SIGN IN | REGISTER
Αρθρογραφία

ΑΚΤΗ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ ΣΚΑΦΟΣ ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ

Εικόνες Παράμαλλον

Re: eikones paramallon

Δημοσίευσηαπό MariosK » Δευτ Ιουν 30, 2008 4:00 pm

Δείτε παράμαλλο-καλάμι-πράμαν :shock: :shock: !!!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MariosK

Δημοσ.: 3582
Εγγραφη: Κυρ Μάιος 04, 2008 6:00 pm
Τοποθεσια: Πάφος
Highscores: 7

Re: eikones paramallon

Δημοσίευσηαπό Greg » Δευτ Ιουν 30, 2008 6:46 pm

MariosK έγραψε:Δείτε παράμαλλο-καλάμι-πράμαν :shock: :shock: !!!

Εικόνα

εν δοκιμασμενο μεν φοασε :twisted:
Esox Lucius
Άβαταρ μέλους
Greg

Δημοσ.: 3067
Εγγραφη: Τρί Αύγ 07, 2007 3:54 pm
Τοποθεσια: by the sea

Re: Εικόνες Παράμαλλον

Δημοσίευσηαπό MariosK » Τρί Ιούλ 01, 2008 6:54 am

Εδοκίμασες το τζε τούτο ρε φίλε!!!??? Πότε να ρτω να με πάρεις ψάρεμα :D?
Άβαταρ μέλους
MariosK

Δημοσίευσηαπό Greg » Τρί Ιούλ 01, 2008 7:10 am

Τελευτεα φορα που επεια...εστιλα τον 1 κμ μεσα, αλλα επιεν βαρκα και εφκαλεν μου τον πας τη βαρκα...ο largemouth που ηταν μαζι μου εγελαν.. Ετσι τεχνες εν καμουν για δαμεσα.

Ψαρευκις με casting και περνουν 25 ψαροτουφεκκαες, βαρκες και πυροφανια και θεριζουν σε....Σκεφτου τι γινεται αν δοκιμασις να στειλις χαρταετο
Esox Lucius
Άβαταρ μέλους
Greg

Δημοσίευσηαπό MariosK » Τρί Ιούλ 01, 2008 7:18 am

Πρέπει να έχει χάζιν όμως :roll: :D.
Άβαταρ μέλους
MariosK

Re:

Δημοσίευσηαπό Pambs » Τρί Ιούλ 01, 2008 10:02 am

caveman έγραψε:jego sifono me ton Greg....ena sorkotopo ton eshei je na ton molinei :?: pareta pellares re nick jetha ta pamen kala :lol:

ενεν αναγκαιο να καμεις με γυψο, την επομενη φορα που θα πατε θαλασσα πιαστε καμποσες πετρες μαζι σας και λιο αμμο. Κολλατε τον αμμο παστιν πετρα και ζιαζετε μετα με ενα ντρεμμελ φκαλλατε μια τριπουα και ρεσετε τελλι η συρμα κτλπ και ετσι εχετε το πιο οικολογικο βαριδι και καμουφλαρισμενο μαλιστα
Pambs

Δημοσ.: 251
Εγγραφη: Κυρ Μάιος 18, 2008 5:22 pm

Δημοσίευσηαπό largemouth » Πέμ Ιούλ 03, 2008 7:13 am

Μια ειναι η λυση φιλε greg.Την αλλη φορά ενα μικρό πυροτέχνημα πάνω στο φελλό και μόλις το πιασει κανένας περιεργος πυροδοτάς το που την ακτή και γίνετε παναήρι :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Waiting for the perfect storm
Άβαταρ μέλους
largemouth

Δημοσ.: 506
Εγγραφη: Τρί Σεπ 18, 2007 1:25 pm

Δημοσίευσηαπό MariosK » Πέμ Ιούλ 03, 2008 7:51 am

largemouth έγραψε:Μια ειναι η λυση φιλε greg.Την αλλη φορά ενα μικρό πυροτέχνημα πάνω στο φελλό και μόλις το πιασει κανένας περιεργος πυροδοτάς το που την ακτή και γίνετε παναήρι :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Αν ακούσουμε για καμιά κρουσμένη βάρκα καλό να ξέρουμε ποιος φτέει :P
Άβαταρ μέλους
MariosK

