erotisi gia psarotoufeko

23kyriakos
Posts: 12
Joined: Sun Jan 13, 2008 11:47 pm

erotisi gia psarotoufeko

Post by 23kyriakos »

thelo na kano agora psarotoufekou 90 i 100cm kai tha ithela tin apopsi sas.
Skeftomai gia to commanche(to eho se 75ari) i to kainourio geronimo pro. Einai kapoios pou ehei apopsi kai gia ta 2?

Episis thelo na tou valo ena orizontio mouline kata protimisi plastiko kai xero pos avto tis cressi parousiase provlimata. Ti eisigeiste?

Evharisto Kyriakos

swing
Posts: 31
Joined: Mon Jun 18, 2007 11:51 am

pSAROTOUFEKO

Post by swing »

fILE EXARTATE TI SOU ARESI GIA PARADIGMA EMENA PROSVPIKA MOU ARESI O SOLINAS MOU NA INE CARBON NA EXI ODIGO OLI I SOLINA ME ANIKTI KEFAKI KAI ORIZONTIO MOULINE. tO DIKO MOU PERNI DIO LASTIHA 16ARIA GIA EUKOLO OPLISMA KAI DINATES VOLES(FISIKA EMENA INE 100ARI) LAVI EHO VALI DEMKA GIATI TIN VRIKA PIO VOLIKI KAI POLI KALI. tORA TI NA SOU PO PANTA ROLO PEZI KAI TO IKONOMIKO STIHIO. To commache INE PIO DIADEDOMENO KATA TIN APOPSI MOU PARA TO GERONIMO OPOY VRIKA TIN LAVI TOU NA MIN KATHETE KALA STO DIKO MOU HERI. oSO GIA MOULINE I GNOMI MOU INE NA VALIS OMER INE ARKETA KALA

23kyriakos
Posts: 12
Joined: Sun Jan 13, 2008 11:47 pm

Post by 23kyriakos »

Evharisto file gia tis eisigiseis sou.

Akouo olo kai perissotero kosmo na hrisimopoiei dipla lastiha. Den to eho xanadokimasei alla akoustika mou fenete perissotero kopiastiko na oplizeis 2 para ena lastiho. Tha to dokimaso omos na do ti ginete...

Kala psaremata se olous kai asfalismenes vouties!!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Post by Giorkos »

23kyriakos wrote:Evharisto file gia tis eisigiseis sou.

Akouo olo kai perissotero kosmo na hrisimopoiei dipla lastiha. Den to eho xanadokimasei alla akoustika mou fenete perissotero kopiastiko na oplizeis 2 para ena lastiho. Tha to dokimaso omos na do ti ginete...

Kala psaremata se olous kai asfalismenes vouties!!

Κυριάκο....

Διπλά βάλλεις για περισσότερη δύναμη-ταχύτητα.... όσο για συθυβολία κτλ παίζεται....

εγώ προτιμώ διπλά (16αρια) για ταχύτητα για ψάρια που δεν κοντεύουν πολύ στο καρτέρι...και θέλω να τα χτυπώ και από πιο μακριά πριν να προλάβουν να φύγουν....

σε άλλα φόρουμ ούλλοι οι ειδικοί είναι εναντίον των διπλών Λαστίχων ... λένε ότι αντί να κάνεις πιο μακρινές βολές απο τις συνηθισμένες καλύτερα να καλυτερέυσεις την τεχνική σου....ίσως εννοούν προσέγγιση στο ψάρι+υδροβιότητα-άπνοια..... ΑΛΛΑ σε όλα τα όπλα τους που βάζουν φωτό με ψάρια οι περισσότεροι έχουν διπλά !!!!


η γνώμη μου....διπλά 16αρια (όχι πολύ κοντά..κόψε τα πιο μακριά και κόντινε τα ώσπου να βρεις την ρέουλα τους) με σκληρή 6.5 (λέω 6.5 γιατί ένα φίλος παραπονιέται για την 6.75 ότι εν αισθητά πιο αργό.... για άσπρα ψάρια , όι ορφούς κκελλετζήες και όχτους ψάρια γιατί εν να θέλεις κάτι τις περισσότερο....) που λες...η 6.5 με διπλά 16αρια ΕΝ ΠΥΡΑΥΛΟΣ !!!!!! ΑΛΛΑ πρέπει να κάνεις τεστ σε στόχους.... για να έβρεις το 'σημάδι σου' !!!!!!

και μεν σε ανυσηχά το όπλισμα τους...ούτε δυσκολία ούτε φασαρία...έτσι καιλιώς οι βολε΄ς που κάνουμε σε κάθε ψάρεμα εν μετρημένες...αν κάνουμε βολή ......


Γιώργος

23kyriakos
Posts: 12
Joined: Sun Jan 13, 2008 11:47 pm

Post by 23kyriakos »

tekmiriomeni kai logiki apopsi....

User avatar
Pantera
Posts: 54
Joined: Sat Aug 25, 2007 7:42 am
Location: Λεμεσός

Post by Pantera »

Φιλε Κυριακο καταρχην καλωσορισες στην παρεα μας...

