Ψαρό-ιστορίες

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: psaroistories

Post by StephanosNic »

Re men paraponieste, eseis mporeite je piennete psarema ama thelete!!!

Epia xwris stoli je oplo etsi gia kolimpi mia mera ston prwtara se mia perioxi pou 3erw, eixa parei tin maska mazi mou, je opws ekolimpousa eida 3 sorkatsous na kolimpoun anenias (pou lalei je o filos o antrikos :p). Oi 2 exathikan se mia fasi, je o tritos evoske (kiriolektika heheh) panw se ena vraxo. To vathos itan midamino miloume 1-2m max, opote paw je gw siga siga je ekontepsa tou arketa, krimas pou en eixa camera mazi mou itan katapliktiki skini !!! Oute pou etarakse o kataramenos epire xapari oti imoun akindinos !!! Alla esiniara ton ;) pou enna paei... :p Na simiwthei oti i perioxi jame itan gemati jefalous pantws megethous !!!

PS: sorry gia tous xaraktires alla en grafei ellinika to pc mou
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: psaroistories

Post by Giorkos »

StephanosNic wrote: Oute pou etarakse o kataramenos epire xapari oti imoun akindinos !!!
τούτο ξαναπέ το φίλε μου....

όπως έχουμε πει και στο παρελθόν, όταν πας χωρ΄ς όπλο όλα κάθονται και σε βλέπουν (έ κάθονται σαν χαζά ??...αρκετά όμως ναι ) αλλά από την άλλη όταν πάρεις όπλο όλα εξαφανίζονται ή κρατάνε απόσταση...λες και το ξέρουν...ή μήπως όντως το 'ξέρουν' -διεσθάνονται την εχθρική διάθεση μας :!: :!: :!:

Π.χ το περασμένο Σάββατο που επήα, εκολυμπούσα σιγά σιγά και βλέπω κάτω δεξιά ένα Σορκό (οχτούιν) να κολυμπάει αμέριμνος λίγο πιο πέρα...είπα που μέσα μου εν να σε σάσω... (το μυαλό μου αμέσως εμπήκε σε hunting-mode ) το λοιπόν...μόλις παίρνω την πρώτη ανάσα για ετοιμασία για κα΄νενα καρτερούιν, ο σορκός έκαμε φτερά !!!! μόνο και μόνο από την ανάσα μου !!!! είμαι πελλός και εφαντάστηκα το...όχι.....τόση τύχη και σύμπτωση να εξαφανιστεί αμέσως άμαν ο giorkos άλλαξε διαθέσεις προσ το ψάρι ....νομίζω όχι ....εξαφανίστηκε διότι 'ένιωσε' απειλημένος...μάλλον ΝΑΙ :?

οι πιο παλιοί σίγουρα θα έχουν παρόμοιες εμπειρίες να μας πουν...
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: psaroistories

Post by StephanosNic »

Οντως ειναι αρκετά σπαστικό αλλά ειναι μοναδική εμπειρία εστω κι αν δεν εχεις όπλο μαζί σου, να κοντέψεις τόσο πολύ σε ενα ψάρι !!! Εγω παραπανω ελυπηθηκα οχι γιατι εν ειχα οπλο αλλα γιατι εν ειχα καμερα μαζί μου να φκαλω φωτογραφιες !!! (εσκεφτηκα τωρα φωτογραφια να βαστω τον σορκό αγκαλια τζιε να χαμογελούμε στην καμερα τζιε εφιρτικα χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα !!!!! :mrgreen: )
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: psaroistories

Post by hemilios »

Γι'αυτό κάμετε αναγνώριση χωρίς όπλο και την επόμενη φορά συρτό ως την περιοχή των σορκών και κάτι εν να κάτσει. 8)

Ο Πρωταράς είναι το μεγαλύτερο σχολείο. Φέτος έπιασα τον πρώτο μισόκιλο μου που μια τρύπα που έχει δκιο χρόνια που επία με όλους τις μεθόδους τζιαι πάντα εκαταφέρναν τζιαι εφέφκαν μου. Έχει και κάτι άλλους παντόφλες νούμερο 46 αλλά που εν να μου πάσειν.

Τώρα να αγοράσω το 110 και σάζω τους.

