αλλαγη της βεργας

Post Reply
koursaros21
Posts: 123
Joined: Mon May 23, 2011 8:04 am

αλλαγη της βεργας

Post by koursaros21 »

γεια σας παιδια,
σκεφτομαι να αλλαξω την μονη μου βεργα και αντι αυτης να βαλω μια με σπειρωμα..ετσι θα μπορω να εχω διαφορες επιλογες στην μυτη αναλογα με το που θα ψαρεψω...το βασικο προβλημα ειναι οτι λογω περιορεσμενων βαθων λογω του οτι ειμαι πολυ αρχαριος ακομα τα ψαρια που κυνηγω ειναι πιο μικρα και ετσι η μονη βεργα αυξανει τα ποσοστα καλληκοματος...ετσι, οπως το σκεφτομαι δηλαδη με μια βεργα με σπειρωμα θα μπορω να εχω και μονη και τριενα,πενταενα κτλ πανω στο οπλο μου..

ομως η ερωτηση ειναι κατα ποσο ειναι καλη η πιλογη αυτη και αν υπαρχουν καποια μειονεκτηματα που δεν πολυ χρησιμοποιητε η βεργα με σπειρωμα(απ' οτι προσεξα δεν ειναι ψηλα στις προτιμισεις αν δεν κανω λαθος)
:doh: :doh:
ετχαριστω εκ των προτερων,
γιαννης

Υ.Γ. αν πεζει ρολο το οπλο μου ειναι 85αρι..

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: αλλαγη της βεργας

Post by chrysanthos9 »

φιλε με μια τετοια βεργα η βεργα χανει πολυ ταχητητα με αποτελεσμα να ειναι αρκετα αργη γιατι δεν ειναι υδροδυναμμικη :) ενω με μια ταιτης ειναι πολυ καλυτερα και και στα ρηχα ακομη μπορεις να βρεις και μεγαλα ψαρια :) εγω χρησιμοποιω τριαινα μονο στο 60αρακι μου για δυσκολες τρυπες με σαργους :)
Rememper always someone waiting for you at home

koursaros21
Posts: 123
Joined: Mon May 23, 2011 8:04 am

Re: αλλαγη της βεργας

Post by koursaros21 »

δεν διαφωνω για την τριενα οτι ειναι λιγοτερο υδροδυναμικη..απλα λογω του οτι ενα οπλο εχω πολλες φορες χρειαζετε η τριενα..(πχ τουτες τις τρομπετες εν πολλα δυσκολο να τις πετυχω με ταιτης)...
απλα το εροτημα μου εχει κατι να χασει η βερκα με σπειρωμα (ειτε εχει στην μουττι βελος ειτε τριενα) που μια μονοκομματη (ειτε με μονη ειτε με τριενα)??
γιατι η λογικη οτι εν να εχω τζιε μουττι μονη...απλα οπως ειπες για καποιες τρυπες ή καποια μικροψαρα να μπορω να ξεβιδωνω την μονη τζιε να βαλλω τριενα...
εν μιλω για μονιμη τριενα..




Υ.Γ. οσο για τα ψαρια στα ρηχα ειδα προχτες μεσα σε 30 εκ. νερο(χωρις πλακα) 2 λαυρατσους να σπρινταρουν καμια δεκαρκα μετρα που μπροστα μου...εν τουσ εξαναιδα τζινη την μερα...ευελπιστω ομως να τους κοψω ξανα για rematch :D :D ...χαχαχα...εμενα επεριμεναν..

orfos
Posts: 515
Joined: Sat Jan 08, 2011 1:31 pm

Re: αλλαγη της βεργας

Post by orfos »

koursaros21 wrote:δεν διαφωνω για την τριενα οτι ειναι λιγοτερο υδροδυναμικη..απλα λογω του οτι ενα οπλο εχω πολλες φορες χρειαζετε η τριενα..(πχ τουτες τις τρομπετες εν πολλα δυσκολο να τις πετυχω με ταιτης)...
απλα το εροτημα μου εχει κατι να χασει η βερκα με σπειρωμα (ειτε εχει στην μουττι βελος ειτε τριενα) που μια μονοκομματη (ειτε με μονη ειτε με τριενα)??
γιατι η λογικη οτι εν να εχω τζιε μουττι μονη...απλα οπως ειπες για καποιες τρυπες ή καποια μικροψαρα να μπορω να ξεβιδωνω την μονη τζιε να βαλλω τριενα...
εν μιλω για μονιμη τριενα..




