omer millenium ice

User avatar
Panayiotis3
Posts: 80
Joined: Thu May 20, 2010 1:33 pm
Location: Μακεδονιτισσα, Λευκωσια

omer millenium ice

Post by Panayiotis3 »

Παιδια γεια σας. Ειμαι και εγω με την σειρα μου ενας νεος στο χωρο του ψτ (17 χρονων) και οπως καταλεβαινετε εχω καποιες απορειες! Ειδα αυτα τα πεδιλα στo diveshop και μου αρεσαν. Γνωριζει καποιος κατι γι'αυτα; Οι πληροφορειες θα ηταν πολυ χρησημες για εμενα.

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: omer millenium ice

Post by Giorkos »

Panayiotis3 wrote:Παιδια γεια σας. Ειμαι και εγω με την σειρα μου ενας νεος στο χωρο του ψτ (17 χρονων) και οπως καταλεβαινετε εχω καποιες απορειες! Ειδα αυτα τα πεδιλα στo diveshop και μου αρεσαν. Γνωριζει καποιος κατι γι'αυτα; Οι πληροφορειες θα ηταν πολυ χρησημες για εμενα.
καλωσόρισες,

πόσα τα βρήκες τα πέδιλα ?

πόσα διαθέτεις για πέδιαλ ?
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Panayiotis3
Posts: 80
Joined: Thu May 20, 2010 1:33 pm
Location: Μακεδονιτισσα, Λευκωσια

Re: omer millenium ice

Post by Panayiotis3 »

Εψαξα λιγο στην Κυπρο και μου τα αφηνει ο Τρυφωνας (επειδη πηρα και τον υπολοιπο μου εξοπλησμο απο αυτον) 100 ευρω. Γυρω στα 100 ευρω γιατι ερχονται και διακοπες και οπως καταλαβαινεις....!!!!!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: omer millenium ice

Post by Giorkos »

Panayiotis3 wrote:Εψαξα λιγο στην Κυπρο και μου τα αφηνει ο Τρυφωνας (επειδη πηρα και τον υπολοιπο μου εξοπλησμο απο αυτον) 100 ευρω. Γυρω στα 100 ευρω γιατι ερχονται και διακοπες και οπως καταλαβαινεις....!!!!!
ρώτα τον Τρύφωνα τζαι για τα stingray ...
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Panayiotis3
Posts: 80
Joined: Thu May 20, 2010 1:33 pm
Location: Μακεδονιτισσα, Λευκωσια

Re: omer millenium ice

Post by Panayiotis3 »

ερωτησα τον επειδη εν για τζινα που επειενα αλλα επεν μου οτι επειδη εν πιο νεο μοντελλο εν μπορει να μου καμει καλλητερη τιμη (εν 98 ευρω και λαλει μου να μου τα αφηκει 90) και επειδη που τα ειδα το σχημα της λεπιδας εν το ιδιο απλως τα stingray εν μαυρα και τα ice διαφανα. Σε αλλα μερικα ελληνικα φορουμ που εδιαβασα γραφουν οτι εχουν παρομοιες επιδοσεις με τα carbon, και επειδη οπως ειπαμε ειμαι λιο ασχετος ακομα ειπα να ρωτησω!!! Αν εχει κανεναν που τα εδοκημασεν ας μας πει τις εντυπωσεις του.

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: omer millenium ice

Post by Giorkos »

Panayiotis3 wrote: Σε αλλα μερικα ελληνικα φορουμ που εδιαβασα γραφουν οτι εχουν παρομοιες επιδοσεις με τα carbon,.
carbon έν έχω...αλλά το πιο πάνω δεν νομίζω να στέκει :D
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Panayiotis3
Posts: 80
Joined: Thu May 20, 2010 1:33 pm
Location: Μακεδονιτισσα, Λευκωσια

Re: omer millenium ice

Post by Panayiotis3 »

Και εγω τουτο νομιζω γι' αυτο ειπα να ρωτησω καποιους πιο εμπειρους

geosub
Posts: 73
Joined: Thu Apr 30, 2009 9:42 pm

Re: omer millenium ice

Post by geosub »

Εν εδοκιμασα τα stingrey αλλα τα ice εσει τα το ζευκαριν μου τζιε λαλει οτι εν πολλα καλα αλλα εκοπικαν του οι λεπιδες τζιε αλλαξεν τες 2 φορε ως τωρα.Εν ξερω πωσ τα εκαταφερεν.Τζιε τες 2 φορες εκοπηκαν στο σημειο που εν οι βιδες για τα παπουτσακια.

