surfcasting - παραμαλλα

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by Tryfon »

πιο ειναι το κοινο χρωμα για σενα?
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by MariosK »

Μάλλον εννοεί την συνηθισμένη μισίνα, την "διάφανη".

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by Tryfon »

χεχε...
το χρομα κοκκινο απο τα τεσσερα βασικα χρωματα εξαφανιζετε πιο εφκολα μεστο νερο. αναλογοσ βαθους παντα...
τορα αν μιλουμε για αορατες μισινες διάφανες αφτες ι μισινες εχουν να κανουν με τον διχτη διαθλασης τους στο νερο
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by konstantinos kalogir »

Ναι αλλά η κόκκινη που ανάφερες είναι αόρατη στο νερό. Άρα τι σχέση έχει αν είναι κόκκινη έξω και αόρατη στο νερό ή αν είναι διαφανής και αόρατη στο νερό;; Ακόμα και μπλε με κόκκινες ρίγες να είναι που τη στιγμή που ο δείκτης διάθλασης της στο νερό είναι πολύ κοντινός με αυτό του νερού, εν νομίζω να πέζει καμιά διαφορά. Εν εδοκίμασα όμως για να ξέρω..

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by no-nick »

αποτι λενε μισινα αορατη δεν υπαρχη, για την κοκκινη λενε οτι μετα τα 5-6 μετρα βαθος γινεται αορατη , παντως αμα θελουν να φανε σχοινη του πλοιου να βαλουμαι για παραμαλλο θα τσιμπισουν

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by andrea5 »

παιδια ,εχω την εντυπωση οτι εν στα 30 μετρα που εξαφανιζεται το κοκκινο... :think: αυτο ισχυει και στις καταδύσεις ,εννε γιαυτο που βαλλουν τζιαι φακους για να βλεπουν κανονικα :roll: ??

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by Giorkos »

andrea5 wrote:παιδια ,εχω την εντυπωση οτι εν στα 30 μετρα που εξαφανιζεται το κοκκινο... :think: αυτο ισχυει και στις καταδύσεις ,εννε γιαυτο που βαλλουν τζιαι φακους για να βλεπουν κανονικα :roll: ??
an θυμούμε καλά το κότσινο εν στα 6-7 μέτρα που 'χάνεται' .......
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by MariosK »

Το πρώτο που χάνεται είναι το κόκκινο
Κόκκινο 14 πόδια
Πορτοκαλί 45 πόδια
Κίτρινο 90 πόδια
Πράσινο 110 πόδια
Μπλε 180 πόδια

Προσοχή όμως! Το ότι χάνεται το χρώμα δεν σημαίνει ότι γίνεται αόρατο, η ορατότητα εξαρτάται καθαρά από τον δείκτη διάθλασης του υλικού. Ένα κόκκινο αντικείμενο στα 15 πόδια απλά χάνει το χρώμα του αλλά η φιγούρα του ακόμα είναι τζιαμέ, το ίδιο συμβαίνει και με την κόκκινη μισίνα. Για την ακρίβεια έχω την εντύπωση ότι λόγο της βαφής θα διακρίνεται εντονότερα στο νερό σε σχέση με μια fluorocarbon, ακόμα και σε βάθος μεγαλύτερο των 15 ποδιών.

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by andrea5 »

ευχαριστο για την διευκρινιση :D ...να ρωτησο ακομα κατι ,εν που το βιβλιο για αυτονομη που τα ειδα,... εν θα φαινεται πορτοκαλια αντι κοκκινη ,η κίτρινη η άλλο χρωμα οταν εν παραπανο που 15 ποδια :think: , ειπαν μου τζιαι μια κουβεντα οτι αμαν κοπεις καπου τζιαι αιμοραγεις ,λιο οι πολλα :P ,τζιαι εισαι βαθια ,στο οριο του πρασινου χρωματος για παραγειγμα το αιμα σου φαινεται πρασινο :roll: !