Re:

Δημοσίευσηαπό hemilios » Πέμ Ιούλ 03, 2008 8:25 am

Φίλοι ψαράδες . Αν και είμαι ψαροτουφεκάς φέτος το καλοκαίρι λόγο κάποιου προβλήματος,είμαι στο στάδιο της ανάρρωσης τωρά, δεν μπορώ να ψαρέψω με ψαροτούφεκο οπόταν επειδή είμαι πελλάμένος με το ψάρεμα είπα να ασχολhθώ με το ψάρεμα από στεριά.

Επειδή να ρωτήσω καταστηματάρχες οι παραπάνω εν να με βάλουν να αγοράζω άχρηστα πράγματα γιατί είμαι και εγώ τέλια αχάπαρος που έστι πράματα, έκατσα και εθκιάβασα τις συζητήσεις σας αλλά έχω κάποιες απορίες

Έχω ένα καλάμι με μηχανούα τηλεσκοπικό, μεν φανταστείτε και τίποτα σπουδαίο, που το εχρεισιμοποιουσα με κατσιοσιρο για τζιεφαλους ( εν το μόνο ψάρεμα που ξέρω που στεριά μαζί με αντένα-ζυμάρι).

Έιδα και τα πιο πάνω link και είναι πολλά καλά για τα παράμαλλα.

Πρώτη ερώτηση. Το καλάμι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ψάρεμα ας πουμε σορκούς,μελάνες και ο τρόπος είναι όπως δείχνουν οι εικόνες με τα παράμαλλα;

Μπορεί να εξηγήσει κάποιος (δεν ξέρω αν υπάρχει και δεν το πρόσεξα) τα διάφορα είδη ψαρέματος.....spinning ,εγγλέζικο , με απλά λόγια ;

Έχω μιαν περιοχή που πάω για ψαροτούφεκο και έχει σορκούς. Πιος είναι ο καλύτερος τρόπος για το ψάρεμα τους ;

Είμαι τέλια ανίδαιος που έτσι πράματα , αρέσκουν μου οι πειραματισμοί αλλά θέλω να κάμω μια σωστή αρχή και γι αυτό σας ρωτώ εσάς.

Ευχαριστώ.
hemilios

Δημοσ.: 232
Εγγραφη: Παρ Αύγ 17, 2007 7:46 am

Δημοσίευσηαπό Panikos » Πέμ Ιούλ 03, 2008 9:29 am

φιλε Εμιλιε καταρχάς πες μας τις προδιαγραφές του καλαμιού σου , μήκος και action , επίσης τι διάμετρο τις μάνας που έχεις στη μηχανή σου για να ξεκινήσουμε να μιλούμε σωστά
Panikos

Δημοσίευσηαπό Panikos » Πέμ Ιούλ 03, 2008 9:36 am

Επειδή να ρωτήσω καταστηματάρχες οι παραπάνω εν να με βάλουν να αγοράζω άχρηστα πράγματα γιατί είμαι και εγώ τέλια αχάπαρος που έστι πράματα,

όπως το είπες , εν αχαπαροι τουλάχιστον οι περισσότερη και προς το παρόν μείνε μακριά τους μέχρι να πάρεις μια ιδέα για το τι χρειάζεσαι σαν αρχάριος χωρίς να πετάξεις λεφτά
Panikos

Δημοσίευσηαπό hemilios » Πέμ Ιούλ 03, 2008 10:19 am

panikos έγραψε:φιλε Εμιλιε καταρχάς πες μας τις προδιαγραφές του καλαμιού σου , μήκος και action , επίσης τι διάμετρο τις μάνας που έχεις στη μηχανή σου για να ξεκινήσουμε να μιλούμε σωστά

Το καλάμι είναι ένα Mitchell τηλεσκοπικό και γράφει πάνω "compact tele allround 300 10-30" και "telescopic high resistance rod - 3.00m - 7 sections/casting weight 10 to 30 grs".