Υ.Γ. οσο για τα ψαρια στα ρηχα ειδα προχτες μεσα σε 30 εκ. νερο(χωρις πλακα) 2 λαυρατσους να σπρινταρουν καμια δεκαρκα μετρα που μπροστα μου...εν τουσ εξαναιδα τζινη την μερα...ευελπιστω ομως να τους κοψω ξανα για rematch :D :D ...χαχαχα...εμενα επεριμεναν..
ΦΙλε Γιαννη οπως πολλα σωστα είπεν ο φιλος Χρυσανθος που πάνω με την τριενα θα χανεις λιγη ταχυτητα(εως και πολλην)
Αλλα αφου ειναι ετσι οπως τα λες(για μικροψαρα και αρκετα αρχαριος) και αφου το επιθυμεις παρε μια για σπειρωμα για αρχη και βλεπεις υστερα αναλογα με τις μετεπειτα προτιμησεις σου
Οσο για τες τρομπετες εν νε δυσκολο να τες πετυχεις ουτε με μουττην (τουλαχιστον για μενα :) :) :) :)
Αλλα οπως επιθυμεις μια τριενα θα σε βοηθησει τωρα στις αρχες :D :D :D

koursaros21
Posts: 123
Joined: Mon May 23, 2011 8:04 am

Re: αλλαγη της βεργας

Post by koursaros21 »

ναι συμφωνω σε τουτα που λετε και εν πολλα λογικα...ομως η απορια μου ακομα και οταν χρησιμοποιω την βεργα με σπειρωμα και εχω μουττι μονη πανω(αντι τις τριενας) υστερει σε σχεσει με μια καθαροαιμη ταιτης μονοκομματη ή οχι...γιατι λογω του οτι ενα οπλο εχω ενεν ευκολο κοψε ραψε μισηνες, βαλε φκαλε βεργες...εν να αλλασω απλα μουττες...

η απορια μου ειναι αν υστερει καπου η βεργα με το σπειρωμα με μονη μουττι που μια βεργα μονοκομματη μονη.. :D :D

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: αλλαγη της βεργας

Post by leshi cy »

φιλε μου η τρίαινα "πενταενα" το μονο που ένα σου dόκι ένα μπορείς να πεζής πιο μικρά "ψαρκα"!
εμείς πάμε για αλλα για μεγάλα πράματα ! :mrgreen: :mrgreen:
με το να βάλεις "πενταενα" θα μπορείς να κανεις συγκεκριμένο τύπο ψαρέματος τρύπες γενικά και ψαρια από κοντά!
αν έρθει κάτι μεγάλο κοντά σου θα είναι δύσκολο να το κράτησης!
...με το να βάλεις βιδωτή delfiniera θα σε δυσκολέψει!
αν και υπάρχουν λεπτές στην αγορά με μακρύ φτερό πάλι θα σου κοστίσει "παραπολι"!
αν βάλεις μια φτηνή βέργα θα είναι 8mm και το όπλο σου εν θα πεζή καθόλου καλά!
...γνώμη μου άσε το όπλο όπως έχει!
μάθε να στοχεύεις σωστά μάθε το όπλο σου και θα μπορείς να πεζής ψαρια κοντά και μακριά μικρα και μεγαλα , προχτεσ εδοκα τον κουρκουνον και το σκαρο πασ τιν κελλε ,επεξα και το μπαρπουνι μου!και πιρα μπονουσ ενα σορκο 900γρ !

μεν κάμνεις πειράματα και απλά θα πετάξεις τα λεφτά σου και θα χασίς και ψαρια!

koursaros21
Posts: 123
Joined: Mon May 23, 2011 8:04 am

Re: αλλαγη της βεργας

Post by koursaros21 »

αρα υστερει αρκετα μια με σπειρωμα και δελφινιερα παρα με μια μονοκομματη ταιτης...
αρα αν θελω τριενα καλυτερα σε αλλο οπλο :doh:

χμ...

orfos
Posts: 515
Joined: Sat Jan 08, 2011 1:31 pm

Re: αλλαγη της βεργας

Post by orfos »

koursaros21 wrote:αρα υστερει αρκετα μια με σπειρωμα και δελφινιερα παρα με μια μονοκομματη ταιτης...
αρα αν θελω τριενα καλυτερα σε αλλο οπλο :doh:

χμ...
Συμφωνω απολυτα με τον φιλο Μαριο ετσι ενει αν εσιης καλο σημαδι μια ταιτης κανει σε να εβρεις τζιαι μιαν περκα 50 γρ.... :) :) :)

koursaros21
Posts: 123
Joined: Mon May 23, 2011 8:04 am

Re: αλλαγη της βεργας

Post by koursaros21 »

συμφωνω ομως που την αλλη νευριαζω να χαννω ψαρκα για ελαχιστα εκατοστα λογω ατζιαμοσυνης :D :D ..εν πειραζει εν να το δουλεψω το σημαδι καλο τζιε θα δουμε..το πολυ πολυ να πιασω ενα μιτσι οικονομικο τζιε να το εξιπλισο με μια τριενα..

Post Reply

Return to “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”