Η ΠΙΟ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑΣ

Post Reply
hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Η ΠΙΟ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑΣ

Post by hemilios »

Ποιά ήταν η καθοριστική στιγμή που σας έκανε να ασχοληθείτε πιο σοβαρά με το ψαροτούφεκο ;


Προσωπικά όταν κατάφερα να κτυπήσω το πρώτο μου αξιόλογο θήραμα, για τα τότε δεδομένα μου ( κίτρινα πέδιλα , αεροβόλο Mares) ένα χταπόδι του κιλού.

Από την σαστιμάρα μου μόλις το είδα έκανα βολή και το βρήκα σε ένα από τα πλοκάμια :oops: , η βέργα έμεινε στους βράχους, προσπάθησα να την βγάλω και ζάβοσε η δελφινιέρα και το χταπόδι εξαφανίστηκε σε μια τρύπα εκεί δίπλα. Και ενώ ήμουνα απογοητευμένος μετά από μισή ώρα ξαναγύρισα στο ίδιο σημείο και το χταπόδι προσπαθούσε να την κάνει. Αυτή την φορά δεν αστόχισα , το βρήκα στην κουκούλα του.

Θυμάμε ήταν η πρώτη και πιο ωραία στιγμή που έζησα γιατί ήταν το πρώτο αξιόλογο θήραμα που πήρα.
Ακόμη η ψαράδες πάνω στις ψαρόβαρκές τους πρέπει να θυμούντε τις φωνές της επιτυχίας μου.


Καλές αναδύσεις

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Η ΠΙΟ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑΣ

Post by Antreas »

μια μερα που κολυμπούσα σε 1 μέτρο νερο και ενώ έβλεπα δεξιά, η άκρη του ματιού μου έπιασε μια κίνηση στα αριστερά.
γυρνώ και βλέπω 2 σουρους 4-5 κιλά.
έκανα λιγα δευτερόλεπτα μεχρι να το πιστέψω και άργησα να κάνω βολη. οταν το εκανα τα ψάρια βρισκόντουσαν στα 3 μήκη.
και ομως το πέτυχα.
ξαφνικά το ψάρι πάει αριστερά μετά έρχεται και περνάει απο μπροστα μου και παει δεξιά και ξαφνικά φεύγει με απίστευτη δύναμη προσ τα βαθιά.
το μουλινε να σφυρίζει για πρώτη φορά και εγω σαν χαντος να παρακολουθώ τα γεγονότα.
ξαφνικά μου μπήκε ιδέα :idea:
και ετσι εγω ο τρανος και μεγάλος ψαροκυνηγος έπιασα το σχοινί του μουλινε και το τράβαγα αντίθετα.
παιδιά μιλάμε απίστευτη δύναμη. ακόμα το θυμάμαι σαν να ήμουν εκεί.
ως φυσικό μετα απο μερικα δευτερόλεπτα κοντραρισμα του σχοινιού το ψάρι ξεψαρισε.
εγώ ειχα πιάσει μια λιτσα του κιλού πρώτη φορά, ψαρι τρόπαιο για μενα τοτε και οταν γύρισα στη σημαδούρα και την είδα ειπα(τι να σε κανω εσενα τωρα ρε κολοψαρο ?
βγηκα εξω και καθησα στην παραλία και ένιωθα δυστυχισμένος και το ποιο σημαντικό ΑΣΧΕΤΟΣ

omonoia

Re: Η ΠΙΟ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑΣ

Post by omonoia »

ego otan imoun mitsis 14 xronon peripou epienamen ka8e kiriaki 8allassa sto meneou tsie panta epsareukamen ego o derfos mou o pareas m tsie enas anipsios m mitsoi oulou mas epe3amen enan tsiefalo proi telia miloumen 2.5kg .. o arfos m efonaze mas karxarioui mitsi.... molis empikamen ego akoma en imoun etoimos eminisken m i maska mesa se klasmata deuteroleptou empika mesa .... o pareas m iden to psari pezei to tsie 3ipsarizei tou erxate mprosta m pezoton apostasi 10cm toso konta apo tin triena tsie den ton koutsio...
imastan ouloi konta konta to psari zalismeno epien alla 3 m osti na peis eisxen 4 trienes panotou.... pou tsini tin imera i idea psarotoufeko epmiken m san anavoliko....

