ΠΑΛΙΟΙΣΤΟΡΙΕΣ!

NIKOLAS HARRIS
Posts: 739
Joined: Wed Sep 24, 2008 7:28 pm
Location: NICOSIA!!

Re: ΠΑΛΙΟΙΣΤΟΡΙΕΣ!

Post by NIKOLAS HARRIS »

ναι βεβαια το ξερω φιλε μου!ειδικα το δευτερο ποδι ειναι θεικα πλασμενο και μπορεις να παεις πολλα ωραια κολυμπητα ψαρεματα αφου μολις πεσεις στο νερο βρισκεις τα 15 οι σαν την κυπρο που πρεπει να κολυμπας κανα διωρο να παεις σε καλο ψαροτοπο!

γιωργο οπως σου ειπε και ο δημητρης στο αγιο ορος απαγορευεται αλλα αν παεις στην τελευταια πολη πριν να παρεις το καραβι για αγιο ορος μπορεις να ψαρεψεις εκει στην ουρανούπολη!

και μια φωτο αρκετα παλια το 2003 αν δεν κανω λαθος.πηγαμε για πασχα στη σαντορινη με το φιλο μου το μαριο και τις κοπελλες μας!σου προκαλει πραγματικα δεος εκεινο το νησι οπως βλεπετε και στη φωτο πανυψηλες ηφαιστιογενεις πλακες που πεφτουν στη καταγαλανη θάλασσα!εκει να δεις βαθη!

δεν ειχαμε βρει ψαρι θυμαμαι εκτος που σκαρους και κουρκουνες αφου τα βαθη ηταν απαγορευτικα για μας τοτε αλλα την προτελευταια μερα βρήκαμε ενα καλο μέρος όπου πήραμε αυτη την όμορφη στειρα και λίγα ασπρα!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: ΠΑΛΙΟΙΣΤΟΡΙΕΣ!

Post by caveman »

george87d wrote:Ε σιουρα!! :D ..Να σε ροτησω τσιε κατι αλλο ομος... Στο βατοπεδι στο αγιο ορος ενεν κοντα στιν θαλασσα???? απο οτι ακουω απαγορευεται τσιεμα νομιζο το ψαρεμα!!!! Επιδη σκεφτουμε να παο αγιον οροσ τσιε μια τσιε εν να παο να παρο τα πραματα διοτι ακοου οτι εσχει τσιε ψαρι τσιαμε πολλι
Το ψάρεμα απαγορεύεται αλλά ο κανόνας από όσα είδα δεν ησχίει για ερασιτεχνικό.... εγώ εψάρεψα τζιπάνο :wink: τα καλάμια περνάς τα και δεν σου λέει κανένας τίποτε, το θέμα με σας θα ήταν... πως θα περάσεις το ψαροτούφεκκο ??? δαμέ εν το πρόβλημα :wink: αν το περάσεις... έκαμες την αμπέλι!!!! :D :D :D διότι... μιλούμε για τον πιο παρθένο θαλάσσιο χώρο τις μεσογείου ολόκληρης!!!!!!!!!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

andys
Posts: 82
Joined: Thu May 29, 2008 7:50 am

Re: ΠΑΛΙΟΙΣΤΟΡΙΕΣ!

Post by andys »

Tο ταξίδι για μια παράσταση 2 λεπτών "καλοκαίρι 2007"

Πολλές φορες με piano να σκέφτομαι τι κάνει εμάς τους ψαροτουφεκαδες να είμαστε τόσο κολλημένοι με αυτό που κάνουμε, τι μας κάνει να θυσιάζουμε τόσα πολλά για εκείνες τις λίγες βουτιές στις θάλασσα...γράφουμε γκόμενα και φίλους κοιμόμαστε απ τις 10 τι προηγουμενη του σαββάτου, ενώ οι άλλοι ετοιμάζονται για τι παρασκευιάτικη έξοδο....χωρίς να μας καίγεται καρφί εμάς!!Αύριο θα ταξιδέψουμε κάπου που μονο λίγοι μπορούμε να πάμε, είμαστε οι εκλεχτοί!
Απ την ώρα που ετοιμάζω τον εξοπλισμο, την ώρα που κλείνω τα ματια για ύπνο, ακόμα και μέσα στα όνειρα μου, έχω στο μυαλό μου, μυρίζομαι τι θάλασσα, είμαι ήδη εκεί! απίστευτο.....

