Ποια πέδιλα??

Post Reply
User avatar
tasos83
Posts: 156
Joined: Wed Mar 12, 2008 9:15 pm
Location: Πάφος

Ποια πέδιλα??

Post by tasos83 »

Καταρχήν χαιρετώ όλη την παρέα.
Θέλω τη βοήθεια σας για επιλογή πεδίλων πλαστικών. Είμαι διχασμένος ανάμεσα στα Cressi gara 3000LD και Mares Razor Pro. :?
Ως τώρα βουττώ με δανεικά Sporasub πλαστικά αλλά σε σχέση με τα Gara 3000LD που εδοκίμασα εν πολλά ποιο σκληρά :cry: .
Eδοκιμάσεν κανενας τα Mares τζιαι ποιός τα φέρνει-τιμή ? Ο μόνος λόγος που εν παω καρφοτό για Cressi εν το ενιαίο παπουτσάκι.
Επίσης δέχομαι και εναλλακτικές προτάσεις :mrgreen: με καλή τεκμηρίωση όμως :twisted:
Θεκκιου ιν ατβανς

User avatar
Pantera
Posts: 54
Joined: Sat Aug 25, 2007 7:42 am
Location: Λεμεσός

Re: Ποια πέδιλα??

Post by Pantera »

Φίλε Τάσο.
Τα πέδιλα είναι ένα πολύ σημαντικό κομματι του εξοπλισμου μας το οποιο καλείται να μας βοηθησει στο ψαρεμα μας (συμφωνα παντα με τον τρόπο και την τεχνικη ψαρεματος μας).
Καταρχην τα πέδιλα τα οποία προορίζονται για ψαροτούφεκο είναι οι λεπιδες οι οποιες χωρίζονται σε 3 κατηγορίες πλαστικες,υαλονήματα και ανθρακονήματα.
Οι πρωτες είναι κατάλληλες για αρχαριους η για δυσκολα ψαρέματα (κοντα σε βραχους κτλ.)
Είναι οι πιο ανθεκτικές,οι πιο φτηνές αλλα και οι πιο σκληρες στο ψαρεμα κατι που ειδικα οταν ψαρευεις κολυμπητα εχει αντικτυπο στο ψαρεμα σου.
Τα υαλονήματα είναι πολλα σκαλια πιο ψηλα απο τις πλαστικες λεπιδες και θεωρουνται η μέση λυση. (ποιοτητα-τιμη)
Για τις λεπίδες απο ανθρακονήματα τα σχόλια νομιζω περιττευουν...

Τωρα στο ερωτημα σου...
Περιορισες τις επιλογες σου στις πλαστικες λεπιδες...
Η Cressi Gara (2000-3000) θεωρουνται απο τις καλύτερες στο ειδος αλλα δυστηχως εχουν το μειοενέκτημα οτι δεν αλλαζουν παπουτσακι. Αν σκοπευεις να παρεις πλαστικες μείνε σε αυτες η τις Omer Ice οι οποιες αλλάζουν και παπουτσακι αν και η προσωπικη μου γνωμη ειναι να παρεις υαλονηματα και να ξεμπερδευεις...
Οι Mares ειναι κανουργιες στο χωρο και δεν νομιζω να μπορεσεις να παρεις ουσιαστικη αποψη....
Το πάθος μου στο γαλάζιο, η αγάπη μου στην στεριά...

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: Ποια πέδιλα??

Post by hemilios »

Έχω τα cressi 3000LD για ενάμησι χρόνο τώρα.

Τα πέδιλα δεν έχουν λάθος αν το ψάρεμα σου περιλαμβάνει απο ρηχά καρτέρια (μέχρι 10 μέτρα),λαυρακοψαρέματα,ψαρέματα σε βραχώδεις περιοχές. ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΊΠΟΤΑ. Το παπουτσάκι τους δεν βγαίνει ( μεγάλο μείων ) αλλά είναι από τα πιο ξεκούραστα παπουτσάκια στην αγορά.

