Επίθεση από λαγοκέφαλους

aristeidou
Posts: 8
Joined: Tue Jul 24, 2012 7:42 pm

Επίθεση από λαγοκέφαλους

Post by aristeidou »

Τελικά το πρόβλημα με αυτά τα ψάρια όλο και μεγαλώνει......

Είχαμε πάει για ψάρεμα στο Ακρωτήρι στη Λεμεσό,
Σε κάποια φάση γυρνάει ο πατέρας μου και βλέπει 10 μεγάλους λαγοκέφαλους γύρω στα 2-3 κιλά ο καθένας να τρώνε τα ψάρια από τη σημαδούρα του, 3 σκάρους και μία κουρκούνα. Είχαν φάει την κουρκούνα με τα αγκάθια, την έκοψαν όπως το βούτυρο δεν άφησαν λέπι.

Στη συνέχεια προχωρώ εγώ πιο πέρα, εγώ είχα ψαροβελόνα στη ζώνη με τα βάρη και είχα χτυπήσει 7-8 σκάρους.... Σε κάποια φάση την ώρα που ξεψάριζα ακόμα ένα σκάρο τους βλέπω να με περικυκλώνουν με άγριες διαθέσεις. Αφήνω το σκάρο και απού φύγει φύγει.. Σε 5 δευτερόλεπτα τον είχαν εξαφανίσει και αρχισαν να με κυνηγούν με άγριες διαθέσεις. Τα χρειάστηκα τότε , με 8 σκάρους στη μέση η ιδέα να έχεις 10 μεγάλα κουνελόψαρα με κοφτερά δόντια να σου επιτεθούν για να φάνε τους σκάρους ήταν εφιαλτική.. Τι να κάνω άφησα τη ζώνη με τα βάρη η οποία ήταν δεμένη με τη σημαδούρα και απού φύγει φύγει...αμέσως ακολούθησαν τη ζώνη που βυθιζόταν και άρχισαν να τρώνε τους σκάρους. Πήγα στη βάρκα και μετά πήγαμε να πάρουμε τη σημαδούρα και τα βάρη και ότι είχε απομήνει. Με μεγάλη έκπληξη βλέπω τη σημαδούρα μου να παρασύρεται από το ρεύμα.

Πιάνοντας την διαπιστώσαμε ότι στη μανία τους να φάνε τα ψάρια είχαν κόψει και το σπάγγο της σημαδούρας. Πάει η ζώνη με τα βάρη.....

Περίπου θυμώμουν που την είχα αφήσει... Οπλίζω δύο λαστιχοβόλα και σαν τον πιστολέρο πέφτω στο νερό να βρω τη ζώνη και να τους αντιμετωπίσω....Ευτυχώς είχαν εξαφανιστεί, μετά από αρκετή προσπάθεια βρήκα τη ζώνη. Δεν είχαν αφήσει το παραμικρό δείγμα από τους 8 σκάρους ενώ είχαν κόψει και την πετονιά της ψαροβελόνας.....

Μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση το απίστευτο θράσος τους, δεν εδειχναν καθόλου να φοβούνται την παρουσία μου. Είχε κανείς άλλος παρόμοια εμπειρία να του φάνε τα ψάρια από τη σημαδούρα?

αυτή η εμπειρία μου. Έυχομαι να ήταν μεμονωμένο περιστατικό.......


Κώστας,

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: Επίθεση από λαγοκέφαλους

Post by sotiris!129 »

:? :? :? :? :? :?
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Επίθεση από λαγοκέφαλους

Post by chrysanthos9 »

ρε φιλε μα να μου ερτουν λαγοκεφαλοι και να κρατω και ψαρια και να δοκιμασουν να μου τα φανε θα καμνω διπλετες και τριπλετες τους κουνελους θα οπλισω και το μιτση που την σημαδουρα με την αφτερη και οποιος φυει εφιεν οποιος μεινει τζιαμε ειναι νεκρος
Rememper always someone waiting for you at home

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: Επίθεση από λαγοκέφαλους

Post by leshi cy »

