Μεγεθος όπλου και χρησιμοτητα

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Μεγεθος όπλου και χρησιμοτητα

Post by StephanosNic »

Οκ μεταφερω το σε τουτο το ποστ για να το συζητησουμε. Επαναλαμβανω:

για αρχάριο το 90αρι εν οκ οπλο εννεν? Εννοω, εν θα ηταν υπερβολή να εχει τζιε 100αρι μαζί του ενας αρχάριος? Προσωπικά σαν αρχαριοτατος πιστεύω ότι εν καλά να εξοικιωθεί ένας αρχάριος με όλα τα μήκη όπλων, απο 70-90-100 ή/και 110
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Μεγεθος όπλου και χρησιμοτητα

Post by Antreas »

το οπλο που κρατας εχει να κανει με τον τροπο που ψαρευεις.
διλαδη αν εισαι αρχαριος και εισαι σε ενα τοπο που εχει λαβρακια η κεφαλους με μεγαλες ωρατοτιτες και κρατας 60ρι ειναι οκ γιατι εισαι αρχαριος ?


απλα το 90ρι ειναι ενα οπλο γενικης χρήσης που καμνει λιο απο ολα. γιαυτο ειναι κατα την γνωμη μου ενα καλο οπλο για ενα αρχαριο η ακομα και για ενα προχωρημενο. αλλα τουτο εν ειναι απολυτο.

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Μεγεθος όπλου και χρησιμοτητα

Post by Giorkos »

Στέφανε,...δεν θα αποακλούσα τον εαυτό μου αρχάριο αλλά ούτε έμπειρο...

νομίζω ότι είμαι ένα σκαλί πιο πάνω που τους καλοκαιρινούς τουλάχιστον !!!!

ξεκίνησα με ένα λαναρα που εγόρασα κρυφά της μάνας μου (12 λίρες που τον Φιρφιρή) και είχα το χωσμένο στην στετέ μου.

ότνα εμεγάλωσα (14 χρονών εγόρασα το MEDISTEN ) εδούλεφκα ούλλοτο καλοκαίρι και ερόρασα τον που τον μακαρίτη τον Τζύρη του technofish.

το επόμενο μου ψτ ήταν apache 100...το επόμενο ήταν ΟΜΕΡ Excalibur carbon 100(Δώρο από την γυναίκα μου, τότε φιλενάδα )εσίναξα αλλο κανένα θκυο όπλα (κράμα κομάντσι, σιτεκ γκαμπιάνο) 110 και τελευταία πήρα σωλήνα πάθος 90 γιατί ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΜΟΥ 90αρι...

το 90 πάθος έκαμε μόνο μία βόλτα όταν το κρατούσε η γυναίκα μου μια φορά...από τότε κουμπά στο τοίχο (το ψτ)...

δεν λέω ότι το 90αρι δεν είναι καλό...αντιθέτως συμφων΄ν ότι είναι ένα γενικό όπλο...αλλά όταν μάθεις με 100 και ότν αγουστάρεις καρτέρι τότε το 90αρι εν λίο μιτσί...για να μεν σου πω ότι το 100αρι ίσια ίσια που κανεί....πες το πραγματικότητα, πέστο μεγαλήυτερη σιγουριά λόγο ψυχολογικού ότι το έχεις μεγάλο το πράμα...δεν ξέρω....

αλλά εάν έχεις 90αρια και θες κάιτ πιο μακρύ για καρτέρι...νομίζω εν άδικος ο κόπος το 100αρι...πάρε 110.... τώρα όσο αφορά το ότι πρέπει να εξικιωθείς με όλα τα όπλα 75 και πάνω δεν νομίζω να είναι αναγκάιο...αφούθ έχεις το 90 μάθε το και όταν ξεκινήσεις τα καρτερούκια χτύπα ένα 110 !!!

η γνώμη μου πάντα..


Υ.Γ άμαν έπισαν το πάθος 90, ήταν σαν να εκρατούσαν οδοντογλυφίδα (ανάποδος κτλ ) :mrgreen:

ποσκολίστου με το 90, και όταν θες καρτέρια δανείστου ένα 100 και μετά ένα 110...δες πιο γουστάρεις και πάρτο :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: Μεγεθος όπλου και χρησιμοτητα

Post by StephanosNic »

Εν αλήθκια...εχω ενα παθος 90αρι δυστυχώς εν το πολλο χρησιμοποιησα αλλα οκ εν ωραιο οπλουι. Ειμαι πολλα περίεργος για τα Cayman HF2 της Omer. Eχει το κανένας ? Παντως πιστευκω ότι παντα εν καλα να εχεισ ενα όπλο 100 'η 110
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: Μεγεθος όπλου και χρησιμοτητα

Post by hemilios »

