Συντηρηση εξοπλισμου...

Post Reply
User avatar
Pantera
Posts: 54
Joined: Sat Aug 25, 2007 7:42 am
Location: Λεμεσός

Συντηρηση εξοπλισμου...

Post by Pantera »

Το κειμενο αυτο αποτελει ενα βοηθημα για τη σωστη συντηρηση του εξοπλισμου μας.

Γενικοι Κανονες.

Ολος ο εξοπλισμος μετα το ψαρεμα πρεπει να πλενεται με γλυκο νερο (ποτε δεν χρησιμοποιουμε ζεστο νερο) και να αφηνεται να στεγνωνει σε σκιερο μερος για αρκετη ωρα.Μετα απο καθε ψαρεμα καλο ειναι να κοιταξουμε σχολαστικα το καθε κομματι του εξοπλισμου μας για τυχον ζημιες.Πολλες φορες μπορουμε απο μονοι μας να επιδιορθωσουμε καποια πραγματα αλλα καλο ειναι να ειμαστε σιγουροι γι αυτο που κανουμε ωστε ο εξοπλισμος μας να ειναι παντα σε 100% ετοιμοπολεμη κατασταση.

1.Στολη-Γαντια-Κλατσακια

Μετα απο καθε ψαρεμα η στολη πρεπει να πλενεται καλα σε γλυκο νερο (ενιοτε μπορουμε να βαλουμε και λιγο Ντεντολ για απολυμανση) ενω πρεπει να την αφησουμε να στεγνωσει καλα και απο τις 2 μεριες σε σκιερο μερος.Οταν στεγνωσει ελεγχουμε προληπτικα για τυχον σκισηματα τα οποια διορθωνουμε με κολλα νεοπρεν (η πρωτα με ραψιμο και μετα κολλα αν η στολη ειναι απο φοδρα). Εχω ακουσει οτι το Ντεντολ στις λειες στολες ενοχλει στα κολληματα αν και αυτο δεν ειναι εξακριβωμενο.

2.Μασκα.

Καλο ξεπλυμα με νερο και πολυ λιγη σαπουνια.Οταν στεγνωσει, βαζουμε λιγο σπρει σιλικονης πανω σε 1 κομματι ρουχο και περναμε την φουστα της μασκας ενω ταυτοχρονα παρατηρουμε για οποιαδηποτε ζημια.
Οσοι αφηνουν την μασκα στην αμμουδια καλο ειναι να προσεξουν να μην μεινει αμμος στα κουμπωματα των κλιπς.

3.Πεδιλα.

Αφου εχουμε πλυνει τα πεδιλα τα αφηνουμε να στεγνωσουν (Ποτε σε ορθια θεση με τη λεπιδα κατω ). Εγω προσωπικα στα υαλονηματα και τα καρπον μου τα ψεκαζω με σπρει σιλικονης (τις λεπιδες) το αφηνω κανενα 5λεπτο και μετα το σκουπιζω με 1 ρουχο.Υστερα με το ρουχο ετσι οπως ειναι περνω και τα παπουτσακια.Ελεγχουμε ωστε οι λεπιδες να μην παιζουν μεσα στο παπουτσακι (σημαδι οτι ξεκολλανε η οτι δεν εχουν κολληθει-μπει σωστα)
Καποιες φορες ειδικα σε πλαστικα κοντα πεδιλα μου εχει τυχει να σκιστει το παπουτσακι στο μερος της φτερνας και το εχω ραψει με πετονια 40αρα η με κλωστη (αυτη που χρησιμοποιουν οι μαραγκοι για τα παπουτσια)Δεν τα εχω κολλησει καθολου και ακομα με εξυπηρετουν μια χαρα.

4.Ζωνη-Βαρη.

Τη ζωνη την περναμε 2-3 φορες το μηνα με σπρει σιλικονης (αν ειναι ελαστικη) ενω ελεγχουμε την πορπη ωστε να ανοιγει και να κλεινει χωρις προβλημα
Στα βαρακια επειδη χρησιμοποιω μολυβενια προσωπικα τα εχω βαψει με σπρει ωστε να μην λερωνουν Ετσι ομως καθε 3-4 ψαρεματα θελουν ξανα βαψιμο (διαδικασια 2 λεπτα ενω με 1 σπρει βαφεις ανετα 4-5 φορες απο 6 βαριδια καθε φορα)Στα βαριδια προσεχουμε να μην εχουν εξωγκοματα τα οποια μπορει να πληγωσουν την ζωνη η τη στολη.Κοιταμε παντα τα αποσπομενα μας να δουλεουν καλα ενω αυτα που ειναι με σουστα απο μεσα (πχ.της Μαρες) καλο ειναι να τα ψεκαζουμε με πολυ λιγο λαδι

5.Σημαδουρα-Σχοινι

Ελεγχουμε την σημαδουρα μας για τυχον τρυπες η προβλημα στην βαλβιδα ετσι ωστε να μην χανει αερα.Καλο ειναι παντα μετα το ψαρεμα να την αφηνουμε να στεγνωσει φουσκωμενη,μετα να την ελεξουμε και μετα να την ξεφουσκωσουμε

6.Ψαροτουφεκο.

