τυχερος....που έχω τέτοιο ζευγάρι

Post Reply
Μαριος Παπανικολαου
Posts: 12
Joined: Thu Jun 26, 2008 5:22 pm

τυχερος....που έχω τέτοιο ζευγάρι

Post by Μαριος Παπανικολαου »

Πριν απο ένα μήνα με το ζευγάρι μου κανονίσαμε για μια εξόρμηση στην περιοχή Φάρου. Το γράφω τώρα γιατί λίγο η δουλεία λίγο κάποιες υποχρεώσεις λίγο η ψαροαπαγόρευση...και νοστάλγησα ψαρέματα!!!Είχαμε καιρό να πάμε λόγω καιρού και τελικά 27 Μαρτίου όλα ήταν τέλεια. Πρίν καλά καλά χαράξει το μικρό μας φουσκωτό αναστάτωνε τα ήρεμα νερά και η εξόρμηση ήταν όλο υπόσχέσεις. Δεν αργήσαμε να βρεθούμε στο νερό και να προσπαθούμε με καρτέρια αλλά και ψαχτήρια να εντοπίσουμε θηράματα. Παρά τις πολύ καλές καιρικές συνθήκες και την πολύ καλή μας διάθεση τα ψάρια ήταν χαμένα!!! Κυκλοφορούσαν λίγες κουρκούνες και τίποτα άλλο. Η ώρα περνούσε και η θάλασσα δεν ήταν το ίδιο ήρεμη και έδειχνε τα δόντια της. Σε συμφωνία με το ζευγάρι μου και αφού αλλάξαμε 3-4 περιοχές και βάθη αποφασίσαμε πως θα τέλειωνε άδοξα αυτή η κατα τα άλλα ωραία μέρα. 2 βουτιές ο καθένας και πίσω προς την ακτή. Το βάθος 13 μέτρα. Στόχος ένας βράχος με μια μεγάλη χαμηλή σχιζμάδα με αμμώδη βυθό. Το 75άρι έτοιμο και η ευχή ήταν να βρώ κάνα σηκιό ή κάποιο ξεχασμένο σορκό. Υπήρχαν κι' αλλες τρύπες στους κοντινούς βράχους πολύ πιο πονηρές αλλά κάτι με τραβούσε στην συγκεκριμένη σχισμή. Εύνοια απο τον Ποσειδώνα, ένστικτο η καθαρά τύχη....δεν ξέρω. Προσγειώθηκα σιγά στην αριστερή πλευρά της σχισμής και άφησα λίγο τα μάτια να συνηθήσουν το σκοτάδι. Άρχισα να κινούμαι δεξιά αλλά το φώς δεν ήταν αρκετό και έτσι άναψα το φανάρι. Στο βάθος αριστερά δυό μάτια γυάλισαν! Ο βράχος ήταν αρκετά μέγαλος και δέν μπορούσα να υπολογίσω το μέγεθος του ψαριόυ γιατι ήταν στριμωγμένο σε μια εσοχή και με κοίταζε κατάφατσα!!! Άφησα την δέσμη του φαναριού να γλυστρίσει αριστερά αλλά η μύτη της βέργας είχε στόχο εγκέφαλο. Είναι καλός δεν ειναι καλός? Πόση ώρα θα ανέχεται την παρουσία μου, βγήκε κάποια εκατοστά απο την εσοχή και έκλεινε το κεφάλι δεξιά...είναι καλός.....μπάμ!!! Η βέργα έπαιξε βίαια και γρήγορα τράβηξα την μισήνα....διάολε...πολύ ελαφριά η μισήνα για τέτοιο κτύπημα της βέργας....δεν γίνεται!!! Ανάδυση με την βέργα στο χέρι άδεια και αφού πήρα αναπνοές άρχισα τα Γαλλικά!!!! Εξήγησα τι έγινε στο φιλαράκι μου και αφού Ηρέμησα πήρα το όπλο του και ξανά κάτω. Θολόυρα και πάλι θωλούρα. Δεν το πίστευα!!! Ανάδυση. Προσέξαμε ότι απο την άλλη πλευρά του βράχου είχε μια πιο μεγάλη σχισμή και έβγαινε θόλη απο εκέι. Σειρά του ζευγαριού μου. Προσευχές και παρακάλια να είναι εκεί το ψάρι. Λίγο πρίν τον βυθό γυρνάει πάνω και μου γνέφει με το ψαροτούφεκο ότι είναι εκέι!!! Αυτός όμως αναδύεται!!!! Τί στο καλό??? "Δεν θέλω να σου χαλάσω την ευχαρίστηση να ολοκληρώσεις την εμπειρία! Ηρέμησε και είναι εκεί όλος δικός σου!!!" Ξανά κατάδυση απο την δεύτερη σχισμή και ήταν εκεί στην είσοδο με το κεφάλι να ακουμπά στην άμμο και την ουρά πάνω!!!Ανάποδος!!!Ψόφιος!!! Για σιγουριά μπάς και το παίξει Λάζαρος του έριξα ακόμα μια και ήταν δικός μας!!!! Η εμπειρία ολοκληρώθηκε και γι'αυτό ευχαριστώ το ζευγάρι μου!!! Για τους περίεργους ο ροφάκος είναι 7 κιλά και είναι το μεγαλύτερο ψάρι που έχω πάρει!!!
http://img401.imageshack.us/i/dsc00491a.jpg/
http://img88.imageshack.us/i/dsc00492k.jpg/
http://img153.imageshack.us/i/dsc00495k.jpg/

