geronimo Vs pathos, majestic

mpousoulas
Posts: 211
Joined: Wed Jun 13, 2007 10:36 am
Location: Λευκωσία

Re: geronimo Vs pathos, majestic

Post by mpousoulas »

re pedia ti ine o anapodos mixanismos?
"χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία.."
Καβαδίας

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: geronimo Vs pathos, majestic

Post by Giorkos »

Nikos wrote:re pedia ti ine o anapodos mixanismos?
ε..η δουλειά εν λίη...το φραπέ εν καλό...εν να γράψουμε και κάτι να περάσει η ώρα...


με λίγα λόγια ο ανάποδος μηχανισμός (έπρεπε να τον ονομάσουν "που πίσω" :mrgreen: )

άσε...να σουτο πω έτσι...ο κανονικός μηχανισμός είναι ο μηχανισμός που η βέργα κουμπώνει σε σημείο το οποίο βρίσκεται μπροστά από τη θέση της σκανδάλης..(προς τη μεριά της μύτης του όπλου)

ο ανάποδος είναι κατασκευασμένος με "ανάποδο" τρόπο και μαυτό ενοώ ότι το σημείο που κουμπώνει η βέργα δεν βρίσκεται μπροστά από τη σκανδάλη, αλλά πιο ΠΙΣΩ (προς το τακκούνι το ψτ) .... το καλό του είναι ότι έρχεται η βέργα πιο πίσω, επομένως έρχονται τα καρχαριάκια της, ή εγκοπές πιο πίσω και κατα συνέπεια έχεις μεγαλύτερο μήκος όπλισης δηλ, σαν να έχεις πιο 'μακρύ' ψτ στο ίδιος μήκος με ένα άλλο π.χ ... ένα κανονικό 90άρι ψτ και ένα πάθος 90αρι με ανάποδο μηχανισμό, το ολικό μήκος του πάθος θα είναι περίπου 7-10 εκατοστά πιο μικρό από το άλλο (τα εκατοστά αυτά που χάνει από το μήκος τα κερδίζει με τον ανάποδο μηχανισμό...)

το πόσο καλός είναι ο ανάποδος σε σχέση με τον κανονικό είναι στην διακριτική ευχαίρεια του καθενώς νομίζω.... αλλά εν μου έλεγες ότι έχεις να διαλέξεις μεταξύ κανονικού-ανάποδου θα έλεγα ανάποδο !!!

δεν ξέρω αν τα είπα καλά στα λόγια, ελπίχω οι φωτό να βοηθήσουν...


τούτος εν ένας κανονικός...μπρορείς να δεις που εν η σκανδάλη και που θα μπει η βέργα να κουμπώσει..(2-3 εκατοστά μόλις μπει σο μηχανισμό, περίπου πάνω από τον πύρο)

Image

Image


και τούτος εν ένας ανάποδος..εν ξέρω αν φαίνεται καλά, αλλά μπορείε να δςι ότι η βέργα έρχεται και κουμπώνει πολύ πιο πίσω από τον κανονικό μηχανισμό...


Image

Image
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: geronimo Vs pathos, majestic

Post by gptochos »

Ο Μηχανισμός του Πάνου είναι κορυφή. Είναι ίσως από τους πιο καλούς μηχανισμούς (αν όχι ο καλύτερος) που είδα ως τωρά.Τωρα ανάποδος ή όχι όπως είπε και ο Γιώρκος απλά προσθέτει κάποια εκατοστά παραπόνω ο ανάποδος όπόταν έχεις άλλα μήκη ελαστικών.

Ρε Αντρέα 7 άρες βέργες και 6.75 έχει ο Πανίκος τις δικές του(Ν/Τ). Είδα μια 6.5 και μου άρεσε γιατί είναι αρκετά προσεγμένη σε φτεράκι και καρχαριάκια.Θα φέρει και μηχανισμούς Ν/Τ όπως μου είπε. (Καρτερούμεν μέραν νυκταν να έρτει τζίνος ο μηχανισμός να πιάσουμε να κάμουμε καμιά γουλειάν) :mrgreen: .

Το μουλινέ για τις τουνες τι θα το κάμεις ρε κατάπελλε :D βάλε ενα φτηνό μουλινέ. Με αρκέψεις να πετάσσεις λεφτά πάνω σε ξύλινα. Εγώ έβαλα ένα της KM το μικρό 17 λιρούες εν μια χαρά.

