Λάστιχα -Συντελεστές-Πτώση-Δύναμη ΚΤΛ ΚΤΛ ???

Post Reply
User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Λάστιχα -Συντελεστές-Πτώση-Δύναμη ΚΤΛ ΚΤΛ ???

Post by Giorkos »

Κοπέλλια....

το νέο θέμα που θα κουκκουφίσουμε σήμερα είναι τα λάστιχα...

ούλλοι λιο πολλά ακούμε για διάφορα λάστιχα...εν καλά..εν δυνατά...εν τα καλύτερα , δεν κλωτσούν . ήταν οπλισμένα πολλή ώρα και αδυνατίσαν τζαι έφυεν μας το ψάρι κτλ κτλ κλτ...

αποτέλεσμα να βουρούμε να γοράσουμε ότι μας πουν εν καλό !!! :wink:

Διάφορα Διαμετρήματα, διάφορες εταιρείες, και λίο πολλά εν δύσκολο να φκουν αποτελέσματα από το ψάρεμα.

στο λινκ πιο κάτω ένας τύπος έκοψε ο νους του και ετέσταρε τα λάστιχα με ένα απλό τρόπο.

διαβάστε το λινκ τζαι λαλώ σας την σκέψη μου..

http://rocknfish.com/Rubber_Test.html


τωρά υποθέστε ότι έχουμε ένα κομμάτι σανίδα, έχουμε και ΄βιντζούι' όι βιτσιούι ρε...βιντζούι.

το μόνο που μας λείφκετε εν λίος χρόνος, (λίο πολλά ούλλοι έχουμε λιό χρόνο), λάστιχα (ε ούλλο και κάτι θυα έβρουμε) αλλά το σημαντικό είναι τζίνη η Ζυαρκά !!!


Εμένα δεν θα με έβλαπτε καθόλου να κανονίσουμε να κάμουμε ένα ανάλογο πείραμα με λάστιχα τα οποία κυκλοφορούν στην αγορά (και χρησιμοποιούμε)

Να πιάμε 4-5 εταιρείών λάστιχα σε 2-3 διαφορετικά διαμετρήματα (π.χ 16, 17, 19) και να κάμουμε το πιο πάνω πείραμα για κάθε εταιρεία+κάθε διάμετρο.

να φκάλουμε ανάλογα αποτελέσματα. :wink: να δούμε τι καπνό φουμάρει το κάθε λάστιχο !!!! ΜΕ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ :twisted:

αν ενδιαφέρεστε να κάμουμε καμιά πατέντα τζαι ξέρετε κανένα με έτσι καντάρι(ζυαρκά) τζαι δανίζει μας την κόψετε κουβέντα ....

ακούω.......

Υ.Γ. με τούντο πείραμα εν να φκάλουμε τζαι άλλα αποτελέσματα άμαν ρωτήσουμε τους αποφοίτους πρακτικού (εγώ εν ξέρω...αν σας πω να σας πω λίο λογιστική :mrgreen: ), για επιταχύνσεις της βέρκας (αφού την εζύασε ο ομερσαπ) κλωτσήματα κτλ !!!! Ναι ναι..ξέρω ότι τούτα ούλλα εν παναίρκα, αλλά δεν βλέπω να μας χαλά τίποτε.....
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Λάστιχα -Συντελεστές-Πτώση-Δύναμη ΚΤΛ ΚΤΛ ???

Post by Antreas »

:lol: :lol: :lol:
κλωτσημα ξερεις καλα οτι εχει να κανει σχεση με την μαζα του οπλου τζαι το βαρος του σε συνδιασμο με τα λαστιχα τζαι την βερκα.
εν λιο δυσκολο να φκαλουμε συμπερασμα σε ετσι θεμα.
τωρα για τα αλλα αν βρουμε ετσι πραμα θα ηταν ενδιαφέρον

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Λάστιχα -Συντελεστές-Πτώση-Δύναμη ΚΤΛ ΚΤΛ ???

Post by Giorkos »

Antreas wrote::lol: :lol: :lol:
κλωτσημα ξερεις καλα οτι εχει να κανει σχεση με την μαζα του οπλου τζαι το βαρος του σε συνδιασμο με τα λαστιχα τζαι την βερκα.
εν λιο δυσκολο να φκαλουμε συμπερασμα σε ετσι θεμα.
βλέπε το πιο παλιό μου ποστ για το βάρος του όπλου μας, σε συνδυασμό των αποτελεσματων τούντου πειράματος αν ποττέ μας το κάμουμε....
Antreas wrote: τωρα για τα αλλα αν βρουμε ετσι πραμα θα ηταν ενδιαφέρον
to τεστ που έκαμε ο παρέας στο λίνκ εν πολλά εύκολο να γινεί και σίουρα τα αποτελέσματα του εν να καλά !!!