User avatar
tasos83
Posts: 156
Joined: Wed Mar 12, 2008 9:15 pm
Location: Πάφος

Re: omer millenium ice

Post by tasos83 »

Παρόμοιες επιδόσεις με carbon no way.
Εγώ αν θα έπιαννα κάτι τωρά μάλλον για mares razor pro (μαύρα πλαστικά) που απότι ακούγεται έχουν πολύ καλό παπουτσάκι που μελλοντικά μπορείς να του βάλεις και μια καλή λεπίδα carbon. Τα stingray απότι ξέρω έχουν παράξενη γωνιά λεπίδας και μόνο η δική τους κάθετε.... :think:

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: omer millenium ice

Post by Giorkos »

geosub wrote:Εν εδοκιμασα τα stingrey αλλα τα ice εσει τα το ζευκαριν μου τζιε λαλει οτι εν πολλα καλα αλλα εκοπικαν του οι λεπιδες τζιε αλλαξεν τες 2 φορε ως τωρα.Εν ξερω πωσ τα εκαταφερεν.Τζιε τες 2 φορες εκοπηκαν στο σημειο που εν οι βιδες για τα παπουτσακια.
λόγο των τρυπών για τες βίδες ....

είχα το ΟΜΕΡ ΒΑΤ (fiberglass) τζαι εκοπήκαν μου και εμένα οι λεπίδες ακριβώς στα σημεία των βιδών...εκοπήκαν και οι δυο σε ένα ψάρεμα..άλλαξα τες, το καλό δωρεάν, τζαι πριν λίο τζαιρό έσπασε η άλλη...μετά εξαπόλισα τα τζαι έπια δανικά πλαστικά :D !!! ούλλο πίσω πίσω πάμε :think: !!!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: omer millenium ice

Post by Tryfon »

Giorkos wrote:
geosub wrote:Εν εδοκιμασα τα stingrey αλλα τα ice εσει τα το ζευκαριν μου τζιε λαλει οτι εν πολλα καλα αλλα εκοπικαν του οι λεπιδες τζιε αλλαξεν τες 2 φορε ως τωρα.Εν ξερω πωσ τα εκαταφερεν.Τζιε τες 2 φορες εκοπηκαν στο σημειο που εν οι βιδες για τα παπουτσακια.
λόγο των τρυπών για τες βίδες ....

είχα το ΟΜΕΡ ΒΑΤ (fiberglass) τζαι εκοπήκαν μου και εμένα οι λεπίδες ακριβώς στα σημεία των βιδών...εκοπήκαν και οι δυο σε ένα ψάρεμα..άλλαξα τες, το καλό δωρεάν, τζαι πριν λίο τζαιρό έσπασε η άλλη...μετά εξαπόλισα τα τζαι έπια δανικά πλαστικά :D !!! ούλλο πίσω πίσω πάμε :think: !!!!

μαλλον εσφιξατε πολλα τες βιδες? :think:
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
Panayiotis3
Posts: 80
Joined: Thu May 20, 2010 1:33 pm
Location: Μακεδονιτισσα, Λευκωσια

Re: omer millenium ice

Post by Panayiotis3 »

geosub wrote:Εν εδοκιμασα τα stingrey αλλα τα ice εσει τα το ζευκαριν μου τζιε λαλει οτι εν πολλα καλα αλλα εκοπικαν του οι λεπιδες τζιε αλλαξεν τες 2 φορε ως τωρα.Εν ξερω πωσ τα εκαταφερεν.Τζιε τες 2 φορες εκοπηκαν στο σημειο που εν οι βιδες για τα παπουτσακια.
Οταν επεια και ειδα τα ο Τρηφωνας ειπε μου οτι εν χρειαζεται να βηδωθουν η να κολληθουν οι λεπιδες γιατι στην ακρια μεχρι τα νευρα που εχει το παπουτσακι ειναι κυμματιστες και ετσι κλειδωνουν μεσα χωρις να χρειαζονται κατι αλλο.

