απορίες για παράμαλλα κτλ

andrikos
Posts: 241
Joined: Mon Jun 28, 2010 9:39 am
Location: λευκωσια-αγια βαρβαρα

απορίες για παράμαλλα κτλ

Post by andrikos »

επειδή όσες φορες έχω πάει ψάρεμα με καλάμι δεν piano σχεδόν ποτε ψαρια και θα πάω αυτή την εβδομάδα θα μπορούσατε να μου πείτε παράμαλλα και size μισινας ποσο cm να είναι το παράμαλλο και ότι άλλο είναι σημαντικό? (ο τόπος έχει λίγους σορκους και είναι vraxdis έχω πάει με ψαροτούφεκο)

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: απορίες για παράμαλλα κτλ

Post by andrea5 »

φιλε χαιρετε ,επειδη εν τζιαι βραχοτοπος θα σου εσυστηνα να βαλλεις φλοττερ να το σικονει πανο αν μιλας για πατοτο casting,να μεν εχεις κορατζιματα ,παραμαλλο 0,25 με 0,30 και αγγιστρι αναλογα με το δολωμα σου ... φιλε διεβασε στο φορουμ μπορεις να βρεις κατι επιπλεον που εν να σε βοηθησει ,επισης αν επιτρεπεται το καλαμι σου εν για casting ,spinning ... :) ?

andrikos
Posts: 241
Joined: Mon Jun 28, 2010 9:39 am
Location: λευκωσια-αγια βαρβαρα

Re: απορίες για παράμαλλα κτλ

Post by andrikos »

το ένα καλάμι είναι 420 και το άλλο ηπα του ανθρώπου του καταστήματος να μου δόkη ένα που να μπορώ να το δουλεφκο λείο που ούλα γιατί είμαι λείο αρχάριος και έδωκε μου ένα 3m και κάτι εν θυμούμαι em τι δόλωμα να βάλω? εν για casting που ένα πάω συγγνώμη εξιχασα να το πριν :doh: :D

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: απορίες για παράμαλλα κτλ

Post by andrea5 »

παρεπιμτοντως μιλας για νυχτερινο σωστα ?

andrikos
Posts: 241
Joined: Mon Jun 28, 2010 9:39 am
Location: λευκωσια-αγια βαρβαρα

Re: απορίες για παράμαλλα κτλ

Post by andrikos »

ναι ένα πάω κατά τες 19.00 ως τες 22.00 δόλωμα το κατάστημα έχει μπιγατινι και αμερικανο τι να πιάσω? μπορείς να μου δείξεις κανένα παράμαλλο? a και κάτι ακόμα τα αγκίστρια χωρίς τρυπα πως να τα δέσω? ευχάριστο :!: :D

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: απορίες για παράμαλλα κτλ

Post by marios »

andrikos wrote:ναι ένα πάω κατά τες 19.00 ως τες 22.00 δόλωμα το κατάστημα έχει μπιγατινι και αμερικανο τι να πιάσω? μπορείς να μου δείξεις κανένα παράμαλλο? a και κάτι ακόμα τα αγκίστρια χωρίς τρυπα πως να τα δέσω? ευχάριστο :!: :D
πάρε αμερικανο η γαρίδες ..παράμαλλα πουλάνε έτοιμα τώρα για αρχή :arrow: http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... f=14&t=719
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

andrikos
Posts: 241
Joined: Mon Jun 28, 2010 9:39 am
Location: λευκωσια-αγια βαρβαρα

Re: απορίες για παράμαλλα κτλ

Post by andrikos »

ok ευχάριστο :!:

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: απορίες για παράμαλλα κτλ

Post by christos nic »

Στο paternoster γνωριζει καποιος αν μπορουμε να χρησιμοποιησουμε κολλα στιγμης για σταθεροποιηση των χαντρων αντι του κομπου στοπερ?ποιοι τροποι αλλοι υπαρχουν για αντικατασταση του κομπου στοπερ?

