Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

User avatar
since1984
Posts: 128
Joined: Wed Aug 13, 2008 10:55 am
Location: Paphos/Cyprus

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by since1984 »

belluga wrote: το μονο που καταφερνετε ειναι να απομακρυνετε κοσμο ειτε εμπειρο ειτε απειρο τζαι χωρις τους απειρους τους εμπειρους τι να τους καμεις;
Το να πεις τον αλλο κρεατοσυλλεκτη γιατι επεξε ενα μινερουι οι 5 σκαρους μικρους εν μεγαλη προσβολη τζαι ετσι εν κερδιζεις το αλλον απομακρυνης τον που του στοχους σου εν σου ειπα να μεν τον συμβουλεψεις απλα καμετο χωρις να τον προσβαλεις!
Τουτη εν η δικη μου αποψη φυσικα παντα φιλικα!
Όντως έτσι ενι.

όποτε μπώ σε τόυντο φόρουμ τπτ άλλο που άσχετα θέματα κ μλκίες εν υπάρχουν.... κ ο καθένας με τον πόνο του κ ούλοι ΚΡΙΝΟΙ.

επροσέξετε ότι ποιοτικά ενεργά μέλοι απομακρύνονται που δαμέσα σιγά σιγά??? (γιατί άραγε??? .... )

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by belluga »

MariosK wrote:ΟΚ παιδιά απ' ότι φαίνεται εγώ είμαι το πρόβλημα όποτε απολογούμαι και παραιτούμε αυτή την στιγμή από το φόρουμ. Φίλε belluga δεν μπορείς να ξέρεις πόσους βοήθησα στο ψάρεμα και πόσους όχι αλλά ο καθένας έχει την άποψη του. Σόρρυ που δεν προσθέρθηκα να έρτω που την Πάφο να σε βοηθήσω.

Έχει και η υπομονή τα όρια της. Τα λέμε...
φιλε δεν σου ειπε κανενας οτι εισαι εσυ το προβλημα απλα εσυ ανοιξες τουτη συζητηση, ουτε εζυτησα που εσενα συγκεκριμενα να ερτεις να με βοηθησεις που την παφο ουτε σου ειπα πως εν εβοηθησες κανενα ενα παραδειγμα σου ειπα γιατι συμμετηχες σε τζινη την κουβεντα τζαι θα θυμασουν!
Και επισης τα παιδια που με βοηθησαν χωρις να τους το ζητησω εν που αλλη επαρχια! ;-)


Sent from my iPhone using Tapatalk

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by mariosko »

να πεταχτω και εγω σαν την πουτ@να? Συμφονω με τους Μαριους, εκαμε λαθος ο Χρυσανθος που επεξε το μινερουι, ηδικα για να δοκιμασει την βερκα, αλλα μεν περνετε και αφτεννετε , ποιο ηρεμα, και εμενα σπαζουν τα νευρα μου με αρκετα πραματα δαμεσα και γενικα με το ψαρεμα, αλλα τι θα καμω? Να παρετησω ? Απλα παιζω πελλο σε πραματα που δεν μπορω να αλλαξω. Οταν ο αλλος δεν καταλαβει δεν θα κατσω να σπαζω. Οταν ο αλλος παιζει 2 σορκους και λαλει εφκαλε τη θαλασσα εξω, ή παιζει μια πιγκουα 600 γραμμαρια και καμνει την δικηλη, αστον να λαλει. Αν βουτα 10 μετρα και θελει να λαλει βουτα 40, οτι θελει ας καμει, εγω θα καμω το κεφι μου με τους ΦΙΛΟΥΣ μου,οπως εγω νομιζω ποιο καλα και σωστα.
Πρωτηνω να παμε ενα ομαδικο ψαρεμα σε καποια φαση, να γνωριστουμε που κοντα να σπασει ο παγος...
ΥΓ. ρε Χρυσανθε μου το βιντεο που εβαλες ειναι λιγο ατοπο, δεν εχει σχεση τι καμνει ο αλλος με το τι πρεπει να καμνουμε εμεις ;)
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

NIKOLAS HARRIS
Posts: 739
Joined: Wed Sep 24, 2008 7:28 pm
Location: NICOSIA!!

