Ksilina Psarotoufeka

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Ksilina Psarotoufeka

Post by StephanosNic »

Paidia poia einai i apopsi sas gia ta ksilina lastixovola? Exei dokimasei kanenas sas? Exw paratirisei oti einai tis 'modas' kai apla thelw na dw gnwmes. Thanks !
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

kotsou8kias
Posts: 15
Joined: Thu Aug 09, 2007 1:57 pm

Post by kotsou8kias »

Καλησπέρα.

Θα έλεγα ότι τα ψαροτούφεκα που είναι στη μόδα είναι κατασκευασμένα από ανθρακονήματα. Τα ξύλινα χρησιμοποιούνται εδώ και δεκαετίες. Για μένα είναι τα καλύτερα. Θεωρούνται όπλα για προχωρημένους αλλά βασικά ο λόγος που τα καθιστά τέτοια είναι η τιμή τους.
Ένα ξύλινο κατασκευασμένο από teak ή iroko με την κατάλληλη φροντίδα αντέχει μια ζωή. Εκτός αυτού η ιδανική μάζα που προσδίδει το ξύλο στο όπλο και οι ιδιότητες πλεύσης που το χαρακτηρίζουν επιτρέπουν πολύ δυνατά στησίματα με αποτέλεσμα να έχουμε 100αρια που βαράνε μέχρι και 7 μέτρα.
Τώρα τελευταία ακούμε για υπερόπλα από ανθρακονήματα των 400+ λιρών που παρά το τέλειο της αρχιτεκτονικής τους αντιμετωπίζουν προβλήματα ανάκρουσης. Για μένα τα ανθρακονήματα είναι για πέδιλα. Το ξύλο στο όπλο είναι άλλη φάση. :wink:
Quae caret ora cruore nostro?

User avatar
Pantera
Posts: 54
Joined: Sat Aug 25, 2007 7:42 am
Location: Λεμεσός

Post by Pantera »

Τα σωστα φτιαγμενα ξυλινα οπλα πραγματικα ειναι ενα εργαλειο λιρα-εκατο στα χερια του καθε ψαροκυνηγου.

Στα +
Η μαζα η οποια επιτρεπει δυνατα σεταρισματα χωρις ανακρουση
Μεγαλο βεληνεκες (με ταχυτητα και διατρηση)

Στα -
Τσιμπημενη τιμη
Καποια παρουσιαζουν δυσκολιες στις πλαγιες μετατοπισεις.

Βασικα η χρησιμοτητα τους φαινεται-αποδιδει σε ορισμενα ειδη ψαρεματος.
Πχ. ενα κοντο ξυλινο 60-80εκ για ψαχτηρι θεωρειτε υπερβολικο
Το πάθος μου στο γαλάζιο, η αγάπη μου στην στεριά...

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Post by StephanosNic »

ontws prepei na omologisw oti einai poli omorfa opla, eixa tin efkairia na ta dw gia prwti fora proxtes kai entiposiastika alla sinideitopoieisa oti den kanoun gia arxarious san kai mena...ase pou einai kai panakriva hehehehehe....

eseis re paidia sisteinete dipla lastixa se 75ari kai mouline i mipws einai ipervoliko? (oxi ksilino)
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Post by sea-hunter »

StephanosNic wrote:ontws prepei na omologisw oti einai poli omorfa opla, eixa tin efkairia na ta dw gia prwti fora proxtes kai entiposiastika alla sinideitopoieisa oti den kanoun gia arxarious san kai mena...ase pou einai kai panakriva hehehehehe....

eseis re paidia sisteinete dipla lastixa se 75ari kai mouline i mipws einai ipervoliko? (oxi ksilino)

epidi k ego ime arxarios file en mporo na se voi8iso sto lema ton lastixon, alla to mouline vale to k as men s xriastei :!: kalitera na to exis k na to xrisimopiisis mia stes xilies para na to xriastis k na men to exis :!: :D

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Post by StephanosNic »

nai gia to mouline akousa oti xreiazese to estw je an men to xreiasteis potte...gia ta lastixa rwtw giati eida 75arka me xwro je gia 2o set lastixwn je edierwtoumoun an ontws xreiazete....fisika mporeis panta na eshis 2o set je apla na men ta oplizeis...
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

User avatar
Pantera
Posts: 54
Joined: Sat Aug 25, 2007 7:42 am
Location: Λεμεσός

Post by Pantera »

