Τι κάναμε 01/06/2008?

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Τι κάναμε 01/06/2008?

Post by gptochos »

Το λοιπόν κοπέλια τι κάναμε την πρώτη κυριακή του Ψαροτούφεκου? Εμείς με το Giorko ένα σορκό (έφαέντεν μέστα σαούνια :D ) και τρεις κουρκούνες ο Giorkatsos.Μεγάλη απογοήτευση!Ψάρι γιοκ, ευτυχώς που τα επιάσαμε τούτα!

Εχάσαμε και τον ψαρότοπο μας :shock: Εφάαμας τον τα τραβέλια :D Τα "μανιταράκια" (ονομασία του Ψαρότουπου) μετονόμάζεται σε "Τραβελάκια" :roll:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Τι κάναμε 01/06/2008?

Post by Giorkos »

gptochos wrote: Τα "μανιταράκια" (ονομασία του Ψαρότουπου) μετονόμάζεται σε "Τραβελάκια" :roll:
εψαρέφκαμε αρκετά ρηχά...2 μέτρα και 1.5 μέτρα....είδαμε πολλούς Σορκούς άλλες φορές....
καθώς ψαρέφκαμε είδα ένα παντζέρο και εκατέβηκε στες τσιακκίλες της περιοχής...ε΄'ιπα του γιώργκου, πάμε που ποτζί ναμεν μας προλάβουν τούτοι (οι σορκοί που είδαμε ήταν ποτζί που επήαν τα κοπέλλια) καθώς εκόντεφκα είδα ότι ήτα 3 κοπέλλια...ο ένας καμιά 45αρια ο άλλοι 35αριες και ετρίφκουνταν λάδιν...επήε ο νούς μου στο πονηρό :twisted: ....

ε...ψάρι εν ίσιε τίποτε... ούτε για δείγμα...το καλό φκαίνοντας έξω εκατάφερα και έπαιξα 3 κουρκούνες αναγιούμενες για το τηάνι... :mrgreen:

φκαίνοντας έξω ήρταν ακόμα δύο "κοπέλλια" 40-45 με τις ομπρελλίτσες τους....
εφκάλαν τα μάθκια τους πάστες πέτσενεσ στολές...χιχιχιχιχ....απεδείχθειν ότι τα κοπέλλια ήταν πουστ@ρέλλια !!!!! αλλά εδόκαν μας και τσέντα να βάλουμε τα ψάρκα μέσα.....ας εν καλά οι αθρώποι... :wink:

Υ.Γ στην περιοχή γύρω γύρω είδαμε κιάλλου ψταδες πριν και όταν βγαίναμε περνούσε κιάλλος από μπροστά μας....
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

mpousoulas
Posts: 211
Joined: Wed Jun 13, 2007 10:36 am
Location: Λευκωσία

Re: Τι κάναμε 01/06/2008?

Post by mpousoulas »

η περιοχή κρατούσε διάφορα είδη ψαριών:
μελάνες, σορκούς, σκάρους, σαλποκουρκούνες, λίγους σορκούς,
είδα και ένα μικρό μινέρι, δύο βατούθκια κλπ
Εϊχα πάρα πολλή καιρό να απολαύσω τέτοιο βυθό.
Οι απανωτές βουτιές σε βάθη 10- 15 μέτρα με κούρασαν πάρα πολύ, ενώ
σε κάποια φάση μετά από ανάδυση απο τα 15 μέτρα ένοιωσα έντονο πόνο στο στομάχι?
Δεν έχω συνηθίσει να βουτάω συχνά σε αυτά τα βάθη όπόταν χρειάζομαι πολλή πρακτική ακόμα
για να είμαι άνετος. Είχα ήδη κτυπήσει δύο καλούς σκάρους όταν κατέβηκα να ψάξω μια τρύπα γύρω στα 10 μέτρα.
Η βολή έγινε σε πρώτο χρόνο αφού το ψάρι ερχόταν καρφωτό πάνω μου.
Το τρύπησα πλάγια, το έπιασα απο το βράγχια και βγήκαμε στην επιφάνεια αγκαλίτσα.
ευθανασία με συνοπτικές διαδικασίες και ένας ωραίος ορφός γύρω στα 2.5 κιλά κρέμμεται στην ψαροβελόνα.
:mrgreen:
"χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία.."
Καβαδίας

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Τι κάναμε 01/06/2008?

