C4 vgr flap (mustang ή σε κανονικο μποτακι)

Post Reply
Breathless
Posts: 1
Joined: Wed Sep 17, 2008 8:48 am

C4 vgr flap (mustang ή σε κανονικο μποτακι)

Post by Breathless »

ρε παιδια εδωκιμασε κανενας τα συγγεκριμενα πεδιλα?
διαβαζοντας καποιος τη σελιδα τους εντιπωσιαζεται αλλα στη πραξη τι λαλουν για ψαρεμα μετριου βαθους 10-20μ απο ενα δυτη με οχι τοσο καλη πεδιλια?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: C4 vgr flap (mustang ή σε κανονικο μποτακι)

Post by Giorkos »

θωρώ, ξαναθωρώ το ποστ σου :? ....
ε φίλε, νομίζω εν θα βρεθούν πολλές απαντήσεις στο ποστ σου..τούντα πέδιλα εν λιο 'εξωτικά' για τα κυβικά μας !!! Είσαι μέλος σε άλλο φόρουμ ?? σε άλλα φόρουμ έγιναν αναφορές για τα συγκεκριμένα πέλματα-mustang.....

επίσης κοίταξε για το νέο τρέντ της αγοράς (εν ξέρω αν έσιη τίποτε άλλο πιο νέο τωρά :lol: ) παπουτσάκι pathos (πολύ ελαφρύ) με ότι λεπίδες τραβά... Ελληνικές λεπίδες αποτι ξέρω και απότι ακούω είναι ισάξιες αν όχι καλύτερες από άλλες !!!

Γιώργος
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: C4 vgr flap (mustang ή σε κανονικο μποτακι)

Post by gptochos »

Ρε φίλε το παπουτσάκι των Mustang βασικά η δουλειά του είναι να κάμνει το πόδι και το πέδιλο ένα σώμα. Η πεδιλιά σου είναι πιο σταθερή και δεν έχεις απώλεια στις πεδιλιές σου. Στα κανονικά παπουτσάκια μπορεί να είναι λίγο μεγάλα σου, ή το καλοκαίρι που βάζεις πιο λεπτά κλατσάκια να κινείτα το παπουτσάκι και να χάνεις ένα δυο χιλιοστά στην κίνηση του ποδίου σου και εν συνεχεία στη δύναμη της πεδιλιάς σου.

Τώρα το να πάρεις κάρπον πέδιλα δεν σημαίνει ότι η πεδιλιά σου πρέπει να είναι τέλεια.... εάν έχεις στο νού σου πως πρεπει να κινείται το πόδι με το χρόνο και τη τριβή θα βελτιωθεί και η πεδιλιά σου. 8)

Εγώ προσωπικά θα σε συμβούλευα να παέις σε κάτι πιο απλό δηλάδη πάλι κάρπον πέδιλα αλλά με κανονικό παπουτσάκι γιατί βασικά σε τελική ανάλυση την ίδια δουλεία θα κάμνουν και θα γλυτώσεις και αρκετά λεφτά όπου μπορείς να αγοράσεις κάτι άλλο. 8)
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
HellRider
Posts: 123
Joined: Tue Nov 27, 2007 9:10 am
Location: λεμεσος

Re: C4 vgr flap (mustang ή σε κανονικο μποτακι)

Post by HellRider »

ειπα να μεν ανοιξω αλλο θεμα αφου εν σχετικο.φτηνα πλαστικα πεδιλα για αρχαριο, ψαρεμα μεχρι 10μ, 3-4 ωρες.ακουω προτασεις...

Demetris Antoniou
Posts: 27
Joined: Thu Jan 24, 2008 6:17 am

Re: C4 vgr flap (mustang ή σε κανονικο μποτακι)

Post by Demetris Antoniou »

HellRider wrote:ειπα να μεν ανοιξω αλλο θεμα αφου εν σχετικο.φτηνα πλαστικα πεδιλα για αρχαριο, ψαρεμα μεχρι 10μ, 3-4 ωρες.ακουω προτασεις...
Πάρα πολλές :D
Η νέα σειρά της Mares, τα Instict της Sporasub, Gara της Cressi, ΧAOS της Apnea κτλ (δες το http://www.diveshop.gr για μια γενική άποψη). Προσωπική γνώμη τα πέλματα να είναι ξεχωριστά από τις λεπίδες ώστε να μπορείς στο μέλλον απλά να αλλάξεις λεπίδες (αν θα βάλεις carbon ή fiber-glass)

User avatar
HellRider
Posts: 123
Joined: Tue Nov 27, 2007 9:10 am
Location: λεμεσος

Re: C4 vgr flap (mustang ή σε κανονικο μποτακι)

Post by HellRider »

θελω προσωπικα βιωματα :wink:

Demetris Antoniou
Posts: 27
Joined: Thu Jan 24, 2008 6:17 am

Re: C4 vgr flap (mustang ή σε κανονικο μποτακι)

Post by Demetris Antoniou »