Είμαι σχεδόν ένα μηνα έχτος νερού λόγο ωτίτιδας.Ολα λένε βουτιά! Τηλέφωνο στο κολλητό Φοιβο και κανονίστηκε.........
6 το πρωί ο Φοιβος είναι κάτω και περιμένει, περνώ oπλα σακο και κατεβαίνω...όλα μένουν πίσω, το ταξίδι έχει ήδη αρχίσει, απ τι συζητήσεις με το κολλητό στο αμάξι, ακόμα και τις σιωπηλές στιγμές στο δρόμο το νιώθω σκεφτόμαστε και οι 2 τι θάλασσα,σαν παιδιά που ανυπομονούμε το χριστουγεννιάτικο δώρο κάτω απ το δέντρο και μονο αυτό έχουμε στο νου μας..........
8 η ώρα και έχουμε φτάσει στη παραλια, οι κινήσεις γίνονται μηχανικά ρίχνουμε το σκάφος βάζουμε στολές και φεύγουμε.
Μια τελευταία ματια πίσω βλέποντας τη πραγματικότητα... οι σταγόνες που πετάγονται στο πρόσωπο σου απ τη βάρκα ήδη σε καλούν σε παρασέρνουν για την παράσταση και γυρνάς πάλι μπροστά βλέποντας τον ορίζοντα...

Εχουμε φτάσει στο μέρος....είναι τόσο απόκοσμα εδώ, πανύψηλα αγρια γκρέμια και η θάλασσα τόσο γαλήνια από κάτω με το βαθυ μπλε χρώμα τις και τις ακτίνες του ηλίου να χάνονται μέσα τις... σε τραβα σχεδόν κυριολεχτικά να μπεις μέσα!

Είμαι στην επιφάνεια και προσπαθώ να χαλαρώσω... ακούω μονο την ανάσα μου.. εισπνοή μακρόσυρτη εκπνοή......εισπνοή μακρόσυρτη εκπνοή....λες και διώχνω τι πραγματικότητα από μέσα μου πριν ξεκινήσω το ταξίδι..περνώ μια τελευταία εισπνοή γεμίζοντας όσο μπορώ τα πνευμονια μου, σπάω μέση.... και το ταξίδι έχει αρχίσει, σταματάω τις πεδιλιες και αφήνομαι στην αρνητική... όμορφα!! τα χρώματα έχουν αλλάξει όλα γίνονται γκριζόασπρα όλα κινούνται πιο αργά, διώχνω κάθε σκέψη που με κυρίαρχει και γίνομαι ένα με τη θάλασσα ένα με το υγρό στοιχειο...και όμως, νιώθω τόσο άτσαλος....
Προσγειώνομε όσο πιο αθόρυβα με όσες λιγότερες κινήσεις μπορώ στο βυθό,κρίβομε πίσω από ένα βραχάκι..... απόλυτη σιωπή γύρο, τα λιγοστά μικροψαρά μουδιασμένα........ το μουντό σπάει,σκιές εμφανίζονται που σιγά σιγά γίνονται ξεκάθαρες σιλουέτες, όλο το οπτικό μου πεδίο άρχισε να γεμίζει κεφαλια που πλησιάζουν αργά.... μεγάλες σφυρίδες!! ίσως τα πιο όμορφα ψαρια που έχουμε στη μεσόγειο, πράσινα ματια,γκριζόασπρο χρώμα,με κάθετες άσπρες ρίγες εμφανιζονται απ το πουθενά γύρο στα 30 ψαρια,να διώξουν τον εισβολέα... Η παράσταση έχει αρχίσει!!!!Το θέαμα γίνεται πιο φαντασμαγορικό με ένα κοπάδι "κοκκινοφορεμενες" να μπαίνει στο σκηνικό χορεύοντας ένα χορό που ποτε δεν χορταίνει οποιος και να το δει,και από πίσω οι σφυρίδες,οι άσπρες βασίλισσες σαν κομπάρσοι με πρωταγωνιστικό ρολο, να μένουν ακίνητες γεμάτες αγριάδα!Τα συναισθήματα μου ανάμιχτα,δεν ξέρω τι να κανω,ήρθα για ψαροτούφεκο πρέπει να πάρω ένα! το κυνηγετικό ένστικτο παλεύει με τι λογική του σύχρονου άθρωπου.. απίστευτη εικόνα και δεν είναι όνειρο...η ανάγκη για οξυγόνο δε μου δίνει και πολλά περιθώρια,οι πρώτοι διαφραγματικοί άρχισαν πρέπει να φυγω,ξεκινάω ανάδυση νιώθοντας πραγματικά γεμάτος δεν θέλω τίποτα άλλο, είμαι ευτυχισμένος!
Επιστρέφω στο κόσμο μου,περνώ 2 ανάσες και φέρνω κοντά μου το θήραμα...φάνηκα αδύνατος!άξεστος!το κυνηγετικό ένστικτο κυριάρχησε και χάλασα τι πιο όμορφη παράσταση του κόσμου..και όμως είμαι ευτυχισμένος!!!