Ακόμη αν τώρα αρχίζεις και θα ξοδέψεις αρκετά σε όλο τον εξοπλισμό είναι και θέμα λεφτών.

Σιγά σιγά αρχίζεις και γυρεύεις και κάτι καλύτερο όσο βελτιώνεσαι,ιδίος το καλοκαίρι, αλλά προσωπικά και να αγοράσω carbon δεν θα τα πάρω ποτέ μου σε χειμερινό λαυρακοψάρεμα, οπότε τα cressi πάντα θα έχουν την χρησιμότητα τους.

Τα mares είναι καινούργια πέδιλα και δεν άκουσα κάποια άποψη από κάποιον.

pavlos
Posts: 42
Joined: Sat Oct 27, 2007 9:43 am

Re: Ποια πέδιλα??

Post by pavlos »

4 xronia exo ta gara re file enexoun lathos. en to kalitero plastiko je psarefkis je 15 m aneta. mares enixero

User avatar
tasos83
Posts: 156
Joined: Wed Mar 12, 2008 9:15 pm
Location: Πάφος

Re: Ποια πέδιλα??

Post by tasos83 »

Μάλλον εννα τσιμπήσω τα Cressi αφού αναγκαστικά θα μείνω σε πλαστικά λόγω ότι εν κόφκω λίρες (προς το παρόν τουλάχιστον :mrgreen: ). Μετά βλέπουμε
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

omonoia

Re: Ποια πέδιλα??

Post by omonoia »

ta kalitera gia mena einai ta majestic ta carbon....

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: Ποια πέδιλα??

Post by mariosko »

καμία σχέση με αυτο που ρωτα ο φίλος.
Last edited by mariosko on Fri May 16, 2008 6:15 am, edited 1 time in total.
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

gouili
Posts: 80
Joined: Mon Dec 03, 2007 5:52 pm
Location: Lemesos

Re: Ποια πέδιλα??

Post by gouili »

Koitakse ke ta imersion an theleis. ta alla pou anafereis den ta dokimasa opote den mporo na ekfero apopsi

Alexandros Kavvadias
Posts: 14
Joined: Mon May 12, 2008 2:13 pm

Re: Ποια πέδιλα??

Post by Alexandros Kavvadias »

File ta Cressi einai i pio kali epilogi me vasi ta dika mou dedomena. Vevaia exou to meion oti den exoun apospomenes lepides kai gia tin timi tous axizoun ta lefta tous.

To pio antiprosopeftiko sxoleio to ekane o hemilios oson afora ta Gara.
Apo kapoia stigmi kai meta fisiologika opws tha exelissesai tha koitaxeis kai gia ialokonimata i carbon. Panta omws ena zevgari plastika tha to theleis etsi kai alliws.


Se opoio pedilo kai na katalixeis psaxe tis times pou paizoun sta diafora katastimata, Krima eina na ta xwneis enw tha mporouses na glitwseis xrimata se exoplismo pou tha mporouses na ta dwseis se kapoio allo kommati tou exoplismou sou...

User avatar
tasos83
Posts: 156
Joined: Wed Mar 12, 2008 9:15 pm
Location: Πάφος

Re: Ποια πέδιλα??

Post by tasos83 »

Tελικά πήρα τα Cressi gara 3000LD. Τώρα έμινε το πάννισμα. Ατε να φέφκει ο Μάης :mrgreen:
Πάντος τα βρήκα σε καλή τιμή 90 εούρος Πάφο Ηρακλέους και Πιδίας 8)

Alexandros Kavvadias
Posts: 14
Joined: Mon May 12, 2008 2:13 pm

Re: Ποια πέδιλα??

Post by Alexandros Kavvadias »

file tasso perimenoume tis entipwseis sou apo tin dokimi....

filika A.K

Post Reply

Return to “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”