surfcasting - παραμαλλα

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by chrysanthos9 »

Κοπελια ποψε εν να παω στους σορκους τωρα που εκαμε τρικυμμια περκι πιαω τιποτε αλλα επειδη σε τζινο το τοπο εχει παρα πολλες μελανες πετε μου μια αρματωσια που καμνει και για μελανες και για σορκους. Εσκεφτικα να καμω διπλαρακι και στο πανω παραμαλλο να βαλω φλοατερ και στο κατω να μην βαλω αλλα το μονο προβλημα οτι φοουμε εν να σαντανονουνται στην βολη bait clip εν συμφερει να βαλω γιατι σχεδον καθε 5 βολες η μια εν κουρατζιμα και μενη και η αρματωσια τις παραπανω φορες στην θαλασσα γιατι εν δουλευκει παντα ο απελευθερωτης :twisted:
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by chrysanthos9 »

anyone?
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by andrea5 »

τευχος 11 ,απο τα παραμαλα του surfcasting ,το "two hooks cliped down rig " μπορει να καμνει :roll:

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by marios »

πάρε μια ιδέα και απλός άλλαξε τις διαμέτρους τις πετονιάς σύμφωνα με τις δικες σου ανάγκες http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... f=14&t=718
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by chrysanthos9 »

thnx Μαριε anw το τεμολινο μειωνει τα τσιμπηματα?
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by marios »

chrysanthos9 wrote:thnx Μαριε anw το τεμολινο μειωνει τα τσιμπηματα?
:naughty:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by ANDREAS TSOKKOS »

maratheftis wrote:Ψαρεμα εχτες μεταξυ μενεου και φαρου στη λαρνακα....ο καιρος....σχετικα καλος αρκετο κυμμα εννα τρελλο αερα...και πολλι ρευμα στο νερο--
αποτελεσματα:
fikia....fikia....fikia....aeras aeras....

αναγκαστικα σε καποια φασι να βγαλω την ακγυρα-βαριδι διοτι μου τα επερνε στα αριστερα μου εριχνε τα καλαμια κατω..δραμα η κατασταση και να βαλω ενα αλλο είδος βαριδιου που μιαζι με αχινο---με το ποθ το ριχνο μεσα μετα απο 5 λεπτα ειχα ενα τσιμπημα-κτυπω και τραβω...το καλαμι εταρακουνιετουν και ενιωθα τα κεφαλια του ψαριου...σε καποια φασι καπου εκολλισε---καπου επιαστηκε? δεν ξερω αλλα κοπηκε..και εμεινα με αννοιχτο το στομα..νομίζω ακουσαν με ως τα περβολια.....
καποτε σκεφτουμε τι στο καλο καμνο λαθος,,εν χοντρεσ οι μισινες μου, εν λαθος τα παραμαλλα μου---είναι επειδη χρησιμοποιω χαντρες...ο τροποσ που δολωνω...πργματικα φεφκουν τα ευρω μονο..τζε αρχισεν να μου γυριζει η φαση!!!
φιλε μου λογικα οποτε εχει τρικιμια και αερα εναντιον εχει τζιαι φικια και οχι μονο(ναυλα). εγω εστατματησα να χρησιμοποιω αγκυρες τζιαι αλλα παρομια διοτι το μονο που καμνουν ειναι να σε δυσκολευκουν. το πιο πιθανο ειναι να εσκαλωσε καπου το βαριδι σου τζιαι εκοποκαν ουλλα. χρησιμοποια Pear Leads που κατω απο αυτες τις συνθηκες εν καταλαβουν τιποτε
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by no-nick »

ANDREAS TSOKKOS wrote:
maratheftis wrote:Ψαρεμα εχτες μεταξυ μενεου και φαρου στη λαρνακα....ο καιρος....σχετικα καλος αρκετο κυμμα εννα τρελλο αερα...και πολλι ρευμα στο νερο--
αποτελεσματα:
fikia....fikia....fikia....aeras aeras....