Image

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ΠΑΛΙΟΙΣΤΟΡΙΕΣ!

Post by Giorkos »

andys wrote:Tο ταξίδι για μια παράσταση 2 λεπτών ....................... ι πιο όμορφη παράσταση του κόσμου..

έτσι παράσταση θέλουμε ούλλοι μας να δούμε........

πολλά ωραία η αφήγηση ρε Άντυ.....και το ψάρι εννοείται :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

NIKOLAS HARRIS
Posts: 739
Joined: Wed Sep 24, 2008 7:28 pm
Location: NICOSIA!!

Re: ΠΑΛΙΟΙΣΤΟΡΙΕΣ!

Post by NIKOLAS HARRIS »

caveman wrote:
george87d wrote:Ε σιουρα!! :D ..Να σε ροτησω τσιε κατι αλλο ομος... Στο βατοπεδι στο αγιο ορος ενεν κοντα στιν θαλασσα???? απο οτι ακουω απαγορευεται τσιεμα νομιζο το ψαρεμα!!!! Επιδη σκεφτουμε να παο αγιον οροσ τσιε μια τσιε εν να παο να παρο τα πραματα διοτι ακοου οτι εσχει τσιε ψαρι τσιαμε πολλι
Το ψάρεμα απαγορεύεται αλλά ο κανόνας από όσα είδα δεν ησχίει για ερασιτεχνικό.... εγώ εψάρεψα τζιπάνο :wink: τα καλάμια περνάς τα και δεν σου λέει κανένας τίποτε, το θέμα με σας θα ήταν... πως θα περάσεις το ψαροτούφεκκο ??? δαμέ εν το πρόβλημα :wink: αν το περάσεις... έκαμες την αμπέλι!!!! :D :D :D διότι... μιλούμε για τον πιο παρθένο θαλάσσιο χώρο τις μεσογείου ολόκληρης!!!!!!!!!
φιλουι μου μεν εισαι και τοσο σιγουροσ για το παρθενα!για την ελλαδα μιλαμε.οι παρεες τον λιμενικων μια χαρα ψαρευκουν οπως επισης και οσοι ειναι γνωστοι η κανουν θεληματα στους καλοηρους παλε μια χαρα ψαρευκουν!και με δικτυ αλλα και με μπουκαλες και νυχτερινο.

αν με ρωτας θεωρω οτι τα κατεχομενα εν ο τοπος με το πιο πολυ ψαρι σε ολη τη μεσογειο :shock:

αντυ εισαι πρωτος ρε φιλε μπραβο!!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: ΠΑΛΙΟΙΣΤΟΡΙΕΣ!

Post by chrysanthos9 »

Ρε andy πολλα ωραία η αφήγηση και το ψαρι :D Ποσο βάθος εν τζαμε που εψαρέψατε και το ψάρι εν κοντά στον βράχο που το επίασατε :?:
Rememper always someone waiting for you at home

andys
Posts: 82
Joined: Thu May 29, 2008 7:50 am

Re: ΠΑΛΙΟΙΣΤΟΡΙΕΣ!

Post by andys »

chrysanthos9 wrote:Ρε andy πολλα ωραία η αφήγηση και το ψαρι :D Ποσο βάθος εν τζαμε που εψαρέψατε και το ψάρι εν κοντά στον βράχο που το επίασατε :?:

andys
Posts: 82
Joined: Thu May 29, 2008 7:50 am

Re: ΠΑΛΙΟΙΣΤΟΡΙΕΣ!

