100αρι ή 110αρι

User avatar
Panayiotis3
Posts: 80
Joined: Thu May 20, 2010 1:33 pm
Location: Μακεδονιτισσα, Λευκωσια

Re: 100αρι ή 110αρι

Post by Panayiotis3 »

Giorkos wrote:
Panayiotis3 wrote:
Αλλα ειχα την εντυπωση οτι εν ποιο βαρετα για τουτο επειενα για carbon,
γενικά το κάρμπον εν αλαφρύ σαν υλικό, αλλά για να έσιη σωστή πλευστότητα το όπλο εν να το βαριδώσουν ανάλογα ...

έτσι, 3 όπλα (ξύλενο, κάρπον, αλουμίνιο) με το ίδιο ακριβώς σχήμα (δηλαδή ίδιο ΟΓΚΟ) εάν τα βαριδώσεις για να είναι τζαι τα 3 ουδέτερα στο νερό (ίδια πλευστότητα) , τότε τζαι τα 3 έξω που το νερό θα έχουν το ίδιο ακριβώς βάρος (αρχιμήδης), απλώς θα διαφέρει το βάρος του μολυβιού στο κάθε όπλο ....

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF% ... E%B4%CE%B7

http://users.sch.gr/apouliassis/pbuoy.htm

http://www.ortsa.gr/article.php?aid=97
Εγω επαιρνα το carbon=ελαφρυ, αλουμινιο=βαρετο οποτε μεγαλητερο μηκος ψαροτουφεκου καλητερα carbon. αλλα τωρα εμαθαμεν αλλο κατι. ( Ρε Γιωρκο εισαι τιποτε καθηγητης Φυσικης ή κατι;;;)

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: 100αρι ή 110αρι

Post by Giorkos »

chrysanthos9 wrote:Ρε Γιωρκο ενα ξυλινο ιδιοκατασκευη 110 χωρις να βαλεις βεργα λαστιχα μουλινε ποσα εν να σου στοιχισει?
για ένα 110.....

ξύλο 30 Ευρώ (περίπου για μαχόκανι)...αν θέλεις τικ εν πιο ακριβό ..δεν ξέρω πόσα..

θέλεις τζαι μηχανισμό.... έσιη τζαι 75 ευρώ, έσιη τζαι 25 ευρώ...ή βάλε μια λαβή έτοιμη αν έσιης
δηλαδή 100Ευρώ ...μόνο το ξύλο , τζαι ο μηχανισμός..
αν δεν έσιης εργαλεία υπολόγισε τα εργαλέια του ...
εν να χρειαστείς τζαι πελεκάνο να σου τα κόψει λούρε λούρες - πλανιάρει-ρουκανίσει... αν δεν ξέρεις κανένα βάλε τζαι κανένα 20-30ευρω . έτσι για να κρατάς φιλικές σχέσεις μετον πελεκάνο.
τζαι 20 ευρώ την γόμμα (κάνεις 2-3 με τζίνη αν δεν στεγνώσει)

τζαι μετά την ώρα σου,αλλα τζίνο εν το ωραίο της υπόθεσης....το ποσκόλιο.... :)
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: 100αρι ή 110αρι

Post by Giorkos »

Panayiotis3 wrote: Εγω επαιρνα το carbon=ελαφρυ, αλουμινιο=βαρετο οποτε μεγαλητερο μηκος ψαροτουφεκου καλητερα carbon. αλλα τωρα εμαθαμεν αλλο κατι. ( Ρε Γιωρκο εισαι τιποτε καθηγητης Φυσικης ή κατι;;;)
:lol: :lol: :lol:

όι

εν το μόνο πράμα που έμαθα τζαι εν εξίασα ακόμα :lol:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: 100αρι ή 110αρι

Post by chrysanthos9 »

Vintage wrote:
chrysanthos9 wrote:Πολλα καλο το θεμα που ανοιξες ρε φιλε εχω και εγω την ιδια απορια. Τωρα εγω χρησιμοποιω ενα lanara master 90 2x16mm kai 6.5 difteri
90ρη όπλο με 2πλα λάστιχα και 2φτερη χμμμμ
Χρυσανθε μου βάρας πολλές συναγριδες?

Το έχεις δουλέψει με ένα λάστιχο και μονοφτερη και δεν σε έχει ικανοποιήσει?

Χρειάζεσαι την δύναμη των 2 λάστιχων? Και την συγκρατηση της 2φτερης?