αναγκαστικα σε καποια φασι να βγαλω την ακγυρα-βαριδι διοτι μου τα επερνε στα αριστερα μου εριχνε τα καλαμια κατω..δραμα η κατασταση και να βαλω ενα αλλο είδος βαριδιου που μιαζι με αχινο---με το ποθ το ριχνο μεσα μετα απο 5 λεπτα ειχα ενα τσιμπημα-κτυπω και τραβω...το καλαμι εταρακουνιετουν και ενιωθα τα κεφαλια του ψαριου...σε καποια φασι καπου εκολλισε---καπου επιαστηκε? δεν ξερω αλλα κοπηκε..και εμεινα με αννοιχτο το στομα..νομίζω ακουσαν με ως τα περβολια.....
καποτε σκεφτουμε τι στο καλο καμνο λαθος,,εν χοντρεσ οι μισινες μου, εν λαθος τα παραμαλλα μου---είναι επειδη χρησιμοποιω χαντρες...ο τροποσ που δολωνω...πργματικα φεφκουν τα ευρω μονο..τζε αρχισεν να μου γυριζει η φαση!!!
φιλε μου λογικα οποτε εχει τρικιμια και αερα εναντιον εχει τζιαι φικια και οχι μονο(ναυλα). εγω εστατματησα να χρησιμοποιω αγκυρες τζιαι αλλα παρομια διοτι το μονο που καμνουν ειναι να σε δυσκολευκουν. το πιο πιθανο ειναι να εσκαλωσε καπου το βαριδι σου τζιαι εκοποκαν ουλλα. χρησιμοποια Pear Leads που κατω απο αυτες τις συνθηκες εν καταλαβουν τιποτε
σε ετσι συνθηκες οι αγκυρες ειναι μονοδρομος, για να σου τα παιρνη αριστερα σημαινη η αγκυρα ηταν κακης πιοτητας , η κακης ρυθμισης η εκανες καπιο λαθος.διστιχος σε ετσι συνθηκες εχει απολα το παινιδι ( φιτζια, σακουλια.....) για αυτο χρησημοπειουμαι χοντρα εργαλεια.τα Pear Leads σε ετσι συνθηκες πιστευω θα ξεσερνουν με αποτελεσμα να μην καταφερουμαι να ψαρεψουμαι.

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by ANDREAS TSOKKOS »

Μα τι ωραια ψαρια...Μπραβο μπραβο
no-nick wrote:
ANDREAS TSOKKOS wrote:
maratheftis wrote:Ψαρεμα εχτες μεταξυ μενεου και φαρου στη λαρνακα....ο καιρος....σχετικα καλος αρκετο κυμμα εννα τρελλο αερα...και πολλι ρευμα στο νερο--
αποτελεσματα:
fikia....fikia....fikia....aeras aeras....

αναγκαστικα σε καποια φασι να βγαλω την ακγυρα-βαριδι διοτι μου τα επερνε στα αριστερα μου εριχνε τα καλαμια κατω..δραμα η κατασταση και να βαλω ενα αλλο είδος βαριδιου που μιαζι με αχινο---με το ποθ το ριχνο μεσα μετα απο 5 λεπτα ειχα ενα τσιμπημα-κτυπω και τραβω...το καλαμι εταρακουνιετουν και ενιωθα τα κεφαλια του ψαριου...σε καποια φασι καπου εκολλισε---καπου επιαστηκε? δεν ξερω αλλα κοπηκε..και εμεινα με αννοιχτο το στομα..νομίζω ακουσαν με ως τα περβολια.....
καποτε σκεφτουμε τι στο καλο καμνο λαθος,,εν χοντρεσ οι μισινες μου, εν λαθος τα παραμαλλα μου---είναι επειδη χρησιμοποιω χαντρες...ο τροποσ που δολωνω...πργματικα φεφκουν τα ευρω μονο..τζε αρχισεν να μου γυριζει η φαση!!!
φιλε μου λογικα οποτε εχει τρικιμια και αερα εναντιον εχει τζιαι φικια και οχι μονο(ναυλα). εγω εστατματησα να χρησιμοποιω αγκυρες τζιαι αλλα παρομια διοτι το μονο που καμνουν ειναι να σε δυσκολευκουν. το πιο πιθανο ειναι να εσκαλωσε καπου το βαριδι σου τζιαι εκοποκαν ουλλα. χρησιμοποια Pear Leads που κατω απο αυτες τις συνθηκες εν καταλαβουν τιποτε
σε ετσι συνθηκες οι αγκυρες ειναι μονοδρομος, για να σου τα παιρνη αριστερα σημαινη η αγκυρα ηταν κακης πιοτητας , η κακης ρυθμισης η εκανες καπιο λαθος.διστιχος σε ετσι συνθηκες εχει απολα το παινιδι ( φιτζια, σακουλια.....) για αυτο χρησημοπειουμαι χοντρα εργαλεια.τα Pear Leads σε ετσι συνθηκες πιστευω θα ξεσερνουν με αποτελεσμα να μην καταφερουμαι να ψαρεψουμαι.
πολλες φορες εν υποφερεται το σκουπιδι που φκενει εξω ειδικα τα ναυλα. με 150γρ-170γρ pear lead πιστευκω καμνεις τι δουλεια σου.
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by no-nick »

