Μεγεθος όπλου και χρησιμοτητα

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Μεγεθος όπλου και χρησιμοτητα

Post by Giorkos »

HellRider wrote:παμπος 27 ετων :P ξεκινησα ψτ περσι τον οκτωβρη.
α ναι..εκατεβηκα και για πρωτη φορα στα 5μ.ηταν ευκολο σχετικα.επια να κανω καρτερι αλλα το σχινη της σημαδουρας ηταν κοντο και ετραβαν με :lol:

Γιώργος, 33 χρονών :x !!!

όι ρε..απλώς ήταν ερώτηση ρουτίνας....εν έξερα αν είσουν 15 ή 30 !!!! :mrgreen:

αν έσιης το σχοινί της σημαδούρας δημένο πάνω σου ΞΗΔΕΣΤΟ !!! βάλτου ένα βαρούιν με κουτσακά (να βάλει κάποιος φωτό για να δεις, γιατί εγώ εν έχω) άμαν κολυμπάς κουτσάκωνε την πάνω σου..άμαν κάμνεις τα καρτέρκα σου να Ξη-ενώνεσαι..άμπα και σκαλώσει σε κανένα βράχο το σχοινί με σένα δημένο πάνω :shock: :shock: ελαχιστοποία τις πιθανότητες για τυχόν περιπέτειες !!!!

Υ.Γ ...τα 5 μέτρα εν τα μέτρα μου :lol: :lol: :lol:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
HellRider
Posts: 123
Joined: Tue Nov 27, 2007 9:10 am
Location: λεμεσος

Re: Μεγεθος όπλου και χρησιμοτητα

Post by HellRider »

εχω κουτσακοτιρι-βαριδι.στο επομενο καρτερι εξαπολισα το :wink: αλλα πρεπει να πιασω κ ανεμη. τι εννοεις εν τα μετρα σου?το standard σου :?: :oops:

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Μεγεθος όπλου και χρησιμοτητα

Post by Giorkos »

HellRider wrote:εχω κουτσακοτιρι-βαριδι.στο επομενο καρτερι εξαπολισα το :wink: αλλα πρεπει να πιασω κ ανεμη. τι εννοεις εν τα μετρα σου?το standard σου :?: :oops:
εννοώ ότι τα παραπάνω ψαρέματα που κάμνω είναι από 2-8 μέτρα (8 μέτρα αν εν πρωί πρωί πριν να εμφανιστούν τα τζετ σκι, ή με λίγη φουρτουνούα που πάλε τα τζετ σκι μένουν σπίτι τους !!! επήρα τους που φόον πιον τούτους) .. επίσης δεν διαθέτουμε βάρκα και εν λίγο φασαρία να πας μέσα κολυμπητό..άσε που εν αν πρέπει να έρτεις πίσω πάλε...

επομένως πάω συχνά προς ξυλοφάγου μερκές...και το βάθος που κινούμε είναι 3-7 μέτρα περίπου και κατά μήκος της ακτής...ψάρκα έσιη τόπους τόπους αλλά εν φοητσιασμένα γιατί τα μέρη τούτα εν προσιτά σε όλους !!! αλλά όλο και κάτι φκαίνει (ψάρι εννοώ)

αυτό που θέλω να πώ είναι ότι και στα 5 μέτρα που λες υπάρχουν οι καλές εκπλήξεις όπως είπε και ο ομερσαπ !!!!(μεν περιμένςιε ορφούς μούλους και συναγρίδες με ζάμπες θκυο μέτρα - τούτες εν ξάπλα παστην παραλία :lol: :lol: ) , εν θέμα χρόνου να τες συναντήσεις και τα υπόλοιπα θα τα αναλάβει το 90αρι σου :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Μεγεθος όπλου και χρησιμοτητα

Post by Antreas »

ιντα μου αρεσκουν οι συναγριδες που εν ξαπλα πανω στην παραλια :D

να πιασεις τζαι μια ανεμη τζαι να βαλεις καμποσα μετρα με σχοινι πανω να μεν σε ενοχλα τζαι οπως ειπαι τζαι ο VIP Γιωργος :lol:
να μεν την εχεις πανω σου οταν κανεις καρτερι. εγω εχω ενα βαριδι πανω τζαι κρατω την παντα στο χερι εν την δενω καθολου πανω μου τζαι με την πρωτη ευκαιρία ξαπολω την. (εν απαρετητη η γερημη τι να καμουμε ? βλεπε jetski :evil:)
οσο για το βαθος μην σε απασχολει καθολου. εγω τα παραπανω ψαρια μεγαλα που επιασα τζαι αλλα τοοοοοοοσα που ειδα ηταν στα 2 μετρα νερο :wink:

καμε τζινο που σου ειπα ποιο πανω με το βλεμμα τζαι τζιαμε που σπαζει το κύμα τζαι μεν φοασαι τιποτε :wink:

User avatar
HellRider
Posts: 123
Joined: Tue Nov 27, 2007 9:10 am
Location: λεμεσος

Re: Μεγεθος όπλου και χρησιμοτητα

Post by HellRider »

σας ευχαριστω παιδια για τες πληροφοριες.θα τα εφαρμοσω με την πρωτη ευκαιρια.