Post by andys »

chrysanthos9 wrote:Ρε andy πολλα ωραία η αφήγηση και το ψαρι :D Ποσο βάθος εν τζαμε που εψαρέψατε και το ψάρι εν κοντά στον βράχο που το επίασατε :?:
λίο πιο ανοιχτά που τον βράχο :) βάθος κοντά στις 5atm

p.s. παρεπιπτόντως εν στην ελλάδα που έγινε το ψάρεμα

User avatar
kiriakos_87
Posts: 51
Joined: Fri Dec 19, 2008 2:31 pm

Re: ΠΑΛΙΟΙΣΤΟΡΙΕΣ!

Post by kiriakos_87 »

οραια αφηγηση με οραιο αποτελεσμα φιλε andy ....

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ΠΑΛΙΟΙΣΤΟΡΙΕΣ!

Post by Giorkos »

andys wrote: βάθος κοντά στις 5atm
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Πολλά καλό......

ευτυχώς που υπάρχει τζαι η ατμοσφαιρική γιατί εν ήταν να γράψουμε ατμόσφαιρες εμείς :lol: :lol: :lol: :lol:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
george87d
Posts: 371
Joined: Mon Nov 10, 2008 6:58 pm

Re: ΠΑΛΙΟΙΣΤΟΡΙΕΣ!

Post by george87d »

NIKOLAS HARRIS wrote:
caveman wrote:
george87d wrote:Ε σιουρα!! :D ..Να σε ροτησω τσιε κατι αλλο ομος... Στο βατοπεδι στο αγιο ορος ενεν κοντα στιν θαλασσα???? απο οτι ακουω απαγορευεται τσιεμα νομιζο το ψαρεμα!!!! Επιδη σκεφτουμε να παο αγιον οροσ τσιε μια τσιε εν να παο να παρο τα πραματα διοτι ακοου οτι εσχει τσιε ψαρι τσιαμε πολλι
Το ψάρεμα απαγορεύεται αλλά ο κανόνας από όσα είδα δεν ησχίει για ερασιτεχνικό.... εγώ εψάρεψα τζιπάνο :wink: τα καλάμια περνάς τα και δεν σου λέει κανένας τίποτε, το θέμα με σας θα ήταν... πως θα περάσεις το ψαροτούφεκκο ??? δαμέ εν το πρόβλημα :wink: αν το περάσεις... έκαμες την αμπέλι!!!! :D :D :D διότι... μιλούμε για τον πιο παρθένο θαλάσσιο χώρο τις μεσογείου ολόκληρης!!!!!!!!!
φιλουι μου μεν εισαι και τοσο σιγουροσ για το παρθενα!για την ελλαδα μιλαμε.οι παρεες τον λιμενικων μια χαρα ψαρευκουν οπως επισης και οσοι ειναι γνωστοι η κανουν θεληματα στους καλοηρους παλε μια χαρα ψαρευκουν!και με δικτυ αλλα και με μπουκαλες και νυχτερινο.

αν με ρωτας θεωρω οτι τα κατεχομενα εν ο τοπος με το πιο πολυ ψαρι σε ολη τη μεσογειο :shock:

αντυ εισαι πρωτος ρε φιλε μπραβο!!
Ε φιλε ροτω γιατι ξερω εναν καλοηρο τσιε εν του αγιου ορους τσιε εν μαζι του που θα παω...Για τα κατεχομενα αρχισαν τσιε ποτσι τσιε ξιλιφκουντο σιγα σιγα.....
Η θαλασσα μου η ζωη μου!!!!!
ΣΤΕΛΑΡΑΣ FOREVER!!!!!!!!!!!!!

Πιττης Γιωργος

Laser Interceptor...the best antiradar

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ΠΑΛΙΟΙΣΤΟΡΙΕΣ!

Post by Giorkos »

george87d wrote: Ε φιλε ροτω γιατι ξερω εναν καλοηρο τσιε εν του αγιου ορους τσιε εν μαζι του που θα παω......
ένα τραγούδι μου έρκεται κατά νού....DIO- Holy Diver :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: ΠΑΛΙΟΙΣΤΟΡΙΕΣ!