ANDREAS TSOKKOS wrote:

πολλες φορες εν υποφερεται το σκουπιδι που φκενει εξω ειδικα τα ναυλα. με 150γρ-170γρ pear lead πιστευκω καμνεις τι δουλεια σου.
Αντρεα πιστευω οτι ακομα και με 170 γρ με το συγκεκριμενο τυπο βαριδιου παλι θα ξεσερνη αλλα πιος ο λογος να χρησημοπειησω βαριδι 170 γρ, να μου κοβη το δαχτιλο κατα την βολη , να επαναφερω πιο βαρετη αρματωσια οταν κανω την δουλεια μου των 90% των περιπτωσεων με 100 γρ αγκυρα ? ( ας τα μεταφερη καπιος συντονιστης στην σωστη ενοτητα)

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by AggelosLRK »

αν ξεσερνει η αγκυρα αλλαζεις την κλιση της βολης σου και την θεση του καλαμιου για να πηγαινεις μαζι με το ρευμα της θαλασσας και να μην γινετε κοκορετσι και το παραμαλλο

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by gptochos »

Εμένα προκτές εδείξαν μου ένα παράμμαλο (φυσίκα 2 σε ένα)!

Το ένα αγκίστρι είναι πατοτό και το άλλο είναι πιο πάνω προς την επιφάνεια! Δεν το εδοκίμασα αλλά θα το δοκιμάσω!
Attachments
Παράμαλλο 2 σε 1
Παράμαλλο 2 σε 1
.jpg (17.67 KiB) Viewed 5347 times
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by no-nick »

AggelosLRK wrote:αν ξεσερνει η αγκυρα αλλαζεις την κλιση της βολης σου και την θεση του καλαμιου για να πηγαινεις μαζι με το ρευμα της θαλασσας και να μην γινετε κοκορετσι και το παραμαλλο
Αγκελε σε συνθηκες σερφ πιστευω πρεπει να ειμαστε κοντρα στον ανεμο και στα ρευματα , δηλ αν η παραλια ειναι δυτικα και ο ανεμος βοριοδυτικος πρεπει να ριξουμαι βοριοδιτικα τα δολωματα μας. με αυτο τον τροπο εχουμαι καλητερο κρατημα της αγκυρας και το καλαμι μας δεν θα ταλαντευεται .για το θεμα που ξεσερνουν οι αγκυρες ειναι γιατι ειναι κακης πιοτητας, η αρκετα χαλαρες και ανοιγουν με το τιποτα ,οι μετα την βολη βιαζομαστε να μαζεψουμαι την χαλαρη μισινα ωστε να μην πιαση φυτζια και η αγκυρα δεν προλαβενη να αγκυστρωθη στο βυθο .παντως μου ετυχε και μενα με συγκεκριμενη μαρκα αγκυρες να ξεσερνουν η να μην ανοιγουν με τιποτα που πολλες φορες οταν μαζευα ερχονταν κλειστες.αλαξα μαρκα και ησυχασα

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by AggelosLRK »

ναι μπραβο το εγραψα λαθος!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by konstantinos kalogir »

Το μολύβι περαστό; Καλύτερα δοκίμασε το στο τέλος σταθερό..

Post Reply

Return to “Αρματωσιές , Παράμαλλα , Συμβουλές”