riffe eurogun e110

giorgosxx
Posts: 61
Joined: Tue Sep 16, 2008 9:18 am
Location: ΠΕΡΑ ΧΩΡΙΟ ΝΗΣΟΥ

riffe eurogun e110

Post by giorgosxx »

Ρε παιδκια επειδη ακομα δεν αποφασισα για οπλο πειτε μου να δουμε, εδοκιμασε κανενας το ξυλινο του φιλου μας του jay riffe.

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: riffe eurogun e110

Post by Giorkos »

giorgosxx wrote:Ρε παιδκια επειδη ακομα δεν αποφασισα για οπλο πειτε μου να δουμε, εδοκιμασε κανενας το ξυλινο του φιλου μας του jay riffe.
τώρα να δει το ποστ ο Ομερσαπ και θα δε διαφωτίσει...
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: riffe eurogun e110

Post by Antreas »

ειδα το :lol:

λοιπον φιλουι μου
το riffe εν ενα οπλο ξυλινο που αν δεν εχεις πιασει τετοιο οπλο στα χερια σου θελει συνηθησμα.
εγω ειχα το σε 90ρι τζαι εδωσα το τζαι επιασα το σε 100ρι.
ειναι ενα οπλο σχετικα ελαφρυ τζαι στρίβει σχετικα ευκολα.
με 2 λαστιχα τζαι μια βερκα 6,75 η ακομα τζαι 7ρα ειναι πομπα.
εγω πετυχενω στα 5 μηκη βολες.
το μονο που πρεπει να προσεξεις στο οπλο ειναι την λαβη του γιατι ειναι λιγο μικρη τζαι πρεπει να σου τεριαζει στο χερι.
αν σου τεριαζει στο χερι πιασε το με κλειστα ματια τζαι θα το ευχαριστηθείς.

απλα να εχεις υποψη σου οτι οπως καθε ξυλινο καθε λιγο καιρο θελει το λαδουι του τζαι γενικα να το προσεχεις λιο.
κατα τα αλλα θα το εχεις μια ζωη.
εγω ηθελα να στησω το 90ρουι μου για λαβρακια αλλα εν με αφηνει το riffe μου :lol:
αρνειται πεισματικά το χερι μου να το ξαπολησει

giorgosxx
Posts: 61
Joined: Tue Sep 16, 2008 9:18 am
Location: ΠΕΡΑ ΧΩΡΙΟ ΝΗΣΟΥ

Re: riffe eurogun e110

Post by giorgosxx »

Ευχαριστω ρε φιλε για τις πληροφοριες. Μαλλον θα καταληξω σε τζιεινο, η αληθκεια εσκεφτομουν τωρα τελευταια μεταξυ raptor, DMFR trygons και το riffe eurogun. Νομιζω ομως οτι το ξυλινο εν καλυτερη επιλογη που τα carbon. Τι λετε εσεις ?

andys
Posts: 82
Joined: Thu May 29, 2008 7:50 am

Re: riffe eurogun e110

Post by andys »

giorgosxx wrote:Ευχαριστω ρε φιλε για τις πληροφοριες. Μαλλον θα καταληξω σε τζιεινο, η αληθκεια εσκεφτομουν τωρα τελευταια μεταξυ raptor, DMFR trygons και το riffe eurogun. Νομιζω ομως οτι το ξυλινο εν καλυτερη επιλογη που τα carbon. Τι λετε εσεις ?
εγώ pale θα είμαι αντίθετος με το riffe φαίνεται πολλά χοντροκομμένο καθόλου μελετημένο..έχει πολλά μείον δεν έχει ανάποδο μηχανισμό ανατομική κεφάλι για τα λάστιχα θέλει συντήρηση το ξύλο klpa

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: riffe eurogun e110

Post by Antreas »

αν σου πω οτι το riffe το 100ρι μου στρίβει ποιο εύκολα που το συμβατικό 90ρι μου θα εχεις ακομα αμφιβολίες ? :wink:
αναποδο μηχανισμό τι να τον κάνεις ?
εχτες επιασα ψαρι στα 5 μηκη τζαι ε τρυπισε το μια χαρα. :D
φιλε εν θελω να σε επιρεασω πιασερ οτι θελεις. τζαι τα αλλα που λεεις ειναι πολυ καλα οπλα. δεν λεω οτι το riffe ειναι καλυτερο
απλα λεω οτι εγω ειμαι απολυτα ευχαριστημενος τζαι εν θα το αλλαζα με κανενα που τα ποιο πανω
προσωπικη μου γνωμη παντα.
αν ειχα ενα που τα ποιο πανω μπορει να ελεγα το ιδιο τζαι για εκεινο