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by NIKOLAS HARRIS »

νομίζω να χαλαρώσετε λιγο και να μην τα ισοπεδώνετε όλα!!
1ον έχετε δει ΄πόσες μλκς και ασχετα θεματα δημοσιευονται σε κάθε φόρουμ!;;;γιατί το δικό μας να διαφέρει;;;;

και μπράβο στους διαχειριστες που αφήνουν τον καθένα να έχει τη γνώμη του και δεν λογοκρίνουν μέχρι να φτάσει ο κόμπος στο κτένι!.Ετσι είναι η δημοκρατία!

2ον αυτοι οι τόσον εμπειροι και αξιολογοι κρίμα που τα παρατουν έτσι ευκολα με την πρωτη δυσκολια! Εν εκαταλαβα πρεπει να ειναι όλα ροδινα και να μας ευλογουν πάντα τα γένια μας;;

3ον η προσπάθεια να στηθει το φορουμ ήταν τεραστια και έγινε για ενα σκοπο: να ενώσει τους ερασιτέχνες αλιείς της Κύπρου για να δούμε μέλλον καλύτερο σε ότι αφορα τα δικαιώματα μας!!γιαυτο Κ πάλι λεω μην το ισοπεδωνετε βοηθάτε το!!

4ον συμφωνω με την αποφαση του Μάριου να την λέει σε όποιον πηρε με καλαμι η ψαροτούφεκο μικρο ψάρι είτε ειναι ανήλικος είτε ενήλικος απλα θα μπορούσε λέγοντας το πιο κοσμια να αποφυγει το κακο!!

5ον Χρύσανθε σου λέω μπράβο που μας φανέρωσες τα ψάρια όλα αλλα αφου και συ ήξερες οτι το ψάρι είναι μικρο αλλη φορά μεν το κτυπας, ή αν για καποιο λόγο το κάνεις μην το δημοσιευσεις αφου βλέπεις τι προκάλεσε όλο αυτό!!Θα διαφωνήσω πολύ όμως με την αποφαση που πήρες και δεν ξέρω γιατί την πηρες να ανεβάσεις αυτό το βίντεο!!Τι προσπάθησες να κάμεις;;να καλύψεις το δικό σου λάθος με το να δείξεις τι έκαναν κάποιοι άλλοι;;και ποιον να προβληματίσεις;; εχει κανέναν που δεν ξέρει τι γίνεται;;το μόνο που έκαμες ήταν να βλάψεις την ψαροντουφεκάδικη κοινότητα γιατι δαμε μας βλέπουν όλοι και αυτοι που θέλουν να μας βλάψουν τους δίνεις πατήμα.η διαχειρηση ας το κατεβάσει....

6ον ας προβληματιστούμεν για το πως θα προχωρήσουμε σαν ομάδα και αφήστε τους εφηβισμούς του τύπου ετσι που μου είπες τωρα αγκρίστηκα τζαι φευκω!!........

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by belluga »

NIKOLAS HARRIS wrote:νομίζω να χαλαρώσετε λιγο και να μην τα ισοπεδώνετε όλα!!
1ον έχετε δει ΄πόσες μλκς και ασχετα θεματα δημοσιευονται σε κάθε φόρουμ!;;;γιατί το δικό μας να διαφέρει;;;;

και μπράβο στους διαχειριστες που αφήνουν τον καθένα να έχει τη γνώμη του και δεν λογοκρίνουν μέχρι να φτάσει ο κόμπος στο κτένι!.Ετσι είναι η δημοκρατία!

2ον αυτοι οι τόσον εμπειροι και αξιολογοι κρίμα που τα παρατουν έτσι ευκολα με την πρωτη δυσκολια! Εν εκαταλαβα πρεπει να ειναι όλα ροδινα και να μας ευλογουν πάντα τα γένια μας;;

3ον η προσπάθεια να στηθει το φορουμ ήταν τεραστια και έγινε για ενα σκοπο: να ενώσει τους ερασιτέχνες αλιείς της Κύπρου για να δούμε μέλλον καλύτερο σε ότι αφορα τα δικαιώματα μας!!γιαυτο Κ πάλι λεω μην το ισοπεδωνετε βοηθάτε το!!