Φιλε μου διπλα σε 75αρι θα ειναι υπερβολη και θα σου κανουν περισσοτερο κακο παρα καλο (μεγαλη ανακρουση με τα επακολουθα της, δυναμη η οποια σε βολη σε βραχο θα σου ζαβωσει την βεργα, μεγαλυτερο χρονο οπλισης κτλ)

Το θεμα λαστιχα εξαρταται απο πολλους παραγοντες οπως
μηκος και διαμετρος βεργας
τροπος ψαρεματος
χαρακτηριστικα του οπλου κτλ

Σε 75αρι (το οποιο χρησιμοποιειται για τρυπα η ψαρεμα στα θολα) συστηνεται βεργα 6-6.25 με 1 ζευγαρι μαλακα λαστιχα 16 - 17.5 χλς ωστε να εχεις ευκολο οπλισμα,ταχυτητα στην βολη και δυναμη η οποια θα ειναι αρκετη για να παρεις καλα ψαρια αλλα σε βολες στα βραχια δεν θα σου ζαβωσει η βεργα....
Αν το οπλο εχει 6.5αρα βεργα τοτε μπορεις ανετα να βαλεις και 19αρια λαστιχα (τετοιο σεταπ θεωρειται πιο γενικης χρησης και χρησιμοποιειται και για δευτερωμα μαυρων αν και για αυτη την δουλεια το ιδανικο σεταπ ειναι 7αρα βεργα αφτερη με 19αρι λαστιχο)

Οσο για το θεμα μουλινε θα σου πω το εξης...
999 στα 1000 ψαρεματα δεν θα παιξει θετικο ρολο στα ψαρεμα σου αντιθετα μπορω να πω οτι θα σε δυσκολευει κυριως στο στριψημο του οπλου
ομως στο αλλο 1 απο τα 1000 ψαρεματα που θα σου χρειαστει για να κρατησεις το ψαρι τροπαιο-εκπληξη η ενα κακοχτυπημενο ψαρι τοτε δεν θα βριζεις την τυχη σου που δεν θα το εχεις....

Δικη σου επιλογη....
Εγω προτεινω αφου το 75αρι σου ειναι και το βασικο σου οπλο να του εχεις μουλινε....
Το πάθος μου στο γαλάζιο, η αγάπη μου στην στεριά...

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Post by StephanosNic »

File Pantera (krimas ton Dimebag efan ton adika), epidi twra tha ksekinisw, ena 75ari pistefkw en idaniko logw tou oti en mporw na paw se megala vathi etsi je alliws wspou na sinithisw...touto gia to mouline eipan mou to je alloi oti kalitera na to eshis je na men to xrisimopoieis para na to xreiastw je na men to exw...

proteinei kanenas sas kamia kali marka gia lastixovola je pou ta pouloun mes tin lefkwsia?? (pou na en je sxetika ftina hehehe)
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

User avatar
Pantera
Posts: 54
Joined: Sat Aug 25, 2007 7:42 am
Location: Λεμεσός

Post by Pantera »

Φιλε μου ( Χριστοφης το ονομα μου) η επιλογη ενος οπλου γινεται με διαφορα κριτηρια οπως ....
τον τροπο ψαρεματος-βαθος ψαρεματος, απαιτησεις του χρηστη απο το οπλο, οικονομικο παραγοντα, μελλοντικη χρηση του οπλου και τελευταιο αλλα εξισου σημαντικο το ποσο καλα καθεται η λαβη στο χερι σου....

Ενα 75αρι οπλο ειναι καλο για αρχη αλλα δυστηχως θα σε περιορισει λιγο στον τροπο που ψαρευεις...
Στην Κυπρο η ορατοτητα του νερου θεωρειται αρκετα μεγαλη ακομα και την χειμερινη περιοδο με εξαιρεση φυσικα διαστηματα τα οποια ειναι πολυ τρικυμισμενη η θαλασσα η καποιες περιοχες οι οποιες επηρεαζονται ευκολα ακομα και απο μικρης εντασης ανεμους....
Αυτο σημαινει οτι ενα 75αρι οπλο θα σε οδηγησει στην τεχνικη του ψαχτηριου μια αρκετα δυσκολη τεχνικη (λογω οτι χρειαζεσαι πολυ καλη φυσικη κατασταση αλλα και γιατι τα ψαρια στην Κυπρο λογω συστηματικης αλιειας ειναι πιο δυσκολα αλλα και πιο βαθια) αλλα το κυριοτερο μια τεχνικη η οποια θα σου επιτρεψει να γνωρισεις τις συνηθεις των ψαριων....
Δυστηχως στην Κυπρο απουσιαζουν οι μεγαλες κοπιες απο τσιπουρες και λαβρακια (και δεν μιλω τωρα για οταν σπαζουν τα ιχθυοτροφεια) ψαρια τα οποια προσδισουν ιδαιτερη αξια στο ψαρεμα στα θολα χωρις φυσικα αυτο να σημαινει οτι δεν μπορεις να ψαρεψεις με αυτο το τροπο και να μην παρεις ψαρια....

