Ψαροτούφεκα και η μάζα (Βάρος) τους !!!

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Ψαροτούφεκα και η μάζα (Βάρος) τους !!!

Post by gptochos »

Ότι κόψει ο νους σου τζαι ο κ...ος σου ρε Γιώρκο! Φέρτειν ζυγαριά σου τζαι ζύαστα :D Κάμε την calibrate ομως πρώτα να μεν χάσεις κανενα γραμμάριο :mrgreen:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Ψαροτούφεκα και η μάζα (Βάρος) τους !!!

Post by Giorkos »

Antreas wrote:στο μεταξυ ναι μπορει να ειναι τζαι λαθος οι μετρήσεις μας γιατι για να φκουν καλα συμπερασματα επρεπε να ζυγισουμε ολα τα οπλα στην ιδια ζυγαρια....
λεω τωρα :roll:

re antrea,

εγώ εχρησιμοποίησησα ζυαρκά πουμετρά ως τα 2 κιλά σε γραμμάρια... εν για μαίρεμα για γλυκά τζαι έτσι πράματα...

ε... η έλλη ζυάζει αλεύρι τζαι ζάχαρη και εγώ ζυάζω κάττους τζαι ψαροτούφεκκα...

οι μετρήσεις μου εν 'ακριβείας' :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Ψαροτούφεκα και η μάζα (Βάρος) τους !!!

Post by Giorkos »

gptochos wrote:Ότι κόψει ο νους σου τζαι ο κ...ος σου ρε Γιώρκο! Φέρτειν ζυγαριά σου τζαι ζύαστα :D Κάμε την calibrate ομως πρώτα να μεν χάσεις κανενα γραμμάριο :mrgreen:

περιπέζεται ρε πελλοκοπελλούθκια.....

που εν να στρέφουμε, εσείς εν να πηαίνετε κόμα....(αν ξεκινήσετε να πάτε δηλαδή) :lol: :lol: :lol:

...εγώ εν να φκάλω τα συμπεράσματα μου ... :wink:

εν να μείνετε τέλοια στάσιμοι αν δεν ζυάσετε...

Υ.Γ εν να έρτω ποτζί πόψε να τα ζυάσουμε....
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Ψαροτούφεκα και η μάζα (Βάρος) τους !!!

Post by Antreas »

εγω αν καμω ετσι πραμα ομως την νυχτα θα βρεθω στην αυλη σου να κοιμουμαι με τους καττους :lol:

User avatar
HellRider
Posts: 123
Joined: Tue Nov 27, 2007 9:10 am
Location: λεμεσος

Re: Ψαροτούφεκα και η μάζα (Βάρος) τους !!!

Post by HellRider »

επια την τεταρτη ψωνια με την γυναικα και εβλεπα μια ζυγαρια ακριβειας :D εγυρισεν ειδε με, εκαταλαβε οτι εν καμια μαλακια που εσκεφτικα και ενεψε μου οχι.εχασαμε ρε Γιωρκο.. :lol:

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Ψαροτούφεκα και η μάζα (Βάρος) τους !!!

Post by Giorkos »

HellRider wrote:, εκαταλαβε οτι εν καμια μαλακια που εσκεφτικα και ενεψε μου οχι.εχασαμε ρε Γιωρκο.. :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


ε καλό ξαπολά σε !!!! :mrgreen:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Ψαροτούφεκα και η μάζα (Βάρος) τους !!!

Post by Antreas »

ε ζυγισαμε ενα 90ρι eurogun εχτες με ζυγαρια ακριβείας τζαι ειναι 1,600

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Ψαροτούφεκα και η μάζα (Βάρος) τους !!!

Post by Giorkos »

Antreas wrote:ε ζυγισαμε ενα 90ρι eurogun εχτες με ζυγαρια ακριβείας τζαι ειναι 1,600
Roger !!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Ψαροτούφεκα και η μάζα (Βάρος) τους !!!

Post by Antreas »

το οπλο ε ζυγιστικε με μουλινε τζαι λαστιχα.
αν ενδιαφερει κανενα η βερκα του riffe στα 6,75 1,30 ειναι 400 γραμμάρια :wink:

andys
Posts: 82
Joined: Thu May 29, 2008 7:50 am

Re: Ψαροτούφεκα και η μάζα (Βάρος) τους !!!

Post by andys »

η ανάκρουση επηρεάζει την ευθυβολία και τι μείωση ενέργειας στη βέργα...ωστόσο εν παίζει ρολο μονο το βάρος στην ανάκρουση...παίζει ρολο το σχήμα του κορμού του όπλου η κεφάλι η ΛΑΒΗ η σωστή κατανομή του βάρους...κλπ

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Ψαροτούφεκα και η μάζα (Βάρος) τους !!!