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by MariosK »

andrea5 wrote:εν θα φαινεται πορτοκαλια αντι κοκκινη ,η κίτρινη η άλλο χρωμα οταν εν παραπανο που 15 ποδια :think:
Tζίνο που χάνεται δεν είναι το χρώμα, αυτό καθέ αυτό αλλά το φάσμα φωτός το οποίο λόγο του βάθους αποκόπτει κάποιες που τις συχνότητες του, με πρώτη την πιο χαμηλή που είναι το κόκκινο. Κάτι που είναι κόκκινο στα 15 πόδια δεν θα φαίνεται άχρωμο ούτε και ανοιχτό κόκκινο, δηλαδή πορτοκαλί, αλλά μαύρο προς γκρίζο. Ο λόγος είναι ότι το φάσμα φωτός που συνεισφέρει στο κόκκινο χρώμα είναι μόνο το κόκκινο και καμιά άλλη συχνότητα. Οπότε αφαιρώντας το κόκκινο φάσμα ουσιαστικά δεν έχεις φως, και ότι δεν φωτίζεται φαίνεται μαύρο. Φυσικά όπως είπα δεν φαίνεται εντελώς μάυρο αλλά προς το γκρίζο συνήθως γιατί σχεδόν κανέναν κόκκινο δεν είναι 100% κόκκινο :D . Αν θέλετε να κάμετε ένα πείραμα να δείτε πως φαίνονται τα χρώματα κάτω που το νερό ανοίξετε ένα εργαλείο για ζωγραφική η επεξεργασία εικόνας που σε αφήνει να καθορίσεις το RGB φάσμα του χρώματα. R= red, G= green, B= Blue. Διαλέξετε ένα οποιοδήποτε χρώμα και μετά κάμετε το R=00. To καιούργιο χρώμα είναι το πως θα φαίνεται το χρώμα στα 15 πόδια. Φυσικά τα χρώματα δεν εξαφανίζονται ακαριαία αλλά όπως πρωχορούμε σε πιο μεγάλο βάθος τόσο "ξεθωριάζουν".

Για το αίμα Ανδρέα έχω τις αμφιβολίες μου γιατί είναι λίο σκούρο, αλλά αν εν πολλά χαμήλη η αιμοσφερίνη σου και έχει ανοιχτόχρωμο κόκκινο τότε μπορεί να φαίνεται ελαφρά πρασινόμπλε αλλά πολλά σκούρο :lol:. Δοκίμασε το πείραμα που σου είπα με το Photoshop και θα καταλάβεις τι πέζει με τα χρώματα κάτω από το νερό.

Υ.Γ. Κάτι που ίσως δεν είναι γνωστό σε όλους είναι ότι για να πετύχεις ένα χρώμα ουσιαστικά κάμνεις μέρος του φάσματος του φωτός να απορροφάται. Για παράδειγμα για να πετύχεις το κόκκινο, κάνεις μια μπογιά που να απορροφά το πράσινο και το μπλε με αποτέλεσμα να αντανακλάται μόνο το κόκκινο και να το βλέπεις κόκκινο. Εξώ και το άσπρο που είναι το πιο δροσερό χρώμα γιατί αντανακλά ολόκληρο το φάσμα φωτός αλλά και το μαύρο που είναι το πιο ζεστό γιατί απορροφά ούλλον το φώς.

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by chrysanthos9 »

MariosK wrote:
andrea5 wrote:εν θα φαινεται πορτοκαλια αντι κοκκινη ,η κίτρινη η άλλο χρωμα οταν εν παραπανο που 15 ποδια :think:
Tζίνο που χάνεται δεν είναι το χρώμα, αυτό καθέ αυτό αλλά το φάσμα φωτός το οποίο λόγο του βάθους αποκόπτει κάποιες που τις συχνότητες του, με πρώτη την πιο χαμηλή που είναι το κόκκινο. Κάτι που είναι κόκκινο στα 15 πόδια δεν θα φαίνεται άχρωμο ούτε και ανοιχτό κόκκινο, δηλαδή πορτοκαλί, αλλά μαύρο προς γκρίζο. Ο λόγος είναι ότι το φάσμα φωτός που συνεισφέρει στο κόκκινο χρώμα είναι μόνο το κόκκινο και καμιά άλλη συχνότητα. Οπότε αφαιρώντας το κόκκινο φάσμα ουσιαστικά δεν έχεις φως, και ότι δεν φωτίζεται φαίνεται μαύρο. Φυσικά όπως είπα δεν φαίνεται εντελώς μάυρο αλλά προς το γκρίζο συνήθως γιατί σχεδόν κανέναν κόκκινο δεν είναι 100% κόκκινο :D . Αν θέλετε να κάμετε ένα πείραμα να δείτε πως φαίνονται τα χρώματα κάτω που το νερό ανοίξετε ένα εργαλείο για ζωγραφική η επεξεργασία εικόνας που σε αφήνει να καθορίσεις το RGB φάσμα του χρώματα. R= red, G= green, B= Blue. Διαλέξετε ένα οποιοδήποτε χρώμα και μετά κάμετε το R=00. To καιούργιο χρώμα είναι το πως θα φαίνεται το χρώμα στα 15 πόδια. Φυσικά τα χρώματα δεν εξαφανίζονται ακαριαία αλλά όπως πρωχορούμε σε πιο μεγάλο βάθος τόσο "ξεφωριάζουν".