Για μηκος θα προτεινα κατι σε 82αρι (αν εχεις καποια πειρα θα προτεινα απευθειας την αγορα 90αριου)

Τωρα στο θεμα μαρκας....
Σε ενα 75αρι απο το οποιο γενικα δεν εχουμε πολλες απαιτησεις (διπλα λαστιχα,βαρετες βεργες ,μεγαλο βεληνηκες κτλ) θεωρω οτι ολα τα μοντελα κυμαινονται στα ιδια επιπεδα περιπου...
Μοντελα οπως Pathoς Pro, Pathos Open,Demka Ami2, Rayo, Commanche, Lanara Axion, αλλα και καποιο απο τα μοντελα της Omer και της Imersion θα σε ικανοποιησουν
Προσωπικα προτιμω τα ελληνικα οπλα Pathos,Demka τα οποια σαν πακετα (ποιοτητα,τιμη,λαστιχα,βεργα) τα θεωρω αρκετα καλα νομιζω ειναι και πιο φτηνα απο τα υπολοιπα οπλα (χωρις να ειμαι σιγουρος γι'αυτο)
Το πιο σημαντικο ειναι να παεις στα καταστηματα και να χουφτωσεις καλα την λαβη (παντα φορωντας γαντι) του καθε οπλου και να παρεις αυτο που νιωθεις οτι σου καθεται καλυτερα στο χερι.
Μετα απο πολλη χουφτωμα αν εισαι μεταξυ καποιων συγκεκριμενων οπλων τοτε θα μπορουσαμε να σε βοηθησουμε καλυτερα γιατι τωρα ειναι πολυ χρονοβορο να κανουμε αναλυση με τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα του καθε οπλου.
Για καταστηματα δεν ξερω να σου πω στην Λευκωσια για Λεμεσο παντως αν θελεις λεω σου με ΠΜ ...
Το πάθος μου στο γαλάζιο, η αγάπη μου στην στεριά...

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Post by sea-hunter »

Pantera wrote:Φιλε μου ( Χριστοφης το ονομα μου) η επιλογη ενος οπλου γινεται με διαφορα κριτηρια οπως ....
τον τροπο ψαρεματος-βαθος ψαρεματος, απαιτησεις του χρηστη απο το οπλο, οικονομικο παραγοντα, μελλοντικη χρηση του οπλου και τελευταιο αλλα εξισου σημαντικο το ποσο καλα καθεται η λαβη στο χερι σου....

Ενα 75αρι οπλο ειναι καλο για αρχη αλλα δυστηχως θα σε περιορισει λιγο στον τροπο που ψαρευεις...
Στην Κυπρο η ορατοτητα του νερου θεωρειται αρκετα μεγαλη ακομα και την χειμερινη περιοδο με εξαιρεση φυσικα διαστηματα τα οποια ειναι πολυ τρικυμισμενη η θαλασσα η καποιες περιοχες οι οποιες επηρεαζονται ευκολα ακομα και απο μικρης εντασης ανεμους....
Αυτο σημαινει οτι ενα 75αρι οπλο θα σε οδηγησει στην τεχνικη του ψαχτηριου μια αρκετα δυσκολη τεχνικη (λογω οτι χρειαζεσαι πολυ καλη φυσικη κατασταση αλλα και γιατι τα ψαρια στην Κυπρο λογω συστηματικης αλιειας ειναι πιο δυσκολα αλλα και πιο βαθια) αλλα το κυριοτερο μια τεχνικη η οποια θα σου επιτρεψει να γνωρισεις τις συνηθεις των ψαριων....
Δυστηχως στην Κυπρο απουσιαζουν οι μεγαλες κοπιες απο τσιπουρες και λαβρακια (και δεν μιλω τωρα για οταν σπαζουν τα ιχθυοτροφεια) ψαρια τα οποια προσδισουν ιδαιτερη αξια στο ψαρεμα στα θολα χωρις φυσικα αυτο να σημαινει οτι δεν μπορεις να ψαρεψεις με αυτο το τροπο και να μην παρεις ψαρια....