Συμφωνω με το Γιωργο οτι το στησιμο με διπλα χαριζει περισσοτερη ταχυτητα και βεληνηκες αλλα με καποιες προυποθεσεις....
Το οπλο να εχει αρκετη μαζα ωστε να μαζεψει την ανακρουση και η βεργα να εχει την αναγκαια σκληροτητα ωστε να μην ταλαντευεται κατα την βολη...

Με 6.5αρα βεργα το καθε συμβατικο οπλο μπορει να στηθει με 2Χ16, 2Χ14 η με μονο 18αρι - 19αρι λαστιχο χωρις προβλημα στην βολη. Προσωπικα προτιμω μονο λαστιχο γιατι το βρισκω καλυτερο απο αποψη ταχυτητα οπλισης στρωσιμο λαστιχου στο οπλο και αλλες πολλες μικρες λεπτομεριες ισως οι οποιες ομως για εμενα εχουν αποδωσει...
Στα μειονεκτηματα η δυσκολια οπλισης σε σχεση με αλλα πιο μαλακα λαστιχα...
Το πάθος μου στο γαλάζιο, η αγάπη μου στην στεριά...

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Post by Antreas »

ρε παιδιά ο άνθρωπος είπε έχει ένα 75ρι .
φανταστείτε τώρα αύριο να βρεθεί με 100ρι με διπλά. να ρίξει σε ενα βράχο και καληνύχτα βέργα.

φίλε μου αν σε βολεύει εσένα το όπλο και θες ποιο μεγάλο αγόρασε ένα ποιο μεγάλο η στίσε εσύ ένα ποιο μεγάλο με όποιο σωλήνα θέλεις.

για αρχή βάλε του μια βέργα 6,5 και ενα λάστιχο 19 και συνήθισε το.
μετά όταν θα χρειαστείς κατι περισσότερο θα σου το ζητήσει το ίδιο σου το όπλο και η εμπειρία σου στην θαλασα.
όταν έρθει αυτή η μέρα ξαναερχεσε εδω και βλέπουμε

φιλικά Αντρεας

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Post by Giorkos »

omersub wrote:ρε παιδιά ο άνθρωπος είπε έχει ένα 75ρι .
φανταστείτε τώρα αύριο να βρεθεί με 100ρι με διπλά. να ρίξει σε ενα βράχο και καληνύχτα βέργα.

φίλε μου αν σε βολεύει εσένα το όπλο και θες ποιο μεγάλο αγόρασε ένα ποιο μεγάλο η στίσε εσύ ένα ποιο μεγάλο με όποιο σωλήνα θέλεις.

για αρχή βάλε του μια βέργα 6,5 και ενα λάστιχο 19 και συνήθισε το.
μετά όταν θα χρειαστείς κατι περισσότερο θα σου το ζητήσει το ίδιο σου το όπλο και η εμπειρία σου στην θαλασα.
όταν έρθει αυτή η μέρα ξαναερχεσε εδω και βλέπουμε

φιλικά Αντρεας
δεν διάβασα το πρώτο ποστ που λέει ότι έχει 75αρι.....
όπως τα είπε ο ομερσαπ........
:wink:

(αλλά αν ακόμα δε καίει για διπλά.............δοκίμαστα :twisted: , μόνο έτσι θα βγεις από την έννοια !!!! )


Γιώργος


Υ.Γ Α ναι...αν δεν αγόρασες όπλο ακόμα πιάσε (εν να δώκουν πάνω μου να με φαν τωρά) 100 αρι !!!! αφού έχεις 75αρι...

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Post by Antreas »

Giorkos wrote:
Υ.Γ Α ναι...αν δεν αγόρασες όπλο ακόμα πιάσε (εν να δώκουν πάνω μου να με φαν τωρά) 100 αρι !!!! αφού έχεις 75αρι...
:lol: :lol: :lol:

23kyriakos
Posts: 12
Joined: Sun Jan 13, 2008 11:47 pm

Post by 23kyriakos »

evharisto xana gia tis symvoules kai tis apopseis sas.......

Psarevo ta televtea 4-5 hronia (15-20 fores to hrono) logo apousias mou sto exoteriko gia spoudes. Telefteos psarevo pio syhna mias kai egkatastathika monima sti kypro. Den mporo na po oti eimai apeiros alla oute kai empeiros sto psarotoufeko (kateveno mehri ta 12 m peripou).

To sigouro einai oti ehasa arketa psaria logo tou kontou oplou kai eidikotera mineria.

Tora kapoioi polites mou systisan 90ari kai kapoioi 100ari. Lene alloi oti den tha mporeso na synithiso evkola to 100ari alla de tha tous akouso. De tha paro diladi 90ari kai meta apo ligo kairo na hreiasto pio megalo oplo.

Mias kai eimai poly evharistimenos apo to commance to pio pithano na parameino se epilogi cressi(i alli epilogi einai to geronimo pro).

kales kritikes akousa kai gia to pathos open pro opote einai kai avto sta ypopsin.

Mouline tis omer einai compatible se cressi an xerete?