4ον συμφωνω με την αποφαση του Μάριου να την λέει σε όποιον πηρε με καλαμι η ψαροτούφεκο μικρο ψάρι είτε ειναι ανήλικος είτε ενήλικος απλα θα μπορούσε λέγοντας το πιο κοσμια να αποφυγει το κακο!!

5ον Χρύσανθε σου λέω μπράβο που μας φανέρωσες τα ψάρια όλα αλλα αφου και συ ήξερες οτι το ψάρι είναι μικρο αλλη φορά μεν το κτυπας, ή αν για καποιο λόγο το κάνεις μην το δημοσιευσεις αφου βλέπεις τι προκάλεσε όλο αυτό!!Θα διαφωνήσω πολύ όμως με την αποφαση που πήρες και δεν ξέρω γιατί την πηρες να ανεβάσεις αυτό το βίντεο!!Τι προσπάθησες να κάμεις;;να καλύψεις το δικό σου λάθος με το να δείξεις τι έκαναν κάποιοι άλλοι;;και ποιον να προβληματίσεις;; εχει κανέναν που δεν ξέρει τι γίνεται;;το μόνο που έκαμες ήταν να βλάψεις την ψαροντουφεκάδικη κοινότητα γιατι δαμε μας βλέπουν όλοι και αυτοι που θέλουν να μας βλάψουν τους δίνεις πατήμα.η διαχειρηση ας το κατεβάσει....

6ον ας προβληματιστούμεν για το πως θα προχωρήσουμε σαν ομάδα και αφήστε τους εφηβισμούς του τύπου ετσι που μου είπες τωρα αγκρίστηκα τζαι φευκω!!........
συμφωνω σε ουλλα μαζι σου φιλε!


Sent from my iPhone using Tapatalk

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by konstantinos kalogir »

NIKOLAS HARRIS wrote:νομίζω να χαλαρώσετε λιγο και να μην τα ισοπεδώνετε όλα!!
1ον έχετε δει ΄πόσες μλκς και ασχετα θεματα δημοσιευονται σε κάθε φόρουμ!;;;γιατί το δικό μας να διαφέρει;;;;

και μπράβο στους διαχειριστες που αφήνουν τον καθένα να έχει τη γνώμη του και δεν λογοκρίνουν μέχρι να φτάσει ο κόμπος στο κτένι!.Ετσι είναι η δημοκρατία!

2ον αυτοι οι τόσον εμπειροι και αξιολογοι κρίμα που τα παρατουν έτσι ευκολα με την πρωτη δυσκολια! Εν εκαταλαβα πρεπει να ειναι όλα ροδινα και να μας ευλογουν πάντα τα γένια μας;;

3ον η προσπάθεια να στηθει το φορουμ ήταν τεραστια και έγινε για ενα σκοπο: να ενώσει τους ερασιτέχνες αλιείς της Κύπρου για να δούμε μέλλον καλύτερο σε ότι αφορα τα δικαιώματα μας!!γιαυτο Κ πάλι λεω μην το ισοπεδωνετε βοηθάτε το!!

4ον συμφωνω με την αποφαση του Μάριου να την λέει σε όποιον πηρε με καλαμι η ψαροτούφεκο μικρο ψάρι είτε ειναι ανήλικος είτε ενήλικος απλα θα μπορούσε λέγοντας το πιο κοσμια να αποφυγει το κακο!!