Post by gptochos »

Ρε φίλε εμάς οι ''αδε - ορφοί'' που είδαμε ήταν γύρω στα 70 κιλα αλλά αφήκαμεν τους για το καλό του ψαρότοπου :mrgreen: Ο ένας μόλις εφηαμεν έυκαλεν τα ούλλα τζαι έδωκεν μέσα στη θάλασσα. :shock:

Μπράβο Νικόλαε :D
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Τι κάναμε 01/06/2008?

Post by Giorkos »

Nikos wrote: ένας ωραίος ορφός γύρω στα 2.5 κιλά κρέμμεται στην ψαροβελόνα.
:mrgreen:
:wink: :wink: :wink: :wink:

Είσαι ένας Αρχηγός...Ευτυχώς που εν ήρτες μαζί μας να παίξεις κουρκούνες :lol: :lol: :lol: :lol:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Τι κάναμε 01/06/2008?

Post by gptochos »

Giorkos wrote:
Nikos wrote: ένας ωραίος ορφός γύρω στα 2.5 κιλά κρέμμεται στην ψαροβελόνα.
:mrgreen:
:wink: :wink: :wink: :wink:

Είσαι ένας Αρχηγός...Ευτυχώς που εν ήρτες μαζί μας να παίξεις κουρκούνες :lol: :lol: :lol: :lol:

:lol: Τζαι Λούγκρες
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

mpousoulas
Posts: 211
Joined: Wed Jun 13, 2007 10:36 am
Location: Λευκωσία

Re: Τι κάναμε 01/06/2008?

Post by mpousoulas »

Ευχαριστώ παιδιά!!
Πτωχό ... με τον "ορφό" των 70 κιλών που άφησες ο ψαρότοπος σας θα μετατραπεί
σιγά - σιγά σε παραλία της Παττάγιας 8)
"χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία.."
Καβαδίας

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Τι κάναμε 01/06/2008?

Post by Antreas »

ρε μα εν σε gay beach που βουτατε ??? :lol:
εγω ε πηα με ενα φιλο μου με τις κοπελλες μαζι για θαλασσα τζαι ε πηραμε τζαι τα οπλα μαζι μας.

ψαρι μπορω να πω οτι ειδασ αλλα εν ε κοντευκαν στα καρτερκα. μειναμε 2 ωρες τζαι μετα ε κατσαμε στην παραλια να μας φακκα ο ηλιος πανω στην κεφαλη τζαι ε καμναμε τους πολυτισμενους στραβαρα στα μαθκια μας. :lol:

που ψαρι επιασε ενα τζεφαλο ο παρεας γυρο στους 25 ποντους
εγω στην πολλη την ωρα ειπα να σηρω καμια βολη σε κατι κουρκουνες που ερκουνταν στα καρτερκα ετσι απλα για να μεν φκω παπαγαλος αλλα τελικα ε καλληκωσα την.
ε μετα εν ε ξαναεσηρα βολη γιατι ε φωουμουν να μεν ζαβωσω τζαι καμια βερκα παλε :mrgreen:

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Τι κάναμε 01/06/2008?

Post by Giorkos »

omersub wrote: εγω στην πολλη την ωρα ειπα να σηρω καμια βολη σε κατι κουρκουνες που ερκουνταν στα καρτερκα ετσι απλα για να μεν φκω παπαγαλος αλλα τελικα ε καλληκωσα την.
ρε αντρέα...εγώ εκαρτέροθυν ένα σορκό (τον ΜΟΝΟ που είδα και άξιζε να παιχτεί..είδα αλλο 3 αλλά οι άλλοι κοπέ ντε βουρ...) στο καρτέρι και εσημάδεψα κιόλας ΚΑΛΑ και εκαλλίκωσα τον !!! :wink: ακόμα εν εκατάλαβα τι έγινε!!!!

βγαίνοντας έξω έπεξα 3 κουρκούνες τις οποίες έπεζα στο 'περίπου' υπολογίζοντας και όχι σημαδεύοντας σαν το σορκό....3 βολές..3 κουρκούνες....όλες εν κινήσει...όλες 3-3.5 μέτρα που την άκρη του ψτ (εμπαίναν πάστη βέρκα και ετέντονε το σχοινί...έπεζα τες για πλάκα ...αν επροσπαθούσα εν θα τες έβρισκα :twisted: :twisted: :twisted: )

Επομένως...μεν σημαθκιάζεται...σείρνετε όπου τζαι νάναι... :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

mpousoulas
Posts: 211
Joined: Wed Jun 13, 2007 10:36 am
Location: Λευκωσία

Re: Τι κάναμε 01/06/2008?

