Ποιο το καλυτερο 115

giorgosxx
Posts: 61
Joined: Tue Sep 16, 2008 9:18 am
Location: ΠΕΡΑ ΧΩΡΙΟ ΝΗΣΟΥ

Ποιο το καλυτερο 115

Post by giorgosxx »

Φιλοι μου γεια σας. Ειμαι αναμεσα σε 5 λαστιχοβολα σας παρακαλω βοηθηστε με να αποφασισω.1. cressi geronimo pro 115. 2.mares instinct carbon 115. 3.beauchat marlin carbon 115. 4.omer cayman carbon 115. 5.sporasub instinct carbon 115** Ειναι το ιδιο με το marεςthanks

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Ποιο το καλυτερο 115

Post by Giorkos »

giorgosxx wrote:Φιλοι μου γεια σας. Ειμαι αναμεσα σε 5 λαστιχοβολα σας παρακαλω βοηθηστε με να αποφασισω.1. cressi geronimo pro 115. 2.mares instinct carbon 115. 3.beauchat marlin carbon 115. 4.omer cayman carbon 115. 5.sporasub instinct carbon 115** Ειναι το ιδιο με το marεςthanks
Συνωνόματε,

για τί είδος ψαρέματα το θέλεις ??? αν δώσεις παραπάνω πληροφορίες θα πάρεις πολλές απαντήσεις από τα παιθκιά του φόρουμ!!!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

giorgosxx
Posts: 61
Joined: Tue Sep 16, 2008 9:18 am
Location: ΠΕΡΑ ΧΩΡΙΟ ΝΗΣΟΥ

Re: Ποιο το καλυτερο 115

Post by giorgosxx »

Φιλε μου χαιρεται, βασικα ως τωρα ειμαι με ενα cyrano 970 και θελω να αγορασω  κ ενα λαστιχοβολο με πιο μεγαλο βεληνεκες για καρτερια.

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Ποιο το καλυτερο 115

Post by Giorkos »

giorgosxx wrote:Φιλε μου χαιρεται, βασικα ως τωρα ειμαι με ενα cyrano 970 και θελω να αγορασω  κ ενα λαστιχοβολο με πιο μεγαλο βεληνεκες για καρτερια.

βσασικά από τα όπλα που αναφέρεις πιο πάνω δεν είχα ποτέ κανένα..έτσι δεν μπορώ να δώσω σωστή γνώμη. αλλά για να θέλεις 115 και μεγάλο εληνεκές ίσως να χρειάζεσαι-θέλεις διπλά λάστιχα.

μερικά από αυτά (βλέπε ινστινκτ) δεν γουστάρει καταστάσεις με διπλά . σίγουρα κάπιο άλλοι θα έχουν κάποιο από το όπλο και θα βοηθήσουν.

Γιώργος
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Ποιο το καλυτερο 115

Post by Antreas »

φιλε μου τα παραπανω οπλα που αναφερεις ειναι συμβατικά.
σε τετοιο μήκος που λες ενα συμβατικό οπλο δεν κανει καλα την δουλεια του.
πριν λιγο καιρο που μιλουσα με καποιο μεγαλο ονομα στον χωρο μου ειχε πει οτι τετοια οπλα ειναι καλα μεχρι 105. απο εκει και περα ακομα και ενας σωληνας απο carbon στραβωνει και ετσι το οπλο δεν ειναι ευθύβολο.

αν θες τετοιο οπλο καλυτερα παρε ενα bleu acid η και raptor
η καποιο ξυλινο

giorgosxx
Posts: 61
Joined: Tue Sep 16, 2008 9:18 am
Location: ΠΕΡΑ ΧΩΡΙΟ ΝΗΣΟΥ

Re: Ποιο το καλυτερο 115

Post by giorgosxx »

Επειδη δεν εχω εμπειρια με λαστιχοβολα τι μεγεθος νομιζετε πρεπει να παρω για 5 μετρα δραστικο βεληνεκες. :?:

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Ποιο το καλυτερο 115

Post by Giorkos »

giorgosxx wrote:Επειδη δεν εχω εμπειρια με λαστιχοβολα τι μεγεθος νομιζετε πρεπει να παρω για 5 μετρα δραστικο βεληνεκες. :?:

αν εννοείς 5 μέτρα από εσένα τότε ένα 100άρι με τα κατάλληλα λάστιχα-βέργα να χτυπήσει σωστά στα 5 μέτρα είσαι οκ...(ένα μέτρο το ψτ + 3 μέτρα η πετονιά + 1.4 η βέρκα + το σιέρι σου =5.4 μ + σιέριν :lol: )

αλλά μιλούμε για σωστό συνδυασμό λάστιχα-βέργας και κατεπέκταση οπλο που να 'σηκώνει' τον εν λόγο συνδυασμό. τον συνδυασμό θα τον αφήσω να τον εισηγηθούν οι άλλοι γιατί ποτέ δεν θα έβρεις μία ή δό ή τρεις τελικές απαντήσεις σε τούτο το θέμα !!!!

η γνώμη μου πάντα...


Υ.Γ όταν αποφασίσεις πήγαινε σε ένα γνωστό μαγαζί (που οι ιδιοκτήτες είναι ψτ-αδες, και γνωρίζουν το ψτ και το τι πουλάνε. αυτοί σίγουρα θα σε ενημερώσουν-βοηθήσουν καλύτερα)
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

giorgosxx
Posts: 61
Joined: Tue Sep 16, 2008 9:18 am
Location: ΠΕΡΑ ΧΩΡΙΟ ΝΗΣΟΥ

Re: Ποιο το καλυτερο 115

Post by giorgosxx »

Τhank u filoi mou

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Ποιο το καλυτερο 115

Post by hdemetris »

Πάρε ένα ξύλινο GiorkoSub :wink:
Όσον αφορά το OMER διάβασα στα specs του ότι το HF είναι πιο άκαμπτο από το carbon. Επίσης είναι και πιο βαρύ οπότε γιατί να πας σε carbon?
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Ποιο το καλυτερο 115

Post by Giorkos »

hdemetris wrote:Πάρε ένα ξύλινο GiorkoSub :wink:
Όσον αφορά το OMER διάβασα στα specs του ότι το HF είναι πιο άκαμπτο από το carbon. Επίσης είναι και πιο βαρύ οπότε γιατί να πας σε carbon?
σωστά λέι ο Δημήτρης (για το HF) παρά κάρμπον (νορμάλ σωλήνα) πάρε ΗF. χωρίς να λέμε ότι το κάμρπον δεν είναι καλό..έχω ένα κάρμπον ΟΜΕΡ στογυλό σωλήνα και μπροστά σε πιο στιβαρά όπλα εν όπως την οδοντογλυφίδα !!! :lol: :lol:

πολλά καλό όπλο λένε (δεν ξέρω από πρώτο χέρι, αλλά όταν το είδα φαινόταν πολύ στιβαρή κατασκευή) είναι το Buccanero !!! μπορείς να το βρεις και στην Κύπρο εκτός και αν θέλεις να πας σε πιο εξωτικό εξοπλισμό (κάρμπον) όπως trygons, acid, raptor !!!! αλλά τα τελευταία κοστίζουν παραπάνω !!!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Pantera
Posts: 54
Joined: Sat Aug 25, 2007 7:42 am
Location: Λεμεσός

Re: Ποιο το καλυτερο 115

Post by Pantera »

Φίλε μου όπως σου ειπαν και πιο πάνω σε μηκος πανω απο 105 πιο καλα είναι ο σωληνας να έιναι ενισχυμένος κατι που σε αναγκαζει να παιξεις με ξύλο,καρβουνο υαλονημα η ενισχυμένο αλουμίνιο. Το προβλημα με τετοιου μήκους οπλο είναι οτι ακόμα και με 6.5αρα βέργα θα αναγκαστεις να έχεις διπλα λάστιχα (14αρια πουσαρισμένα η 16αρια). Ομως λόγω του μεγάλου μήκους της βεργας (περισσοτερη μάζα και βάρος) που θα έχει το οπλο θα δεις οτι τα διπλα 14αρια θα τα αποκλεισεις και θα αναγκαστεις να πας σε διπλα 16αρια και πάνω κάτι που θα μεγαλωσει πάρα πολυ την ανακρουση του όπλου την οποία για να την μειωσεις θες αυξημένη μάζα στο οπλο (οβαλ σωληνας η ξυλο)
Αρα στο ερώτημα σου ποιο απο τα 5 οπλα που είπες θα προτίμουσα η απαντηση είναι κανενά.

