3 η 5 μηκη πετονιας ?

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

3 η 5 μηκη πετονιας ?

Post by Antreas »

λοιπον παιδια.
ειμαι με την εντύπωση οτι τα 5 μηκη που εχω κάνουν παραπάνω προβλήματα παρα ωφελούν σε κατι!
εσείς πως έχετε τα οπλα σας ? μιλώ για διπλολαστιχα

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: 3 η 5 μηκη πετονιας ?

Post by Giorkos »

Antreas wrote:λοιπον παιδια.
ειμαι με την εντύπωση οτι τα 5 μηκη που εχω κάνουν παραπάνω προβλήματα παρα ωφελούν σε κατι!
εσείς πως έχετε τα οπλα σας ? μιλώ για διπλολαστιχα
χμμμμμμμ :think: :think: :think: :think:

στο όπλο που χρησιμοποιώ τωρά, έβαλα του 4 μήκη .... ναι 4... απλώς αντί να πάει ο δεύτερος γυρός στην μούτη του όπλου έχω πύρο στην μέση του όπλου. έτσι δύο μισές αποστάσεις => 1 μήκος + 3 στάνταρτ = 4 :oops:

τούτο όι γιατί περιμένω να παίρνω τα ψάρκα σε τζίντες αποστάσεις, λόγο βέρκας (τούντο όπλο έχω ου 2χ14 τζαι 6.3 τρυγονς), αν και πήρα ψάρκα, στο όριο της βολής αρκετές φορές., αλλά κάποτε η βέρκα εσταματούσε λίο πριν το ψάρι ται είχα τζαι ένα τράνταγμα του μουλινέ...έτσι, για να ξαλαφρύνω το μουλινέ που τες ττοππουζιές της βολής , τζαι για το you never know μπορεί να το πιάσει έχω του 4 μήκη !!!!!

εν ολίγεις...αν εν για καρτέρι που το έχεις (μάλλον ναι για διπλά 100αρι ) τότε παρά 3 καλύτερα 5 (για τους πιο πάνω λόγους) εν η άποψη μου.....αλλά, να μεν σε αποπάρει η απόσταση της μισίνας τζαι να περιμένεις να κάμνεις πετυχημένες βολές στα 5 :)
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: 3 η 5 μηκη πετονιας ?

Post by mariosko »

αν το οπλο εχει το βελινικες και δεν θα κανεις βολες στην τρυπα, βαλε 5. Αν θα κανεις και βολες στην τρυπα βαλε 3 γατι θα σου βραχωνουν τα ψαρια οσπου να τα κοντραρεις και θα χασεις και βερκες αφου αμαν ανοιξει το φτερουι μετα βαρτου ρηγανι αφου δεν θα φτανεις την βερκα ουτε με εξολκεα.
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: 3 η 5 μηκη πετονιας ?

Post by Antreas »

οκ θα το αφησω στα 5.
ακομα μια ερωτηση.
ποσο χοντρη πετονιά βαζετε στα οπλα σας ?
εβαλα του ενα σετ τις cressi που ειναι όπως το ρακετονημα αλλα μπλεκετε ευκολα η πετονια τζαι καμνει μου προβλήματα. εχασα ενα μινερι εχτες ετσι τζαι παραλιγο να χασω τζαι τον σουρο γιατι ε δενόταν στο σημειο που ηταν πανω το ψαρι τζαι εν ειχε ελεύθερο το ψαρι να τραβησει. βασικα για να καταλαβετε τι ενοω ηταν λες τζαι ηταν δεμένο το ψαρι στο σημειο που το χτύπησα τζαι ετσι ε σχιζετουν ποιο εύκολα :shifty:

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: 3 η 5 μηκη πετονιας ?

Post by mariosko »

ρε φιλε εγω βαλλω την μαυρη 1.70, εχει ο Πανικος και ειχε και ο Τρυφονης ποιο παλια. Παντως μεν βαλεις εκεινη την κιτρινη μ@λακια που ειναι για χορτοκοπτικες, προχτες εκοπικε οπως το αγγουρι και παρολιγο να χασουμε βραχομενο ψαρι...
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

User avatar
Pantera
Posts: 54
Joined: Sat Aug 25, 2007 7:42 am
Location: Λεμεσός

Re: 3 η 5 μηκη πετονιας ?

Post by Pantera »

Σε πολυλάστιχα καρτεροοπλα πάντα 5 μήκη, πετονία τουλάχιστο 180mm και πολλα σημαντικό να είναι διπλοκλιπαρισμένη.
Το πάθος μου στο γαλάζιο, η αγάπη μου στην στεριά...

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: 3 η 5 μηκη πετονιας ?

Post by Antreas »

ρε φιλε εν για διπλολαστιχο 100ρι που μιλουμε :)
θεωρείτε πολυλαστιχο καρτεροοπλο ?

User avatar
Pantera
Posts: 54
Joined: Sat Aug 25, 2007 7:42 am
Location: Λεμεσός

Re: 3 η 5 μηκη πετονιας ?