Post by mpousoulas »

Επομένως...μεν σημαθκιάζεται...σείρνετε όπου τζαι νάναι... :wink:[/quote]


Γιώργο πάντως από δική μου εμπειρία συνήθως πετυχαίνω ψάρια όταν συγκόφκω παρά όταν σημαδεύω. :wink:
"χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία.."
Καβαδίας

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Τι κάναμε 01/06/2008?

Post by Antreas »

μα τζαι εγω ρε εν τζαι σημαδεύκω απλα δυχνω το ψαρι με την μυτη της βερκας.
ετσι εκαμα τζαι στην κουρκουνα αλλα δυστυχώς καλλιτζιν :lol:
εν που εχει ενα μηνα να πιάσω οπλο μεσα στα χερια μου αλοπος τζαι ε νομισα πως ε βαστουσα νεροπιστολο. :oops:
εν λαλεις ευτυχώς που ηταν κουρκουνα τζαι εν ηταν τιποτε αλλο τζαι τωρα αντι να σας μιλω να καμνω αγγελίες για να το πουλησω παλε :roll:

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Τι κάναμε 01/06/2008?

Post by Giorkos »

omersub wrote:μα τζαι εγω ρε εν τζαι σημαδεύκω απλα δυχνω το ψαρι με την μυτη της βερκας.
ετσι εκαμα τζαι στην κουρκουνα αλλα δυστυχώς καλλιτζιν :lol:
εν που εχει ενα μηνα να πιάσω οπλο μεσα στα χερια μου αλοπος τζαι ε νομισα πως ε βαστουσα νεροπιστολο. :oops:
εν λαλεις ευτυχώς που ηταν κουρκουνα τζαι εν ηταν τιποτε αλλο τζαι τωρα αντι να σας μιλω να καμνω αγγελίες για να το πουλησω παλε :roll:

2/6 ... επήαμε σήμερα το απόγευμα κανένα γυρό με τον Ηδεμετρι....τελικά όλες οι ανέμελες βολές πήγαιναν εκεί που προορίζονταν....κιόλες στα όρια των 3μηκών πετονιάς+βέργα... το μόνο κακό σήμερα ήταν το Γ@μημέν@ φτεράκι της seatec το οποίο μου αρέσει γιατί είναι streamlined αλλά σήμερα έπειτα από περιπετειώδη καρτέρι ήρτε ο ΣΟΡΚΟΣ που πίσω(ο πιο μεγάλος που έπεξα μέχρι τώρα(εν θα υπολογίσω πόσο βάρος να μεν μου πείτε ότι είμαι λαφαζάνης :mrgreen: )...εγίρισα 180 μοίρε και εγώ και το όπλο όπως το είχα παρατεταμένο οπυ την΄άλλη..έμεινε στα όρια..αλλά είχα κάμει πρακτισ πάσε άλλα ψάρια...και έστειλα την βέργα να τον έβρει....ε..ήβρε τον...τραβά....χαρά...μετά από 3-4 δευερόλεπτα νιώθω τη βέργα να μην έχει σκόρσο πάνω...βλέπω το σορκό όπου φύει φύει...λέω μα εσχίστηκε....ΟΧΙ δεν εσχίστηκε..η βολή ήταν μέσα στα καλαμορούχουνα του :wink: απλώςε το φτεράκι δεν άνοιξε....bye bye ΣΟΡΚΟΣ :|

το καλό μου είδα σήμερα την πιο μεγάλη χελώνα (πολλά μεγάλη..ένα ζινίσιη όπου του Μαικ Ταισον :wink: ήταν στα 2 μέτρα νερό..ήμουν από πάνω κει την θαύμαζα ενώ αυτή καθότανε και μεέβλεπε...μετά από κάνα δυο λεπτά επιχείρισα να την κοντέψω και με έαφησε να πάω πολύ κοντά της...έκανε μόνο λίγο πιο πέρα 2 μέτρα και πάιλ με έβλεπε...την χαιρέτησα και βγήκα έξω !!!!!

ΟΛΕ !!!!!! παραπαπαμπαμ !!!!!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Τι κάναμε 01/06/2008?

Post by gdeme »

αερα κουπανιστο.
λιανα ολα

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Τι κάναμε 01/06/2008?

Post by Giorkos »

gdeme wrote:αερα κουπανιστο.
λιανα ολα
τουλάχιστον είδατε τίποτε αξιόλογο ???
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Τι κάναμε 01/06/2008?

Post by Antreas »

θα παω να καμω την βουθκια μου τζαι αυριο το απογευμα μαλλον.
ίδωμεν

Post Reply

Return to “Ψαρέματα-Εμπειρίες”