Το οπλο μας αποτελειται απο 4 βασικα μερη. Καννη-κορμο,μουλινε,λαστιχα και βεργα. Αφου στεγνωσει κοιταζουμε το καθε μερος του οπλου μας ξεχωριστα. Ξεβιδωνουμε τα λαστιχα απο το οπλο και τα ελεγχουμε για τυχον φθορες (σε λαστιχα με ρακορ βλεπουμε εκει που το λαστιχο μπαινει στο ρακορ).Με πολλη λιγο σπρει σιλικονης σε 1 πανακι περνουμε τα λαστιχα απο πανω.Προσοχη γιατι αν βαλουμε πολλη τα λαστιχα θα γλυστρανε.
Ξεχωριστα πλενεται και στεγνωνει και η μεταλλικη καμπανα την οποια συντηρουμε με λιγο λαδακι.Αν η καμπανα μας ειναι δετη την ελεγχουμε ωστε να μην εχει φθαρει ενω με το που αρχιζει και φθειρεται την αλλαζουμε αμεσως.Εγω προληπτικα αλλαζω καμπανες καθε 3 ψαρεματα περιπου.
Η βεργα μας πρεπει παντα να ειναι καλοακονισμενη, το φτερακι να ειναι ισιο και να ανοιγοκλεινει ευκολα ενω ελεγχουμε ιδιαιτερα το δεσιμο μας στη βεργα.Αν δουμε οτι η βεργα εχει πληγωσει την πετονια αυτο σημαινει αμεση αλλαγη ανεξαρτητα απο την κατασταση της υπολοιπης πετονιας.Πιο καλα ειναι να χασουμε λιγα μετρα πετονιας,2 κλιπς και 2 λεπτα χρονο παρα μια βεργα ειδικα οταν αυτη ειναι καρφωμενη σε 1 ωραιο θηραμα.Ενα περασμα με λιγο λαδι ειναι αρκετο για τη βεργα μας.
Το μουλινε αφου στεγνωσει και το ελεξουμε οτι λειτουργει αψογα καλο ειναι να ξετυλιγουμε το σκοινι και να το τυλιγουμε απο την αρχη.Επειδη ομως αυτο ειναι πολυ χρονοβορο και αφετερου ισως στο ψαρεμα μας να μην το χρησιμοποιησαμε παρα πολυ τοτε ξετυλιγουμε μονο 4-5μ περισσοτερα απο αυτα που εχουμε χρησιμοποιησει.Τα μεταλλικα μερη του μουλινε καλο εινα να συντηρουντε με λιγο λαδι.
Κοιταζουμε το κορμο και την καννη για τυχον ζημιες απο χτυπηματα σε βραχους.Κοιταζουμε ωστε η βεργα να κουμπωνει και να ξεκουμπωνει στη λαβη χωρις προβλημα.Τα πιο συνηθισμενα προβληματα της λαβης ειναι οταν μεινει αμμος η πετραδακια μεσα της κατι που απαιτει το λυσιμο της ωστε να απομακρυνθουν.

7.Μαχαιρι.

Κοιταζουμε παντα το κουμπωμα του μαχαιριου στην θηκη να μην ειναι χαλαρο η σπασμενο (ειδικα η κατοχη μαχαιριων Λαζερ της Ομερ να το προσεξουν πολυ).Τα πλειστα καταδυτικα μαχαιρια δεν ακονιζονται ενω αν αυτο γινεται ρωτηστε και μαθετε τον σωστο τροπο αλλα και με ποια υλικα μπορειτε να το κανετε.Το περασμα του μαχαιριου με λαδι το θεωρω σαν κατι απαραιτητο ασχετο απο το υλικο κατασκευης του.
Τα πλειστα μαχαιρια που εχω παρουσιασαν σκουρια στην λεπιδα χωρις λογο.Η θεραπεια ειναι απλη.Ακονισμα με γυαλοχαρτο και μετα βαζελινη.Δεν θα ξανασκουριασουν (τουλαχιστο οχι τοσο πολυ και οχι τοσο συντομα οσο πριν)


Σε γενικες γραμμες η σωστη συντηρηση θα μας επιτρεψει να παρατεινουμε την διαρκεια ζωης του εξοπλισμο μας για καποιο χρονικο διαστημα (αρα εξοικονομηση χρηματων) αλλα και θα μας επιτρεψει να εξασκουμε το χομπι μας με μεγαλυτερη ασφαλεια.Για εμενα η διαδικασια της συντηρησης ειναι μια ιεροτελεστια η οποια αποτελει το τελος του εκαστοτε ψαρεματος και την αρχη του επομενου μια ιεροτελεστια με την οποια αποδιδουμε τον απαιτουμενο σεβασμο στον εξοπλισμο μας.
Ο χρονος που απαιτειται για την πιο πανω διαδικασια ειναι μαξιμουμ 1 ωρα....

