ximerini stoli

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: ximerini stoli

Post by gdeme »

Καλες στολες άκουσα ότι ραβει το ORCA λεμεσσο.
Δεν εχω δοκιμάσει όμως.

Η Cressi εχει πολύ καλο πατρον. Και εγώ είχα και έχω την competittion και ειμαι πολυ ευχαριστημένος.

Επισης μην λέτε οτι οι 5άρες δεν φοριούνται καλοκαίρι. Εξαρτάται απο το άτομο. Εγω η μόνη περιοδος που δεν μπορω να φορεσω 5άρα λόγω ζεστης ειναι απο τα μέσα Ιουλίου μέχρι τις αρχές του Σεπτέμβρη, και ειναι βασικα η περιοδος που δεν ψαρευω. Ολοχρονα την υπολοιπη περιοδο φοραω 5άρα και ειμαι μια χαρα.

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: ximerini stoli

Post by gptochos »

Όπως είναι ο καιρός της Κύπρου το πιο καλό είναι να έχεις μια 5άρα για το χειμώνα αλλά να έχει πιο χοντρά καλτσάκια και γάντια. Το κρύο ξεκινά από τα άκρα. :wink: Για το χειμώνα εαν δεν είσαι τύπος που κάμνει πιπι (από το κρύο θέλεις πιπι πιο συχνά το χειμώνα) μέσα στη στολή αν πάρεις long john εκέρδισες γιατί όσπου να βκάλεις ζώνη και σακάκι εκτός που θα λύσουν τα νέυρα σου εννα σηκώσεις και όλο το βυθό στο πόδι :D Εγώ έχω μια Cressi Competition I 5άρα για χειμώνα και μια Cressi 3,5 άρα Technica για το καλοκαίρι. Για την 3,5 θα κόψω το Long john για να ελαφρύνει λίγο η στολή. Όντως την περίοδο από τα μέσα Ιουλίου μέχρι Σεπτέμβρη είναι πολλή η ζέστη και κάθε λίγο πρέπει να ανοίγω την κουκούλα και να μπαίνει φρέσκο νερό να δροσιστώ. Τώρα η 5άρα το χειμώνα έχει 2 χρόνια που την έχω φέτος κρύωσα λίγο από τις 2,5 ώρες και μετά. Λίγο γρήγορο κολύμπι και είσαι μια χαρά. Βράζεις.

Πάντως η Inblue είναι άπαικτες στολές.
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ximerini stoli

Post by Antreas »

ρε παιθκια ξέρει κανένας αν έχουμε στολές elios στην Κύπρο η αν συνεργάζεται κανένας τζαι φέρνει ?

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: ximerini stoli

Post by gdeme »

Νομιζω φέρνει ο Ευγένιος Ζήσιμος.
Εγώ τσιμπησα απο Ελλάδα μια 5άρα Elios Benthos λεια ξυρισμένη και αναμέτε testing το Σαββατο.

Παντως ένα πράγμα που με παραξενευει είναι ότι ενω ειμαι άτομο που κρυώνω έυκολα δεν θα αγόραζα ούτε θα παρότρυνα καποιον να αγορασει πανω απο 5 μμ για χειμώνα.

Ψαρευω συνηθως όχι κολυπητό (δλδ δεν κινουμε συνεχεια), και αντέχω τουλάχιστον 5-6 ώρες,
εκτός αν ειναι το νερό κάτω απο 15 βαθμούς (που αντε να γίνει 14 για κανένα μηνα) + έχει βόρειους ανέμους 4 μποφορ. Και περισσότερο με σκοτώνει ο αέρας στην βαρκα.Αλλίως με ένα διάλλειμα καθε 2 ώρες κανενα 15 λεπτο για νερο και φαί είμαι ΟΚ.

Δεν μπορω να φανταστω να φοράω 7άρα και να θέλω να βουτήξω στα 20 για κανενα ψάρι.
(προχτες δοκίμασα μια ομερ που φοραγα το καλοκαιρι και ειναι πολύ παλια 5άρα --ετσι οπως εγινε μάλλον 3άρα ειναι-- και κρύωσα στις 3 ώρες, όμως ένιωθα πολύ άνεση στις κινήσεις, οπότε συγκρίνω για την 7αρα και φρικάρω.)

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ximerini stoli

Post by Antreas »

Γιωργο υπάρχουν υλικά και υλικά στις στολές.
εγώ έχω μια 3αρα ομερ που τώρα πρέπει να είναι 2ρα και ένιωθα άνετα με αυτήν.
στην αρχή του χειμώνα φόρεσα την 5ρα μου ομερ η οποία είναι 3+χρονών και την ένιωθα σαν πάπλωμα πάνω μου δεν ένιωθα καθόλου καλά.
μετά απο λίγο που ήρθε η καινούργια 5ρα μου έπαθα πλάκα
ήταν ακόμα ποιο άνετη και από την 3αρα μου.
αυτό θα το καταλάβεις το Σάββατο όταν θα δοκιμάσεις την στολή.