HellRider wrote:θελω προσωπικα βιωματα :wink:
Λοιπόν.... :D

Τα Sporasub Elite είχα τα για χρόνια και είναι αρκετά καλά τόσο στο κολύμπι όσο και στην βουτιά (υπάρχουν σε διάφορες σκληρότητες). Πρόσφατα αγόρασα και το Mares Razor (για τον αδερφό μου) το οποίο έχει μαλακότερο παπουτσάκι και αρκετά καλή λεπίδα. Εκτός των carbon μου έχω και ένα ζευγάρι Plana Avanti τα οποία φορώ όταν πάω χειμώνα για λαυράκια-κέφαλους στα πολύ ρηχά (δεν σπάζουν, δεν χαλούν δεν.... δεν...). Αν θέλεις παραπάνω πληροφορίες τα ξαναλέμε :)

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: C4 vgr flap (mustang ή σε κανονικο μποτακι)

Post by hemilios »

Έχω τα cressi τα gara 3000LD. Πολλά ωραία πεδιλούθκια. Το μειονέκτημα είναι ότι το παπουτσάκι είναι ενσωματομένο με την λεπίδα οπότε σε περίπτωση που θέλεις να πας σε κάτι πιο advnace πχ κάρβουνο θα πρέπει να αγοράσεις και παπουτσάκι

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: C4 vgr flap (mustang ή σε κανονικο μποτακι)

Post by Giorkos »

hemilios wrote:Έχω τα cressi τα gara 3000LD. Πολλά ωραία πεδιλούθκια. Το μειονέκτημα είναι ότι το παπουτσάκι είναι ενσωματομένο με την λεπίδα οπότε σε περίπτωση που θέλεις να πας σε κάτι πιο advnace πχ κάρβουνο θα πρέπει να αγοράσεις και παπουτσάκι
χωρίς να έχω δοκιμάσει τα παραπάνω οπυ λένε τα κοπέλια, αν θες πλαστικά θα σου έλεγα Κρεσσι μόνο και μόνο απο τα ποστ που που έχω διαβάσει για τα πέδιλα αυτά !!!

αν στο μέλλον θες καρπον τότε θα αγοράσεις κάρπον και στα τέτοια σου αν η λεπίδα η πλαστική δεν βγαίνει από το παπουτσάκι για να αγοράσεις μόνο λεπίδες κάρπον στο μέλλον...
έτσι κιαλιώς όταν αρχίσεςι να ψαχουλεύεσαι για κάρπον λεπίδες θα ψαχουλευτείς και για τόπ παπουτσάκι...ούλως ο κόσμς έκαμε φοινιτζιά τα πάθος....στο μέλλον θα βγουν και άλλα σίγουρα, επομένως αν π.΄χ πάρεις ένα νορμάλ παπουτσάκι τωρά...όταν θα θες κάρπον λεπίδες θα είσαι πιο απαιτητικός και από το παπουτσάκι...

Κρέσσι λοιπόν και στο μέλλον παίρνεις κομπλέ παπούτσι-λεπίδα κάρπον !!!! (χωρις να έχω ιδέα συν τοις άλλοισ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ) :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
HellRider
Posts: 123
Joined: Tue Nov 27, 2007 9:10 am
Location: λεμεσος

Re: C4 vgr flap (mustang ή σε κανονικο μποτακι)

Post by HellRider »

μαλιστα.που μπορω να τα βρω στην λεμεσο?

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: C4 vgr flap (mustang ή σε κανονικο μποτακι)

Post by gptochos »

Τα έχει ο Πανίκος bluavventura στη Λεμεσό! Θα σε βοηθήσει και στις επιλογές σου.
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: C4 vgr flap (mustang ή σε κανονικο μποτακι)

Post by hemilios »

Αν εκτός από πέδιλα θα πάρεις και άλλα πράγματα δες και το http://www.diveshop.gr. Αν πάρεις αρκετά πράγματα σου τα στέλνουν δωρεάν και στο σύνολο θα γλυτώσεις και αρκετά.

Πας στα καταστήματα στην Κύπρο ,βλέπεις προϊόντα και μετά τα παραγγέλνεις από το diveshop.
Τωρά αν είναι μόνο για πέδιλα ή βρες κανένα φίλο σου που θέλει να κάνει και αυτός παραγγελία.

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: C4 vgr flap (mustang ή σε κανονικο μποτακι)

Post by StephanosNic »

HellRider wrote:θελω προσωπικα βιωματα :wink:
είχα λεπιδες sporasub μολις αρχισα αλλα εκοφκαν μου τα ποθκια μου, εν εμπορουσα να κολυμπήσω/βουτήσω κανονικά, μετά εδωκε μου ο Omersub τες παλιες του λεπιδες τες Omer τζιε εν εχουν λαθος είμαι πολλά άνετος μαζί τους. Οντως εν καλύτερα να εχεις ξεχωριστά παπουτσάκια τζιε λεπίδες για να μπορείς να αλλάζεις αμα χρειαστεις.
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

Post Reply

Return to “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”