Oso gia ta dipla lastiha sigoura tha ta dokimaso se kapoia fasi. Tha synehiso omos me to mono gia ena diastima opos eipe enas filos pio pano gia na synithiso to mikos tou oplou.

perimeno ta sholia sas....

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Post by Giorkos »

23kyriakos wrote:
Tora kapoioi polites mou systisan 90ari kai kapoioi 100ari. Lene alloi oti den tha mporeso na synithiso evkola to 100ari alla de tha tous akouso. De tha paro diladi 90ari kai meta apo ligo kairo na hreiasto pio megalo oplo.

Κυριάκο,

Νομίζω ότι έκαμες καλή επιλογή !!!!

Εγώ από το Medisten του αέρα με την πράσινη λαβή (παλιοί καλοί καιροί), επετάχτηκα στο apache 100 !!!!

Μετά εγόρασε μου η 'φιλενάδα' μου τότε το excalibur carbon 100..... κκαι σιγά σιγά εκατάφερα να έχω 2 100αιρα και ένα άλλο 110 (αλλά με ξένη κεφαλή ήταν 100)....τότε μόνο αφού είχα 3 100αιρα έκαμα το ένα (απατσι) 82, άφηκα το εκσαλιπουρ 100 και έκαμα το άλλο με την λαβή τηε δική του 110 !!!!!


κράτα το 75αρι για καμία τρύπα !!!!

πιάσε το 100αρι σου, και εφού είχες και συναντήσεις με μινέρια , επένδυσε λίγα λεφ΄τα για διπλά 16αρια !!! (αφούυ όπως λες δεν είσαι άπειρος....) Δώστον καρτεριών μέστ' αυτιά !!!!!
δοκίμασε τα και δεν χάνεις τίποτε !!!! αν δεν σ'αρέσεουν (δεν το νομίζω) τότε το δουλεύεις με μονά !!!!!!

Να σου πώ και μία συνταγή.....

Υλικά:
ψάρι, Κυριάκος, 100αρι, διπλά, σκανδάλη, βέρκα, δάχτυλο :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Εκτέλεση:
Τράβηξε λίγο το δάχτυλο στη σκανδάλη........

Αποτέλεσμα
:

Φούπππ....


Συνοδεύεται με :
με ψαροβελόνα !!!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol:

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: erotisi gia psarotoufeko

Post by mariosko »

τα έιπε πολυ ωραια ο Γιώργος και οι άλλοι, μιη σε απασχολούν τα διπλε λάστιχα και οι 6.5 ή 6.75 βέργες, θα τα βρεις σιγα σιγα αφου πειραματιστείς και πετάξεις λίρες (ευρο) πολλες όπως όλοι μας. εγω μόνο στο 110 έχω διπλα και συνήθος μονο το ενα εχω οπλισμενο και η 7άρα κανει χειρουργείο. όσο για το όπλο, παρε 100άρι, το pathos που έχω για πώληση λογο του ότι η σκανδάλη τους έχει αναποδο μηχανισμο και η βέργα κουμπώννει πιο πισω έχει συνολικο μήκος 90ριού, που ειναι πιο all around όπλο, αλλα μήκος οπλισης και βεληνεκες 100ριου, γιαυτο πιστέυω θα σε βολέψει. δεν το λέω για να σε επηρεάσω, τα μέλη που ξέρουν το όπλο μπορούν να πουν τη γνώμη τους. τορα για το Geronimo, εμένα πρωσοπικα δεν μου άρεσε, ούτε η λαβη αλλα ειδικα αυτο το σιδερο που εχει στην κεφαλη και ανασηκώνεται.... δεν πήθει και γενικα στην κατηγορια του και τα λεγτα του περνεις πολυ καλυτερο πιστέυω. εαν χρειαστεις κατι ή για το Pathos πάρε με τηλ, το τηλ μου το έβαλα στο topic για το οπλο.
Μαριος
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: erotisi gia psarotoufeko

Post by Antreas »

marie to oplo sou kanonika en eprepe na exei mikos 100 kai mikos oplisis 110 ?
to diko mou 100 etsi einai pantos

Kyriako an den exeis parei oplo akoma dokhmase na epikinoniseis me ton mario
to pathos einai poly kalo oplo kai to dinei se kali timi

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: erotisi gia psarotoufeko

Post by StephanosNic »

pethkia mia aporia (je men me pareksigisete en epidi en 3erw je rwtw): ontws xreiazete 100ari i 110 stin Kipro? ennow exoume toso megala psaria pou na xreiazounte karteri? Kathe llio akouw parapona oti elipsan ta psaria je en emeine tipote pleon je istories (pou proswpika en pistefkw na en alithines je oti en apla kouventes gia na men piennei psarema o kosmos :p)

Episis poia en i diafora tou carbon pou to kanoniko? en pio anthektiko to carbon ennen ? (px to Commanche en 134 euro enw to commanche carbon en 225 epidi en carbon. Giati?)

thanks!
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: erotisi gia psarotoufeko

Post by Antreas »

psaria eshei tzai en eshei.
an psarefkeis vathkia xriazete to megalo oplo
to carbon en poio akrivo giati san iliko en poio akrivo apo to alouminio :wink:

Post Reply

Return to “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”