5ον Χρύσανθε σου λέω μπράβο που μας φανέρωσες τα ψάρια όλα αλλα αφου και συ ήξερες οτι το ψάρι είναι μικρο αλλη φορά μεν το κτυπας, ή αν για καποιο λόγο το κάνεις μην το δημοσιευσεις αφου βλέπεις τι προκάλεσε όλο αυτό!!Θα διαφωνήσω πολύ όμως με την αποφαση που πήρες και δεν ξέρω γιατί την πηρες να ανεβάσεις αυτό το βίντεο!!Τι προσπάθησες να κάμεις;;να καλύψεις το δικό σου λάθος με το να δείξεις τι έκαναν κάποιοι άλλοι;;και ποιον να προβληματίσεις;; εχει κανέναν που δεν ξέρει τι γίνεται;;το μόνο που έκαμες ήταν να βλάψεις την ψαροντουφεκάδικη κοινότητα γιατι δαμε μας βλέπουν όλοι και αυτοι που θέλουν να μας βλάψουν τους δίνεις πατήμα.η διαχειρηση ας το κατεβάσει....

6ον ας προβληματιστούμεν για το πως θα προχωρήσουμε σαν ομάδα και αφήστε τους εφηβισμούς του τύπου ετσι που μου είπες τωρα αγκρίστηκα τζαι φευκω!!........
Tο 4 και το 5 διαβάστε το ξανά και ξανά.. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΚΟΥΒΕΝΤΑΣ

PS: Συμφωνώ ότι σε πολλές περιπτώσεις ξεφεύγουν οι συζητήσεις για κάποια αλιεύματα και πρέπει να χαλαρώσουμε ΟΛΟΙ
PS2: Aλλά εν επερίμενα που άτομα όπως ο Χρύσανθος να δω έτσι μεγέθους ψάρι. Χρύσανθε εσυνήθισες μας να είσαι το παράδειγμα προς μίμηση, δυστυχώς τωρά προσωπικά απογοήτευσες με..

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by marios »

Το 4ov marios εννοείτε εμενα? :think:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by konstantinos kalogir »

marios wrote:Το 4ov marios εννοείτε εμενα? :think:
Μάριος όπως λέμε οποιοσδήποτε 'Μάριος', 'Γιαννής', 'Κωστής' κτλ κτλ

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by marios »

konstantinos kalogir wrote:
marios wrote:Το 4ov marios εννοείτε εμενα? :think:
Μάριος όπως λέμε οποιοσδήποτε 'Μάριος', 'Γιαννής', 'Κωστής' κτλ κτλ
H απάντηση σου δεν με βοηθα αλλα ,Δικό μου το λάθος έκανα ερώτηση στον πληθυντικό και θα απαντούσε ο οποιοσδήποτε..
επανορθώνω: Nικόλα εγώ είμαι ο Mάριος που θα μπορούσε να τα λέει πιο κοσμια?
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by leshi cy »

επια ψαρεμα εχτες στους κεφαλους 3 του κιλου και 2 μισοκιλους!!
εισιε τζιε αλλους και ειπα να περιμενο να φανη κανενα μινερη καμια λιτσα αλλα γιοκ !! μετα εκαμα 5 στα 5 !! :mrgreen:
φωτο γιοκ εχτος αν θελεται καμια που το λακκο !! :lol: :lol: :lol:

...ειχα φιλουσ εχτες για τιν μαππα και εκαθαρισαμου τους :lol: :lol: :lol:

...σηνυστω ψυχραιμια !!
επειδη εν ευκολο να παρεξηγησεις τα γραφωμενα , να εχετε υπομονη και να δεχεστε και συμβουλες!!

γνωμη μου εν θωρο πος εκαμεν ζημια ο χρυσανθος αλλα καλα εκαμαν και ειπαν του οτι εν μικρο το μεγεθος!

παντως εν καλη ιδεα να κανονίσουμε κανενα ψαρεμα να γνωριστουμε :D
καλη σας μερα !

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by nicolas theocharous »

καλημέρα σε όλους μετά από πολύ καιρό... η πράξη του Χρύσανθου ίσως να ήταν λάθος ΑΛΛΑ....

