Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by admin »

τρώεις καλά τε Νικολάκη στην Ελλάδα Χρόνια πολλά

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by sotiris!129 »

και απο μας μερικα ψαρια απο τα τελευταια 3 ψαρεματα μας ... χτες το Σαββατο το 3το ψαρεμα μας δεν ηταν και τοσο επιτυχες !
Attachments
2.jpg
2.jpg (69.85 KiB) Viewed 12325 times
1.jpg
1.jpg (61.33 KiB) Viewed 12325 times
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by admin »

Ωραίος.... :clap: :clap:

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by mariosko »

Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

User avatar
CHRISTOS C.
Posts: 10
Joined: Thu Dec 03, 2015 12:09 pm

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by CHRISTOS C. »

Καλημέρα σας.
Είμαι σχεδόν καινούριος στο site και θα ήθελα να μοιραστώ ενα βιντεάκι μου με μια μεγαλη αποτυχία που είχα σε μια από της ψαρευτικές μου εξορμήσεις.
Θα ήθελα να ξέρω από τους πιο έμπειρους ψαροτουφεκάδες του site, τι μου πήγε λάθος και δεν έπιασα αυτό το θήραμα, εάν έκανα κάτι λάθος απο την δική μου μεριά ή απλά το ψάρι την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια. :(

Το μελέτησα λίγο (είδα πάνω από χίλιες φορές το βίντεο μπας και κάποια φορά δεν ξεψαρίσει το ψάρι :D ) και κατάλαβα ότι άνοιξε μεγάλη τρύπα στο ψάρι και απλά ξέφυγε το ψάρι από το φτερό της βέργας.

https://youtu.be/jcAP3NVIw2E

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by admin »

Πολύ ωραίο βινβτεάκι άσχετος με το αποτέλεσμα. Λοιπόν κατά την δική μου προσωπική άποψη βλέπω ότι η βολή έγινε σε χαμηλό σημείο όπου εκεί το ψάρι είναι αρκετά -μαλακό--το κάτω μέρος του ψαριού είναι ίσως το πιο μαλακό και με τα πιο μικρά κόκκαλα, λόγω τώρα της αντίστασης και του μαλακού σημείου το ψάρι σκίστικε και ξεψάρισε. συμβαίνει σε όλους... τα περισσότερα ψάρια που μου ξεψάρισαν ήταν χτυπημένα στο κάτω μέρος . Εάν η βολή ήταν πιο κεντρική νομίζω δεν θα το έχανες.

NIKOLAS HARRIS
Posts: 739
Joined: Wed Sep 24, 2008 7:28 pm
Location: NICOSIA!!

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by NIKOLAS HARRIS »

κριμα πραγματικα αλλα αυτα εχει το ψαρεμα. το κυριοτερο για μενα ειναι οτι ειχεσ οπλισμενο πρωτη σκαλα και χωρις δυνατη βολη το κτυπησες χαμηλα με αποτελεσμα να σκιστει. μπορει εαν με γρηγορες πεδιλιες καταφερνες να το αρπαξεις απο την ουρα πριν σκιστει να το κρατουσες.οπως κι να χει παμε παρακατω..

User avatar
CHRISTOS C.
Posts: 10
Joined: Thu Dec 03, 2015 12:09 pm

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by CHRISTOS C. »

Δυστυχώς από την 'χαρά' και την 'ανδρεναλίνη' δεν μπόρεσα να αντιδράσω γρήγορα :)
Δεν πειράζει, αυτό μου έγινε μάθημα και θα είμαι πιο έμπειρος και έτοιμος για την επόμενη αντάμωση με τέτοιου μεγέθους ψάρια. :)
(Always think positive)

User avatar
Pantera
Posts: 54
Joined: Sat Aug 25, 2007 7:42 am
Location: Λεμεσός

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by Pantera »

Φίλε Χρίστο.

Η λίτσα θεωρείται ως ένα από τα δυνατότερα θηράματα που μπορεί να συναντήσει ο ψαροκυνηγός στην Κύπρο αφού διαθέτει μεγάλη εκρηκτικότητα και αντοχή. Μια κακή βολή (το ψάρι δεν χτυπιέται σε σημείο το οποίο θα το σκοτώσει ή θα το ακινητοποιήσει) σε συνδυασμό με λανθασμένη αντίδραση του κυνηγού μετά την βολή, κακό χειρισμό του μουλινέ, μορφολογία βυθού που επιτρέπει το σκάλωμα της βέργας και το μπλέξιμο-κόψιμο του σχοινιού του μουλινέ σίγουρα θα φέρει το ατυχές αποτέλεσμα να χάσουμε το ψάρι.