Σε 115 θα επαιζα σε ξυλινο, Ζωνο (Acid-Raptor) η Trygons....
Το πάθος μου στο γαλάζιο, η αγάπη μου στην στεριά...

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: Ποιο το καλυτερο 115

Post by hemilios »

Δες και το DEMKA ALS 110 . Το πείρα και στα χέρια μου από κάποιο παρέα που το έχει και μιλούμε για πολύ ωραίο οπλο. Carbon σωλήνας , oval ,έρχεται με όλα εκτός που σχοινάκι για το μουλινέ.

Πολύ καλή και η τιμή του αν το πάρεις από Ελλάδα γιατί από Κύπρο σου την κόβουν για το συγκεκριμμένο όπλο.

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Ποιο το καλυτερο 115

Post by gptochos »

Ρε φίλε αν πας για 110 πάρε ή ένα Carbon συμβατικό ή ένα "υπερόπλο". Μιλάμε για διπλά λάστιχα. Τα λεγόμενα "υπερόπλα" Blue (Acid, Raptor) και Trygons τσιμπάνε ποοοοοολύ. Μιλάς για πάνω από 500ευρά και βάλε. Αλλά είναι "όπλα".

Τώρα το ALS 110c Demka έχει δοκιμαστεί από πολλά παιδιά ειδικά στην Ελλάδα και λένε όλοι ότι το όπλο κεντάει. Η τιμή του νομίζω στο Diveshop είναι γύρω στα 370 ευρά κομπλέ και δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις τίποτα (ούτε λάστιχα όυτε βέργα) όπως επίσης και τα πιο πάνω όπλα.

Τα Blue και το Trygons μπορείς να τα βρείς στη Λεμεσό από Blue (Παυλίδης) στο δρόμο προς το λιμάνι της Λεμεσού 100 μέτρα πριν από το Round About και το Trygons από Blueavventura (Πανίκος) οδό δεν ξέρω :D με πέρνει μόνο του το αυτοκίνητο μου.

Το Demka μπορείς να το δεις στην Πάφο που είναι ο αντιπρόσωπος ABYSS στο δρόμο προς το Coral Bay δίπλα από το Ξενοδοχείο Helios. Με μια συζήτηση που είχα κάνει μαζί του παλιά έλεγε ότι θα πουλούσε το Demka κοντά στα 380 - 390 ευρά.

Τώρα όσον αφορά τα ξύλινα είναι σαφώς πιο στοιβαρά όπλα και σώνουν αρκετά δυνατό σετάρισμα όπως και τα υπερόπλα. Φυσικά αν είσαι μερακλής θέλουν λίγη περιποιήση παραπάνω κάθε μήνα λίγο τρίψιμο και λαδάκι.

Κατ εμένα πάρε το ALS της Demka ( δεν το πήρα κάν στα χέρια μου) αλλά ακούγονται αρκετά καλές κριτικές και είναι και πιο φτηνό σε σχέση με τα άλλα και με τις ίδιες δυνατότητες.
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Ποιο το καλυτερο 115

Post by Antreas »

to ultima το επιασα στα χερια μου αλλα οχι σε ψαρεμα.
εμφανηση τουλαχιστο ειναι εντυπωσιακό οπλο.
το μονο που δεν μου αρεσει σε αυτο το οπλο ειναι οτι δεν ειναι monoblock.
θα προτημουσα κατι σε trygons dmf η σε acid ιαλονηματα που ειναι monoblock.
η και καποιο ξυλινο. εγω κατελυξα σε ξυλινο γιατι ειχα ποιο ευκολα προσβαση σε αυτο παρα σε καποιο απο τα αλλα που προαναφερα

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: Ποιο το καλυτερο 115

Post by hemilios »

gptochos wrote:
Το Demka μπορείς να το δεις στην Πάφο που είναι ο αντιπρόσωπος ABYSS στο δρόμο προς το Coral Bay δίπλα από το Ξενοδοχείο Helios. Με μια συζήτηση που είχα κάνει μαζί του παλιά έλεγε ότι θα πουλούσε το Demka κοντά στα 380 - 390 ευρά.
Έιχα πάρει χθές τηλέφωνο για το Demka. Tο είχε προσφορά μέχρι την περασμένη βδομάδα 380. Τώρα το ξαναέβαλε στην κανονική του τιμή 480 :shock: . Ελλάδα σου το στέλνουν με 360.

Post Reply

Return to “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”