sotiris
Posts: 101
Joined: Sat Feb 23, 2008 12:26 pm

Re: Η ΠΙΟ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑΣ

Post by sotiris »

mia nyxta thimame bgika eksw me kati kopelia ipiame ta pota mas ktl kai egw poromenos to prwi na paw psarotoufeko .
xori oute mia ora upno fortosa ta pramata m kai piga zapalo (gia osous kseroun) molis mpika sto nero eida ena terastio labraki ( ws tora en eida etsi prama) erxotan panw m kai emeina kai to eblepe, oute ekana booli oute tipota.mangosa .

mazepsa ta pramata m kai efyga, htan i proti fora kai teleutea pou ekana tetoio prama ,pote ksana


kales boles

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: Η ΠΙΟ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑΣ

Post by StephanosNic »

14-15 xronwn, ston prwtara, enw imoun etoimos na fiw kata to apogevma, thorw enan orfo se vathos 5m peripou...emeina je ethorousa ton, giati ws tote mono sta periodika eixa dei ti esti orfos...en je itan je megalos alla pale...epalavwsa jame...meta...eipen mou hasta la vista baby...je jinon itan...emeine mou kaimos pou tote :p
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Η ΠΙΟ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑΣ

Post by hdemetris »

hemilios wrote:Ποιά ήταν η καθοριστική στιγμή που σας έκανε να ασχοληθείτε πιο σοβαρά με το ψαροτούφεκο ;
Τα πρώτα 2 χταπόθκια που επιάσαμε με τον Κωνίδη κατά την 2 περίοδο ενασχόλησης μου με το Υ/Κ. Τα πιάσαμε ποτζεί στο αεροδρόμιο. Τζείνον ήταν. Εκολλήσαμε τζαι οι 2 που τότε.
Δυστυχώς εν είχαμε σακκούλια να τα βάλουμε μέσα τζαι εβάλαμεν τα μες το πακέτο των τσιάρων :D
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Η ΠΙΟ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑΣ

Post by Giorkos »

hdemetris wrote: Δυστυχώς εν είχαμε σακκούλια να τα βάλουμε μέσα τζαι εβάλαμεν τα μες το πακέτο των τσιάρων :D
Ηδού...οχταπόι καθιστό, στα κάρβουνα , φούρνο κτλ...ο Χατζηπαντέλα πάλι πρωτοπορεί και κάμνει οχταπόι καπνιστό !!! :mrgreen:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: Η ΠΙΟ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑΣ

Post by hemilios »

hdemetris wrote:
hemilios wrote:Ποιά ήταν η καθοριστική στιγμή που σας έκανε να ασχοληθείτε πιο σοβαρά με το ψαροτούφεκο ;
Τα πρώτα 2 χταπόθκια που επιάσαμε με τον Κωνίδη κατά την 2 περίοδο ενασχόλησης μου με το Υ/Κ. Τα πιάσαμε ποτζεί στο αεροδρόμιο. Τζείνον ήταν. Εκολλήσαμε τζαι οι 2 που τότε.
Δυστυχώς εν είχαμε σακκούλια να τα βάλουμε μέσα τζαι εβάλαμεν τα μες το πακέτο των τσιάρων :D
Ρε μα πόσο χταπόδι ήταν και το εβάλετε μες το πακέτο τον τσιάρων.

