κομποι

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: κομποι

Post by Greg »

Με τι κομπο δενουμε το νημα με leader fluorocarbon se εξοπλισμο spinning?
Esox Lucius

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: κομποι

Post by (CyBasser) »

Greg wrote:Με τι κομπο δενουμε το νημα με leader fluorocarbon se εξοπλισμο spinning?
Θύμησμε να σου τον δείξω αύριο νύκτα... Άμα πιάσεις καλό νήμα έχει φυλλάδιο μέσα με τους σχετικούς κόμπους 8) 8) 8) 8) 8)
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: κομποι

Post by MariosK »

Φίλε εγώ χρησιμοποιώ θκιο uni knots (εν θυμούμαι πως λέγετε ακριβός ο κόμπος) για να ενώνω το νήμα με το backing mono. Εν κάμνει τούτο τζε για leader flurocarbon? Παντός εδοκίμασα το τζε αντέχει καλά...

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: κομποι

Post by (CyBasser) »

MariosK wrote:Φίλε εγώ χρησιμοποιώ θκιο uni knots (εν θυμούμαι πως λέγετε ακριβός ο κόμπος) για να ενώνω το νήμα με το backing mono. Εν κάμνει τούτο τζε για leader flurocarbon? Παντός εδοκίμασα το τζε αντέχει καλά...
Η εταιρεία ονομάζει τον "uni-splice" knot (αν και δεν είναι πραγματικός splice). Νομίζω εν για τον ίδιο κόμπο που μιλούμε, και ναι, είναι μια χαρά και για φλοροκάρμπον...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
yaris-rs
Posts: 47
Joined: Tue Feb 27, 2007 3:56 pm
Location: Nicosia

Re: κομποι

Post by yaris-rs »

MariosK wrote:
yaris-rs wrote:Με τι κόμπο δένουμε την πετονιά πάνω σε μηχανάκι συρτής
Arbor knot
ευχαριστώ μόλις μου ήρθαν δυο μηχανάκια okuma από Αμερική

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: κομποι

Post by MariosK »

yaris-rs wrote:
MariosK wrote:
yaris-rs wrote:Με τι κόμπο δένουμε την πετονιά πάνω σε μηχανάκι συρτής
Arbor knot
ευχαριστώ μόλις μου ήρθαν δυο μηχανάκια okuma από Αμερική
Παρακαλώ. Καλοψάρευτα :).

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: κομποι

Post by caveman »

Θέλω κόμπο που ενώνεις νήματα διαφορετικής διαμέτρου τζαι κόμπο ένοσης νήματος - μυσίνας ...ποιος ξέρει?? επείσεις, άμα κάμω στόπερ πάνο σε νήμα με μυσίνα με τον κόμπο γκρίνερ, χτέρνει πολλά το νήμα, έχει κάπιο κόμπο καλύτερο για τούντον σκοπό? ή να κάμμω τον γκρίνερ με πάουερ γκάμ? Κύριε Ευάνθη, θέλω βοήθεια... πάλε :D :D έχει πάουερ γκαμ ειδικά για νήμα οξά εν ούλλα τα ίδια?
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: κομποι

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Eσεναν ΕΝ σου απαντω γιατι επουλησες μας :evil:
Εσιη δκιο εφτομαδες πον εμπικες στο Φορουμ :oops:
Τι γινεται :?: :?: :?:

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: κομποι

Post by sea-hunter »

κ Ευανθη εχω πληροφοριες οτι ο κ Σπηλιας τσιματε ουλλη μερα :lol:
Keep Walking...Keep Fishing!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: κομποι

Post by Greg »

(CyBasser) wrote:
Greg wrote:Με τι κομπο δενουμε το νημα με leader fluorocarbon se εξοπλισμο spinning?
Θύμησμε να σου τον δείξω αύριο νύκτα... Άμα πιάσεις καλό νήμα έχει φυλλάδιο μέσα με τους σχετικούς κόμπους 8) 8) 8) 8) 8)
οι κομποι που εχει μεσα το βιβλιαρουι και οσοι εδοκιμαζα ως τωρα εν αθλιοι κομποι για νημα :x ...ανακαλυψα ομως προσφατα τουντη τεχνικη που εν χανει γραμμαριο που την δυναμη του το νημα και ουτε μαγκωνει στους οδηγους του καλαμιου κατα την βολη, οτι πρεπει για να δενεις το leader..Θελει ομως λιγην ωρα για να πλεξης τουντον κομπο. Μαλλον πρεπει να εν τουτον τον κομπο που εννοουσε ο κ. Ευανθης
Esox Lucius

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: κομποι

Post by (CyBasser) »

