κομποι

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: κομποι

Post by PrEdAtΩR »

(CyBasser) wrote:
Greg wrote:για queen, greenhouse εν μανα τουτος ο κομπος ;)

ελα μια αλλη φοτο που εφκαλα τωρα
Φίλε, ζώ στην Κύπρο και δεν ξέρω κανένα "θερμοκήπιο" :lol: :lol: :lol: :lol: Ξέρω το με το ελληνικό όνομα του τζαι καμαρώνω το. Συνεχίζω να διαφωνώ μαζί σου αλλά αυτό είναι το ωραίο της συζήτησης. Όπως είπα ξέρω ότι αυτό που δείχνεις είναι πιο καλό, αλλά δεν σημαίνει ότι ότιδήποτε άλλο είναι "καταδικαστέο". Αν βρεθεί το ψάρι που θα μου κάνει την ζημιά μπράβο του γιατί του αξίζει.... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Ίσως να έχω κάποιες διαφορετικές απόψεις και στιο θέμα leader. Αυτό (όπως πάντα στο ψάρεμα) δεν σημαίνει ότι είμαι 100% λάθος ή 100% σωστός. Όπωσδήποτε, κάτσε να έβρω τα 6κιλα που θα μου κάνουν την ζημιά και βλέπουμε.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
φιλε ,

πειραματίστηκα παρα πολύ πριν 2 χρονια στο θέμα leader και όσους κόμπους και αν δοκίμασα στο τέλος εκόφκουνταν αφού αδυνάτιζε πολύ το connection(χρησιμοποιώντας ένα δυναμόμετρο μπορείς να τεστάρεις την αντοχή του connection σου). Από ότι γνωρίζω χρησιμοποιας και εσύ swivel αλλα για τα ψαρέματα που κάναμε ένα μικρό leader έκανε την δουλειά του.

ο greg μιλα για leader τον 2-3 m και πάνω που άμα κανεις δυνατό casting να μην επηρεάζει καθόλου το connection σου με το leader στην βολή.Tα connections που έχει στο pp δεν κάνουν.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: κομποι

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Βρε :idea: :arrow:
Μην συζητατε αδικα :|
Να βρεθουμε μια μερα να σας δειξω να τελειωνουμε :lol: :lol: :lol:

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: κομποι

Post by (CyBasser) »

PrEdAtΩR wrote:
(CyBasser) wrote:
Greg wrote:για queen, greenhouse εν μανα τουτος ο κομπος ;)

ελα μια αλλη φοτο που εφκαλα τωρα
Φίλε, ζώ στην Κύπρο και δεν ξέρω κανένα "θερμοκήπιο" :lol: :lol: :lol: :lol: Ξέρω το με το ελληνικό όνομα του τζαι καμαρώνω το. Συνεχίζω να διαφωνώ μαζί σου αλλά αυτό είναι το ωραίο της συζήτησης. Όπως είπα ξέρω ότι αυτό που δείχνεις είναι πιο καλό, αλλά δεν σημαίνει ότι ότιδήποτε άλλο είναι "καταδικαστέο". Αν βρεθεί το ψάρι που θα μου κάνει την ζημιά μπράβο του γιατί του αξίζει.... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Ίσως να έχω κάποιες διαφορετικές απόψεις και στιο θέμα leader. Αυτό (όπως πάντα στο ψάρεμα) δεν σημαίνει ότι είμαι 100% λάθος ή 100% σωστός. Όπωσδήποτε, κάτσε να έβρω τα 6κιλα που θα μου κάνουν την ζημιά και βλέπουμε.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
φιλε ,

πειραματίστηκα παρα πολύ πριν 2 χρονια στο θέμα leader και όσους κόμπους και αν δοκίμασα στο τέλος εκόφκουνταν αφού αδυνάτιζε πολύ το connection(χρησιμοποιώντας ένα δυναμόμετρο μπορείς να τεστάρεις την αντοχή του connection σου). Από ότι γνωρίζω χρησιμοποιας και εσύ swivel αλλα για τα ψαρέματα που κάναμε ένα μικρό leader έκανε την δουλειά του.

ο greg μιλα για leader τον 2-3 m και πάνω που άμα κανεις δυνατό casting να μην επηρεάζει καθόλου το connection σου με το leader στην βολή.Tα connections που έχει στο pp δεν κάνουν.
Ξέρω καλά για ποιό κόμπο μιλά ο Γρηγόρης. Και είναι φυσικό ότι δεν επηρεάζει την βολή αφού είναι πλεγκτός και άρα γίνεται ομοιόμορφος. Για τις δικές μας ανάγκες είναι ικανοποιητικοί και οι απλοί κόμποι, δεν πιστεύω ότι χρειάζεται ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ από ξηρά! Τώρα, αν πιάναμε συστηματικά λίτσες των 20 - 30 κιλών, γοφάρια των 6 και 8 κιλών, μινέρια των 15 + κιλών να σου πώ ναί. Και γενικά ούτε ο υπόλοιπος εξοπλισμός μας δεν είναι καν στα επίπεδα αυτού του κόμπου!

Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι όποιοσδήποτε έχει μεράκι να δένει αυτούς τους κόμπους δεν πρέπει να το κάνει. Και τοπν επικροτώ γιατί σε τελική ανάλυση καλό θα κάνει αφού είναι ο καλύτερος από όλους τους σχετικούς κόμπους. Όμως, όπως λες και εσύ, και εγώ έκανα κάποιους δικούς μου ελέγχους για την χρήση του κόμπου που χρησιμοποιώ, βρήκα τι πρέπει να προσέξω, και (χωρίς να τον έχω τεστάρει με 20κιλη λίτσα) με άντεξε ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑ και αυτό μετρά για μένα. Δεν είπα ότι είναι ο καλύτερος, αλλά αυτό δεν θα πει ότι "είναι άχρηστος". Δεν σημαίνει ότι όλα είναι απόλυτα ή ότι πρέπει όλα να μηδενίζονται. Αυτό είναι που θέλω να πω (θυμάστε γεγονότα του παρελθόντος όταν κάποιοι ήταν απόλυτοι).
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: κομποι

Post by Greg »

Μα εν τζιε ειμαστε απολυτοι φιλε cybasser. Οι κομποι που αναφερεις σιγουρα καμουν και εκαμαν δουλεια στο παρελθον, ουτε εγω ειχα προβλημα με ετσι κομπους μεχρι προσφατα :twisted: ..Το τελευταιο ψαρι που μου ετσιμπισε ομως, ετραβαν οπως την... βαρκα!! Ετσι πρεπει να ειμαστε προετοιμασμενοι ενννεν? Αν εμινησκε παραπανω ωρα αγκιστρωμενο δεν ξερω αν θα το εβγαζα ή αν θα μου τα εκοφκε. Ετσι αποφασισα να ειμαι προετοιμασμενος σε περιπτωση που τυχει να ξανακτυπισει ετσι τερας (αν ξανακτυπισει)..Διοτι εν θελω να χασω κανενα all time record λογω απωλειας κομπου ή καμιας αλλης βλακειας..

Πας το spinning τωρα βαζω 30lb νημα, 60αρα μισηνα leader αορατη (1μιση μετρο) και 50lb snap..ουλλα heavy weight δηλαδη : :twisted: ..Ας καμει το λαθος να τσιμισει οτιδηποτe ;)
Esox Lucius

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: κομποι

Post by Greg »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Βρε :idea: :arrow:
Μην συζητατε αδικα :|
Να βρεθουμε μια μερα να σας δειξω να τελειωνουμε :lol: :lol: :lol:
ατε..κανονιστε καμια μερα να βρεθουμε καπου λαρνακα τωρα που ειμαι και γω ανεργος :twisted:
Esox Lucius

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: κομποι

Post by AggelosLRK »

έλα στο λιμανι της ροδου τον οκτωμβρη που θα παω,θα σου χρησιμεύσει :mrgreen:
για λαρνακα εχουμε και τον ρολανδο,πρεπει να κανονισουμε μερα.

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: κομποι

Post by no-nick »

θελεται πρασινουθκια η καφετουθκια?

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: κομποι

Post by PrEdAtΩR »

AggelosLRK wrote:έλα στο λιμανι της ροδου τον οκτωμβρη που θα παω,θα σου χρησιμεύσει :mrgreen:
για λαρνακα εχουμε και τον ρολανδο,πρεπει να κανονισουμε μερα.
Aggele μεν κανεις το λάθος να τους παρεις ψάρεμα μαζί σου

εν θα σου αφήσουν τίποτα να περνα η ώρα σου.

LOL

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: κομποι

Post by (CyBasser) »

PrEdAtΩR wrote:
AggelosLRK wrote:έλα στο λιμανι της ροδου τον οκτωμβρη που θα παω,θα σου χρησιμεύσει :mrgreen:
για λαρνακα εχουμε και τον ρολανδο,πρεπει να κανονισουμε μερα.
Aggele μεν κανεις το λάθος να τους παρεις ψάρεμα μαζί σου

εν θα σου αφήσουν τίποτα να περνα η ώρα σου.

LOL
Εννά τα σύρνουμε πίσω ρε :roll: :roll: :D :D :D :D :D :D 8) 8) 8) 8)

Πρός το παρών εννά πάω trolling για πέστροφες στον Πλαστήρα, μετά σειρά της Ρόδου :lol: :lol: :lol: :lol:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: κομποι

Post by angiec »

Πως μπορώ να δέσω το οδοντοτό νήμα πάνω στην μάνα γιά να δημιουργίσω κόμπο ΣΤΟΠΕΡ :?:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: κομποι

Post by MariosK »

Ο κόμπος με το οδοντικό νήμα είναι ο ίδιος που κάνεις με την μισίνα για στόπερ και είναι αυτός http://www.whaticaught.com/Float-Stop-Knot.gif

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: κομποι

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Angiec σε χαιρετω :!:
Ο κομπος ειναι ο UNIKNOT
Ο Μαριος ισως βαλει κανενα σχεδιαγραμμα για να βοηθησει.
Προσεξε λιγο την διαμετρο και την ποιοτητα του οδοντικου νηματος διοτι δεν ειναι ολα τα ιδια. Προτιμα λεπτο, waxed.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: κομποι

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Μαριε Κ. Με προλαβες :) :)
Ο κομπος ομως που εβαλες εμενα ΔΕΝ μου αρεσει. Προτιμω τον UNI.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: κομποι

Post by MariosK »

:D Ορίστε και ο uniknot http://www.netknots.com/html/uni_knot.html. Για να τον δέσεις σαν στόπερ όπως λέει ο κ. Ευάνθης φαντάστου ότι το κομμάτι της μισίνας που μπαίνει στο μάτι είναι η μάνα και ο κόμπος είναι το οδοντικό νήμα :wink:.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: κομποι

Post by EVANTHIS LOIZOU »

:clap: :clap: :clap:

Post Reply

Return to “Αρματωσιές , Παράμαλλα , Συμβουλές”