lol:

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Διαχείριση Ψαρότοπου

Post by Giorkos »

κοπέλλια...για να εξηγούμε...ούτε εγώ είμαι έμπειρος, ούτε παίζω ορφούς τζαι να πεις εχόρτασα τους...

ο ορφός ήταν 'οριακός' ...ποτζίνον που παίζεις τον, εν τον παίζεις (για νόμιμότητα μιλώ) !!!

αποφασίστηκε ότι θα τον πιάναμε (ή θα δοκιμάζαμε) ...εκατέβηκα με τεντομένω το χέρι με το εργαλείο του φίλου (ξύλο-διλά 17αρια γορίλλα. 6.75 δτρυγον δίφτερη)και τον είχα στον στόχο...αυτός ανσήκωσε την μουτσούνα του και με έβλεπε...σιγά σιγά εκοντεψα του και η φάση - Ο κουμπάρος να κάθεται και με ανασηκωμένη την μουτσούνα του να με βλέπει όπως κρέμμουμε διαγωνίως με την βέρκα ανάμεσα στα μάθκια του..έμεινα εκεί (που τον είχα στο δόξα πατρί) περίπου 20 δεύτερα) ... ΑΛΛΑ εν το έκαμνε η καρκιά μου να του σύρω....ήταν πολλά αθώοσ και αν τον έπιανα το μόνο που θα κατάφερνα ήταν ακόμα λίο κρέας..... καμία συγκίνηση.... έτσι αναδύθηκα χωρίς τον κουμπάρο...
ερώτησε με ο παρεας..γιατί εν έσειρες? του λέω άιστον...εν να έχουμε τύψεις μετά...εν τον είδες ήνταλως έκατσε και εκαρτέραν !!!!

...μετά ο κουμπάρος ετρύπωσε...εβούττησε ο παρέας είδε τον λίο...εξαναβούτησα και γω και είδα τον να φέφκει μεσ τα βάθη της τρύπας και πήραμε τον δρόμο για έξω....


Τελικά μου είπε ο φίλος μου, "έχεις δίκαιο, απόλαυσα παραπάνω την συνάντηση και να των δω για λίο στο θαλάμι, παρά να τον επαίζαμε " !!!!!

Αυτά κοπέλλια για την ιστορία...

Δηλ σε τελική φάση εν τον έπαιξα γιατί δεν μου φάνηκε δίκαιο..... :wink:


Edit: λαλούμε ΟΡΙΑΚΟΣ και εκεί το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω ζυαρκά πάστο όπλο :mrgreen: ... ούτε την εμπειρία να πω με ακρίβεια πόσο αν ήταν 2,570 γρ, ή 3,345 γρ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ....
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

mpousoulas
Posts: 211
Joined: Wed Jun 13, 2007 10:36 am
Location: Λευκωσία

Re: Διαχείριση Ψαρότοπου

Post by mpousoulas »

Ψάρεμα στον Πύρκο της Τυληρκάς ! Ωραία ιδέα Γιώργο.
Που μπορεί κάποιος να ψαρέψει στην Περιοχή;
"χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία.."
Καβαδίας

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Διαχείριση Ψαρότοπου

Post by Giorkos »

Nikos wrote:Ψάρεμα στον Πύρκο της Τυληρκάς ! Ωραία ιδέα Γιώργο.
Που μπορεί κάποιος να ψαρέψει στην Περιοχή;

να κανονίσουμε κανένα ψαρεματούιν στες περιοχές σας Νίκο....

κανένα Σαβατοκυρίακο...ή και ακόμα κανένα απογευματινό αν έβρω παρεά στο αυτοκίνητο πάλε έρκουμε....

πείτε καμία ιδέα..εσεί πότε θα είσαι κάτω Πάφο???
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

mpousoulas
Posts: 211
Joined: Wed Jun 13, 2007 10:36 am
Location: Λευκωσία

Re: Διαχείριση Ψαρότοπου

Post by mpousoulas »

Γιώργο θα είμαι Πάφο από 14/8-24/8
Κοπιάστε
Πάντως στον Πύργο δεν ξαναψάρεψα αν και έζησα στην περιοχή
γιοα ενάμισι χρόνο όταν ήμουν στρατό
"χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία.."
Καβαδίας

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Διαχείριση Ψαρότοπου

Post by Giorkos »

Nikos wrote:Γιώργο θα είμαι Πάφο από 14/8-24/8
Κοπιάστε
Πάντως στον Πύργο δεν ξαναψάρεψα αν και έζησα στην περιοχή
γιοα ενάμισι χρόνο όταν ήμουν στρατό

Να το κανονίσουμε...θα πω και στα κοπέλια (gptochos, hdemetris, και Ντίνο-όι μέλος) να δω αν γουστάρουν φάση !!!!

Τα λέμε,

Γιώργος
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Διαχείριση Ψαρότοπου

Post by gptochos »

Νίκο ο τόπος που ψαρεύκω ως συνήθως πύρκο είναι μπροστά από το σχολείο.Φυσικά έχει πολλούς τόπους μέσα αλλά θέλεις βάρκα.
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

Post Reply

Return to “Ψαρέματα-Εμπειρίες”