Καλες βουτιες και ασφαλεις αναδυσεις...
Το πάθος μου στο γαλάζιο, η αγάπη μου στην στεριά...

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Συντηρηση εξοπλισμου...

Post by Antreas »

ρε φιλε οσπου να τα καμω τουτα ουλλα θα πρεπει να τα ξαναλερωσω για να παω ψαρεμα :lol:
περα απο το αστειο τωρα
γλυκο νερο
απλωμα της στολης σε σκια πολυ σημαντικο
και προσοχη γενικα στο οπλο ιδικα στην πετονια και της σχοινενιες καμπανες

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Συντηρηση εξοπλισμου...

Post by gdeme »

Παιδες όταν πρωτοξεκίνησα και ήμουν και ελευθερος τα έκανα ολα αυτα ή σχεδόν ολα.

Τώρα πλέον πλένω το φουσκωτο και τις στολές, αντε το πολύ την μασκα.
Ολα τα άλλα δοκιμαζεται η αντοχή τους. Ωσπου πανε και μετά αλλαγή.

Την μεγαλύτερη φθορά την παρατηρησα στα λάστιχα των όπλων. Τα τρώει γρηγορα αν δεν τα πλένεις.

πολύ καλό άρθρο.

User avatar
coolyMR2
Posts: 23
Joined: Mon Mar 03, 2008 7:04 pm
Location: Nicosia
Contact:

Re: Συντηρηση εξοπλισμου...

Post by coolyMR2 »

Kala tha itan na syntireite ton eksoplismo sas.
Apo ton kairo xoris na ta sintirate katastrefetai i silikoni tis maskas sas, kai palaionoun ta pedila sas
Episis mia fora eixa ksexasei ton anapneustira mou ston ilio kai exei parei loksi grammi
kai tora prepei na agorasw allo
ok den einai kai akriva panw kato 10-15 lires.

Apo pou psonizetai gia Lefkosia ?

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Συντήρηση εξοπλισμού

Post by StephanosNic »

Εξαιτίας εγχείρησης χιαστού εν μπορω να παω ψαρεμα τουλαχιστον μεχρι το τελος του καλοκαιριού :( οποτε θελω να συντηρήσω τον εξοπλισμό γιατί εν κρίμα να καθετε τζαμε τζιαι να τρωει σκόνες. Το όπλο εχς το τυλιμενο σε μαυροσάκκουλα αλλα σκεφτοθμε τα λαστιχα. Επίσης με τη ζωνη, μάσκα, πεδιλα κτλ τι να καμω?
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Συντήρηση εξοπλισμού

Post by gptochos »

Αγόρασε Silicon Spray και βάλε πάνω σε μια χαρτοπετσέτα (απ' αυτές που δεν βγάζουν χνούδι). Προσεκτικά άπλωσε πάνω στη φούστα της μάσκας (προσεκτικά να μην πάει πάνω στο γυαλί γιατί θα θέλεις να το καθαρίσεις γιαναμην θωλώνει). Επίσης με το Silicon Spray μπορείς να βάλεις και πάνω στα λάστιχα του όπλου και την ζώνη των βαρών.

Γράσαρε και το μουλινέ του όπλου (τον άξονα). Ξετύλιξε και το σχοινί του μουλινέ και έλεγξε για τυχών φθορές, άφηστο καμιά μέρα να στεγνωσει αν είναι βρεγμένο. Ρε φίλε αν θέλεις και άλλες δουλειές να σου στείλει ο Γιώρκος κάτι ξύλινα όπλο που θέλουν τρίψιμο με γυαλόχαρτό για φινίρισμα :mrgreen:

Ρε φίλε μπορείς αν θέλεις να αγοράσεις ή να κατεβάσεις το μανατζερ και να πιάσεις μιαν ομάδα από την 4 κατηγορία και να την πάρεις τελικούς του Champions League :mrgreen:

Φίλε περαστικά και καλή ανάρρωση
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Συντήρηση εξοπλισμού

Post by Giorkos »

StephanosNic wrote:. Επίσης με τη ζωνη, μάσκα, πεδιλα κτλ τι να καμω?