Σκεφτήτε πρώτον την ηλικία του... Στην ηλικία του και βάρτε στη θέση του τους εαυτούς σας και τον αυθορμητισμό που είχατε όλοι σε εκείνη την ηλικία... Το ότι υπάρχει ένα μωρό δαμέσα που έχει τα κότσια να ποστάρει τις ψαριές του είτε καλές έιτε για ορισμένους άθλιες σε τούτο το φόρουμ πρέπει κατά την γνώμη μου ορισμένοι που θέλουν πραγματικά να προσφέρουν και να βοηθήσουν πρέπει να πιάννουν το μιτσί που το χέρι και να του εξηγούν 2-3 πράματα με καλό τρόπο έστω και αννεν η δεύτερη ή η τρίτη φορά ή η χιλιοστή φορά που το κάμνουν... έφηβοι όλοι υπήρξαμε άλλοι πιο πρόσφατα άλλοι πιο παλιά... Απλά σκεφτήτε πόσο εύκολα εμπορούσαμε να ξέρουμε τους νόμους και κάποιες ηθικές αξίες και επαραβιάζαμεν τα με τον αυθορμιτισμό που μας εδιακατείχε... Ένα λαμπρό παράδειγμα οι μοτόρες ασπούμε... 9 στους 10 δαμέσα που είμασταν μικροί αν και εξέραμε τι ήταν σωστό τι λάθος τι νόμιμο τι παράνομο εκάμναμε τα δικά μας ώρες ώρες τα οποία σήμερα εν μπορώ να τους δώσω την εξήγηση γιατί τα εκάμναμε... Το ίδιο πράμα είμαι σίουρος πως εννά κάμει και ο Χρύσανθος όταν γείρει τα 22-23 και εννα θυμηθεί το μινερούι.... Οπότε κάποια παιδιά που δαμέσα θέλουν καθοδήγηση και όχι να τους μουνταρίσκουμε σαννα και περιμένουμεν τους στη γωνιά πότε εννα κάμουν το λάθος....

Εγώ λυπούμε που μέσα σε τούτο το φόρουμ εν μόνο ο Χρύσανθος και 3-4 άλλα παιδιά ενώ υπάρχουν εκατοντάδες άλλα μωρά εκεί έξω που εν επισκέπτονται το φόρουμ κάμνουν χωρίς τη γνώση τους δολοφονίες μαζί με τους γονιούς τους... Είμαστε υπόχρεοι να τους μάθουμε και οι να τους μουνταρίσκουμε. Είμαστε υπόχρεοι αν θέλουμε να βοηθήσουμε τα μωρά να έχουμε την υπομονή να το κάμουμε. την σωστή υπομονή...

αλήθεια πόσοι που εμας δαμέσα που φωνάζουμε των άλλων για τις ψαριές τους μέσα σε τούτη τη μικρή διαδικτιακή κοινωνία έχουμε τα κότσια, άμαν είμαστε σε παραλία δίπλα σε καλαμάες είτε όταν βγαίνει μια βάρκα έξω και δούμε πολλούς να παρανομούν κατά του θαλάσσιου πλούτου μας, να πάμε και ακριβώς τα ίδια σκληρά λόγια που χρησημοποιούμε δαμέσα είτε κάτω που τον τίτλο ενος administrator η και user να τα πούμε σε αγνώστους για τις ψαριές που εκάμαν?? Πόσοι που δαμέσα εθέλαν πραγματικά να βοηθήσουν και επίαν να συλλάβουν (αφού σχεδόν παντα το τμήμα αλιείας εν απών και ειδικά εκείνες τις ώρες) χωρίς καμιά ιδιότητα ένα νυχτερινό ψαροτουφεκκά?? Πόσοι που δαμέσα όταν εφίαν οι τσιπούρες πρόσφατα επίετε και εμαλλώσετε με τους ψαράδες που επίασαν που 200 κομμάτια ο κεθένας??? Είμαι σίγουρος πως πολλά λίγοι....

Εγώ νομίζω πρέπει να ηρεμήσουν τα πνεύματα γιατί εν κρίμα όταν γίνετε ένα λάθος να μουνταρίσκουμε τους άλλους. και χάνουμε και το δίκαιο μας. Εκέινοι που θέλουν να βοηθήσουν πραγματικά και οχι να μαλλώνουν πρέπει να έχουν την απαραίτητη υπομονή και επιμόνη...