Greg wrote:
(CyBasser) wrote:
Greg wrote:Με τι κομπο δενουμε το νημα με leader fluorocarbon se εξοπλισμο spinning?
Θύμησμε να σου τον δείξω αύριο νύκτα... Άμα πιάσεις καλό νήμα έχει φυλλάδιο μέσα με τους σχετικούς κόμπους 8) 8) 8) 8) 8)
οι κομποι που εχει μεσα το βιβλιαρουι και οσοι εδοκιμαζα ως τωρα εν αθλιοι κομποι για νημα :x ...ανακαλυψα ομως προσφατα τουντη τεχνικη που εν χανει γραμμαριο που την δυναμη του το νημα και ουτε μαγκωνει στους οδηγους του καλαμιου κατα την βολη, οτι πρεπει για να δενεις το leader..Θελει ομως λιγην ωρα για να πλεξης τουντον κομπο. Μαλλον πρεπει να εν τουτον τον κομπο που εννοουσε ο κ. Ευανθης
Γρηγόρη, αν μιλούμε για το ίδιο νήμα (PP) θα διαφωνήσω μαζί σου. Ο συγκεκριμμένος για δέσιμο νήματος - μυσίνας δεν με έχει προδώσει ούτε μιά φορά εδώ και δυόμιση χρόνια :shock: :shock: :shock: :D :D :D Ναι, δεν είναι ο τέλειος αλλά όπου τον χρειάστηκα με έβγαλε ασπροπρόσωπο. Και είναι σχετικά μικρός και παιρνά εύκολα τόσο από τους οδηγούς του καλαμιού όσο και από το levelwind των baitcasting reels μου. Τώρα, σίγουρα υστερεί σε σχέση με το αληθινό Splice knot όπου πλέκεις το νήμα με την μυσίνα σε μια εξαιρετικά ομοιόμορφη ένωση. Σε αυτό μπορεί να βοηθήσει ο Ευάνθης :wink:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: κομποι

Post by PrEdAtΩR »

Greg wrote:
(CyBasser) wrote:
Greg wrote:Με τι κομπο δενουμε το νημα με leader fluorocarbon se εξοπλισμο spinning?
Θύμησμε να σου τον δείξω αύριο νύκτα... Άμα πιάσεις καλό νήμα έχει φυλλάδιο μέσα με τους σχετικούς κόμπους 8) 8) 8) 8) 8)
οι κομποι που εχει μεσα το βιβλιαρουι και οσοι εδοκιμαζα ως τωρα εν αθλιοι κομποι για νημα :x ...ανακαλυψα ομως προσφατα τουντη τεχνικη που εν χανει γραμμαριο που την δυναμη του το νημα και ουτε μαγκωνει στους οδηγους του καλαμιου κατα την βολη, οτι πρεπει για να δενεις το leader..Θελει ομως λιγην ωρα για να πλεξης τουντον κομπο. Μαλλον πρεπει να εν τουτον τον κομπο που εννοουσε ο κ. Ευανθης
έλα ρε ξέρω τούτο τον κόμπο,
εν ο πιο γνωστός για να ενώνεις leader πας σε braided στην κεντρική ευρώπη για greenhouse.

οι κόμποι που έχει στο pp εν έχουν υπόθεση
Last edited by PrEdAtΩR on Sun Jul 27, 2008 6:57 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: κομποι

Post by Greg »

Ε Ρολανδο μα νομιζω εσυγχισες τους κομπους που ενωνουν 2 μησηνες ή 2 νηματα μαζι. Οι πελλαρες που εχει το βιβλιαρουι οχι μονο δεν εχουν αντοχη, αλλα κτηπουν και πας τα δακτιλιδια την ωρα της βολης. Εγω μιλω σου για κομπο που αντικαθηστα το swivel. Με τουντο κομπο που σου εδειξα μπορεις να δεσης μησηνα 60αρα για leader πας σε καλαμουι με action 1 oz και να μεν κτηπισει πανω στους οδηγους κατα την βολη 8)
Last edited by Greg on Sun Jul 27, 2008 7:13 pm, edited 1 time in total.
Esox Lucius

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: κομποι

Post by Greg »

για queen, greenhouse εν μανα τουτος ο κομπος ;)

ελα μια αλλη φοτο που εφκαλα τωρα
Esox Lucius

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: κομποι

Post by (CyBasser) »

Greg wrote:για queen, greenhouse εν μανα τουτος ο κομπος ;)

ελα μια αλλη φοτο που εφκαλα τωρα
Φίλε, ζώ στην Κύπρο και δεν ξέρω κανένα "θερμοκήπιο" :lol: :lol: :lol: :lol: Ξέρω το με το ελληνικό όνομα του τζαι καμαρώνω το. Συνεχίζω να διαφωνώ μαζί σου αλλά αυτό είναι το ωραίο της συζήτησης. Όπως είπα ξέρω ότι αυτό που δείχνεις είναι πιο καλό, αλλά δεν σημαίνει ότι ότιδήποτε άλλο είναι "καταδικαστέο". Αν βρεθεί το ψάρι που θα μου κάνει την ζημιά μπράβο του γιατί του αξίζει.... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Ίσως να έχω κάποιες διαφορετικές απόψεις και στιο θέμα leader. Αυτό (όπως πάντα στο ψάρεμα) δεν σημαίνει ότι είμαι 100% λάθος ή 100% σωστός. Όπωσδήποτε, κάτσε να έβρω τα 6κιλα που θα μου κάνουν την ζημιά και βλέπουμε.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Post Reply

Return to “Αρματωσιές , Παράμαλλα , Συμβουλές”