Εικόνες Παράμαλλον

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Εικόνες Παράμαλλον

Post by marios »

hemilios wrote:
Greg wrote:ο εξοπλισμος τουτος φιλε ειναι για ψαρυι ψευτικο (λαυρακια, σφυρνες)
Τόο καλά :shock:

Ευχαριστώ παιδιά.

Αν θέλω για το ψάρεμα που σκέφτομαι να κάνω για σορκούς τι πρέπει να αγοράσω;
Δόλωμα... Για αρχή μπορείς να ξεκινήσεις με ότι ψαρεύτηκα σύνεργα εχεις..ακόμα και καλάμι να μην εχεις λίγα μετρα μισινας ένα αγκίστρι και ένα βαριδακι και είσαι έτοιμος
:)Το σορκο δεν τον απασχολεί με τι καλάμι θα ψαρέψεις και τι μάρκα θα είναι 8) ..ψάρεψε με ότι εxeiς... φαντάζομαι όταν ξεκίνησες το ψαροτούφεκο δεν ξεκίνησες με τον εξοπλισμό που εxeiς τώρα :wink:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Εικόνες Παράμαλλον

Post by no-nick »

hemilios wrote:
Greg wrote:ο εξοπλισμος τουτος φιλε ειναι για ψαρυι ψευτικο (λαυρακια, σφυρνες)
Τόο καλά :shock:

Ευχαριστώ παιδιά.

Αν θέλω για το ψάρεμα που σκέφτομαι να κάνω για σορκούς τι πρέπει να αγοράσω;
4 μετρο καλαμι με ακτιον 70-140 με ψυλα την βαση μηχανισμου πανω κατω εισαι μεσα, αν τους ψαρεψης σε τρικυμια πιασε λιγο πιο σκληρο, αλλα ενα 70-140 ειναι γενικο καλαμι για τα πιο πολλα ψαρεματα που καμνουμαι , μηλουμαι για τηλεσκοπικο καλαμι, μηχανισμο σιζε 5500-8000 εισαι μεσα, οτι πληρωσης παιρνης, αν δεν βιαζεσε ελα στο διαγωνισμο και θα πιασης πολλα στα χερια σου αν βιαζεσε κιταξε στα μαγαζια τι εχουν και γραψε τι σου αρεσε, μπορη καπιο μελος να το εχει και θα πει την γνωμη του παρα ο πωλητης που θα σου πωληση αυτο που θελη
Last edited by no-nick on Fri Jul 04, 2008 6:18 am, edited 1 time in total.

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: Εικόνες Παράμαλλον

Post by hemilios »

οκ

Θα δοκιμάσω και θα σας δείξω τα αποτελέσματα μου το άλλο Σαββατοκυρίακο.

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Εικόνες Παράμαλλον

Post by Someone »

hemilios wrote:οκ

Θα δοκιμάσω και θα σας δείξω τα αποτελέσματα μου το άλλο Σαββατοκυρίακο.

Όπως σου είπε τζιαι ο μάριος, τα πιό "εξειδικευμένα" καλάμια/μηχανισμοί απλά θα σου δώσουν κάποιο πλεονέκτημα. Αν θέλεις να ασχοληθείς πιό συστηματικά με τούτο το ψάρεμα εννα φανούν οι ανάγκες σου σιγά σιγά.

Δοκίμασε με ένα βαριδάκι 20-30 γραμμάρια περαστό, στριφτόγυρο, παράμαλλο 20άρι γύρω στο ένα μέτρο, αγκίστρι λεπτό για σκούλουκους, δόλωσε ένα ακροβάτη,σύρε στα 20-30 μέτρα, πάρε μιαν καρεκλούα, κράτα το καλάμι οριζόντιο στο χέρι, κρέμασε μεταξύ του πρώτου τζιαι του δεύτερου δακτυλιδιού ένα καμπανούι ή μιαν κουτσακοτήρα των ρούχων ( :lol: ), άφηστου λλίο λάσκο να κρέμμεται η μισίνα 30-40 πόντους, τζιαι μόλις δείς τσίμπημα μάζεψε λλίο τη μίσίνα τζιαι κάρφωσε. Ακόμα τζιαι που την παραλία έχεις καλές πιθανότητες να φκάλεις 1-2 καλούς μούρμουρους αν πάεις αργά το βράδυ.

Που βράχους, τζιαι ρίχνοντας το δόλωμα κοντά, μπορεί να σου κάτσει κανένας κουτσόφτερος σορκός.

Καλή επιτυχία.

Post Reply

Return to “Αρματωσιές , Παράμαλλα , Συμβουλές”