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: τυχερος....που έχω τέτοιο ζευγάρι

Post by Giorkos »

Μπράβο ρε Μάριε

:clap: :clap: :clap:

ωραίο ψάρι !!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: τυχερος....που έχω τέτοιο ζευγάρι

Post by gptochos »

Μπράβο ρε φίλε Πολλά Ωραία

:clap: :clap: :clap:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
leonidasss
Posts: 202
Joined: Tue Feb 12, 2008 4:47 pm

Re: τυχερος....που έχω τέτοιο ζευγάρι

Post by leonidasss »

Υπέροχο ψάρι (ειδικά για τα 13μ) :clap: Κάτι τέτοιες ενέργειες μας δένουν με το ζευγάρι μας ακόμη περισσότερο. Πάντως, νομίζω ότι να είσαι πάνω και να βλέπεις το ζευγάρι σου να παίζει μεγάλο ψάρι από κάτω είναι κι αυτό εξίσου συναρπαστικό.

freediver33
Posts: 165
Joined: Tue Nov 27, 2007 6:37 pm

Re: τυχερος....που έχω τέτοιο ζευγάρι

Post by freediver33 »

Μπράβο φίλε Μάριε και εις ανώτερα. Θα ήθελα να σε συμβουλέψω αν μου επιτρέπεις. Στην κατάμουτρα βολή σε ένα υπολογίσιμο μαύρο ψάρι σε στενόχωρο θαλάμι μην βιαστείς να τραβήξεις την βέργα. Το πιθανότερο να καταφέρεις είναι να ξεψαρίσεις το ψάρι άθελα σου ( φαντάσου τον εαυτό σου να ξεψαρίζεις ένα νεκρό ψάρι από την βέργα σου - κρατώντας σταθερή τη βέργα κουνώντας το ψάρι ) , όπως και έγινε. Σε έσωσε παραταύτα η καίρια βολή. ( αυτή είναι ''πάντα΄΄ η δική μου γνώμη - ίσως κάποιοι άλλοι να πράττουν αλλιώς ,,,, να μην παρεξηγηθούμε κιόλας...χαχαχαχα ).... Πολλά ωραία η ψαρούκλααααααα σου .... καλοφάγωτη....!!!!!!!!!!!! και το ζευγάρι σαν τα μάτια σου...!!!! :violin: :violin: :dance: :dance: :clap: :clap: :clap: !!!!
You go down to the bottom of the sea where the water is not eaven blue any more and the sky is only a memory, a thought in the silence!!!