Προσωπικα πιστεύω πως απλά που κάνουν το ψάρεμα ποιο δύσκολο
Αχρείαστα σκαλώματα βραχοματα και μάζεμα επιπλέον σχοινίου από το μουλινε

Καν την ζωή σου εύκολη :)


Ρε φιλε το εχω δουλεψει με μονοφτερη 6.5 και μονο 16 και ειναι στα νεροπιστολο δεν ξερω δεν με εχει ικανοποιηση η δυναμη του δεν χτυπουσε το στοχο στα 2 μηκη με ακριβια εν παιζω ρε φιλε στις τρυπες με τουτο το οπλο εχω πιο μιτση για τις τρυπες και εχτες του εβαλα μουλινε με τζινο το λαστιχο τανισης ενα κομματακι 10εκ για να απορροφα την δυναμη του και να μεν ξυτιλεγετε το μουλινε και μια χαρα ειναι και ουτε πολλα μεγαλη ανακρουση εχει. Η 2φτερη την εβαλα γιατι πολλες φορες μου σχιζονταν τα ψαρια εχασα ενα λαβρακι σαργους κτλ και δεν παιζω κουρκουνες και σκαρους με τουτο εχω ακομαενα 90 πολλα παλιο με 6.35 βεργα μονο φτερακι και μια χαρα ειναι με 19 βιδωτο αλλα το διπλολαστιχο εν το περνω πολλες φορες παρα μονο λιγες φορες που θα παω σε τοπο που θα ξερω οτι εν να εχω καμια σπανια συναντηση με λιγο μεγαλα ψαρια για μενα
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: 100αρι ή 110αρι

Post by chrysanthos9 »

Giorkos wrote:
chrysanthos9 wrote:Ρε Γιωρκο ενα ξυλινο ιδιοκατασκευη 110 χωρις να βαλεις βεργα λαστιχα μουλινε ποσα εν να σου στοιχισει?
για ένα 110.....

ξύλο 30 Ευρώ (περίπου για μαχόκανι)...αν θέλεις τικ εν πιο ακριβό ..δεν ξέρω πόσα..

θέλεις τζαι μηχανισμό.... έσιη τζαι 75 ευρώ, έσιη τζαι 25 ευρώ...ή βάλε μια λαβή έτοιμη αν έσιης
δηλαδή 100Ευρώ ...μόνο το ξύλο , τζαι ο μηχανισμός..
αν δεν έσιης εργαλεία υπολόγισε τα εργαλέια του ...
εν να χρειαστείς τζαι πελεκάνο να σου τα κόψει λούρε λούρες - πλανιάρει-ρουκανίσει... αν δεν ξέρεις κανένα βάλε τζαι κανένα 20-30ευρω . έτσι για να κρατάς φιλικές σχέσεις μετον πελεκάνο.
τζαι 20 ευρώ την γόμμα (κάνεις 2-3 με τζίνη αν δεν στεγνώσει)

τζαι μετά την ώρα σου,αλλα τζίνο εν το ωραίο της υπόθεσης....το ποσκόλιο.... :)
εν πληροφοριακα που ερωτησα ρε Γιωρκο γιατι βλεπω κατι ξυλινα που πουλουν τα σαιτε και εν 500-600 ευρω
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
tasos83
Posts: 156
Joined: Wed Mar 12, 2008 9:15 pm
Location: Πάφος

Re: 100αρι ή 110αρι

Post by tasos83 »

αν εν κάτι ρε χρύσανθε που κοστίζει εν οι εργατοώρες :wink: τζε το know how :P
Last edited by tasos83 on Thu Jun 17, 2010 11:10 am, edited 1 time in total.

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: 100αρι ή 110αρι

Post by Giorkos »

chrysanthos9 wrote:
εν πληροφοριακα που ερωτησα ρε Γιωρκο γιατι βλεπω κατι ξυλινα που πουλουν τα σαιτε και εν 500-600 ευρω
όι χρύσανθε μου...μεν το βλέπεις έτσι....

η τιμή που είπαμε πιο πάνω που ερώτησες είναι ένα για ένα κομμάτι ξύλο (φτηνό ξύλο) τζαι ένα μηχανισμό.... αν φκάλεις τρύπες κάμνεις το όπλο λίο πολλά...αλλά έσιη τζαι άλλα πολλά ...

