3 ή 5 .... οι απόψεις σας....

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: 3 ή 5 .... οι απόψεις σας....

Post by Giorkos »

Pantera wrote: επροτινε μας να τα αλλαξουμε σε 2χ17.5 το οποιο εν σεταπ κανονικα για 7αρα. Μιλουμε οτι η βολή εγινε ακομα πιο γρηγορη και παρα πολλα δυνατη...
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

A μάμμα μου ....

Pantera wrote: Φιλε οσο για τους σορκους το τελευταιο μου οπλο εστησα το ειδικα για σορκους μετα που εχασα κατι γαιδουρακια.... :twisted:
ε..τούτους αντί για λαρυγγισμό να τους κάμνεις αγκανητό...φαίνεσται μου εν να έρτουν 'καλπάζοντας' :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :wink:

άτε τζαι περιμένουμε φωτό τους σύντομα!!!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: 3 ή 5 .... οι απόψεις σας....

Post by gptochos »

Pantera wrote:Στο ξυλινο εν διαφορετικο... Για να καταλαβεις εχει το ζευγαρι μου 6.5 με 2χ16 και καποιος γκουρου του ειδους επροτινε μας να τα αλλαξουμε σε 2χ17.5 το οποιο εν σεταπ κανονικα για 7αρα. Μιλουμε οτι η βολή εγινε ακομα πιο γρηγορη και παρα πολλα δυνατη...
Ρε φίλε λογικά θα έχει όμως ταλάντωση η βέργα με αποτέλεσμα να επηρεαστεί και η ευθυβολία της βολής. Στην περίπτωσή σας ήταν ευθύβολή?

Τώρα εγώ είμαι κατά των πέντε μήκων. Γιατί? Επείδη όταν έχεις πέντε μήκη σε κάποια φάση που θα δεις το ψάρι θα μπεις στον πειρασμό και θα ρίξεις από μακρία και σε τελική ανάλαυση θα πάρεις τον πο....λο λόγω του μεγαλύτερου χρόνου αντίδρασης που θα δώσεις στο ψάρι :?

Επίσης προσωπική μου άποψη είναι ότι εαν βάλεις 5 μήκη θα επηρεαστεί η ευθυβολία λόγο του επιπλέον βάρους της πετονιάς/σχοινιου (+2 μήκη) :roll:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Pantera
Posts: 54
Joined: Sat Aug 25, 2007 7:42 am
Location: Λεμεσός

Re: 3 ή 5 .... οι απόψεις σας....

Post by Pantera »

Ηταν πολλα ευθυβολη και μαλιστα επαιξα 2-3 κουρκουνουες σε πολλα μακρινες βολες....

Ο οδηγος στο οπλο και κατα δευτερο η μαζα του οπλου παιζουν μεγαλο ρολο στο θεμα ταλαντωσης της βεργας... Και κατι που ξεχασα να πω τα 17.5αρκα ηταν με συντελεστη 3.1 νομιζω ...
Το πάθος μου στο γαλάζιο, η αγάπη μου στην στεριά...

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: 3 ή 5 .... οι απόψεις σας....

Post by Giorkos »

gptochos wrote: Τώρα εγώ είμαι κατά των πέντε μήκων. Γιατί? Επείδη όταν έχεις πέντε μήκη σε κάποια φάση που θα δεις το ψάρι θα μπεις στον πειρασμό και θα ρίξεις από μακρία και σε τελική ανάλαυση θα πάρεις τον πο....λο λόγω του μεγαλύτερου χρόνου αντίδρασης που θα δώσεις στο ψάρι :?

δεν θα σείρνεις από το Αφγανιστάν γιατί έχεις 5 μήκη, ΑΛΛΑ άμαν κτυπάς στα 3 μήκη + βέργα ΑΣΤΡΑΠΙΑΙΑ και βλέπεις ότι το ψάρι δεν το έφτασες (λόγο υποεκτίμησης απόστασης ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ, ιδίως σε καρτέρκα), και η μύτη της βέργας έμεινε κανένα πόδι πριν το ΨΑΡΙ (κέντρο πας το ψάρι, όι στον γάμο του καραγκιόζη) , και το ψάρι να μην είχε προλάβει να κάμει 'ελιγμό αποφυγής' (κάμνουν τα τζαι τούτα) βάλλεις κι' άλλα μήκη και έχεις το chance να κτυπήσεις το κάτι τις παραπάνω απόσταση (just in case).

Να πάρω εγώ ψάρι στα 5 μήκη τέρμα+βέργα εν far fetched....αλλά για κάποιο που έχει ένα ΚΑΝΟΝΙ σωστά στημένο, και τα θηράματα τους λογικά είναι μεγάλα (που και να μην κτυπα κέντρο στα 5 μήκη + γιατί δεν είναι ο ρόμπιν χουντ, δεν θα έχει πρόβλημα γιατί το ψάρι έσιη πλάτσα..εν μιάλο) είμαι 100% υπέρ για 5 μήκη...
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Post Reply

Return to “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”