Ρε Γιώρκο τράουλε το Squintus ποτε εννα το τεστάρουμε. Άρεσε μου το σχήμα. Πρέπει να στρώνουν πολλά ωραία τα λάστιχα. Σκέφτουμε για έτσι σχήμα με ραούλο για τα λάστιχα. Τωρά δεν ξέρω αν τούτα τα '' τ-ραουλοντουφεκα " έχουν κάποιο πλεονέκτημα σε σχέση με τα κανονικά, απλά έμπηκε μου η ιδέα.
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: geronimo Vs pathos, majestic

Post by Antreas »

Γιωργο μεν φωασαι, τζαι να θελω να πεταξω λεφτα εν εχω :lol:
το μουλινε που λαλω εν της ΚΜ τζαι 3-4 λιρες διαφορα που το κανονικο εχει απλα εν για να διχνει ποιο φοιτσιαρικο το οπλο. :lol:

(Ν/Τ) α???
μα νομιζω εν εχει 6,75 ρε τουτος. ειχα τζαι εγω μια 6,5 τζαι φαίνεται μου καλη.

η καλύτερη 6,5 που εβαλα μεχρι τώρα σε οπλο ηταν μια σαλβι ρε φιλε. καμια σχεση τζαι τα καρχαριακια τζαι το φτερακι.
η μονη πελλαρα ειναι οτι εν έχει δυφτερη. τωρα θα μου πεις την δυφτερη τι θα την κάμεις αλλα λέμε τωρα :roll:

μηχανισμος (Ν/Τ)????
εν ξερω έτσι πράμα. για δώσε λεπτομέρειες.

για τον φιλο που ρωτουσε για τον μηχανισμό
η διαφορα του που τον κανονικό ειναι περιπου οση διαφορα εχει ενα 90ρι οπλο απο ενα 100ρι.
δηλαδη για παράδειγμα αν ας πουμε κρατας ενα 90ρι με αναποδο μηχανισμο εχεις ενα οπλο που εχει το μηκος ενος 90ριου και την δυναμη ενος 100ριου.

μικρή λεπτομέρεια αν έχεις διπλά λάστιχα, μεγάλη λεπτομέρεια αν έχεις μονό λάστιχο.
ε κατά τα άλλα κουβέντα να γίνετε όπως είπε ποιο πάνω τζαι ο Γιωρκος :wink:

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: geronimo Vs pathos, majestic

Post by Giorkos »

omersub wrote: ε κατά τα άλλα κουβέντα να γίνετε όπως είπε ποιο πάνω τζαι ο Γιωρκος :wink:
E nai re kopelia ......

i koyventa mas en kali..perna kai i ora...efoson kathomai kai kathe kana misaoro vallo to sait na do an egrapse kanenas tipote :shock: :shock: :shock:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: geronimo Vs pathos, majestic

Post by gptochos »

Η εταιρεία που κατασκευάζει τις βέργες αυτές θα βγάλει και μηχανισμό. Οι βέργες της Bluetec και αυτές που γράφουν Ν/Τ πάνω στο φτεράκι είναι η ίδια εταιρεία που τις κατασκευάζει. Από ότι κατάλαβα τώρα θα βγάζει και μηχανισμόυς. Είναι ο μηχανισμός που είναι στο Buccanecro. Τωρά περισσότερα δεν ξέρω. Καρτερώ και εγώ να τον δω από κοντά. Μου είπε θα φέρει ο Πανίκος. Εμείναν μεσόστρατα οι δουλείες μας :D

Ρε κάμε κανένα σκονάκι και δεν θέλεις δκιάβασμα (Αχ Ελλαδάρα χώρα του φραπε, της πατέντας και του σκονακιού). Εν πελλάρες ούλλα :mrgreen:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: geronimo Vs pathos, majestic

Post by hdemetris »

omersub wrote:(Ν/Τ) α???
μα νομιζω εν εχει 6,75 ρε τουτος
6.75 θα φέρει τον ιούνιο.
omersub wrote: η καλύτερη 6,5 που εβαλα μεχρι τώρα σε οπλο ηταν μια σαλβι ρε φιλε. καμια σχεση τζαι τα καρχαριακια τζαι το φτερακι.
Πε του τα του giorkou γιατί εσκάρταρε τες salvi.
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: geronimo Vs pathos, majestic

Post by Giorkos »

hdemetris wrote:
omersub wrote:
Πε του τα του giorkou γιατί εσκάρταρε τες salvi.
oi hatzsipantela moy....en tin eskartara...aplos den einai toso Thees opos tis ekaman.....min apogoitevese Hatzipantelus Anypomonous ..... :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: geronimo Vs pathos, majestic