παραπλανάς λίο τον ευατό σου τζαι εν άδικο για τους κατασκευαστές να συγκρίνουμε την τιμή της πρώτης ύλης με το τελικό προιόν τζαι ότι επέχτηκε ενδιάμεσα ώστι ναν το όπλο στο σάιτ για πούλημα....

όμως θα εμπορούσαν να είναι λίο πιο φτηνά.... :shhh:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Panayiotis3
Posts: 80
Joined: Thu May 20, 2010 1:33 pm
Location: Μακεδονιτισσα, Λευκωσια

Re: 100αρι ή 110αρι

Post by Panayiotis3 »

chrysanthos9 wrote:εν πληροφοριακα που ερωτησα ρε Γιωρκο γιατι βλεπω κατι ξυλινα που πουλουν τα σαιτε και εν 500-600 ευρω
Εν αλλη η χαρη τους ρε Χρυσανθε. Οτι και να μου πεις τα ξυλινα δεν χανουν. Εγω ειμαι ερωτευμενος με ενα ριφουι eurogun

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: 100αρι ή 110αρι

Post by Giorkos »

Panayiotis3 wrote:
Εγω ειμαι ερωτευμενος με ενα ριφουι eurogun
εγώ θα προτιμούσα το ριφούιν να μπει στον φούρνο μαζί με τες πατάτες για λίες ώρες :clap: :shifty:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Panayiotis3
Posts: 80
Joined: Thu May 20, 2010 1:33 pm
Location: Μακεδονιτισσα, Λευκωσια

Re: 100αρι ή 110αρι

Post by Panayiotis3 »

Giorkos wrote:
Panayiotis3 wrote:
Εγω ειμαι ερωτευμενος με ενα ριφουι eurogun
εγώ θα προτιμούσα το ριφούιν να μπει στον φούρνο μαζί με τες πατάτες για λίες ώρες :clap: :shifty:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: 100αρι ή 110αρι

Post by chrysanthos9 »

και εμενα αρεσκουν μου τα ξυλινα να τους περνας λαδι 2 φορες την μερα :oops: να τα βαλεις για διακοσμηση πανω που το τζακι και τελος εν να σκεφτεσαι πολλα να τα βουτισεις αμπα και χταρτουν χαχαχα αστειο αλλα αρεσκουν μου πολλα ιδιος λογο ομορφιας εν σαν το επιπλον τα γεριμα
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
Panayiotis3
Posts: 80
Joined: Thu May 20, 2010 1:33 pm
Location: Μακεδονιτισσα, Λευκωσια

Re: 100αρι ή 110αρι

Post by Panayiotis3 »

btw ρε Γιωρκο να μου εξηγησετε που εν τα καταστηματα (blueinstict και bluevvantura εννοω) να μεν φακκω γυρους της Λεμεσου ουλλης οσπου να τα εβρω!!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: 100αρι ή 110αρι

Post by Giorkos »

Panayiotis3 wrote:btw ρε Γιωρκο να μου εξηγησετε που εν τα καταστηματα (blueinstict και bluevvantura εννοω) να μεν φακκω γυρους της Λεμεσου ουλλης οσπου να τα εβρω!!
ξέρω μόνο το μπουα βεντούρα αλλα πρέπει να οδηγώ για να το εξηγήσω...πάρε τηλ τον πανίκο να σου πει ο ίδιος πως πας
25104923

για το μπλου ινστινκτ εν ξέρω, αλλά σίγουρα πολλοί που διαβάζουν το φόρουμ ξέρουν και θα σου πουν !!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
tasos83
Posts: 156
Joined: Wed Mar 12, 2008 9:15 pm
Location: Πάφος

Re: 100αρι ή 110αρι

Post by tasos83 »

για blue instinct που το πρώτο roundabout ή τελευταίο ανάλογα με τη κατεύθυνση :P (που εντα mcdonalds και ο ορφανιδης) θα ισιώσεις προς το λιμάνι. θα προχωρήσεις αρκετά θα περάσεις καμποσα φώτα. θα περάσεις ευθεία και τα φώτα που δεξιά πάεις προς ζακακι και είναι και η αντιπροσωπία mercedes του φραντζή απένταντι δεξιά. μετά τούτα τα φώτα σε 200-300m θα το δεις στα αριστερά.

User avatar
Panayiotis3
Posts: 80
Joined: Thu May 20, 2010 1:33 pm
Location: Μακεδονιτισσα, Λευκωσια

Re: 100αρι ή 110αρι

Post by Panayiotis3 »

thanks κοπελια για τες πληροφοριες

Post Reply

Return to “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”