Σε μαχητικά θηράματα όπως την λίτσα και άλλα πελαγίσια προτιμούμε να χτυπήσουμε το ψάρι λίγο πιο πίσω από τα μάτια ή στο κέντρο του ψαριού όσο πιο κοντά στην σπονδυλική του στήλη. Μια σχετικά χοντρή βέργα με διάμετρο πάνω από 6,75 χιλιοστά σπρωγμένη από τα ανάλογα λάστιχα στα σημεία που σου είπα θα επιφέρει στο ψάρι τέτοιο χτύπημα το οποίο συνήθως είτε θα το σκοτώσει είτε θα το ακινητοποιήσει. Αλλιώτικα θα χρειαστεί να κοντράρεις το ψάρι με το μουλινέ για να το κουράσεις και να μπορείς να το πλησιάσεις για δευτέρωμα ή να το πιάσεις.

Ελπίζω και σου εύχομαι ολόψυχα στο επόμενο σου ποστάρισμα να μας την δείξεις περασμένη στην ψαροβελόνα σου...
Το πάθος μου στο γαλάζιο, η αγάπη μου στην στεριά...

User avatar
CHRISTOS C.
Posts: 10
Joined: Thu Dec 03, 2015 12:09 pm

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by CHRISTOS C. »

Φίλοι μου καλησπέρα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας και εννοείτε ότι μελέτησα τα όσα μου γράψατε και προσπαθώ συνεχώς να γίνομαι καλύτερος. Ευτυχώς προχθές είπα να βάλω άδεια από την δουλειά για να πάω λίγο ψάρεμα και ανταμείφθηκα με αυτά που μελέτησα και αυτα τα 'tips' που μου δώσατε. :) (δεν είναι η λίτσα φυσικά, αλλά για μένα καλό είναι και αυτό) :)

https://vimeo.com/153914208

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by admin »

Μπράβο φίλε , κόπιασε καικαμια΄με΄ρα στις δραστηριότητες του Ομίλου (ο.φ.ε.κ) να βρεθούμε και να πάμε και κανένα ψάρεμα

Philippos
Posts: 118
Joined: Wed Sep 05, 2007 1:24 pm

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by Philippos »

Χριστο, ειδα και το βιντεο σου με τον καρχαρια! Πως ηταν η αντιδραση του καρχαρια, ειδε σας και εξαφανιστηκε?!

User avatar
CHRISTOS C.
Posts: 10
Joined: Thu Dec 03, 2015 12:09 pm

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by CHRISTOS C. »

Δυστυχώς ναι, μόλις με αντιλείφθηκε έκανε στροφή και ούτε τον ξαναείδα. Είναι πάρα πολύ ωραία εμπειρία ιδίως όταν πηγαίνεις λίγο προετοιμασμένος για το τι θα αντιμετωπίσεις και ιδίως όταν βλέπεις ένα τόσο μεγάλο ψάρι να 'κυλά' μέσα στο νερό λες και είναι το πιο ελαφρύ ψάρι και το πιο ευκίνητο. Εκείνη την ώρα είπα απλά 'Respect' στο 'καρχαριάκι' :).

Philippos
Posts: 118
Joined: Wed Sep 05, 2007 1:24 pm

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by Philippos »

Ηθελα τα και επαθα τα μαλλον...
Πηγα για ενα ηρεμο ξεβαθο ψαρεμα σημερα και εμφανιστηκε μπροστα μου ο γνωστος καρχαριας! Σε δευτερολεπτα ημουν εξω που το νερο, ενιξερω αν εφοηθηκε τζινος παραπανω ή εγω :o

Παντως ψαρι ειχε, μινερακια κατακριβιαν αλλα αν θα παει κανεις αυριο να ξερει πως δεν θα ειναι μονος!

Στο Μαρι, στα ζεστα νερα. Εγω παντως εν να καμω πολυ καιρο να ξαναπαω ψαρεμα μετα που το σημερινο!

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by admin »

Έπιαστον πάνω στη κάμερα τουλάχιστο???

Post Reply

Return to “Ψαρέματα-Εμπειρίες”