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: απορίες για παράμαλλα κτλ

Post by konstantinos kalogir »

christos nic wrote:Στο paternoster γνωριζει καποιος αν μπορουμε να χρησιμοποιησουμε κολλα στιγμης για σταθεροποιηση των χαντρων αντι του κομπου στοπερ?ποιοι τροποι αλλοι υπαρχουν για αντικατασταση του κομπου στοπερ?
Γιατί να μπούμε στην διαδικασία να αφαιρέσουμε το στόπερ?

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: απορίες για παράμαλλα κτλ

Post by christos nic »

konstantinos kalogir wrote: Γιατί να μπούμε στην διαδικασία να αφαιρέσουμε το στόπερ?
Κωνσταντινο το στοπερ που αναφερες εννοεις το πλαστικο στοπερακι που εχει και αλλες χρησεις που μπορουμε να το μετακινησουμε πανω στην μανα του παραμαλου η τον κομπο στοπερ που κανουμε με ποιο μαλακο υλικο η μαλακη μισηνα που μενει ακινητο το παραμαλλο στην μανα του παραμαλλου?
Ο λογος που θελω να αντικαταστησω τον κομπο στοπερ ειναι για λογους ευκολιας και για να μαθω αν υπαρχουν αλλοι τροποι που ισως τους προτιμισω.

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: απορίες για παράμαλλα κτλ

Post by konstantinos kalogir »

Χρίστο το στόπερ μπορεί να είναι οτιδήποτε, συνήθως χρησιμοποιούνται τα μαλακά στοπεράκια σιλικόνης, κάποιες φορές χρειάζεται να μπαίνει διπλό για να μεν περπατά εύκολα στην μισίνα. Το καλύτερο κατά την γνώμη μου είναι το στόπερ από κλωστή, κυκλοφορούν στο εμπόριο από πολλές διαφορετικές εταιρίες. Είναι καλύτερο γιατί μπορείς να το σφήξεις εσύ όσο θέλεις. Είναι ο κόμπος που χρησιμοποιήται για το μπολονέζ και το εγγλέζικο. Μπορείς να το βρεις είτε σε καρουλάκι και να κάμνεις εσύ τον κόμπο, είτε σε έτοιμους κόμπους που απλά περνάς τους στην μισίνα.

User avatar
mixas
Posts: 34
Joined: Mon Nov 15, 2010 7:48 pm

Re: απορίες για παράμαλλα κτλ

Post by mixas »

Για σας,
Έχω δυο μήνες άρχισα την τεχνική casting.Ψαρεύω στο Ζύγι και έχω σκαλώματα συνεχώς .
Η αρματωσιά μου είναι : συρόμενο βαρίδι ( ελιά) και float αλλά τα σκαλώματα συνεχίζουν!!! :twisted: :twisted:
Τι πρέπει να κάνω ???
Μπορείτε να μου πείτε άλλη αρματωσιά για βραχώδης βυθούς

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: απορίες για παράμαλλα κτλ

Post by AggelosLRK »

mixas wrote:Για σας,
Έχω δυο μήνες άρχισα την τεχνική casting.Ψαρεύω στο Ζύγι και έχω σκαλώματα συνεχώς .
Η αρματωσιά μου είναι : συρόμενο βαρίδι ( ελιά) και float αλλά τα σκαλώματα συνεχίζουν!!! :twisted: :twisted:
Τι πρέπει να κάνω ???
Μπορείτε να μου πείτε άλλη αρματωσιά για βραχώδης βυθούς

Σταθεροποιησε το βαριδιο σου με στοπερ και χαντρες μπρος και πισω και τοτε θα μειωθουν τα σκαλωματα

User avatar
mixas
Posts: 34
Joined: Mon Nov 15, 2010 7:48 pm

Re: απορίες για παράμαλλα κτλ

Post by mixas »

Τι εννοείς προς τα πίσω???? :doh:

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: απορίες για παράμαλλα κτλ

Post by AggelosLRK »

μπρος ΚΑΙ πισω φιλε μου,διαβασε καλυτερα :)

Post Reply

Return to “Αρματωσιές , Παράμαλλα , Συμβουλές”