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: psaroistories

Post by StephanosNic »

110 re? inta en falaines pou enna paikseis re ? :p hehehehehehe
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: psaroistories

Post by Giorkos »

StephanosNic wrote:110 re? inta en falaines pou enna paikseis re ? :p hehehehehehe
εγώ πάντως συμφωνώ με το 110..να μεν πω και λίον παραπάνω και ότι θέλετε πέστε-φωνάξτε-περιπέξτε...

άμαν εν κοντέφκουν οι άτιμοι και το 90αρούιν εν τους φτάνει..και θες κάτι το έξτρα λίο πιο μακρύ...πάς σε 100..αν πάλε ενεν αρκετό πάεις σε πιο μεγάλο...

τα όπλα που παίζω συνήθως εγώ είναι 100 -117 (εξαρτάται πιον είναι , αλλά μεν νομίζεται ότι κρτώ μια μαγκούρα που δαμέ ως τζικάτω για το 117..εν με ανάποδο και εν ελάχιστα πιο μακρύ που ένα άλλο 100αριιι) ...

προς το παρών 100αρι διπλά 14αρια γκορίλλα, βέρκα 6.3 τρυγονς και 4 μήκη γιατί τα 3 ήταν ΛΙΑ !!! ήθελα το κάτι τις λιό παραπάνω βεληνεκές και τώρα το έχω...

γιατί στις περιοχές που ψαρέφκουμε εν σιεσμένοι πάνω τους οι σορκοί...ή εν να κρατήσουν απόσταση...ή εν να χαθούν στις-τρύπες λαβύρινθους...

που εν να έβρουμε ήσυχους-απείραχτους-σορκούς-ψάρι εν να λιάνουμε και τα εκατοστά του όπλου :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: psaroistories

Post by StephanosNic »

Giorkos wrote:
StephanosNic wrote:110 re? inta en falaines pou enna paikseis re ? :p hehehehehehe
εγώ πάντως συμφωνώ με το 110..να μεν πω και λίον παραπάνω και ότι θέλετε πέστε-φωνάξτε-περιπέξτε...

άμαν εν κοντέφκουν οι άτιμοι και το 90αρούιν εν τους φτάνει..και θες κάτι το έξτρα λίο πιο μακρύ...πάς σε 100..αν πάλε ενεν αρκετό πάεις σε πιο μεγάλο...

τα όπλα που παίζω συνήθως εγώ είναι 100 -117 (εξαρτάται πιον είναι , αλλά μεν νομίζεται ότι κρτώ μια μαγκούρα που δαμέ ως τζικάτω για το 117..εν με ανάποδο και εν ελάχιστα πιο μακρύ που ένα άλλο 100αριιι) ...

προς το παρών 100αρι διπλά 14αρια γκορίλλα, βέρκα 6.3 τρυγονς και 4 μήκη γιατί τα 3 ήταν ΛΙΑ !!! ήθελα το κάτι τις λιό παραπάνω βεληνεκές και τώρα το έχω...

γιατί στις περιοχές που ψαρέφκουμε εν σιεσμένοι πάνω τους οι σορκοί...ή εν να κρατήσουν απόσταση...ή εν να χαθούν στις-τρύπες λαβύρινθους...

που εν να έβρουμε ήσυχους-απείραχτους-σορκούς-ψάρι εν να λιάνουμε και τα εκατοστά του όπλου :wink:
Εν διαφωνω ρε για το 110 χεχεχεχεχ ετσι τζιε αλλιως εν μες τα μελλοντικά μου σχεδια τζιε μενα ενα μακρυ όπλο. Φυσικά το ιδανικο θα ηταν ενα sniper οπλο να τους παιζεισ που το μιλι χεχεχεχεχεχεχε
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

User avatar
HellRider
Posts: 123
Joined: Tue Nov 27, 2007 9:10 am
Location: λεμεσος

Re: psaroistories

Post by HellRider »