PS. άσχετο αλλά έχει 2 μήνες που προσπαθούμε με το Δήμο Λάρνακας να θεσμοποιήσουμε τα μαθήματα ψαρέματος για μικρά παιδιά και έφηβους. εκτός από τις τεχνικές και τους κανόνες ασφαλείας θα τους διδάξουμε και τι είναι ηθικά σωστό... Έχει κανένα που προσφέρεται να βοηθήσει? Όλα τα μαθήματα θα είναι αφιλοκερδώς...

Φιλικά,

Νικόλας

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by apsavvas »

Φιλε Νικολα ειναι ενδιαφερον αυτο που θα κανετε. Σαν σωματειο εχουμε και εμεις καποιες σκεψεις σε αυτο το θεμα. Να μιλήσω με τα υπόλοιπα μέλη του ΔΣ fish float club και θα σε ενημερώσω με προσωπικό μήνυμα.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by nicolas theocharous »

apsavvas wrote:Φιλε Νικολα ειναι ενδιαφερον αυτο που θα κανετε. Σαν σωματειο εχουμε και εμεις καποιες σκεψεις σε αυτο το θεμα. Να μιλήσω με τα υπόλοιπα μέλη του ΔΣ fish float club και θα σε ενημερώσω με προσωπικό μήνυμα.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Οκ φιλε θα περιμενω μυνημα σου. Ευχαριστω

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by angiec »

nicolas theocharous wrote:καλημέρα σε όλους μετά από πολύ καιρό... η πράξη του Χρύσανθου ίσως να ήταν λάθος ΑΛΛΑ....

Σκεφτήτε πρώτον την ηλικία του... Στην ηλικία του και βάρτε στη θέση του τους εαυτούς σας και τον αυθορμητισμό που είχατε όλοι σε εκείνη την ηλικία... Το ότι υπάρχει ένα μωρό δαμέσα που έχει τα κότσια να ποστάρει τις ψαριές του είτε καλές έιτε για ορισμένους άθλιες σε τούτο το φόρουμ πρέπει κατά την γνώμη μου ορισμένοι που θέλουν πραγματικά να προσφέρουν και να βοηθήσουν πρέπει να πιάννουν το μιτσί που το χέρι και να του εξηγούν 2-3 πράματα με καλό τρόπο έστω και αννεν η δεύτερη ή η τρίτη φορά ή η χιλιοστή φορά που το κάμνουν... έφηβοι όλοι υπήρξαμε άλλοι πιο πρόσφατα άλλοι πιο παλιά... Απλά σκεφτήτε πόσο εύκολα εμπορούσαμε να ξέρουμε τους νόμους και κάποιες ηθικές αξίες και επαραβιάζαμεν τα με τον αυθορμιτισμό που μας εδιακατείχε... Ένα λαμπρό παράδειγμα οι μοτόρες ασπούμε... 9 στους 10 δαμέσα που είμασταν μικροί αν και εξέραμε τι ήταν σωστό τι λάθος τι νόμιμο τι παράνομο εκάμναμε τα δικά μας ώρες ώρες τα οποία σήμερα εν μπορώ να τους δώσω την εξήγηση γιατί τα εκάμναμε... Το ίδιο πράμα είμαι σίουρος πως εννά κάμει και ο Χρύσανθος όταν γείρει τα 22-23 και εννα θυμηθεί το μινερούι.... Οπότε κάποια παιδιά που δαμέσα θέλουν καθοδήγηση και όχι να τους μουνταρίσκουμε σαννα και περιμένουμεν τους στη γωνιά πότε εννα κάμουν το λάθος....

Εγώ λυπούμε που μέσα σε τούτο το φόρουμ εν μόνο ο Χρύσανθος και 3-4 άλλα παιδιά ενώ υπάρχουν εκατοντάδες άλλα μωρά εκεί έξω που εν επισκέπτονται το φόρουμ κάμνουν χωρίς τη γνώση τους δολοφονίες μαζί με τους γονιούς τους... Είμαστε υπόχρεοι να τους μάθουμε και οι να τους μουνταρίσκουμε. Είμαστε υπόχρεοι αν θέλουμε να βοηθήσουμε τα μωρά να έχουμε την υπομονή να το κάμουμε. την σωστή υπομονή...