Post by Giorkos »

andys wrote:η ανάκρουση επηρεάζει την ευθυβολία και τι μείωση ενέργειας στη βέργα...ωστόσο εν παίζει ρολο μονο το βάρος στην ανάκρουση...παίζει ρολο το σχήμα του κορμού του όπλου η κεφάλι η ΛΑΒΗ η σωστή κατανομή του βάρους...κλπ
ναι, εν όπως τα λες Άντυ,

απλώς εφάνηκε μου πολλά ενδιαφέρον να ξέρω στο περίπου τι ζυγίζουν τα διάφορα όπλα που υπάρχουν στην αγορά (ή και ιδιοκατασκευές) και με τι σεταπ τα δουλέφκει ο κόσμος....

εν ξέρω για τους υπόλοιπους αλλά εγώ προσωπικά βρίσκω το πολύ ενδιφέρον τούτο το θέμα !!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

andys
Posts: 82
Joined: Thu May 29, 2008 7:50 am

Re: Ψαροτούφεκα και η μάζα (Βάρος) τους !!!

Post by andys »

Giorkos wrote:
andys wrote:η ανάκρουση επηρεάζει την ευθυβολία και τι μείωση ενέργειας στη βέργα...ωστόσο εν παίζει ρολο μονο το βάρος στην ανάκρουση...παίζει ρολο το σχήμα του κορμού του όπλου η κεφάλι η ΛΑΒΗ η σωστή κατανομή του βάρους...κλπ
ναι, εν όπως τα λες Άντυ,

απλώς εφάνηκε μου πολλά ενδιαφέρον να ξέρω στο περίπου τι ζυγίζουν τα διάφορα όπλα που υπάρχουν στην αγορά (ή και ιδιοκατασκευές) και με τι σεταπ τα δουλέφκει ο κόσμος....

εν ξέρω για τους υπόλοιπους αλλά εγώ προσωπικά βρίσκω το πολύ ενδιφέρον τούτο το θέμα !!!
και εγώ ενδιαφέρον το βρίσκω..απλά εξήγησα ότι μονο με το βάρος εν θα fkei άκρη για την ανάκρουση τον όλπων σε σχέση με το βάρος τους μονο.
το καινούριο oceanborn ας πούμε που το ψάρεψα τελευταία, κλοτσά πιο λείο που ένα dmfr ιδιου μήκους set up και βαρους

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Ψαροτούφεκα και η μάζα (Βάρος) τους !!!

Post by Giorkos »

andys wrote:
Giorkos wrote:
andys wrote:η ανάκρουση επηρεάζει την ευθυβολία και τι μείωση ενέργειας στη βέργα...ωστόσο εν παίζει ρολο μονο το βάρος στην ανάκρουση...παίζει ρολο το σχήμα του κορμού του όπλου η κεφάλι η ΛΑΒΗ η σωστή κατανομή του βάρους...κλπ
ναι, εν όπως τα λες Άντυ,

απλώς εφάνηκε μου πολλά ενδιαφέρον να ξέρω στο περίπου τι ζυγίζουν τα διάφορα όπλα που υπάρχουν στην αγορά (ή και ιδιοκατασκευές) και με τι σεταπ τα δουλέφκει ο κόσμος....

εν ξέρω για τους υπόλοιπους αλλά εγώ προσωπικά βρίσκω το πολύ ενδιφέρον τούτο το θέμα !!!
και εγώ ενδιαφέρον το βρίσκω..απλά εξήγησα ότι μονο με το βάρος εν θα fkei άκρη για την ανάκρουση τον όλπων σε σχέση με το βάρος τους μονο.
το καινούριο oceanborn ας πούμε που το ψάρεψα τελευταία, κλοτσά πιο λείο που ένα dmfr ιδιου μήκους set up και βαρους
ε άτε καλό...ήντα καρτεράς...έβρε ζυαρκά και ζήασατα όπλα σου :D :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

andys
Posts: 82
Joined: Thu May 29, 2008 7:50 am

Re: Ψαροτούφεκα και η μάζα (Βάρος) τους !!!

Post by andys »

που εν να rto κύπρο :)

User avatar
tasos83
Posts: 156
Joined: Wed Mar 12, 2008 9:15 pm
Location: Πάφος

Re: Ψαροτούφεκα και η μάζα (Βάρος) τους !!!

Post by tasos83 »

Πολλά ωραίο topic :geek: εν τζερός να ξεθαυτεί νάκκον. λοιπόν έτες δικές μου μετρήσεις 8)

Κατασκευαστής: Bucanero
Μοντέλλο: Bucanero 96
Μήκος όπλισης: 103 (βέργα με κομμένη ουρά)
Υλικό: Αλουμίνιο (1,2mm)
Setup:2χ15 , 6.5 1.35 βέργα
ΒΑΡΟΣ (gr):1Kg και κάτι ψιλά
Σχόλια: το όπλο που εν αποχωρίζομαι. το ζύγισμα έγινε χωρίς λάστιχα και βέργα αλλά με μουλινέ γεμάτο (40m 2mm dyneema)

Post Reply

Return to “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”