ατε να σας πω τι εκαμα και εγω το σαβατο..επια που λετε στο τοπουι μου με αλλο 2 παρεες πανετοιμος να παννισω τιν καινουργια 3αρα στολη(επιτελους, εκρεπαρα με την 5αρα).με το που μπηκα στο νερο εχασα το φως μου που την ανεση και την ευφορια που εννιωθα(τελικα τα ρασα κανουν τον παπα...).με τις πρωτες βουτιες ανακαλυψα οτι βελτιωθηκε και η απνοια μου κατα πολυ!ετσι με την νεα αυτη μου ιδιοτητα(ψαροκυνηγου με απνοια περαν των 15δλ :P )αποφασισα να επιδωθω στο ψαχτηρι, μια τεχνικη που ολοι ακουσαμε, διαβασαμε, αλλα δεν :? ...βρισκω που λετε μια ωραια τρυπα και βαζω τα μουτρα μου μεσα. απολυτο σκοταδι..περιμενω να συνηθησουν τα ματια μου αλλα τιποτε.αποφασιζω να χωσω το οπλο μεσα ουτως ωστε αν υπαρχει κατι να μετακινηθει.τιποτα..χτυπω το οπλο στα τοιχωματα..τιποτα.βγαινω εξω και αναδυση.αναπνοη και με το που κοιταζω κατω στην τρυπα που ημουν, ξεπροβαλει μια σμυρνα περαν του ενος μετρου :shock: δεν φοβηθηκα αλλα σοκαριστηκα καπως.ακομα και μετα απο τοση ενοχληση δεν επιτεθηκε.φυσικα εγω την εκανα με ελαφρα..τελικα ο σκοπος της υπαρξης της σμυρνας δεν ειναι να τρωει αθωους :!: ψαροντουφεκαες .

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: psaroistories

Post by Giorkos »

StephanosNic wrote:. Φυσικά το ιδανικο θα ηταν ενα sniper οπλο να τους παιζεισ που το μιλι χεχεχεχεχεχεχε
Ά μπράβο...τούτη εν η λύση μας !!! όπως εγίναν τα πράματα... Ελπίζουμε άμαν χειμωνιάσει λίον να σασουν τα πράματα :(
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: psaroistories

Post by mariosko »

HellRider wrote:επια που λετε στο τοπουι μου με αλλο 2 παρεες πανετοιμος να παννισω τιν καινουργια 3αρα στολή
εν αρκησες λίγο να την παννισεις? θα θέλεις 5άρα σε κανενα ανάμιση μήνα πάλε

HellRider wrote:χτυπω το οπλο στα τοιχωματα..τιποτα.
και να είχε τίποτε αμαν χτυπησες το οπλο στα τοιχώματα βάρτου ρήγανη ρε φίλε... εννα βουρα ακόμα.
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

User avatar
HellRider
Posts: 123
Joined: Tue Nov 27, 2007 9:10 am
Location: λεμεσος

Re: psaroistories

Post by HellRider »

ηταν να το δω τουλαχιστον
:)

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: psaroistories

Post by Antreas »

πιασε τζαι εσυ ενα φαναρουι τζαι εν θα θελεις με οπλο να χτυπας με να συνηθίσουν τα ματια σου.
τζαι αμαν εχει σμερνες μακιρααααααα :lol:

για το οπλο που ε λαλουσετε. εχει οπλα τζαι οπλα ρε παιθκια.
εν ειναι το ιδιο ενα 90ρι με 6,25 τζαι 1χ17,5 με 3 μηκη με ενα 90ρι carbon(εν μιλω για στογγυλο σωληνα) η ξυλινο με 2πλα λαστιχα τζαι χοντρη βερκα.
εγω ειχα 90ρι ξυλινο τζαι αλλαξα το σε 100ρι ξυλινο αλλα οι πως το 90ρι εν με αρκουσε απλα ηθελα κατι λιο ποιο δυνατο.
εγω νομιζω οτι πανω που ετσι μηκος οπλο για το ψαρεμα που κανω τωρα τζαι τις επιδωσεις μου ειναι υπερβολη.
εκτός που τουτο καποιος που θα δωσει καποιο σημαντικό ποσο να πιασει ενα οπλο εν ειναι κριμα να το εχει να καθετε τις παραπανω φορες τζαι να μην μπορει να το ψαρεψει ?
ετσι εχουμε 100 μηκος οπλισης 2χ16 τζαι 6,75 με 5 μηκη. για μενα απόλυτος συνδυασμός. για αλλους δεν ξερω 8)

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: psaroistories

Post by hdemetris »