αλήθεια πόσοι που εμας δαμέσα που φωνάζουμε των άλλων για τις ψαριές τους μέσα σε τούτη τη μικρή διαδικτιακή κοινωνία έχουμε τα κότσια, άμαν είμαστε σε παραλία δίπλα σε καλαμάες είτε όταν βγαίνει μια βάρκα έξω και δούμε πολλούς να παρανομούν κατά του θαλάσσιου πλούτου μας, να πάμε και ακριβώς τα ίδια σκληρά λόγια που χρησημοποιούμε δαμέσα είτε κάτω που τον τίτλο ενος administrator η και user να τα πούμε σε αγνώστους για τις ψαριές που εκάμαν?? Πόσοι που δαμέσα εθέλαν πραγματικά να βοηθήσουν και επίαν να συλλάβουν (αφού σχεδόν παντα το τμήμα αλιείας εν απών και ειδικά εκείνες τις ώρες) χωρίς καμιά ιδιότητα ένα νυχτερινό ψαροτουφεκκά?? Πόσοι που δαμέσα όταν εφίαν οι τσιπούρες πρόσφατα επίετε και εμαλλώσετε με τους ψαράδες που επίασαν που 200 κομμάτια ο κεθένας??? Είμαι σίγουρος πως πολλά λίγοι....

Εγώ νομίζω πρέπει να ηρεμήσουν τα πνεύματα γιατί εν κρίμα όταν γίνετε ένα λάθος να μουνταρίσκουμε τους άλλους. και χάνουμε και το δίκαιο μας. Εκέινοι που θέλουν να βοηθήσουν πραγματικά και οχι να μαλλώνουν πρέπει να έχουν την απαραίτητη υπομονή και επιμόνη...

PS. άσχετο αλλά έχει 2 μήνες που προσπαθούμε με το Δήμο Λάρνακας να θεσμοποιήσουμε τα μαθήματα ψαρέματος για μικρά παιδιά και έφηβους. εκτός από τις τεχνικές και τους κανόνες ασφαλείας θα τους διδάξουμε και τι είναι ηθικά σωστό... Έχει κανένα που προσφέρεται να βοηθήσει? Όλα τα μαθήματα θα είναι αφιλοκερδώς...

Φιλικά,

Νικόλας


Νικόλα ,,,οποιανδήποτε βοήθεια χρειάζεσαι στείλε μου π.μ

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by nicolas theocharous »

angiec wrote:
nicolas theocharous wrote:καλημέρα σε όλους μετά από πολύ καιρό... η πράξη του Χρύσανθου ίσως να ήταν λάθος ΑΛΛΑ....

Σκεφτήτε πρώτον την ηλικία του... Στην ηλικία του και βάρτε στη θέση του τους εαυτούς σας και τον αυθορμητισμό που είχατε όλοι σε εκείνη την ηλικία... Το ότι υπάρχει ένα μωρό δαμέσα που έχει τα κότσια να ποστάρει τις ψαριές του είτε καλές έιτε για ορισμένους άθλιες σε τούτο το φόρουμ πρέπει κατά την γνώμη μου ορισμένοι που θέλουν πραγματικά να προσφέρουν και να βοηθήσουν πρέπει να πιάννουν το μιτσί που το χέρι και να του εξηγούν 2-3 πράματα με καλό τρόπο έστω και αννεν η δεύτερη ή η τρίτη φορά ή η χιλιοστή φορά που το κάμνουν... έφηβοι όλοι υπήρξαμε άλλοι πιο πρόσφατα άλλοι πιο παλιά... Απλά σκεφτήτε πόσο εύκολα εμπορούσαμε να ξέρουμε τους νόμους και κάποιες ηθικές αξίες και επαραβιάζαμεν τα με τον αυθορμιτισμό που μας εδιακατείχε... Ένα λαμπρό παράδειγμα οι μοτόρες ασπούμε... 9 στους 10 δαμέσα που είμασταν μικροί αν και εξέραμε τι ήταν σωστό τι λάθος τι νόμιμο τι παράνομο εκάμναμε τα δικά μας ώρες ώρες τα οποία σήμερα εν μπορώ να τους δώσω την εξήγηση γιατί τα εκάμναμε... Το ίδιο πράμα είμαι σίουρος πως εννά κάμει και ο Χρύσανθος όταν γείρει τα 22-23 και εννα θυμηθεί το μινερούι.... Οπότε κάποια παιδιά που δαμέσα θέλουν καθοδήγηση και όχι να τους μουνταρίσκουμε σαννα και περιμένουμεν τους στη γωνιά πότε εννα κάμουν το λάθος....