Η μηχανή του είναι και αυτή Mitchell και γράφει "Mitcell Panch 400" "5,57 ratio mbs 3 ball bearings" και κάτι για "elliptic oscillation"

Τωρά για την μάνα του καλαμιού δεν θυμάμε άλλα ότι και να είναι εν να την αλλάξω :D

Ανυπομονώ να δω τι πραγματικά μου πουλήσαν όταν το αγόρασα πριν τρία χρόνια. Είπα τους εν για κέφαλους και εδώσαν μου τα τούτα.

cheers
hemilios

Δημοσίευσηαπό no-nick » Πέμ Ιούλ 03, 2008 2:27 pm

hemilios έγραψε:
panikos έγραψε:φιλε Εμιλιε καταρχάς πες μας τις προδιαγραφές του καλαμιού σου , μήκος και action , επίσης τι διάμετρο τις μάνας που έχεις στη μηχανή σου για να ξεκινήσουμε να μιλούμε σωστά

Το καλάμι είναι ένα Mitchell τηλεσκοπικό και γράφει πάνω "compact tele allround 300 10-30" και "telescopic high resistance rod - 3.00m - 7 sections/casting weight 10 to 30 grs".

Η μηχανή του είναι και αυτή Mitchell και γράφει "Mitcell Panch 400" "5,57 ratio mbs 3 ball bearings" και κάτι για "elliptic oscillation"

Τωρά για την μάνα του καλαμιού δεν θυμάμε άλλα ότι και να είναι εν να την αλλάξω :D

Ανυπομονώ να δω τι πραγματικά μου πουλήσαν όταν το αγόρασα πριν τρία χρόνια. Είπα τους εν για κέφαλους και εδώσαν μου τα τούτα.

cheers

hemilios το καλαμι σου ειναι 3 μετρα και μπορει να ριξης 10-30 γρ βαρος λεει ο κατασκευαστης , το παραξενο με αυτο το καλαμι ειναι οτι εχει παρα πολλα κωματια για το μηκος του, πιστευω οτι ειναι καλαμι σπινινκ γιατι τα καστινκ καλαμια συνηθως εχουν πιο πολυ ακτιον ενω τα δε match καλαμια ειναι πιο μεγαλα οπως και τα πολονεζ ,7 κωματια και σπινινκ παλι παραξενο ειναι :) ισως το καλαμι να ηταν αρκετα παλιο στοκ. αλαξε την μισινα απο την μηχανουα και βαλε μια 0.20 η καπου εκει , ολα αυτα με καθε επιφηλαξη, ακου τι θα πουν και τα αλλα παιδεια και πραξε αναλογα.
Άβαταρ μέλους
no-nick

Δημοσ.: 898
Εγγραφη: Πέμ Φεβ 15, 2007 9:45 pm

Δημοσίευσηαπό Greg » Πέμ Ιούλ 03, 2008 5:23 pm

ο εξοπλισμος τουτος φιλε ειναι για ψαρυι ψευτικο (λαυρακια, σφυρνες)
Esox Lucius
Άβαταρ μέλους
Greg

Δημοσίευσηαπό hemilios » Πέμ Ιούλ 03, 2008 7:05 pm

Greg έγραψε:ο εξοπλισμος τουτος φιλε ειναι για ψαρυι ψευτικο (λαυρακια, σφυρνες)

Τόο καλά :shock:

Ευχαριστώ παιδιά.

Αν θέλω για το ψάρεμα που σκέφτομαι να κάνω για σορκούς τι πρέπει να αγοράσω;
hemilios

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στην Αρματωσιές , Παράμαλλα , Συμβουλές

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

USEFUL LINKS

- Windfinder forecast
- CYCOFOS weather forcecast
- Google weather forcecast

Navionics Cyprus Maps

SISTER SITES

HUNT & SHOOT
MAGAZINE
CYPRUS YACHTING
MAGAZINE
MAGAZINES

Cyprus Fishing Magazine
P.O. Box 55329, 3821 Limassol, Cyprus | Telephone: +357 25577750 | e-mail: info@cyprusfishingmagazine.com

Copyright © Dacor Advertising & Media LTD 2012
Designed by Dacor