Για μηκος θα προτεινα κατι σε 82αρι (αν εχεις καποια πειρα θα προτεινα απευθειας την αγορα 90αριου)

Τωρα στο θεμα μαρκας....
Σε ενα 75αρι απο το οποιο γενικα δεν εχουμε πολλες απαιτησεις (διπλα λαστιχα,βαρετες βεργες ,μεγαλο βεληνηκες κτλ) θεωρω οτι ολα τα μοντελα κυμαινονται στα ιδια επιπεδα περιπου...
Μοντελα οπως Pathoς Pro, Pathos Open,Demka Ami2, Rayo, Commanche, Lanara Axion, αλλα και καποιο απο τα μοντελα της Omer και της Imersion θα σε ικανοποιησουν
Προσωπικα προτιμω τα ελληνικα οπλα Pathos,Demka τα οποια σαν πακετα (ποιοτητα,τιμη,λαστιχα,βεργα) τα θεωρω αρκετα καλα νομιζω ειναι και πιο φτηνα απο τα υπολοιπα οπλα (χωρις να ειμαι σιγουρος γι'αυτο)
Το πιο σημαντικο ειναι να παεις στα καταστηματα και να χουφτωσεις καλα την λαβη (παντα φορωντας γαντι) του καθε οπλου και να παρεις αυτο που νιωθεις οτι σου καθεται καλυτερα στο χερι.
Μετα απο πολλη χουφτωμα αν εισαι μεταξυ καποιων συγκεκριμενων οπλων τοτε θα μπορουσαμε να σε βοηθησουμε καλυτερα γιατι τωρα ειναι πολυ χρονοβορο να κανουμε αναλυση με τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα του καθε οπλου.
Για καταστηματα δεν ξερω να σου πω στην Λευκωσια για Λεμεσο παντως αν θελεις λεω σου με ΠΜ ...

file pia i gnomi sou gia ta cressi-sub?

User avatar
Pantera
Posts: 54
Joined: Sat Aug 25, 2007 7:42 am
Location: Λεμεσός

Post by Pantera »

Εχομεν και λεμε για τα Cressi.
Το Sioux εν το εψαρεψα αρα εν εχω ιδεα τι λεει.

Ψαρεψα με Apache 75 και με Commanche 100 με λαστιχα G20 και βεργα 6.5αρα.
Καλα οπλα (προσωπικα προτιμω το Apache εφανηκε μου πιο στοιβαρο σαν οπλο) τα οποια με το σωστο στησιμο μπορουν να ικανοποιησουν τον αρχαριο και το μεσο ψαροκυνηγο.
Το μουλινε τους εν αποτυχια κατ'εμενα και επισης συχνα παρουσιαζουν το εξης προβλημα...
Κολλα η βεργα (ακουσα πολλους που την επαθαν) κατι που λυνετε ευκολα αμαν αφαιρεσεις την ασφαλεια του οπλου αν και τουτο σιγουρα μειωνει την ασφαλεια του χρηστη.
Εχουν καλη λαβη η οποια ικανοποιει τους πιο πολλους (εκτος τους ιδιοτροπους οπως εμενα) ο μηχανισμος για μονολαστιχο οπλο ειναι μια χαρα ακομα και αν εχεις τα G20.Δουλευκονται παρα πολλα καλα με βεργες 6 μεχρι 6.5χλς και τα αναλογα λαστιχα.
Γενικα εν οπλα τα οποια δουλευκονται για πιο light ψαρεματα χωρις να σημαινει οτι με τουτα εν μπορεις να παιξεις ορφους,μινερκα συναγριδες κτλ. Εννεν που τα οπλα που δουλευκουνται με διπλα λαστιχα και βαρετες βεργες. Προσωπικα εγω απο τουτα θα επιανα μεχρι 90αρι (σε πιο μεγαλα μηκη νομιζω εχει πολλα πιο καλα οπλα) ειδικα αμαν θες να εχεις ενα ελαφρυ οπλο για ασπρα το οποιο ομως εν θα σου κολωσει και σε κατι πιο μεγαλο.Ανθεκτικα οπλα ειδικα το Apache (εχω παρεες που ακομα το εχουν και το ψαρευουν)
Τα νεα οπλα το Geronimo και το Geronimo Pro εν τα εψαρεψα αρα παλε εν μπορω να σου πω κατι για τουτα.
Το πάθος μου στο γαλάζιο, η αγάπη μου στην στεριά...