Εγώ λυπούμε που μέσα σε τούτο το φόρουμ εν μόνο ο Χρύσανθος και 3-4 άλλα παιδιά ενώ υπάρχουν εκατοντάδες άλλα μωρά εκεί έξω που εν επισκέπτονται το φόρουμ κάμνουν χωρίς τη γνώση τους δολοφονίες μαζί με τους γονιούς τους... Είμαστε υπόχρεοι να τους μάθουμε και οι να τους μουνταρίσκουμε. Είμαστε υπόχρεοι αν θέλουμε να βοηθήσουμε τα μωρά να έχουμε την υπομονή να το κάμουμε. την σωστή υπομονή...

αλήθεια πόσοι που εμας δαμέσα που φωνάζουμε των άλλων για τις ψαριές τους μέσα σε τούτη τη μικρή διαδικτιακή κοινωνία έχουμε τα κότσια, άμαν είμαστε σε παραλία δίπλα σε καλαμάες είτε όταν βγαίνει μια βάρκα έξω και δούμε πολλούς να παρανομούν κατά του θαλάσσιου πλούτου μας, να πάμε και ακριβώς τα ίδια σκληρά λόγια που χρησημοποιούμε δαμέσα είτε κάτω που τον τίτλο ενος administrator η και user να τα πούμε σε αγνώστους για τις ψαριές που εκάμαν?? Πόσοι που δαμέσα εθέλαν πραγματικά να βοηθήσουν και επίαν να συλλάβουν (αφού σχεδόν παντα το τμήμα αλιείας εν απών και ειδικά εκείνες τις ώρες) χωρίς καμιά ιδιότητα ένα νυχτερινό ψαροτουφεκκά?? Πόσοι που δαμέσα όταν εφίαν οι τσιπούρες πρόσφατα επίετε και εμαλλώσετε με τους ψαράδες που επίασαν που 200 κομμάτια ο κεθένας??? Είμαι σίγουρος πως πολλά λίγοι....

Εγώ νομίζω πρέπει να ηρεμήσουν τα πνεύματα γιατί εν κρίμα όταν γίνετε ένα λάθος να μουνταρίσκουμε τους άλλους. και χάνουμε και το δίκαιο μας. Εκέινοι που θέλουν να βοηθήσουν πραγματικά και οχι να μαλλώνουν πρέπει να έχουν την απαραίτητη υπομονή και επιμόνη...

PS. άσχετο αλλά έχει 2 μήνες που προσπαθούμε με το Δήμο Λάρνακας να θεσμοποιήσουμε τα μαθήματα ψαρέματος για μικρά παιδιά και έφηβους. εκτός από τις τεχνικές και τους κανόνες ασφαλείας θα τους διδάξουμε και τι είναι ηθικά σωστό... Έχει κανένα που προσφέρεται να βοηθήσει? Όλα τα μαθήματα θα είναι αφιλοκερδώς...

Φιλικά,

Νικόλας


Νικόλα ,,,οποιανδήποτε βοήθεια χρειάζεσαι στείλε μου π.μ
εσενα θα σε επερνα σιγουρα θυμουμε που μιλησαμε και παλια :wink:

Post Reply

Return to “Ψαρέματα-Εμπειρίες”