εγώ πάντως θα ήθελα να ξέρω ότι τα τάδε λάστιχα που έχω τζαι νομίζω ότι εν καλά, στην ουσία μετά που 1 ώρα τεντωμένα παίζουν σαν κιλόττες... τούτο εν να το δούμε για διάφορα λάστιχα και θα κρίνουμε πιο μας κάμνει πιο καλά ...

εφόσον θα γνωρίζουμε την δύναμη που θα ασκούν τα λάστιχα στην βέρκα (1κιλό= 10 Newtons), το βάρος της βέρκας βρίσκουμε το (να την ζυάσουμε) μπορούν οι πρακτικοί να βρουν σε υπολογισμό ταχύτητα βέρκας, κλώτσημα κτλ κτλ...

σίγουρα η ταχύτητα τζαι το κλώτσημα εν να μόνο αριθμοί για μας, αλλά πάλε εν να φκουν μερικά αποτελέσματα που πάντα μιλούμε μιλούμε και τίποτε δεν θωρούμε.... αλλά θα ξέρω ότι τα τάδε λάστιχα θα κλωτσήσουν παραπάνω από κάπιοα άλλα με συγκρίσεις...

Νομίζω ότι εν πολλά ενδιαφέρον να γίνει .... :wink:

Χατζηπαντέλα, εδώ θέλουμε σε... αν θυμάσαι που το σκολιό σου τες φόρμουλες εν να μας τα υπολογίσεις
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Pantera
Posts: 54
Joined: Sat Aug 25, 2007 7:42 am
Location: Λεμεσός

Re: Λάστιχα -Συντελεστές-Πτώση-Δύναμη ΚΤΛ ΚΤΛ ???

Post by Pantera »

Εμπειρικες παρατηρησεις σε Omer Cayman Hf 95 με βεργα 1.35/6.5...

Gorilla μαυρο 19αρι.... Ανθεκτικο,πολυ δυνατό, δύσκολο στην οπλιση και ξερη βολή. Ακομα και με συντελεστη 2.8 η βολη ηταν πολλα ξερη...

Primeline 18mm (μπλε με ασπρο - κοκκινο με άσπρο) ανθεκτικό, δυνατο, σχετικά ευκολοοπλιστο η βολη στην αρχη ξερη αλλα σιγα σιγα μαλακωνει. Συνηθως στην αρχη αφηνω το 2-3cm πιο μεγαλο ωσπου να μαλακωσει και μετα κοντινυσκω το μεχρι και 5cm

Blue power 19mm αρκετα δυνατο με γλυκεια βολή αλλα καθεται πιο γρηγορα σε συγκριση με Gorilla - Primeline

Blue speed 16mm πολυ μαλακα με πολλα γλυκεια βολή δυστηχως όμως καθολου ανθεκτικά

Gorilla 16mm -17.5mm μαύρο, λαστιχα σκυλλια, αρκετα πιο δυνατα απο άλλα στις ιδιες κατηγοριες μονο που με καμμια περιπτωση δεν πρεπει να μπαινουν με συντελεστη πιο μεγάλο απο 3-3.2 γιατι μετα η βολη γινεται πολυ ξερη και το οπλισμα βασανο....
Το πάθος μου στο γαλάζιο, η αγάπη μου στην στεριά...

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Λάστιχα -Συντελεστές-Πτώση-Δύναμη ΚΤΛ ΚΤΛ ???

Post by Giorkos »

pantera,

καλωσόρισες :wink:

τζαιρό να σε 'ακούσουμε'...

ε φίλε...εν καλές οι εμπειρικές σου παρατηρήσεις, αλλά εν να ήταν καλό αν είχαμε κάτι μετρήσιμο !!!

όσο για την αντοχή των λαστίχων που αναφέρεις έχεις δίκαιο... και τούτο μόνο με την χρήση και την εμπειρία με διάφορα λάστιχα θα το δεις.


άτε ρε κοπέλλια...ένα ΚΑΝΤΑΡΙ θέλουμε και τα άλλα αναλαμβάνω τα εγώ
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Λάστιχα -Συντελεστές-Πτώση-Δύναμη ΚΤΛ ΚΤΛ ???

