Βαρίδια απο πέτρα

Post Reply
Κλώνος
Posts: 57
Joined: Sun Jun 29, 2008 6:32 am

Βαρίδια απο πέτρα

Post by Κλώνος »

προσφατα εχω κατασκευασει μερικα βαριδια απο πετρα και εχω γραψει ενα μικρο κειμενο για την διαδικασια αυτη. παραθετω το κειμενο και μερικες φωτογραφιες για οσους ενδιαφεροντε να κατασκευασουν.

πληροφοριακα τα εχω δοκιμασει και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.






Εδώ θα δώσω λίγες λεπτομέρειες για το πως έχω κατασκευάσει τα βαρίδια από πέτρα (βότσαλο)

Υλικά:
Εποξικη κόλλα
Πένσα και κατσαβίδι
Διαμαντοαριδα για γρανίτες 5 μμ(τα βότσαλα είναι αρκετά σκληρά!!!)
Σφικτήρα (μέγκενη) ο οποίος είναι στερεωμένος σε πάγκο
Γαλβανιζε σύρμα 0,5-0,75μμ
Μια σύριγγα 5 ml (για να έχει αρκετά μεγάλο στόμιο να μπει η κόλλα)
Κρουστικό τρυπάνι
Τρόπος επιλογής τον βαριδιών (βότσαλα)

Ο καλύτερος τρόπος για να δούμε το βάρος των βαριδιών είναι να τα ζυγίσουμε. Επειδή όμως δεν είναι και το πιο εύκολο να έχουμε την ζυγαριά μαζί μας, μπορούμε να κρατάμε ένα βαρίδιο της επιλογής μας στο άλλο χέρι και να συγκρίνουμε.
Τα βότσαλα που επιλέγουμε να μην είναι πολύ λεία. Όσο πιο λεία τόσο πιο σκληρά!!!!!!!! να έχουν τραχιά επιφάνεια για να μας ευκολύνουν στο τρύπημα.

Διαδικασία κατασκευής
τοποθετούμε το βότσαλο πάνω στον σφικτήρα και τρυπάμε περίπου 3 εκατοστά βάθος. Καλό θα ήταν κατά την διαδικασία αυτή να έχουμε ένα μικρό δοχείο νερού για να κρυώνουμε την αρίδα που θα ζεσταίνετε. Αν υπερθερμανθεί μπορεί να καταστραφεί!!!!
Πλένουμε τα βότσαλα για να καθαρίσουν από μέσα στη τρύπα οι σκόνες και τα αφήνουμε να στεγνώσουν καλά.
Στην συνέχεια περνούμε την εποξική κόλλα την βάζουμε σε μια επιφάνεια λεία για να την ανακατέψουμε, όπως γυαλί ή μάρμαρο (προσοχή διότι η επιφάνεια που θα χρησιμοποιηθεί για αυτό τον σκοπό μετά αχρηστεύετε). Όταν ανακατέψουμε τα δυο υγρά την ρουφάμε με την σύριγγα. Αν και είναι αρκετά παχύρευστη με λίγη υπομονή θα γίνει η δουλεία μας. Δεν δοκίμασα να ανακατέψω την κόλλα μέσα στην σύριγγα αλλά θα το κάνω την επόμενη φορά να δω αν είναι πιο εύκολο.

Όταν το μίγμα μπει μέσα στην σύριγγα το βάζουμε στις τρύπες που δημιουργήσαμε. Πρέπει να δώσουμε προσοχή να μπει η κόλλα σε όλο το βάθος την τρύπας για καλυτέρα αποτελέσματα. στην συνέχεια τοποθετούμε τα γαλβανιζέ σύρματα στην τρύπα. Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ότι άλλο θέλουμε αντί για γαλαβνιζέ σύρματα. Μπορούμε ακόμα να βάλουμε και στριφτάρια μέσα στα σύρματα.
Attachments
P1010509.JPG
P1010509.JPG (84.45 KiB) Viewed 4995 times
P1010508.JPG
P1010508.JPG (74.55 KiB) Viewed 4994 times
P1010507.JPG
P1010507.JPG (96.9 KiB) Viewed 4992 times

Κλώνος
Posts: 57
Joined: Sun Jun 29, 2008 6:32 am

Re: Βαρίδια απο πέτρα

Post by Κλώνος »

ακομα μερικες φωτο
Attachments
P1010511.JPG
P1010511.JPG (113.85 KiB) Viewed 4996 times
P1010510.JPG
P1010510.JPG (92.39 KiB) Viewed 4992 times

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Βαρίδια απο πέτρα

Post by Greg »

:clap: :clap: :clap: :clap:
Esox Lucius

haris
Posts: 70
Joined: Sun Jul 04, 2010 12:03 pm

Re: Βαρίδια απο πέτρα

Post by haris »

Μπράβο φίλε....
και φτηνά και βιολογικά :clap: :clap: :clap:

Κλώνος
Posts: 57
Joined: Sun Jun 29, 2008 6:32 am

Re: Βαρίδια απο πέτρα

Post by Κλώνος »

Και το καλύτερο είνα ότι αν χάσεις κανένα δεν σε πολύ ενδιαφέρει. Κάνουν πολύ για rock καταστάσεις χωρίς πολλά σκαλωματα. Είναι και καμουφλαζ από μόνα τους!!

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Βαρίδια απο πέτρα

Post by AggelosLRK »

ετσι μπραβο να γεννα ο νους μας! γουσταρω πολυ πατεντοκαταστασεις

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Βαρίδια απο πέτρα

Post by fISHANDCHIPS »

πολλά καλά :clap: :clap: :clap:
εν εχει περίπτωση να μυρίζει η εποξική και να επιρεάζει το ψάρι να έρτει κοντά ... ισως να είναι μηδαμινή η μυρωδιά αλλά να μεν ξεχνούμε οτι τα ψάρια έχουν πολλά πιο δυνατή οσφρηση απο εμάς.
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

Κλώνος
Posts: 57
Joined: Sun Jun 29, 2008 6:32 am

Re: Βαρίδια απο πέτρα

Post by Κλώνος »

Το δοκίμασα και έπιασα και ψάρια. Δεν μπορώ να ξέρω αν τα επιρεαζει από την μυρωδιά

Post Reply

Return to “Αρματωσιές , Παράμαλλα , Συμβουλές”