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Post by sea-hunter »

Pantera wrote:Εχομεν και λεμε για τα Cressi.
Το Sioux εν το εψαρεψα αρα εν εχω ιδεα τι λεει.

Ψαρεψα με Apache 75 και με Commanche 100 με λαστιχα G20 και βεργα 6.5αρα.
Καλα οπλα (προσωπικα προτιμω το Apache εφανηκε μου πιο στοιβαρο σαν οπλο) τα οποια με το σωστο στησιμο μπορουν να ικανοποιησουν τον αρχαριο και το μεσο ψαροκυνηγο.
Το μουλινε τους εν αποτυχια κατ'εμενα και επισης συχνα παρουσιαζουν το εξης προβλημα...
Κολλα η βεργα (ακουσα πολλους που την επαθαν) κατι που λυνετε ευκολα αμαν αφαιρεσεις την ασφαλεια του οπλου αν και τουτο σιγουρα μειωνει την ασφαλεια του χρηστη.
Εχουν καλη λαβη η οποια ικανοποιει τους πιο πολλους (εκτος τους ιδιοτροπους οπως εμενα) ο μηχανισμος για μονολαστιχο οπλο ειναι μια χαρα ακομα και αν εχεις τα G20.Δουλευκονται παρα πολλα καλα με βεργες 6 μεχρι 6.5χλς και τα αναλογα λαστιχα.
Γενικα εν οπλα τα οποια δουλευκονται για πιο light ψαρεματα χωρις να σημαινει οτι με τουτα εν μπορεις να παιξεις ορφους,μινερκα συναγριδες κτλ. Εννεν που τα οπλα που δουλευκουνται με διπλα λαστιχα και βαρετες βεργες. Προσωπικα εγω απο τουτα θα επιανα μεχρι 90αρι (σε πιο μεγαλα μηκη νομιζω εχει πολλα πιο καλα οπλα) ειδικα αμαν θες να εχεις ενα ελαφρυ οπλο για ασπρα το οποιο ομως εν θα σου κολωσει και σε κατι πιο μεγαλο.Ανθεκτικα οπλα ειδικα το Apache (εχω παρεες που ακομα το εχουν και το ψαρευουν)
Τα νεα οπλα το Geronimo και το Geronimo Pro εν τα εψαρεψα αρα παλε εν μπορω να σου πω κατι για τουτα.
thnx gia tes xrisimes plirofories :D alla en ekatalava pio akrivos en to problima me tin berga :?

User avatar
Pantera
Posts: 54
Joined: Sat Aug 25, 2007 7:42 am
Location: Λεμεσός

Post by Pantera »

Μερικες φορες η βεργα κολλα δλδ εσυ πατας την σκανδαλη κανονικα αλλα η βεργα εν φευκει που το οπλο... πραγμα το οποιο εκτος απο επικυνδυνο αν μη τι αλλο εννα σου στερησει την ευκαιρια να πιασεις το ψαρι που το ειχες για σιουρο...
Το πάθος μου στο γαλάζιο, η αγάπη μου στην στεριά...

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Post by hdemetris »

Να πάρεις 90άρι. Ούτε συζήτηση για 75άρι. Εκτός αν δεν σε πειράζει να αγοράσεις πιο μεγάλο όπλο σε 1 χρόνο. Το OMER Excalibur 2000 είναι ένα καλό και φτηνό όπλο.

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Post by StephanosNic »

hdemetris wrote:Να πάρεις 90άρι. Ούτε συζήτηση για 75άρι. Εκτός αν δεν σε πειράζει να αγοράσεις πιο μεγάλο όπλο σε 1 χρόνο. Το OMER Excalibur 2000 είναι ένα καλό και φτηνό όπλο.
Ennoeis egw? Eimai apeiros je ok mporei ta lefta na kanonizounte alla en thelw na kamw kamia zimia s to oplo je epidi eimai akoma arxarios en 3erw poia texniki na xrisimopoiw. Paeis omws me 90ari gia psaxtiri? Sorry an fainounte ilithies oi erwtiseis mou, alla en thelw na kamw axreiastes agores, eimai je llio apeiros :p. Xristofi, an mporeis na mou steileis PM tha sou imoun evgnwmwn (an je en eimai lemesianos, entoutois en dikaiologia na episkeftw tin poli sas heheh)
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

Post Reply

Return to “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”