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: Μεγεθος όπλου και χρησιμοτητα

Post by StephanosNic »

HellRider wrote:παμπος 27 ετων :P ξεκινησα ψτ περσι τον οκτωβρη.
α ναι..εκατεβηκα και για πρωτη φορα στα 5μ.ηταν ευκολο σχετικα.επια να κανω καρτερι αλλα το σχινη της σημαδουρας ηταν κοντο και ετραβαν με :lol:

καλωσορισες στην παρέα των κουρκούτζελλων-ορφοκτόνων :) οσο για το σχοινί, απλα να το διάς στο ζευγάρι σου για να βουτάς πιο άνετα !!!
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

User avatar
HellRider
Posts: 123
Joined: Tue Nov 27, 2007 9:10 am
Location: λεμεσος

Re: Μεγεθος όπλου και χρησιμοτητα

Post by HellRider »

καλως σας βρηκα παλλικαρια μου. :lol:

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Μεγεθος όπλου και χρησιμοτητα

Post by hdemetris »

Giorkos wrote:Παπαθκιές τζαι Αθερίνες ... Μεν φοάστε...γλέπει σας ο Giorkos !!!!
Καλό :D
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Μεγεθος όπλου και χρησιμοτητα

Post by gptochos »

Giorkos wrote:Παπαθκιές τζαι Αθερίνες ... Μεν φοάστε...γλέπει σας ο Giorkos !!!!
Τα αλλα ουλλα εκαθαρισες τα ρε Γιωρκουι ομως :mrgreen:

Ειπα να μεν μιλήσω αλλα εν αντεξα!χαχαχαχα. Εκατασπαραξες τζινη την Ξυλοφαου. Αφησε λίγα τζαι για το Χειμώνα :mrgreen:

Ρε Γιώρκο πουλάς τα οξα ταϊζεις τα του Τσιουτσιου? :D
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Μεγεθος όπλου και χρησιμοτητα

Post by Giorkos »

gptochos wrote:
Giorkos wrote:Παπαθκιές τζαι Αθερίνες ... Μεν φοάστε...γλέπει σας ο Giorkos !!!!
Τα αλλα ουλλα εκαθαρισες τα ρε Γιωρκουι ομως :mrgreen:

Ειπα να μεν μιλήσω αλλα εν αντεξα!χαχαχαχα. Εκατασπαραξες τζινη την Ξυλοφαου. Αφησε λίγα τζαι για το Χειμώνα :mrgreen:

Ρε Γιώρκο πουλάς τα οξα ταϊζεις τα του Τσιουτσιου? :D


ο Τσιούτσιος τρώει μπισκοττάκια....


ΡΕ..την μια μέρα έκατσα μεστε αθερίνες και έγλεπα τες που τους σούρους.... τελικά ήρτεν αλλά έχταρα τον Μόνο !!!! Κοινώς...έκλασε με....

την επομένη εκάμναν bait ball οι παπαθκιές (κοπέλλια, τόσα κοπαδια με παπαδιές πρώτη φορά εθώρουν !!!) ... bait ball τζίνες, σκοπιά εγώ.... , ΑΛΤ ΙΣΙ, τίποτε... επροχωρήσαν... ξανά. ΑΛΤ ΙΣΙ !!! με σύνθημα με παρασύθημα μου είπαν ..... 3 ήρθαν, 3 είδαν , 2 απήλθαν :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Pantera
Posts: 54
Joined: Sat Aug 25, 2007 7:42 am
Location: Λεμεσός

Re: Μεγεθος όπλου και χρησιμοτητα

Post by Pantera »

Για Κυπρο πιστευω οτι το 95αρι είναι all-around μεγεθος... Το στηρίζω στο γεγονος οτι σχετικα έχουμε καθαρα νερα κατι που μας αναγκαζει να χρησιμοποιησουμε αναμεικτες τεχνικες στο κυνήγι μας.... αρα θελουμε οπλο δυνατο (αλλα οχι τοσο ωστε αμαν κανουμε βολη σε σαργο στο προθαλαμι μετα να πρεπει να αλλαξουμε βεργα), να στριβει, μονολαστιχο (για να κερδιζουμε χρονο στην οπλιση) αλλα και αμαν χρειαστει να μπορουμε να το χώσουμε και λιγο μέσα στην τρυπα :D αφου σχετικα η διαμορφωση του κυπριακου βυθου μας το επιτεπει...
Για ψαχτηρι και ξεβραχωματα χρησιμοποιω οπλο μεχρι 60εκ με 16αρια λαστιχα βιδωτα και 6αρα η 7αρα με πενταενα, για αναμεικτες τεχνικες έχω το Cayman Hf 95 me 18mm Primeline και 6.5αρα και για καρτερια,πλαναρισματα και αγκουατο εχω 'ενα 95 custom με 2χ16 και 6.5αρα ζωνο διφτερη με 5 μηκη πετονιας. Επισης έχω ξυλινο 105 με αναποδο μηχανισμο 2χ17.5 και 7αρα ως καθαρο καρτεροοπλο η για βαθυ πλανάρισμα...
Το πάθος μου στο γαλάζιο, η αγάπη μου στην στεριά...