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: riffe eurogun e110

Post by Giorkos »

ανάποδος=έξτρα μήκος όπλισης=περισσότερη δύναμη=σύρνει την βέρκα πιο μακριά πιο αποτελεσματικά...==> μεταξύ ανάποδου και κανονικού= ΑΝΑΠΟΔΟΣ !!! χρησιμοποιώ ξυλινα ιδιοκατασκευές...το ένα ανάποδο, το άλλο κανονικό...ένα έχω να πω...σήμερα κιόλας έπιανα μέτρα για άλλο (ίδιο σχήμα κτλ με το όπλο με κανονικό μηχανισμό αλλά θα βάλω ανάποδο) ... ούλλα τα άλλα ότι δεν χρειάζεται ο ανάποδος νομίζω ότι τα λένε για εφφε...και οπλίζεται εύκολα (το ίδιο εύκολα όσο και ο κανονικός) και ναι...άλλη έχουν 100 και πάνε να αγοράσουν 110..γιατί..για τα 10 εκ έξτρα μήκος όπλου...όχι..το παίρνουν για το έξτρα μήκος όπλισης ... τωρά το ότι εν ναν πιο κοντό το όπλο κατά 10 εκατοστά και εν να στρίφκει σαν την κούρσα μεν προσπαθείσετε να με πείσετε ότι το 110 στρίφκει πολλά πιο καλά που το 120 , ή το 100 που το 90 !!!! η οκκά εν 400 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ...αν το σχήμα δεν βοηθά βάρτου ρίγανη... :cry:

δεν λέω ότι ο κανονικός είναι σκάρτος...απλώς ότι ο ανάποδος υπερέχει ..εν ένα κλικ πιο καλά :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

ένα το κρατούμενο....

ΔΕΝ τα χρησιμοποίησα...αλλά τα είδα και τα εμελέτησε το μάτι μου καλά :shock: (οκ...τα μάθκια μου...)...
βάση του τι είδα και από άλλες εμπειρίες έχω την προτίμηση μου....αλλά ΧΩΡΙΣ πραγματική δοκιμή δεν μπορώ να σε βοηθήσω στην επιλογή, απλώς από τα παραπάνω που λες και αν τα λεφτά δεν είναι θέμα τότε θα έκλεινα προς τα κάρμπον που αναφέρεις :twisted:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

giorgosxx
Posts: 61
Joined: Tue Sep 16, 2008 9:18 am
Location: ΠΕΡΑ ΧΩΡΙΟ ΝΗΣΟΥ

Re: riffe eurogun e110

Post by giorgosxx »

[quote][/quote]

Ρε Giorko τωρα εσυγχισες με παραπανω εσυ που κατασκευαζεις ξυλινα θα προτιμουσες τα carbon :? Πες μας την προτιμηση σου τζιαι εν πειραζει. :)
Ρε φιλε εφυλαξα καποια λεφτα και ειμαι ετοιμος να κανω την υπερβαση αλλα μιας και θα την κανω την υπερβαση θελω να κανω την καλυτερη επιλογη που θα μου βγαλει πολλα χρονια αλλα και πολλα ψαρια χωρις προβληματα

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: riffe eurogun e110

Post by Giorkos »

giorgosxx wrote: Ρε Giorko τωρα εσυγχισες με παραπανω εσυ που κατασκευαζεις ξυλινα θα προτιμουσες τα carbon :?


καταρχάς, δεν είμαι ειδικός...οι κατασκευές που κάμνω εν ποσκόλιο μου.... :wink : )

από τα όπλα που αναφέρεις το όπλο που θα εισηγούμουν βρίσκεται στην κατηγορία του κάρμπον...άρα eurogun έξω, για τους λόγους που προανάφερε ο Andys...για όνομα του θεού, δεν σκαρτάρουμε τα όπλα του ριφφ, αλλά προσωπικά δεν με ενθουσιάζουν όσο θα έπρεπε ίσως.... επομένως έχουμε και λέμε, ραπτορ ή dmfr... για να συγχυστείς παραπάνω σου παραθέτω άλλο ένα λινκ όπου άτομα με πάρα πολλές εμπειρίες (όι σαν εμάς :mrgreen: ) οι οποίοι χρησιμοποίησαν τα εν λόγο όπλα παραθέτουν τα καλά και τα κακά τους... πάρε τον χρόνο σου και διάβασε τα ποστ τους...

http://www.greekdivers.com/forum/index. ... &hl=raptor


σιγουρα θα φκάλεις κάποια άκρη, αλλά αν συγχυστείς παραπάν ωεν πειράζει...