Μαριος Παπανικολαου
Posts: 12
Joined: Thu Jun 26, 2008 5:22 pm

Re: τυχερος....που έχω τέτοιο ζευγάρι

Post by Μαριος Παπανικολαου »

Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια. Όντος τέτειες ενέργειες σε δένουν με το ζευγάρι σου ακόμη πιο πολύ. Ευχαριστώ Νικόλα για τις συμβουλές σου και μακάρι πολύ σύντομα να μπορέσω να τις εφαρμόσω και στην πράξη :D :D :D Το DVD της Bluavventura Team πολύ δυνατό. Μπράβο σε όλους σας και καλή συνέχεια. :clap: :clap:

Rodos
Posts: 71
Joined: Thu Apr 29, 2010 1:02 pm

Re: τυχερος....που έχω τέτοιο ζευγάρι

Post by Rodos »

Συνχαριτηρια φιλε για το Ροφακο σου . θα ηθελα να σε ρωτισω που μβορουμεν να βρουμε αυτο το dvd που λες .Αν εχει καπιοσ υποψη του ασ μας πει!!!! 8)

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: τυχερος....που έχω τέτοιο ζευγάρι

Post by admin »

Rodos wrote:Συνχαριτηρια φιλε για το Ροφακο σου . θα ηθελα να σε ρωτισω που μβορουμεν να βρουμε αυτο το dvd που λες .Αν εχει καπιοσ υποψη του ασ μας πει!!!! 8)
Έλα Κύπρο τσια ενα σου πώ :D

User avatar
leonidasss
Posts: 202
Joined: Tue Feb 12, 2008 4:47 pm

Re: τυχερος....που έχω τέτοιο ζευγάρι

Post by leonidasss »

freediver33 wrote:Μπράβο φίλε Μάριε και εις ανώτερα. Θα ήθελα να σε συμβουλέψω αν μου επιτρέπεις. Στην κατάμουτρα βολή σε ένα υπολογίσιμο μαύρο ψάρι σε στενόχωρο θαλάμι μην βιαστείς να τραβήξεις την βέργα. Το πιθανότερο να καταφέρεις είναι να ξεψαρίσεις το ψάρι άθελα σου
Συμφωνώ κι εγώ μαζί με το Νικόλα. Σε ένα καλό ορφό που έπαιξα μέσα σε μια τρύπα- σπηλιά, παρόλο που είχα διπλά λάστιχα η βέργα μπήκε μέχρι εκεί που αρχίζει το φτεράκι. Φυσικά, η βολή ήταν στο κρανίο και το ψάρι δεν κινήθηκε καθόλου, αλλά μου έκανε τρομερή εντύπωση η σκληρότητα του κρανίου.

Rodos
Posts: 71
Joined: Thu Apr 29, 2010 1:02 pm

Re: τυχερος....που έχω τέτοιο ζευγάρι

Post by Rodos »

Φιλα Αριστε , ρωτο που μπορω να βρω το DVD τωρα που ειμαι Αγγλια και ειμαι αθκιασερος ,τωρα που θα ερτω Κυπρο εν θα εχω οραν να θωρο Dvd , εν να γυριζω DVD. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: τυχερος....που έχω τέτοιο ζευγάρι

Post by admin »

Rodos wrote:Φιλα Αριστε , ρωτο που μπορω να βρω το DVD τωρα που ειμαι Αγγλια και ειμαι αθκιασερος ,τωρα που θα ερτω Κυπρο εν θα εχω οραν να θωρο Dvd , εν να γυριζω DVD. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol:

Μαριος Παπανικολαου
Posts: 12
Joined: Thu Jun 26, 2008 5:22 pm

Re: τυχερος....που έχω τέτοιο ζευγάρι

Post by Μαριος Παπανικολαου »

Για το DVD περισσότερες πληροφορίες απο τον Freediver33 που είναι και προταγωνιστής...εγώ απλός το αγόρασα, το είδα και εκτίμησα την προσπάθεια και την δουλεία που έβαλαν σε αυτό. Δεν κάνω διαφήμιση αλλά κάποια πλάνα είναι πράγματι πολύ εντυπωσιακά!!!

Post Reply

Return to “Ψαρέματα-Εμπειρίες”