Post by caveman »

Giorkos wrote:
ένα τραγούδι μου έρκεται κατά νού....DIO- Holy Diver :wink:
:lol: :lol: :lol:

Το σημαντικό με το Άγιο Όρος εν ότι δεν κοντεύει τράτα σε μία ζώνη μερικών χιλιομέτρων... εν θυμάμε πόσα ακριβός... τωρά 5-10-20-30 παράνομοι λιμενικοί κτλ πόση ζημιά να κάνουν? όση και να είναι δεν συγκρήνεται με τα έκτρωπα που γείνουνται στην υπόλοιπη μεσόγειο! + το ότι δεν ρυπαίνετε κατουδένα τρόπο η θάλασσα σε αυτή την περιοχή!
Μια απλή επίσκεψη θα σας πίσει... με το που φτάνεις στην Δάφνη, το μόνο πράμα που βλέπεις είναι κάτι κέφαλοι πελαγίσιοι 5κιλοι 6κιλοι και βάλε ανά εκατοντάδες!!! το τι τερατοχαρατζίες, τερατομελάνες, τερατοσάλπες και ότι άλλο φανταστείς... ούτε ταινία επιστημονικής φαντασίας δεν θα δεις!!!! :shock:

Αλλά.... έχει 8 χρόνια από τότε που πήγα :mrgreen: :lol: :lol: εν ξέρω τωρά τι κατάσταση επικρατεί :?
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: ΠΑΛΙΟΙΣΤΟΡΙΕΣ!

Post by Greg »

Giorkos wrote:
ένα τραγούδι μου έρκεται κατά νού....DIO- Holy Diver :wink:
:twisted: εισαι τελλια δικος μας εσυ :twisted:
Esox Lucius

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ΠΑΛΙΟΙΣΤΟΡΙΕΣ!

Post by Giorkos »

caveman wrote:
Giorkos wrote:
ένα τραγούδι μου έρκεται κατά νού....DIO- Holy Diver :wink:
:lol: :lol: :lol:

Το σημαντικό με το Άγιο Όρος εν ότι δεν κοντεύει τράτα σε μία ζώνη μερικών χιλιομέτρων... εν θυμάμε πόσα ακριβός... τωρά 5-10-20-30 παράνομοι λιμενικοί κτλ πόση ζημιά να κάνουν? όση και να είναι δεν συγκρήνεται με τα έκτρωπα που γείνουνται στην υπόλοιπη μεσόγειο! + το ότι δεν ρυπαίνετε κατουδένα τρόπο η θάλασσα σε αυτή την περιοχή!
Μια απλή επίσκεψη θα σας πίσει... με το που φτάνεις στην Δάφνη, το μόνο πράμα που βλέπεις είναι κάτι κέφαλοι πελαγίσιοι 5κιλοι 6κιλοι και βάλε ανά εκατοντάδες!!! το τι τερατοχαρατζίες, τερατομελάνες, τερατοσάλπες και ότι άλλο φανταστείς... ούτε ταινία επιστημονικής φαντασίας δεν θα δεις!!!! :shock:

Αλλά.... έχει 8 χρόνια από τότε που πήγα :mrgreen: :lol: :lol: εν ξέρω τωρά τι κατάσταση επικρατεί :?


να τσιακάρουμε το youtube ρε...εν δυνατόν μα μεν ετραβήσαν βίτεο τα καλοήρκα τζαι να φκήκαν ονλάιν :?: :?: :?: :lol:


θυμούμαι το 'ταξιδάκι' με την βάρκα για να πάμε στο άγιο όρος (επήαμε με το σκολείο στην πέμπτη)

βούζου βούζου η παλιόβαρκα ετζιμιθήκαμεν λίο...που εκοντέψαμε στα νησιά όσοι είμασταν που 'ασχολούμασταν ' με ψάρεμα εμείναμε με ανοικτό το στόμα να παρατηρούμε τον βυθό (άμαν ήταν όρατός ο πάτος) !!! Εμείναμε ξεροί και ούλλοι επαραμιλούσαμε που την ομορφκιά της θάλασσας.... εκουρτίσετε μας τωρά για καμιά εφτομάν ελλάδα ...τώρα να πιάμε το ΦΠΑ πίσω και ότι μείνει να το σείρουμε να πάει :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Post Reply

Return to “Ψαρέματα-Εμπειρίες”