να μας τα δώσεις δώρο.... :mrgreen:

ε φίλε...τίποτε ιδιαίτερο εν θέλουν...εγώ απλώς τα πλένω με νερό και τίποτε άλλο....μεν τα αφήκεις μεσ τον λάλλαρο όμως...και την στολή ιδιαίτερα βάλτην σε σκιερο δροσερό μέρος...όι όπως την εξαπώλησα εγώ μες τον ήλιο και έκαμα την αερόπλανο...

τα λαστιχα μερικοί βάλλουν τα και μες το ψυγείο...(κατάψυξη) δεν το δοκίμασα αλλά δεν θα ανησυχούσα....

άλλαξε καμιά πετονιά-κλιπς...τσιάκαρε το σχοινί του μουλινέ σου...κόνισε λίο την βέρκα...έτσι για να ποσκολιέσαι λίο να περάσει η ώρα.... :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Συντήρηση εξοπλισμού

Post by Giorkos »

gptochos wrote: Ρε φίλε μπορείς αν θέλεις να αγοράσεις ή να κατεβάσεις το μανατζερ και να πιάσεις μιαν ομάδα από την 4 κατηγορία και να την πάρεις τελικούς του Champions League :mrgreen:
en καλή η ιδέα του Γιώρκου....
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: Συντήρηση εξοπλισμού

Post by StephanosNic »

χεχεχεχεχεχε οι ρε φιλε, εγω ελυσα πασ τα ντοκυμαντερ θορω κατι πολυνησίες κατι νεες ζηλανδιες τζιε πελλανίσκω με τους βυθουσ τους. Ο εξοπλισμός εν φυλαμενος απλα σκεφτουμε να γορασω το silicon spray να βαλω πας τα πλαστικά
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: Συντήρηση εξοπλισμού

Post by hemilios »

StephanosNic wrote:Εξαιτίας εγχείρησης χιαστού εν μπορω να παω ψαρεμα τουλαχιστον μεχρι το τελος του καλοκαιριού :( οποτε θελω να συντηρήσω τον εξοπλισμό γιατί εν κρίμα να καθετε τζαμε τζιαι να τρωει σκόνες. Το όπλο εχς το τυλιμενο σε μαυροσάκκουλα αλλα σκεφτοθμε τα λαστιχα. Επίσης με τη ζωνη, μάσκα, πεδιλα κτλ τι να καμω?
Μα ήντα που επαθαν ούλλοι και αρωστήσαμε φέτος. Εσκεφτόμουν να ανοίξω θέμα για να βρεθούμε όσοι εν βουτουν για βραδιά με dvd ψαροτούφεκου και μπύρες :D

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: Συντήρηση εξοπλισμού

Post by StephanosNic »

hemilios wrote:
StephanosNic wrote:Εξαιτίας εγχείρησης χιαστού εν μπορω να παω ψαρεμα τουλαχιστον μεχρι το τελος του καλοκαιριού :( οποτε θελω να συντηρήσω τον εξοπλισμό γιατί εν κρίμα να καθετε τζαμε τζιαι να τρωει σκόνες. Το όπλο εχς το τυλιμενο σε μαυροσάκκουλα αλλα σκεφτοθμε τα λαστιχα. Επίσης με τη ζωνη, μάσκα, πεδιλα κτλ τι να καμω?
Μα ήντα που επαθαν ούλλοι και αρωστήσαμε φέτος. Εσκεφτόμουν να ανοίξω θέμα για να βρεθούμε όσοι εν βουτουν για βραδιά με dvd ψαροτούφεκου και μπύρες :D

χεχεχεχε οπως λαλει το τραγουδι 'κι αν ειν' η μοιρα μουυυυυυ σακατεμεεεεεενηηηηη' οντως εννεν η χρονια μας, εγω εννα ειμαι εχτοσ δρασης τουλαχιστον ως τον σεπτεμβρη, εχει 1 μηνα που ειμαι με τες βασταρκες αλλα άρεσε μου η ιδεα σου !!!! να κλεισουμε ραντεβου στον αι παντελεημονα :lol:
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: Συντήρηση εξοπλισμού

Post by StephanosNic »

οκ εγορασα το σπρευ πως το βαλλω τωρα ?
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Συντήρηση εξοπλισμού

Post by Giorkos »

StephanosNic wrote:οκ εγορασα το σπρευ πως το βαλλω τωρα ?
πίτα τους (ήνταλως γράφεται το πειτώ...πιτώ..πυτώ...ποιτώ... :lol: ) που πάνω...μετά σκούποιστο λίο ..... κάπου τζιαμέ νομίζω ότι είσαι οκ... !!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Post Reply

Return to “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”