Post by Antreas »

ετσι τζαι αλιως σχεδον ολα τα λαστιχα καθε σεζόν θελουν αλλαγη :wink:

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Λάστιχα -Συντελεστές-Πτώση-Δύναμη ΚΤΛ ΚΤΛ ???

Post by gptochos »

Antreas wrote:ετσι τζαι αλιως σχεδον ολα τα λαστιχα καθε σεζόν θελουν αλλαγη :wink:
Ρε Αντρίκκο για το ονομα του Θεου έχεις ευρώ για πετάξιμο αλλώπος. :D Το 19άρι Blue στο 90άρι μου το έχω δυο σεζόν. Το άλλαξα φέτος για σκούρκανε λίον στις καμπάνες και το έκοψα πιο κοντό για το 75άρι μου. :wink:
Το 16άρια γκορίλλα λευκά τα έχω ενάμιση σεζόν και είναι μια χαρά ούτε σκουρκάναν ούτε τίποτε. Όπως την πόμπα.
Το Dunlup Που είχα στο 75άρι μου επήε σχεδόν 2 σεζόν. και όποτε εσκουρκάνισκε έκοφκα το πιο κοντό. (Τζινο το λάστιχο δεν εκαταλάβαινε θεό. Όσπου το ετέντωνες έπαιζε όπως το δαίμονα).

Τώρα από πλευρας απώλειας δύναμης δεν έπεσε στην αντίληψη μου να έχασε από τη δύναμη του. Πάντως το σίγουρο είναι ότι τα νευρικά λάστιχα στιλ Demka και Γκορίλλα δεν πρέπει να έχουν σημαντικές απώλειες δύναμης - εκρηκτικότητας.

Το πείραμα που λαλεί ο Giorkos εν πολλά καλό για εμάς για να ξέρουμε αν μη τι άλλο που πετάσσουμε τα ευρά μας. Πάμε να έβρουμε κανένα που πουλά παττίσιες να μας δώσει το καντάρι του :mrgreen:

Το μόνο σίγουρο είναι ότι όσπου δουλεύεται το λάστιχο τόσο πιο ευκολοόπλιστο γίνεται οπόταν λογικά όλα τα λάστιχα χάνουν λίγο από τη δύναμη τους.
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Λάστιχα -Συντελεστές-Πτώση-Δύναμη ΚΤΛ ΚΤΛ ???

Post by Giorkos »

gptochos wrote: Πάμε να έβρουμε κανένα που πουλά παττίσιες να μας δώσει το καντάρι του :mrgreen:

χιχιχιχιχ ...ευτυχώς έβαλες την γελαστή φατσούα οξά ήταν να παρεξηγήσουμε :lol: :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Λάστιχα -Συντελεστές-Πτώση-Δύναμη ΚΤΛ ΚΤΛ ???

Post by hdemetris »

gptochos wrote:
Antreas wrote:ετσι τζαι αλιως σχεδον ολα τα λαστιχα καθε σεζόν θελουν αλλαγη :wink:
Ρε Αντρίκκο για το ονομα του Θεου έχεις ευρώ για πετάξιμο αλλώπος. :D Το 19άρι Blue στο 90άρι μου το έχω δυο σεζόν. Το άλλαξα φέτος για σκούρκανε λίον στις καμπάνες και το έκοψα πιο κοντό για το 75άρι μου. :wink:
Γιώργο τα λάστιχα εν τζαι με τες σεζόν που τα αλλάσουμε. Εν με τα ψαρέματα :wink:
Όσο εβούτουν μόνο με το OMER έθελα λάστιχα κάθε 6 μήνες. Όι γιατί έπεφτεν η απόδοση αλλά γιατί εφθήρουνταν. Τωρά που χρησιμοποιώ τζαι άλλα όπλα πάει παραπάνω.
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Λάστιχα -Συντελεστές-Πτώση-Δύναμη ΚΤΛ ΚΤΛ ???

Post by Antreas »

εγω μιλω για αποδοση ρε φιλε εν μιλω για το να σκουρκανουν.
για να καταλαβεις. ειχα ενα χρονο τα gorilla τα λευκα σε 16ρια με συντελεστη 3,2 στο ξυλινο μου τζαι επεσε αρκετα η δυναμη τους.
οταν αλλαξα ε ξαναεβαλα τα με συντελεστη 3,2.
πρωτο. εν ε μπορουσα να τα οπλισω. τζαι μετα που καμποση ωρα που τα καταφερα μολις ε πατησα την σκανδαλη χαζιρι να μου φκαλει το χερι μου που την κλοτσια που εφαα :wink:
τωρα βαλλω τα με 3 συντελεστη μετα που λιο 3, τζαι μετα 3,2 τζαι ειναι μια χαρα αμα νιωσω οτι εν αργα παλε αλλασω τα :lol:

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Λάστιχα -Συντελεστές-Πτώση-Δύναμη ΚΤΛ ΚΤΛ ???