ο Ζησιμος α ???
είχα την εντύπωση οτι εν xxone που φέρνει.
άσε θα ρωτήσω και θα ενημερώσω

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: ximerini stoli

Post by sea-hunter »

ti lete fodra 3urismeni 3ara i 4ara fodra fodra gia to kalokairi?? :roll:
Keep Walking...Keep Fishing!!

pavlos
Posts: 42
Joined: Sat Oct 27, 2007 9:43 am

Re: ximerini stoli

Post by pavlos »


omonoia

Re: ximerini stoli

Post by omonoia »

ego gia xeimona exo mian gressi fodra e3o kai lia apo mesa autin pou einai mauri kai exei grammata kitrina 5ara..exotin 3 xronia tsie einai san olokainougia akoma...eforisatin se nero me 8 va8mous kelsiou stin boreia ellada sto nisi 8assos.. oute eriasa oute ekataleva oti itan etsi pagomeno...gia kalokairi exo mian stolin apo ton kurio tziapoura lanara 3.5mm lia apo mesa kai fodra e3o einai mia xara...

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: ximerini stoli

Post by sea-hunter »

i 3urismeni enen tsini p 8elei sapounonero gia na tin foriseis??
Keep Walking...Keep Fishing!!

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: ximerini stoli

Post by hdemetris »

omonoia wrote:apo ton kurio tziapoura
H allospos ton kurio puffo :D
Fkallei polly gelio o tziapouras :D
Who the cap fit
Let them wear it

nakis
Posts: 1
Joined: Wed May 07, 2008 3:03 pm

Re: ximerini stoli

Post by nakis »

ps1xas wrote:re kopelia kserete kanena pou rabi stoles?
orca lemesos :lol: :lol:

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ximerini stoli

Post by Antreas »

naki eisai o nakis tis orca ???

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: ximerini stoli

Post by christos nic »

παιδια αν ειστε ευχαριστημενοι απο μια στολη χειμερινη 5μμ φοδρα εξω-ξυρισμενη μεσα,( το παντελονι τις προτημω να ειναι τυπου long john) προτεινετε την σας παρακαλω γιατι η στολη μου η χειμερινη θα θελει συντομα αντικατασταση.. εφαεν τα ψουμια της που λεμεν σχεδον :)
επισης αν γνωριζετε..
.λεια εξωτερικα-ξυρισμενη εσωτερικα θα με προβληματιση σε κολυμπητα ψαρεματα εστω και αν προσεχω αρκετα στα σχισιματα μαλλον??ρωτω γιατι μου πουλαει μια sporasub team italia ενας φιλος καινουρια κατασταση-χαριστικη τιμη!
.εχω ακουσει θετικα σχολια θερμομονωση-ανεση για cressi competition φοδρα-ξυρισμενη καμια αποψη?
δεν θελω κατι το εξειδικευμενο μια στολη καπως οικονομικη, περισσοτερο ανθεκτικη γιατι εχω κακες εμπειριες απο ποιοτητα στολων σε ανοιγματα στις κολλησεις-ραφες εστω με πολλη προσοχη στο φορεμα τους κ.α..!
ευχαριστω!!

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: ximerini stoli

Post by c.nadiotis »

φιλε μου να παεις να ραψεις μιαν πανο σου
I live my life a breath at a time

paulos charalambous
Posts: 343
Joined: Sat Sep 29, 2007 8:49 am
Location: Lefkosia

Re: ximerini stoli

Post by paulos charalambous »

christos nic wrote:παιδια αν ειστε ευχαριστημενοι απο μια στολη χειμερινη 5μμ φοδρα εξω-ξυρισμενη μεσα,( το παντελονι τις προτημω να ειναι τυπου long john) προτεινετε την σας παρακαλω γιατι η στολη μου η χειμερινη θα θελει συντομα αντικατασταση.. εφαεν τα ψουμια της που λεμεν σχεδον :)
επισης αν γνωριζετε..
.λεια εξωτερικα-ξυρισμενη εσωτερικα θα με προβληματιση σε κολυμπητα ψαρεματα εστω και αν προσεχω αρκετα στα σχισιματα μαλλον??ρωτω γιατι μου πουλαει μια sporasub team italia ενας φιλος καινουρια κατασταση-χαριστικη τιμη!
.εχω ακουσει θετικα σχολια θερμομονωση-ανεση για cressi competition φοδρα-ξυρισμενη καμια αποψη?
δεν θελω κατι το εξειδικευμενο μια στολη καπως οικονομικη, περισσοτερο ανθεκτικη γιατι εχω κακες εμπειριες απο ποιοτητα στολων σε ανοιγματα στις κολλησεις-ραφες εστω με πολλη προσοχη στο φορεμα τους κ.α..!
ευχαριστω!!
φιλε εγω εχω την τουτην http://www.marinall.gr/index.aspx?categ ... ctIndex=13 επι μετρο ειμαι πολλα ευχαριστημενος εν αρκετα αανθεκτικη τζαι πολλα θερμομονοτικη ...σπορασαπ ειχα παλαια εν καλες στολες αλλα εμενα προσωπικα ως στα 2 χρονια αντεξε στα σχερκα μου..τουτην εχω την 3 τζαι ακομα τιποτε εν επαθε :D...επισης αν θελεις κατι ποιο φτηνο εν η στολη η καινουργια της mares εγορασε την ο ξαφερφος μου σε πολλα καλη τιμη τζαι εν πομπα στολουα.... αν σου την δια την σπορασαπ καλη τιμη τσιμπα την τζαι κανει

Post Reply

Return to “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”