...ετσι πραμα εν εσιη ...επα8εν το ιδιο ενας παρεας!!
οποσ ειπε και ο χρυσανθος, πας τα ψαρκα τα δικα μου κανενας εν η τζιζη ,τουλαχιστον αμαν το δο γιατι πριν 3 χρονια ειχα 2-3 κιλα ψαρκα πας την σιμαδουρα και επινουν εμε κανουσαν τα προβληματα μου και εφκενα εξο και εσκεφτουμουν ηνταλος εισιε να τα καμο !!
εφκικα εξο εν ειχα ουτε σιερουι πας την σημαδουρα !! :lol: :lol: :lol:
εισιε πολλη κυμμα ,αμαν λαλουμε πολλη πολλη :mrgreen: τζιε εν επιρα ειδιση !!
ετσι εχω ανιχτουσ λοαρκασμους με τα παλιο ψαρα !!αμαν τουσ δο εχτελο τουσ αλλα η αλη8εια εν μου πολλο κοντευφκουν :lol: :lol:

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: Επίθεση από λαγοκέφαλους

Post by sotiris!129 »

αμαν παιξεις τον πρωτο λογικα οι αλλοι χανουνται!
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

Costass
Posts: 112
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:43 am
Location: cy

Re: Επίθεση από λαγοκέφαλους

Post by Costass »

"εγηνικετai" ούλοι Ράμπο ρε.. "ινταλος" ένα τους "σηρνεται" με το πολυβόλο οξά το G3? να μεν σας τύχη...

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

Επίθεση από λαγοκέφαλους

Post by belluga »

Costass wrote:"εγηνικετai" ούλοι Ράμπο ρε.. "ινταλος" ένα τους "σηρνεται" με το πολυβόλο οξά το G3? να μεν σας τύχη...
:-) :-) :-) :-) χαχαχαχαχαχα


Sent from my iPhone using Tapatalk

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Επίθεση από λαγοκέφαλους

Post by chrysanthos9 »

Costass wrote:"εγηνικετai" ούλοι Ράμπο ρε.. "ινταλος" ένα τους "σηρνεται" με το πολυβόλο οξά το G3? να μεν σας τύχη...
ελπιζω να ειναι ενα κακογουστο αστειο και οχι ειρωνιες κτλ ενα λεπτο μα μιλας σοβαρα τωρα? εν κουνελοψαρα ρεεεεεεεεεεεεεεε εν τζαι καρχαριες ξυπνατε ουτε την επιθεση των πιρανχας καμνουν ουτε τιποτε και σιγα με αφηκω να μου φασιν τα ψαρκα που με τοσο κοπο επιασα θα τους πεζω να τους περνω σχοινουι και να πιανω το μιτσι αεροβολο με την αφτερη να καμνω εγκεφαλικες βολες οποιος προλαβει να φιει καλος
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Επίθεση από λαγοκέφαλους

Post by Giorkos »

chrysanthos9 wrote:
Costass wrote:"εγηνικετai" ούλοι Ράμπο ρε.. "ινταλος" ένα τους "σηρνεται" με το πολυβόλο οξά το G3? να μεν σας τύχη...
ελπιζω να ειναι ενα κακογουστο αστειο και οχι ειρωνιες κτλ ενα λεπτο μα μιλας σοβαρα τωρα? εν κουνελοψαρα ρεεεεεεεεεεεεεεε εν τζαι καρχαριες ξυπνατε ουτε την επιθεση των πιρανχας καμνουν ουτε τιποτε και σιγα με αφηκω να μου φασιν τα ψαρκα που με τοσο κοπο επιασα θα τους πεζω να τους περνω σχοινουι και να πιανω το μιτσι αεροβολο με την αφτερη να καμνω εγκεφαλικες βολες οποιος προλαβει να φιει καλος
Κούνελλοι.......

φόβου τον χρύσανθο, τζαι το γρι γρι ... :animals-bunny: :violence-rambo: :D :D :D




Υ.Γ : καλόγουστο αστείο :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Επίθεση από λαγοκέφαλους

Post by gdeme »

Αγαπητε χρυσανθε,

Θα σου πω εγω την εμπειρια μου.

Καποια φαση ψαρευα λεμεσο με ενα φιλο. Οπως πηγα να μαζεψω το βαρος της σημαδουρας ειδα ενα σμηνος ψαριων να κανουν επιθεση στο βαριδι.δεν ηταν πανω που 6-7 μετρα κ παρολο την θολουρα τος βλεπαμε καθαρα.