geosub
Posts: 73
Joined: Thu Apr 30, 2009 9:42 pm

Re: omer millenium ice

Post by geosub »

Tryfon wrote:
Giorkos wrote:
geosub wrote:Εν εδοκιμασα τα stingrey αλλα τα ice εσει τα το ζευκαριν μου τζιε λαλει οτι εν πολλα καλα αλλα εκοπικαν του οι λεπιδες τζιε αλλαξεν τες 2 φορε ως τωρα.Εν ξερω πωσ τα εκαταφερεν.Τζιε τες 2 φορες εκοπηκαν στο σημειο που εν οι βιδες για τα παπουτσακια.
λόγο των τρυπών για τες βίδες ....

είχα το ΟΜΕΡ ΒΑΤ (fiberglass) τζαι εκοπήκαν μου και εμένα οι λεπίδες ακριβώς στα σημεία των βιδών...εκοπήκαν και οι δυο σε ένα ψάρεμα..άλλαξα τες, το καλό δωρεάν, τζαι πριν λίο τζαιρό έσπασε η άλλη...μετά εξαπόλισα τα τζαι έπια δανικά πλαστικά :D !!! ούλλο πίσω πίσω πάμε :think: !!!!

μαλλον εσφιξατε πολλα τες βιδες? :think:
Τωρα τι να σου πω?Παντως δεν ειχε κανενα αλλο παραπονο,αλλα εβασανισεν τον καπως η υποθεση.
Εχασαμεν τζιε 2 ψαρεμματα.Ηταν να πεξουμεν τζιε καμια συναγριδα. :liar: :liar: :liar: :lol:

User avatar
Panayiotis3
Posts: 80
Joined: Thu May 20, 2010 1:33 pm
Location: Μακεδονιτισσα, Λευκωσια

Re: omer millenium ice

Post by Panayiotis3 »

Επεια και επιασα τα τελικα. Θα σας πω το σκ πως ειναι

MarinePlus
Posts: 79
Joined: Mon Sep 08, 2008 10:39 am

Re: omer millenium ice

Post by MarinePlus »

tasos83 wrote:Παρόμοιες επιδόσεις με carbon no way.
Εγώ αν θα έπιαννα κάτι τωρά μάλλον για mares razor pro (μαύρα πλαστικά) που απότι ακούγεται έχουν πολύ καλό παπουτσάκι που μελλοντικά μπορείς να του βάλεις και μια καλή λεπίδα carbon. Τα stingray απότι ξέρω έχουν παράξενη γωνιά λεπίδας και μόνο η δική τους κάθετε.... :think:
Παιδιά,
Χωρίς να θέλω να θίξω το συγκεκριμένο πέδιλο, αφού είναι αρκετά καλό, εχω μόνο να σας πώ πως το συγκεκριμένο πέλμα (Mares) δεν παίρνει λεπίδες carbon. Αυτό είναι λόγω του υλικού από το οποίο είναι φτιαγμένο και δύσκολα κολλάει η λεπίδα επάνω του. Μου πηρε μια εβδομάδα σχεδόν να εφαρμόσω λεπίδες επάνω του και αφού δοκίμασα σχεδόν όλες τις κόλλες. Δυο επιλογες υπαρχουν, η μια είναι να τρυπηθεί η λεπίδα και να μπει με βιδες (κάτι που δεν συνιστώ) ή να χρησιμοποιηθεί συγκεκριμενη εποξική κολλα (ας είναι καλά ο Χάλαρης) που θα τα κολλήσει ναι μεν αλλά με κάποια άλλα μειονεκτήματα. Όπως είπα αυτό ειναι καθαρά πληροφοριακό για κάποιο που σκεφτεται να εφαρμόσει λεπίδες carbon στο συγκεκριμενο πέλμα. Αν θέλει κάποιος βοήθεια ας με πάρει τηλέφωνο να του πω την κόλλα.

Πάρης

Post Reply

Return to “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”