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Η ΠΙΟ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑΣ

Post by hdemetris »

hemilios wrote: Ρε μα πόσο χταπόδι ήταν και το εβάλετε μες το πακέτο τον τσιάρων.
Εν 2 που ήταν τζαι εν εγεμώσαν το πακέτο τέλια :D
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Η ΠΙΟ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑΣ

Post by Giorkos »

hdemetris wrote:
hemilios wrote: Ρε μα πόσο χταπόδι ήταν και το εβάλετε μες το πακέτο τον τσιάρων.
Εν 2 που ήταν τζαι εν εγεμώσαν το πακέτο τέλια :D
Ευτυχώς που τα τσιάρα εν ήταν 100αρκα.... να τα χάσετε τα χταπόθκια μεστο πακέττο :lol: :lol: :lol:

Τελικά φαγώθηκαν με παρέα μπροστά στο τζάκι με ντόπιο κρασί ??? :mrgreen: (λαλούν και οι καλαμαράες συνάδελφοι !!!)


Γιώργος
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Η ΠΙΟ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑΣ

Post by hdemetris »

Giorkos wrote: Τελικά φαγώθηκαν με παρέα μπροστά στο τζάκι με ντόπιο κρασί ??? :mrgreen: (λαλούν και οι καλαμαράες συνάδελφοι !!!)
Γιώργος
Όι ρε. Με ουζάκι :wink:
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Η ΠΙΟ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑΣ

Post by gptochos »

:mrgreen: :mrgreen:

Είσαστε Καθηγητές!!!!!
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
HellRider
Posts: 123
Joined: Tue Nov 27, 2007 9:10 am
Location: λεμεσος

Re: Η ΠΙΟ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑΣ

Post by HellRider »

περσι πρωτη μου βουτια με οπλο πηγαμε με ενα παρεα στη μαρινα του sheraton και εγω ημουν χεσμενος απο το βαθος και τις τρομερες πετρες :shock: ...ο παρεας επεξεν κατι γυλους ενω εγω επροσπαθουσα να καταλαβω τι γινετε.σε καποια φαση βλεπω κατι ματακια με κερατα απο πανω.μολις καταλαβα οτι δεν ηταν τερας του βυθου αλλα χταποδι αποφασισα επιτελους να το πεξω.απλωσα το τρεμαμενο χερι μου και πατησα την σκανδαλη.το τερας(500-600γρ :twisted: ) πιαστηκε καλα και βγηκε ευκολα απο την τρυπα.ο πανικος που ακολουθησε δεν περιγραφεται..ακομα οταν ο παρεας αποπηραθηκε να το σφαξει, αυτο του απεσπασε το μαχαιρι και απειλουσε να μας τραυματισει κουνωντας το δεξια αριστερα.τελικα καταφεραμε και το ακινητοποιησαμε. τζινον ηταν...τελος. :D

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: Η ΠΙΟ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑΣ

Post by mariosko »

HellRider wrote:περσι πρωτη μου βουτια με οπλο πηγαμε με ενα παρεα στη μαρινα του sheraton και εγω ημουν χεσμενος απο το βαθος και τις τρομερες πετρες :shock: ...ο παρεας επεξεν κατι γυλους ενω εγω επροσπαθουσα να καταλαβω τι γινετε.σε καποια φαση βλεπω κατι ματακια με κερατα απο πανω.μολις καταλαβα οτι δεν ηταν τερας του βυθου αλλα χταποδι αποφασισα επιτελους να το πεξω.απλωσα το τρεμαμενο χερι μου και πατησα την σκανδαλη.το τερας(500-600γρ :twisted: ) πιαστηκε καλα και βγηκε ευκολα απο την τρυπα.ο πανικος που ακολουθησε δεν περιγραφεται..ακομα οταν ο παρεας αποπηραθηκε να το σφαξει, αυτο του απεσπασε το μαχαιρι και απειλουσε να μας τραυματισει κουνωντας το δεξια αριστερα.τελικα καταφεραμε και το ακινητοποιησαμε. τζινον ηταν...τελος. :D
μα ιντα οχταπόδι εν τούτο??? ninja?? :wink:
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

Post Reply

Return to “Ψαρέματα-Εμπειρίες”