Ηταν λαγοκεφαλοι. Τους εκαμα καμποση ωρα χαζι. Μετα ειπαμε να παιξουμε ενα για χαζι.
Κατεβηκαμε,βολη κ το ψαρι αρχισε να σπαρταραει.το ανεβασαμε πανω κ το βγαλαμε προσεκτικα απο την βεργα.

Μεχρι να πιασει πατο το μισοψοφισμενο,δεν υπηρζε κοκκαλακι.δεν ξερω αν εχουν τοσο θρασος ωστε να επιτεθουν πανω σου,αλλα δεν θελουν πολυ χρονο να σου αδειασουν την ψαροβελονα απο την σημαδουρα.

Ποσους να προλαβεις να παιξεις; 1 ,2 ? δεν τους νοιαζει ιδιαιτερα αν παιξεις καποιον.το πολυ πολυ να τον φανε κ αυτον.

Costass
Posts: 112
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:43 am
Location: cy

Re: Επίθεση από λαγοκέφαλους

Post by Costass »

μα ποιος είπεν ότι ένα σου επιτεθούν σε still jaws.?? εν τα "ψαρκα" σου που θέλουν. η κουβέντα είναι ότι "εμαθαμεν" ότι εν υπάρχει τίποτε μες την θάλασσα που να μεν σε foate ούλα θωρούν μας tze "βουρουν" ,τούτος εν βούρα, ένα σου dόκι tze γύρο tze ένα σου φαΐ tze τα "ψαρκα" αν δεν fkis έχω. εδοκίμασα tze go να τους παίξω άμα την efaen ο πρώτος αντί να "φιουν" εμφανίστηκαν άλλο 4-5(5-6kg) tze "αρκεψαν" να τρώσιν τον "πεχουμενο","εσαντανοσεν" μου το όπλο tze "εθελα" 10 λεπτά να το σάσο. "ενιχερο" ήντα τεχνικές εν τούτες που ksαίρεται εσείς...(διπλέτες τριπλέτες)ψαροτουφεκά με γεμιστήρες..:)"τζιμαστε" με τα 60arka "πουκαστο" μαξιλάρι...?? να μεν σας τύχη κοπελια.:) kalimera sas.

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

Επίθεση από λαγοκέφαλους

Post by belluga »

ισως ο costass να το επαρακαμε λλιο με τα περιστροφα κτλ αλλα εν μερι εχει δικιο τουντα ψαρκα εν κανιβαλλοι τζαι εν νομιζω να εν τοσο ευκολο να τους ξεφωρτοθεις αν βρεθουν στο δρομο σου!!! αν τζαι εγω προσωπικα μια φορα μου ετυχε να δω μες το νερο ενα μιτσι τζαι εν τον επιραξα εν με επηραξε μπορει επειδη να ηταν μονος του!


Sent from my iPhone using Tapatalk

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Επίθεση από λαγοκέφαλους

Post by chrysanthos9 »

εν νομιζω να μπορουν να μου φασιν ψαρκα αν κρατω πανω μου οι κουνελοι θα τους πεζεις με την αφτερη εν να συνεχιζουν πληγωμενοι που μια 7αρα εν να εχουν μια τρυπα πανω τους εν να να προσπαθουν να φανε?
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

Επίθεση από λαγοκέφαλους

Post by belluga »

ποσους εννα προλαβεις να παιξεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: Επίθεση από λαγοκέφαλους

Post by leshi cy »

παντοσ δεχουμαι να δοκιμασο ποσους μπορο να πεξο !!
σχεδον εχο παντα μαζι μου 3 οπλα!!

...εν ψαρκα τα γεριμα , αμαν αρκεψης και ποκαμνιζης τα εννα ξαναμιλισουμε !!
παντος εμενα με παρεα επεξε τζινοσ ενα μεγαλο και εισιε και αλλουσ ...εκαμνα καρτερκα να ερτουν να τουσ δο αλλα εν εκονταφκαν!! :lol: :lol: :lol:
τελικα εδοκιμαζαμε τα οπλα μας πας την κελλε τζινου που επεξε ο παρεας!!
εν εισιε με ψαρι εμεινε μας η σκοποβολη !!
αλλα ψαρκα εν ηρταν με να φαν που τον πεγμενο με να μας μουνταρουν :character-jaws:

...εντζιεν με πιρανχας με καρχαριεσ εν παλιοκουνελη ρε κοπελια

Post Reply

Return to “Ψαρέματα-Εμπειρίες”