Post by Giorkos »

gptochos wrote:Η εταιρεία που κατασκευάζει τις βέργες αυτές θα βγάλει και μηχανισμό. Οι βέργες της Bluetec και αυτές που γράφουν Ν/Τ πάνω στο φτεράκι είναι η ίδια εταιρεία που τις κατασκευάζει. Από ότι κατάλαβα τώρα θα βγάζει και μηχανισμόυς. Είναι ο μηχανισμός που είναι στο Buccanecro.
telika to oplo tzino me tin kefali opos tou RA en to buccanero...??/ tzai kamnei to i N/T ??? posa Evro exei touto to oplo ??? o mixanismos en anapodos...en ithimoume :| Eida to sta petaxta...oute to montello den rotisa onoma giati rialia giok !!!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: geronimo Vs pathos, majestic

Post by gptochos »

Ναι ρε. Καμνει το τζίνος που κάμνει τις βέργες τις Ν/Τ. Ο μηχανισμός δεν ξέρω αν είναι ανάποδος. Ε αφού ριάλια γιοκ ηντα ρωτάς τιμή ρε? Εν να μεν είναι ............. :mrgreen:


Ρε Δημήτρη ο Γιώρκος εν των Trygons τωρά :D
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: geronimo Vs pathos, majestic

Post by Antreas »

ρε μα ηντα οπλο εν τουτο ???
εχασα επεισόδια ? :lol:
ονομα ???

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: geronimo Vs pathos, majestic

Post by sea-hunter »

enen to galactica?? :mrgreen:
Keep Walking...Keep Fishing!!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: geronimo Vs pathos, majestic

Post by Giorkos »

gptochos wrote:Ρε Δημήτρη ο Γιώρκος εν των Trygons τωρά :D
είπαμε...αρκέψαμε τα ονόματα των κάττων τωρά....δόξα σι ο πλάστης μου έχουμε πολλούς κάττους.... :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: geronimo Vs pathos, majestic

Post by hdemetris »

Giorkos wrote: είπαμε...αρκέψαμε τα ονόματα των κάττων τωρά....δόξα σι ο πλάστης μου έχουμε πολλούς κάττους.... :wink:
Τι εστί mighty chooch?
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: geronimo Vs pathos, majestic

Post by Giorkos »

hdemetris wrote: Τι εστί mighty chooch?

aha...o might Chooch εστίν ενα πεντάφυλλο κολλητό γινούσης ένα μονοκόμματον δοκάριον υπό την ενέργειαι κολλήτικής ουσίας υψηλής ανθεκτικότητας στο θαλάσσιο περιβάλλον. Το δε γεγινομένων δοκάριον έχοτνας διαστάσεις ελαφρώς μακρυτέρων του twin.

Το δοκάριον ητούτο, φερόντης ελατηρίων γινομένων από απέσταγμα καουτσούκ από Ανατολικάς Χώρας, διατεταγμένων εις διπλούν ταξινόμηση δια εκσφενδονίσεως ανοξείδωτης ράβδου 6.5 χιλιοστών με σκοπό τη σύλληψη ιχθύων....

Ο κορμός αυτού δε, διαμορφώθηκε έχοντας κατά νου τη αναγκαιότητα για ραγδαία μετατόπιση του άξονως του δοκαρίου, πράγμα που όπως απεδείχθειν χαίρει υψίστης σημασία στους κύκλους των υποβρυχίων αλιέων όχι μόνο Παγκυπρίως αλλά και κατά τον απανταχού Ελληνισμό....

Θα περιελουστεί και εμποτιστεί με εξωτικά έλαια, εισαγώμενα στη πολύπαθη πατρίδα μας από τις αλλόθρησκες Παγωμένες χώρες του Βορρά....

Θα βαριδωθεί υποθαλασσίως, ούτως ώστε το δοκάριον απεκτήσει ουδετέραν πλευστότης ήνα καθημένο στο χέρι του υποβρυχίου κυνηγού μετά της ελαχίστης απαιτούμενης ενέργειας....

Έχοντας υπόψην το επιθυμητό αποτέλεσμα , και έπειτα από πολλάκις ώρες τριψίματος και φαδιάσματος, φτάσαμε στο σημείο που παρουσιάζεται έμπροσθεν των οφθαλμών σου.....

Και παρέλειψα να αναφέρω ότι η εγκοπή για μηχανισμό κατακρατήσεως και απελευθέρωσης τηε βε΄ργας έχει επιλεγεί ο μηχανισμός ΧΡ, έχοντας απεδείξει την αξία του , και επομένως και δικαίως έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη μας.... αλλά μηχανισμό ούκ έχω :wink: :mrgreen:

απλογούμαστε Δημοσίως για τις Μαίρισσες στο εργαστήρι....αλλά κάπου πρέπει να μαιρέψουμε κιόλας... :lol:

Image

Image

Image
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Post Reply

Return to “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”