Post by Pantera »

'Αμαν εχει δυο 19αρια με 7αρα? 8)

Στα σοβαρά, αν το όπλο σου έχει την βολή στα 5 μηκη τότε ειναι πιο σωστο για εσενα να το έχεις με 5 μηκη.
Το πάθος μου στο γαλάζιο, η αγάπη μου στην στεριά...

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: 3 η 5 μηκη πετονιας ?

Post by Antreas »

ρε φιλε 5 εν νομιζω να εχει αλλα 4 εχει σιγουρα.
το 90ρι ειχε 5 αλλα νομιζω οτι το 100ρι λογο του οτι εν ποιο βαρετη η βερκα εν παει τοσο

User avatar
Pantera
Posts: 54
Joined: Sat Aug 25, 2007 7:42 am
Location: Λεμεσός

Re: 3 η 5 μηκη πετονιας ?

Post by Pantera »

Φίλε αμαν έχει 4 μηκη εγώ θα έβαζα 3 μηκη αλλα και ένα μικρο μπαντζι για να κοψει λίγο την εκτονωση της βεργας ωστε να μεν σκορσάρετε το μουλινέ.
Το πάθος μου στο γαλάζιο, η αγάπη μου στην στεριά...

User avatar
george87d
Posts: 371
Joined: Mon Nov 10, 2008 6:58 pm

Re: 3 η 5 μηκη πετονιας ?

Post by george87d »

Ε φιλε εξαρτατε τι ψαρκα παεις να ψαρεψεις.....τσιε που θα παεις να ψαρεψεις.........Αν ψαρεψεις βαθκια ,ανοιχτα νερα εν να βαλεις 5 μηκη τωρα αν παεις στο βασιλικο τι να καμεις 5 μηκη??
Η θαλασσα μου η ζωη μου!!!!!
ΣΤΕΛΑΡΑΣ FOREVER!!!!!!!!!!!!!

Πιττης Γιωργος

Laser Interceptor...the best antiradar

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: 3 η 5 μηκη πετονιας ?

Post by Antreas »

ε κοντινα λιο τα λαστιχα να δω πως θα παει η βολη αν μου αρεσει θα τα αφησω αλιως θα βαλω 3 τζαι κανει.
ελπιζω μονο να μεν σπασω το μουλινε

User avatar
leonidasss
Posts: 202
Joined: Tue Feb 12, 2008 4:47 pm

Re: 3 η 5 μηκη πετονιας ?

Post by leonidasss »

Aρέσκουν σου οι πατέντες Αντρίκκο! Τα ξύλενα εμείναν εκεί... Πάντως ρε φίλε, εγώ έχω 5 μήκη και προχτές το χρησιμοποιούσα και για ρεχτήρι!!! 8) 8)

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: 3 η 5 μηκη πετονιας ?

Post by Antreas »

ε ξαναειδα το τουτο που λαλεις με το ρεχτιρι καμνει το τζαι ενας παρεας μου :lol:
ρε φιλε εν τζαι θεμα πατεντες το οπλο ετσι ηταν που το αγορασα με 5 μηκη.
εν μπορω να πω οτι πιαννω ψαρια στα 5 μηκη τις περισοτερες φορες που πιαννω ψαρια ειναι κοντα αλλα υπαρχουν κατι φασεις που εν κοντευκουν τζαι λαλεις σικιμε τζαι σιρνεις την που μακρια. τζινες τις φορές εν θα εσιρνα αν δεν ειχα 5. επιαςα τζαι ψαρι ετσι αρκετες φορές

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: 3 η 5 μηκη πετονιας ?

Post by Giorkos »

Antreas wrote:ε ξαναειδα το τουτο που λαλεις με το ρεχτιρι καμνει το τζαι ενας παρεας μου :lol:
ρε φιλε εν τζαι θεμα πατεντες το οπλο ετσι ηταν που το αγορασα με 5 μηκη.
εν μπορω να πω οτι πιαννω ψαρια στα 5 μηκη τις περισοτερες φορες που πιαννω ψαρια ειναι κοντα αλλα υπαρχουν κατι φασεις που εν κοντευκουν τζαι λαλεις σικιμε τζαι σιρνεις την που μακρια. τζινες τις φορές εν θα εσιρνα αν δεν ειχα 5. επιαςα τζαι ψαρι ετσι αρκετες φορές
ρε αντρέα....το 100 με διπλα εν για καρτέρι...όι για τρύπα...ως δαμέ καλά....

εφόσον τα 3 δεν σου είναι αρκετά...τζαι όπως λες κάποτε σύρνεις τζαι σικιμέ....why not...βάλε 5....να μεν τα λιφτείς τα 3 καμιά φορά για ακόμα λίους πόντους τζαι να τραβάς τα μαλιά σου :wink: .......

ναν τζιη κκελλέ σου ήσυχη για το μουλινέ....εγώ πάντως το μουλινέ σπάζει μου την άμαν ποτυλιχτεί....σκατομουλινέ αμπάλατο....but im working on it !!!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Post Reply

Return to “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”