Post by Giorkos »

Antreas wrote:για να καταλαβεις. ειχα ενα χρονο τα gorilla τα λευκα σε 16ρια με συντελεστη 3,2 στο ξυλινο μου τζαι επεσε αρκετα η δυναμη τους.
οταν αλλαξα ε ξαναεβαλα τα με συντελεστη 3,2.

τούτο εν το άλλο που μπορούμε να κάμουμε....δηλαδή, να τα μετρήσουμε όταν είναι φρέσκα, και μετά να τα ξαναμετρήσουμε όταν θα έχουν δουλέψει για ένα χρονικό διάστημα.... να φκάλουμε αποτελέσματα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


φκάλε φκάλε αποτελέσματα εν να μας φάν στο τελος !!!! :lol: :lol: :lol:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Λάστιχα -Συντελεστές-Πτώση-Δύναμη ΚΤΛ ΚΤΛ ???

Post by gptochos »

hdemetris wrote: Γιώργο τα λάστιχα εν τζαι με τες σεζόν που τα αλλάσουμε. Εν με τα ψαρέματα :wink:
Όσο εβούτουν μόνο με το OMER έθελα λάστιχα κάθε 6 μήνες. Όι γιατί έπεφτεν η απόδοση αλλά γιατί εφθήρουνταν. Τωρά που χρησιμοποιώ τζαι άλλα όπλα πάει παραπάνω.
Ρε Χατζηπαντέλα εγώ μιλω εμπειρικά. :wink: Το Omer το 90αρουι που ηταν το βασικό μου όπλο πριν πιάσω τα άλλα όπλα έβκαλε μου 2 σεζον με αρκετά ψαρέματα (έλειπε η γυναίκα του Γιώρκου και εδώκαμεν του ψαρέματος μεστα αυκιά). :mrgreen: Τωρά αν μετά που ψαρέματα που κάμνεις δεν τα πλυνίσκεις τότε σίγουρα πάν πιο λίγο καιρό και σκουρκανίσκουν και σίγουρα χάνουν από την απόδοση τους. Δεν φταίμε μεις όπως λαλεί και οι διαφήμιση :mrgreen: . Εν όπως όλον τον εξοπλισμό μας ρε φίλε. Αν δεν τον συντηράς τότε κάποια βάση θα σε προδώσει και σίγουρα σε πιο σύντομο χρονικό διάστημα από το αναμενόμενο - προδιαγραφόμενο. :wink:

Τώρα αν τα αλλάσεις εσύ γιατί χάνουν που τη δύναμη τους εν άλλου παπα ευαγγέλιο. Μπορείς να τα κόψεις πιο κοντά ρε φίλε και όσπου πάσειν. Πάντως τα νευρικά λάστιχα στυλ Demka Γκορίλα πάν παραπάνω καιρό χωρίς να χάσουν δύναμη. Φυσικά είναι αναλόγως των προτιμήσεων. :D
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Λάστιχα -Συντελεστές-Πτώση-Δύναμη ΚΤΛ ΚΤΛ ???

Post by hdemetris »

Οκ. Άστο τζαι εν θα φκάλουμεν άκρη
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Λάστιχα -Συντελεστές-Πτώση-Δύναμη ΚΤΛ ΚΤΛ ???

Post by gptochos »

hdemetris wrote:Οκ. Άστο τζαι εν θα φκάλουμεν άκρη
Οχι ρε φιλε καμε παιχνιδι να χαλασουμε το ποστ του Γιώρκου :mrgreen: Εν εκατάλαβες το point :D
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Λάστιχα -Συντελεστές-Πτώση-Δύναμη ΚΤΛ ΚΤΛ ???

Post by Giorkos »

[quote="gptochos"Οχι ρε φιλε καμε παιχνιδι να χαλασουμε το ποστ του Γιώρκου :mrgreen: Εν εκατάλαβες το point :D[/quote]

Τώρα ρε πτωχόπουλλε τζαι σάζω σε.........
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Post Reply

Return to “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”