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: Μεγεθος όπλου και χρησιμοτητα

Post by hemilios »

Εγώ πλέον πιστεύω ότι δεν υπάρχει all-around μέγεθος. Πρέπει ο εξοπλισμός που χρησημοποιά κάποιος να είναι εξειδικευμένος για το ανάλογο ψάρεμα.
Πιστεύω ότι κάθε όπλο είναι στημένο για ένα συγκεκριμένο είδος ψαρέματος. Έχασα πολλά καρτερίσια ψάρκα γιατί έχω 90αρι all around όπλο.

Αν κυνηγάς τρύπα θα πάρεις από 70αρι και κάτω.
Αν κυνηγάς θολά το 90αρι -100αρι είναι πολύ καλό
Αν κυνηγάς σε καθαρά νερά-καρτέρι τότε το 110 επιβάλλεται.
Αν κυνηγάς λίγο από όλα παίρνεις όλα τα πιο πάνω όπλα μαζί σου :D

Τώρα εν να μου πει κάποιος αφού πέφτουμε μέσα στην θάλασσα τζιαι παρακαλούμε να δούμε κανένα ψάρι, όχι να επιλέγουμε και τι θα ψαρέψουμε.

Άρχισα τζιαι εφαρμόζω εκείνο που είδα και στις ταινίες για ψαροτούφεκο και έχει αποτέλεσμα. Αν πάω για λαυράκια/λίτσες ......πάω μόνο για εκείνα. Αν πάω για σορκούς/μελάνες πάω μόνο για τζινα τα ψάρκα. Εν γίνεται να πιέννεις για λαυράκια τζιαι δώστου μες τις τρύπες για να βρίσκεις σορκούς ή να παίζεις τους τζιέφαλους ή το αντίθετο.
Τωρά που το εφάρμοσα μπορώ να πω ότι βλέπω τζιαι ψάρκα τζαμε που παλιά εθορούσα μονο γύλους. Εν τζιαι μιλούμε ότι θωρώ το ψάρι της ζωής μου, τζιαι έσιει φορές που εν θα δω τζιαι τίποτε (τις παραπάνω :D ). Τωρά πρέπει να αρχίσουμε να τα πιάνουμε :)
Βασικά όπως εθκιάβασα τζιαι σε ένα άρθρο πρέπει να έχεις μια θεωρία, και να την εφαρμόζεις τζιαι τούτο άρχισα και κάνω τωρά.
1.Βουττού τζαι ας μην θωρώ ψάρι
2.Για να δει κάποιος αξιόλογο ψάρι πρέπει να παρετήσει τα μιτσία τζιαι να προετοιμαστεί για αψαρίες :D

ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΤΖΙΑΙ ΠΟΨΕ.......Έρκετε το DEMKA ALS 110.
Pantera wrote:Για Κυπρο πιστευω οτι το 95αρι είναι all-around μεγεθος... Το στηρίζω στο γεγονος οτι σχετικα έχουμε καθαρα νερα κατι που μας αναγκαζει να χρησιμοποιησουμε αναμεικτες τεχνικες στο κυνήγι μας.... αρα θελουμε οπλο δυνατο (αλλα οχι τοσο ωστε αμαν κανουμε βολη σε σαργο στο προθαλαμι μετα να πρεπει να αλλαξουμε βεργα), να στριβει, μονολαστιχο (για να κερδιζουμε χρονο στην οπλιση) αλλα και αμαν χρειαστει να μπορουμε να το χώσουμε και λιγο μέσα στην τρυπα :D αφου σχετικα η διαμορφωση του κυπριακου βυθου μας το επιτεπει...

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Μεγεθος όπλου και χρησιμοτητα

Post by Antreas »

Pantera το hf που εχεις για την ακρίβεια ειναι 90ρι.
τα ομερ οταν λενε 95 για παράδειγμα εννοουν μηκος όπλισης και οχι μηκος σωληνα.
αρα το οπλο σου ειναι ενα κανονικο 90ρι που εχει αναποδο μηχανισμο και εχει μηκος όπλισης 95. :wink:

User avatar
Pantera
Posts: 54
Joined: Sat Aug 25, 2007 7:42 am
Location: Λεμεσός

Re: Μεγεθος όπλου και χρησιμοτητα

Post by Pantera »

92cm :) Ξερω το ρε φιλε εχω το μετρημενο ...
Το πάθος μου στο γαλάζιο, η αγάπη μου στην στεριά...

Post Reply

Return to “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”