Για το αίμα Ανδρέα έχω τις αμφιβολίες μου γιατί είναι λίο σκούρο, αλλά αν εν πολλά χαμήλη η αιμοσφερίνη σου και έχει ανοιχτόχρωμο κόκκινο τότε μπορεί να φαίνεται ελαφρά πρασινόμπλε αλλά πολλά σκούρο :lol:. Δοκίμασε το πείραμα που σου είπα με το Photoshop και θα καταλάβεις τι πέζει με τα χρώματα κάτω από το νερό.

Υ.Γ. Κάτι που ίσως δεν είναι γνωστό σε όλους είναι ότι για να πετύχεις ένα χρώμα ουσιαστικά κάμνεις μέρος του φάσματος του φωτός να απορροφάται. Για παράδειγμα για να πετύχεις το κόκκινο, κάνεις μια μπογιά που να απορροφά το πράσινο και το μπλε με αποτέλεσμα να αντανακλάται μόνο το κόκκινο και να το βλέπεις κόκκινο. Εξώ και το άσπρο που είναι το πιο δροσερό χρώμα γιατί αντανακλά ολόκληρο το φάσμα φωτός αλλά και το μαύρο που είναι το πιο ζεστό γιατί απορροφά ούλλον το φώς.


παναγια μου τουτα ουλα που τα ξερεις? μπραβο ρε εγραψες
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by andrea5 »

ευχαριστο μαριε για την διευκρινιση παλι ...τωρα το συμπερασμα -αν μπορουμε να φκαλουμε δηλαδη :shifty: - ειναι οτι μερα η νυχτα με φεγγαρι(πανσεληνος π.χ.) ,σε μετρια βαθοι για καστινγκ τα ψαρια τρωσειν-εντρωσειν, βλεπουν την μισινα σαν ενα μαυρο λεπτο σπαο ασπουμαι ?...αν εν πινασμενα εν να το θορουν σαν μαυρο ακροβατη ??? :P

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by MariosK »

Η δική μου προσωπική γνώμη για το ψάρεμα είναι ότι αν εν σωστά στημένη η αρματωσιά σου και δια την απαραίτητη κίνηση τζε θέση στο δόλωμα, έμπα να έχει σημαιούες πάνω η μισίνα, το δόλωμα εν να το φάσειν :D. Εγώ στην μάνα πάντος χρησιμοποιώ πάντα κίτρινη φωσφοριζέ μισίνα, ειδικά για την νύχτα για να βλέπω τα τσιμπήματα τζε που βρίσκεται το δόλωμα μου. Εδοκίμασα τζε πορτοκαλιά, όι κοκκινη, αλλά δεν φαίνεται τόσο καλά την νύχτα.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by marios »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Φιλε :!:
Αυτες ειναι σχεδιασμενες απο ΚΥΠΡΑΙΟ και κατασκευασμενες απο τον Κο Νηλ. Δεν θα τες βρης στο Ιντερνετ
:doh: καλά!? .. ο κυπραίος που τις σχεδίασε γιατί δεν τις κατασκεύασε? :think:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by admin »

marios wrote:
EVANTHIS LOIZOU wrote:Φιλε :!:
Αυτες ειναι σχεδιασμενες απο ΚΥΠΡΑΙΟ και κατασκευασμενες απο τον Κο Νηλ. Δεν θα τες βρης στο Ιντερνετ
:doh: καλά!? .. ο κυπραίος που τις σχεδίασε γιατί δεν τις κατασκεύασε? :think:
Γιατί όποιος καπνίζει μαϊρεύκει. Κάθε παράμαλλο μπορεί να έχει 4 κόμπους και 4 ενώσεις αν δέν γίνουν λεπτομερειακά τότε δέν έχουν εμπιστοσύνη. Ο Μακελοου που έχει 30 χρόνια που κάνει παράμαλλα τρώει και 20 λεπτά για να κάμει ένα παράμαλλο . Είναι το ίδιο πράγμα με τα παραγάδια. Πολλοί ξέρουν να δίνουν παραγάδια αλλά λίγοι είναι εκείνοι που κάνουν καλά παραγάδια.

Post Reply

Return to “Αρματωσιές , Παράμαλλα , Συμβουλές”