Έχω το 90αρι της cressi. Ελέαν όλοι ότι το 90αρι κάνεις το 90% των ψαρεμάτων σου. Συμφωνώ αλλά με το που βελτιώνεσαι τσας λίγο ( και εγώ θεωρώ τον εαυτό μου τέλια στην αρχή, άτε έκαμα και ένα βηματούι μπροστα) , αν ασχολείσαι με καρτέρια δεν κάνει. Άτε κανένα ψευτοκαρτέρι αλλά τις παραπάνω φορές φέφκεις που την θάλασσα τζιαι μιλάς για τα ψάρκα που είδες οϊ που έπιασες. Δεν είναι ότι πρέπει να παίζεις μινέρκα για να έχεις μακρί όπλο.
Στην Ελλάδα εν διαφορετικά τα πράματα......έχει τόπους που το ψάρι κουτουλλά πάνω σου. Στην Κύπρο ακόμα και οι κουρκούνες εξυπνήσαν.

Μες τις τρύπες που μέχρι τώρα απλώς κοιτάζω καμιά τρύπα άμαν μου γυαλίσει, το 90αρι δεν κάνει. Παρεάς ψαρέφκει τρύπα και πάνω που 70αρι δεν παίρνει μαζί του και μιλούμε είναι πάντα φορτομένως ψάρι.

Εκτός θέματος αλλά είδα το 110 της demka και έπαθα. Μιλούμε για πολλά ωραίο όπλο στα 380 ευρώπουλλα......εν το επόμενο μου.

Στέφανε επιά και είδα και το hf αλλά σε 110 αλουμίνιο είπαν μου για 330 ευρώπουλλα τουλάχιστον στην Λευκωσία.

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: Μεγεθος όπλου και χρησιμοτητα

Post by StephanosNic »

Ειμαι περιεργος να δω αν εν καλο μες το νερό, εν ενδιαφερουμε να γορασω προς το παρων. !
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Μεγεθος όπλου και χρησιμοτητα

Post by Giorkos »

[quote="hemilios"]
Μες τις τρύπες που μέχρι τώρα απλώς κοιτάζω καμιά τρύπα άμαν μου γυαλίσει, το 90αρι δεν κάνει. Παρεάς ψαρέφκει τρύπα και πάνω που 70αρι δεν παίρνει μαζί του και μιλούμε είναι πάντα φορτομένως ψάρι./quote]

Εμίλιε,

όσες φορές εδελεάστηκα να ψάξω σε τρύπα που μπήκε ψάρι (σορκοί κυρίως) ούτε 60αρούιν δεν θα έκανε... οι τρύπες ήταν σαν λαβύρινθος...

αλλά σίγουρα όσοι θα ασχοληθούν σοβαρά με ψαχτήρι θα έχουν στο ρεπερτόριο τους και τα ανάλογα όπλα... εδώ που τα λέμε ήταν να κάμουμε ένα 50αρούιν με τον πτωσόπουλο γιατί το 75αριν του ήτνα μεγάλο για καμιά τρύπα που εμπαίναν σορκοί :!:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
HellRider
Posts: 123
Joined: Tue Nov 27, 2007 9:10 am
Location: λεμεσος

Re: Μεγεθος όπλου και χρησιμοτητα

Post by HellRider »

ατε να την πω την αμαρτια μου...εχω το 90ρι και κρεμεται που την σημαδουρα και παιζω παρπουνουθκια και μουρμουρους(ατε κανενα σπαρο) με το 50ρι και τριαινα. :oops: δεν εχω ακομα εμπιστοσυνη στις ικανοτητες μου να το δουλεψω.τι να καμω?

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: Μεγεθος όπλου και χρησιμοτητα

Post by hemilios »

HellRider wrote:ατε να την πω την αμαρτια μου...εχω το 90ρι και κρεμεται που την σημαδουρα και παιζω παρπουνουθκια και μουρμουρους(ατε κανενα σπαρο) με το 50ρι και τριαινα. :oops: δεν εχω ακομα εμπιστοσυνη στις ικανοτητες μου να το δουλεψω.τι να καμω?
Εν να πρέπει να ανοίξουμε άλλο θέμα νομίζω :D

Αν θέλεις να μάθεις με πιο μεγάλο όπλο και για πιο μεγάλα ψάρια ετοιμάστου για τις αψαρίες αλλά άμαν αρχίσεις να βλέπεις τα μεγάλα ψάρια τζαμε να δεις πόρωση.

Ο καημος μου εν οι λίτσες. Εν που τα μόνα ψάρκα που όποτε θέλουν τζίνες έρκουντε, εν όπως τις γύναίκες , άμαν θέλουν όμως πέφτούν πάνω σου να σε φαν :lol:

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Μεγεθος όπλου και χρησιμοτητα

Post by Giorkos »

HellRider wrote:ατε να την πω την αμαρτια μου...εχω το 90ρι και κρεμεται που την σημαδουρα και παιζω παρπουνουθκια και μουρμουρους(ατε κανενα σπαρο) με το 50ρι και τριαινα. :oops: δεν εχω ακομα εμπιστοσυνη στις ικανοτητες μου να το δουλεψω.τι να καμω?
Να ξηκρεμμάσεις αμέσως το 90 και να κρεμμάσεις το 50 !!!

