Καλάμι Μπολονεζ

Post Reply
User avatar
alive
Posts: 30
Joined: Thu Dec 06, 2007 6:47 am

Καλάμι Μπολονεζ

Post by alive »

Μήπως μπορείτε να μου πείτε κανένα σχόλιο για το Shimano ΤΕ GT4 στα 7μ.
(http://www.fishingtackle24.de/product_i ... dpolesrods)
Σκέφτομαι να το αγοράσω και θα ήθελα μια 2η γνώμη.
Οι τοποι που ψαρεύω συχνότερα είναι βραχια με μέγιστο βάθος 6 και το εξάμετρο καλάμι θα είναι κοντό - για την αποσταση που θελω να ψαρεύω).
Μήπως θα είναι κουραστικό καλάμι σε πολυωρο ψαρεμα? :think:
Έχετε να προτείνετε κανένα άλλο στην ίδια κατηγορία?
no singature

User avatar
SiliS
Posts: 288
Joined: Tue Jan 29, 2008 10:54 am
Location: Λαρνακα
Contact:

Re: Καλάμι Μπολονεζ

Post by SiliS »

Φιλε αν εχεις τα λεφτα πιασε το...εθελα πολλα να το πιαω και γω αλλα εν λλιο ακριβο :cry:
Μπορεις να πιασεις ενα εγγλεζικο για ανεση/ξεκουραση αλλα δεν θα εχεις την αμεσοτητα στο καρφωμα αν ψαρευεις περα απο το μηκος του καλαμιου.
Εγω εχω το Tica το Powerfull 7μετρο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
I d rather be fishing!!!

andrikos
Posts: 241
Joined: Mon Jun 28, 2010 9:39 am
Location: λευκωσια-αγια βαρβαρα

Re: Καλάμι Μπολονεζ

Post by andrikos »

ξερεται αν μπορω να εβρω καλαμι bolognese γιρο στα 50euro? Αν ναι σε πιο καταστιμα? στιλτε μοθ σε pm αν δεν θελετε να διαφιμισετε...
εφχαριστω εκ τον προτερον! :D

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Καλάμι Μπολονεζ

Post by mikrosa »

αν εν να του στηλετε στηλετε μου και εμενα επιδη θελω να αρχισω αυτο το ψαρεμα πολυ καιρο :!:

andrikos
Posts: 241
Joined: Mon Jun 28, 2010 9:39 am
Location: λευκωσια-αγια βαρβαρα

Re: Καλάμι Μπολονεζ

Post by andrikos »

καπιος???

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: Καλάμι Μπολονεζ

Post by inglese.fishing »

Με 50 ευρώ βρίσκεις σε πολλά καταστήματα.
Οι ερωτήσεις που έπρεπε να κάμεις, αφού απαντήσεις γιατί το θέλεις (λιμάνια βραχότοπους -> πόσα μέτρα)
Ένα που να είναι ελαφρύ στα τόσα μέτρα που το θέλεις.
Αν θα βγάζει ψάρια χωρίς απόχη, άρα όχι αυτά με τις λεπτές μύτες ….
.
.
Είμαι σίγουρος θα πάρεις πολλές απαντήσεις αν κάνεις τις κατάλληλες ερωτήσεις, αλλά καλάμη που να αξίζει στα 50 εύρο δεν θα πάρεις

andrikos
Posts: 241
Joined: Mon Jun 28, 2010 9:39 am
Location: λευκωσια-αγια βαρβαρα

Re: Καλάμι Μπολονεζ

Post by andrikos »

το καλαμι που θελω τορα εινε περισσοτερο για τις κουρκουνες αλλα και για αλλα πσαρια αν τιχει και πιασω και προτιμαο να ειναι γιρο στα 6-7 μετρα

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Καλάμι Μπολονεζ

Post by apsavvas »

Η γνωμη μου πιασε κατι καλο επειδη υπαρχουν διαφορες τεχνικες ψαρεματος με μπολονεζ.
Να ειναι σχετικα ελαφρη για να μπορεις να το δουλευεις.Μην κανεις το λαθος να πιασεις κατι των 50 euro και να ειναι το πιο βαρετο καλαμι που υπαρχη.
Εγω δουλευω 8 μετρο και 6 μετρο. και υπολογιζω να εφοδιαστο και με ενα 7 μετρο.
The only source of knowledge is experience

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Καλάμι Μπολονεζ

Post by christos nic »

.Αν τωρα αρχιζεις μπολονεζ θα αποφυγεις να παρεις καλαμι με πολλη ευαισθησια στην μυτη,δηλ αυτα τα πολυ λεπτομυτα που λιγυζουν μ το παραμικρο γτ αυτα θελουν εμπειρια και το ποιο πιθανον να το κοψεις..(μην λιγυσεις ποτε με το χερι σου την μυτη τετοιου καλαμιου θα σπασει)

.Ενα καλαμι μπολονεζ ειναι σημαντικο να μην ειναι βαρυ γτ θα το κρατας συνεχια στο ψαρεμα για να μην κουραζει..περιπου για να καταλαβεις ενα ελαφρυ καλης ποιοτητας καλαμι 6μετρο ζυγιζει περιπου 280γρ ομως ειναι ανω των 100ευρο σιγουρα..ενα φτηνο καλαμι πχ 50-60ευρο 6μετρο καλο θα ηταν να μην ξεπερνα τα 350γρ το πολυ μεχρι 380γρ.εγω νμζ για αρχη παρε μεχρι 60 ευρο.

.Ακομα ενα χαρακτηριστικο βασικο του καλαμιου ειναι το action που θα προτιμισεις αναλογος τι ψαρια θα ψαρευεις και με τι βαρους φελλους-ερματισματος..πχ οι κουρκουνες δεν θελουν μεγαλο βαρος φελλου αλλα δεν θα παρεις και το ποιο μικρο action καλαμιου γιατι αυτα ειναι τα ποιο ευαισθητα που πρεπει να αποφυγης αν δεν εχεις εμπειρια.νομιζω καλο θα ηταν για κουρκουνες ενα με action 5-30 η καλυτερα 10-30gr η ακομα και 10-50γρ.

.Καλο θα ηταν το καλαμι να ειναι νευρικο δηλ να μην λιγιζει ευκολα στην ταλαντευση του η στο σουσμα του :) ..κερδιζεις στο καρφωμα του ψαριου με νευρικο καλαμι..και προσωπικα θα προτιμουσα ενα 7μετρο για να ψαρευω σε λιγο περισσοτερο βαθος με σταθερο φελλο.

andrikos
Posts: 241
Joined: Mon Jun 28, 2010 9:39 am
Location: λευκωσια-αγια βαρβαρα

Re: Καλάμι Μπολονεζ

Post by andrikos »

οκ σας ευχαριστο και τουσ δυο και θα εχω υποψη μου αυτα ποθ μοθ ειπατε :D

Post Reply

Return to “Bolognese”