Giorkos wrote: όπως έχουμε πει και στο παρελθόν, όταν πας χωρ΄ς όπλο όλα κάθονται και σε βλέπουν (έ κάθονται σαν χαζά ??...αρκετά όμως ναι ) αλλά από την άλλη όταν πάρεις όπλο όλα εξαφανίζονται ή κρατάνε απόσταση...λες και το ξέρουν...ή μήπως όντως το 'ξέρουν' -διεσθάνονται την εχθρική διάθεση μας :!: :!: :!:
Πλέον είμαι σίγουρος ότι τα ψάρκα ξέρουν πότε κινδυνεύουν.
Πολλές φορές αστόχησα σε λίτσες, λαβράκια και γενικά τσαμπουκαλίδικα ψάρκα. Μετά την βολή στέκουν εκεί και με παρακολουθούν μέχρι να ξαναοπλίσω και μόλις οπλίσω γίνονται καπνός. Μερικές φορές δεν όπλισα αλλά έμεινα να τα κοιτάζω. Το ίδιο τζαι τζείνα. Δεν έφυγαν παρά μόνο όταν τελικά ξαναόπλισα.
Επίσης μια φορά πριν χρόνια όταν κυκλοφορούσα με αεροβόλο και κοντά πέδιλα εχάλασε το αεροβόλο μου. όπως έβγαινα έξω βρίζοντας πέτυχα έναν παππού σορκό. Αυτός με κοίταζε και με άφησε σχεδόν να τον χαϊδέψω με το όπλο το οποίο δεν μπορούσε να ρίξει. Ο κουμπάρος ήξερε ότι δεν μπορούσα να του τα κνίσω!!!
Απόδειξη ότι ποτέ ξανά σορκός τέτοιου μεγέθους δεν με ξαναάφησε να τον πλησιάσω εντελώς ακάλυπτος από την επιφάνεια και να ακουμπήσω σχεδόν το όπλο μου πάνω του.
Who the cap fit
Let them wear it

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: psaroistories

Post by mariosko »

Αντρίκο μου το 90άρι όσο και να το φορτόσεις (όι πως το εφόρτοσες, μια χαρα στησιμο του έκαμες) πάλε 90άρι θα ένει. αλλη η δουλιά του 90ρκού και άλλη του 100-110. γνωμη μου, αν καποιος έχει ενα 'καλο' 90άρι και θέλει κατι ποιο δυνατο παει σε ενα 110 στημένο οπως πρεπει.
ΥΓ. προσεχε τα 5 μηκη φίλε, θα έχεις κανενα βράχωμα ή κανενα σχισιμο. επαθα την περσυ με το 110, επεχα το μινερι και πριν προλαβω να το τραβησω λιγο πανω, λογω των 5 μηκών εμπικε μεσα στες πετρες και εσχιστικε... :evil: :evil:
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: psaroistories

Post by hemilios »

Για το 110.
Άμαν θωρείς τις τσιπούρες τζιαι πέζουν μπροστα σου, παίζεις τες και δεν τις φτάνει η βέρκα.Άμαν σε περιπέζουν οι λίτσες . Άμαν παίζεις τον 3-4κίλο σούρο ( αν μεν είναι τζιαι παραπάνω) και ξυψαρίζει σου γιατί όσο και έφτασεν το η βέρκα και αν είχες κάτι πιο δυνατό ήταν να τον περάσει και σχοινάκι. Άμαν ξέρεις μια φάουσα τρύπες στον Πρωταρά με σορκούς τέρατα ( Γιώρκο συγκρατήσου) και κοντέφκεις ως τα 4 μήκη απλώνεις το 90αρούι και λάλείς πουμέσα σου "εν έχω υπόθεση αφού δεν τα φτάνει η βέρκα" ΘΕΛΕΙΣ 110. Να βάλεις τα διπλά σου με την 6.5 ή 6.3 και τα ψάρκα να μεν προλαβαίνουν να καταλάβουν τι έγινε.

Η υπόθεση μου θυμίζει τότε που είχα αεροβόλο με εφτάρα και έκαμα καρτέρκα πάνω σε τζιέφαλους τζιαι εδιεροτούμουν γιατί δεν εμπορούσα να τους πέξω.

Σίγουρα και η τεχνική παίζει τον ρόλο της αλλά εν τούτο που είπε ο Γιώρκος. Όλοι λεν ότι το 90αρι είναι οκ όπλο αλλά όσοι ποστάρουν "καλά" ψάρια κρατούν 100αρι ή 110 με διπλά εκτός από κάποιες περιπτώσεις.

Post Reply

Return to “Ψαρέματα-Εμπειρίες”