με το 50 ψαρέφκεις τα παραπάνω που είπες, και τρύπες αν λάχει... το 90 θα είναι για άλλα θηράματα πιο μακριά (απόσταση) ... πουν να τα δεις εν να φύουν...εν θα περιμένουν να ξεκρεμμάσεις το 90...

ενώ αν κρατάς το 90...είσαι έτοιμος... με το 90 (ταιτινή εννοείται) παίζεις και τα παρπουνούθκια σου...εν να κάμεις τζαι practise αν δεν νεν άλλο...
άμαν έβρεις τίποτε τρυπωμένο τότε πάρτο 50...το πιο πιθανον το χάρι εν να σε καρτερά :wink:


και εφόσον λες ότι παίζεις με το 50 ασ υποθέσουμε ότι επέρασες την τάξη του 50...καλωσόρισες στην τάξη του 90 !!!! καιρός να 'αναβαθμιστείς' :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Μεγεθος όπλου και χρησιμοτητα

Post by Antreas »

απλα την επομενη φορά που θα πας ψαρεμα μην παρεις καν μαζι σου το 50ρι και μην το παρεις για λιγο καιρο. μετα δεν θα μπορεις να ψαρεψεις με το 50ρι :D

User avatar
HellRider
Posts: 123
Joined: Tue Nov 27, 2007 9:10 am
Location: λεμεσος

Re: Μεγεθος όπλου και χρησιμοτητα

Post by HellRider »

εκαμα το! εδουλεψα μονο το 90ρι και επιασα τα ψαρακια μου παλε. :D απλα αντι να πιασω 5-6 μικρα επιασα 3 πιο μεγαλα.ενα σορκουι και ενα μουρμουρο εν κινηση και ενα μεγαλο γυλο απο τα 2 μετρα. :shock:

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Μεγεθος όπλου και χρησιμοτητα

Post by Giorkos »

HellRider wrote:εκαμα το! εδουλεψα μονο το 90ρι και επιασα τα ψαρακια μου παλε. :D απλα αντι να πιασω 5-6 μικρα επιασα 3 πιο μεγαλα.ενα σορκουι και ενα μουρμουρο εν κινηση και ενα μεγαλο γυλο απο τα 2 μετρα. :shock:
είσαι μία δύναμη... το ότι επήες που τα μικρά στα πιο μεγάλα εν βήμα μπροστά !!! επομένως ότι έπαιζες πριν (Σε μέγεθος ανήκει στο παρελθόν :P )

τους γύλους μεν τους παίζεις... άφηστους τζαιν κρίμα, φίνουν ωραίο χρώμα στη θάλασσα και κρατούν μας παρέα στα καρτέρκα :mrgreen: ... :wink: άφηστους να τους πάρει και τούτους το παρελθόν !!!!

μια ερώτηση άσχετη ρε Διαολο-καβαλλάρη :lol: ..πόσον χρονών είσαι και πως σε λένε ?
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Μεγεθος όπλου και χρησιμοτητα

Post by Antreas »

μπραβο φιλουι μου.
και μια συμβουλή. που τα τωρα τζαι να παει το βλεμα σου να μεν ειναι χαμε τζαι να βλεπει τα ψαρουθκια που κινούνται μεσα στα ποδια σου. το βλεμα σου να ειναι μπροστα τζαι να βλεπεις μακρια οσπου φτανει το ματι σου.
τζαι οταν κολυμας αν η θαλασσα ειναι ήσυχη, τζαι εξω εξω εχει πετρες οι αμμο καμνε τζαι λιο τζινι την διαδρομη με το βλεμα να βλεπει μπροστα τζαι ολο τζαι κατι μεγααααλο θα ερτει πανω σου

οταν λεω εξω εννοώ τζιαμε που σπαζει το κύμα.
να σερνεσε με το χερι σου χωρις να κολυμπας με τα πεδιλα.(εξω εξω μιλουμε οι μεσα που εν βαθκια) :wink:

User avatar
HellRider
Posts: 123
Joined: Tue Nov 27, 2007 9:10 am
Location: λεμεσος

Re: Μεγεθος όπλου και χρησιμοτητα

Post by HellRider »

παμπος 27 ετων :P ξεκινησα ψτ περσι τον οκτωβρη.
α ναι..εκατεβηκα και για πρωτη φορα στα 5μ.ηταν ευκολο σχετικα.επια να κανω καρτερι αλλα το σχινη της σημαδουρας ηταν κοντο και ετραβαν με :lol:

Post Reply

Return to “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”