απο που είσαι...πήγαινε καμιά μέρα Λεμεσό και εκεί θα βρεις και το ράπτορ και το dmfr.ποιάσε και τα δυο στο χέρι και όποιο σου κάθεται καλύτερα πρώτα στο χέρι, και μετά να σου γεμώνει το μάτι (να το γουστάρεις) και δεν έχεις πρόβλημα με το ευρώ, κτύπα το !!!! αν κιόλας υπάρχει κάποιο όπλο για δοκιμη (δεν το γνωρίζω τότε ρώτα αν μπορείς να δοκιμάσεις)
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

giorgosxx
Posts: 61
Joined: Tue Sep 16, 2008 9:18 am
Location: ΠΕΡΑ ΧΩΡΙΟ ΝΗΣΟΥ

Re: riffe eurogun e110

Post by giorgosxx »

Εimai που το Περα Χωριο.Στη Λεμεσο πουλα τα και τα δκιο ο Bluavventura? Εν τζιαι ξερει κανενας αν τα πουλα κανενας στη Λευκωσια :?:

giorgosxx
Posts: 61
Joined: Tue Sep 16, 2008 9:18 am
Location: ΠΕΡΑ ΧΩΡΙΟ ΝΗΣΟΥ

Re: riffe eurogun e110

Post by giorgosxx »

Μεγαλη κοντρα βλεπω για τα οπλακια στο link :shock:

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: riffe eurogun e110

Post by gptochos »

giorgosxx wrote:Εimai που το Περα Χωριο.Στη Λεμεσο πουλα τα και τα δκιο ο Bluavventura? Εν τζιαι ξερει κανενας αν τα πουλα κανενας στη Λευκωσια :?:
Λευκωσία πρέπει να το έχει ο Survival
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: riffe eurogun e110

Post by Antreas »

bluaventura = trygons μπορει και riffe αλλα δεν ειμαι σιγουρος.
blueinstinct = bleutec (raptor, acid, oceanborrn etc)
survival = riffe
μεγαλη κοντρα υπαρχει παντα σε τετοιες κατηγορίες οπλων γιατι κατα την γνωμη μου ειναι εξίσου καλα.
μιλαω για τα carbon. τα γιαλλονυματα δεν εχω ιδεα.
εγω αν επερνα οπλο στα 110 τωρα θα ηταν η ραπτορ η τρυγονs dmfr.
αλλα και τα 2 ειναι ΠΟΛΥ ακριβα γιαυτο και θα προτημουσα μαλλον παλι ξυλινο αντι γιαλλονυματα

trygons = 715 euro με μουλινε
raptor = 595 χωρις μουλινε
eurogun = 476 χωρις μουλινε

οι τιμες ειναι απο diveshop

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: riffe eurogun e110

Post by Giorkos »

οκ έγραψε ο ομερσαπ που μπορεί να βρείς το καθένα......

σίγουρα υπάρχει μεγάλη κόντρα για τα άλλα όπλα στο άλλο φόρουμ....όλοι προσπαθούν να υπερασπιστούν το όπλο της αρεσκείας τους, αλλά μόνο για το ένα ΄όπλο αναφέρονται καινοτόμα προτερήματα.....τελικά νομίζω ότι κλείνουν προς ένα όπλο λίο πολλά(νομίζω,... τζαι νομίζω ότι εν το όπλο που μαρέσκει πιο πολύ από τα δύο) ..... αν θες συζητάς τις απορίες σου με τα κοπέλλια εδώ στο φόρουμ, ή ρωτάς τους αντιπροσώπους του κάθε όπλου....
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: riffe eurogun e110

Post by Antreas »

ραπτορ ?
κατι ασχετο.

στην ανακρουση παιζει ρολος το βαρος του οπλου η η μαζα του η και τα 2 ?
δηλαδη για παραδειγμα. αν το acid που ειναι ποιο λεπτοκαμωμένο απο το raptor ειχε ποιο πολυ βαρος ποιο θα ειχε την περισοτερη ανακρουση ?

Post Reply

Return to “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”