3 ή 5 .... οι απόψεις σας....

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

3 ή 5 .... οι απόψεις σας....

Post by Giorkos »

Επειδή λείπει η προσιστάμενη με άδεια και βαρκούμσαστε, homecentre βαρκούμαστε να πάμε και (edit για να κάνουμε και λίγη κίνηση του φόρουμ :wink: ) και με αφορμή το:
Omersub wrote:ετσι εχουμε 100 μηκος οπλισης 2χ16 τζαι 6,75 με 5 μηκη. για μενα απόλυτος συνδυασμός. για αλλους δεν ξερω 8)
Σας ρωτώ:

Αντρέα, γιατί έβαλες 5 μήκη..

τί σε έκανε να το αποφασίσεις εννοώ...έχασες ψάρκα λόγο του ότι 3 μήκη δεν εφτάναν ? ή επειδή τα 5 μήκη ήταν στα περιθώρια της βολή και είπες why not dude
, να έχουμε πλάτσα να σείρνουμε ?


εγώ προσωπικά (σε σορκους μιλώ) όπως εν τα πράματα είδα ότι χρειαζόμουν παραπάνω που 3 μήκη σε μερικές περιπτώσεις..λίο παραπάνω... αλλά για το στήσιμο που είχα (2χ14 + 6.3 τρυ. ) εθεώρησα τα 5 πολλά μου.... έτσι εσιμβιβάστηκα μεταξύ 3 και 5 δηλ 4...που εν να μεν κουτσιώ παλε, εν να φταίξω τα μήκη και θα τα κάνω 5 :mrgreen: !!!


ξέρω το ότι το θέμα τουτο συζητήθηκε πολλές φορές σε άλλα φόρουμ που όλοι 'κατηγορούσαν' τα 5 μήκη καθώς επίσης και τα διπλά λάστιχα, αλλά σε όλες τους τισ φωτό ψαρεύουν με διπλά και σε αρκετές συχητήσεις έχουν 5 μήκη....


Εσάς πιοα η γνώμη σας για 3 ή 5 μήκη και γιατί ????
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: 3 ή 5 .... οι απόψεις σας....

Post by mariosko »

έγραψα και στο άλλο τόπικ γιατι διαφονω με τα 5 μήκη. για εμένα τα 5 μήκη ειναι αυστηρά και μόνο για καρτέρια, και εκει πρεπει να εχεις το νου σου να πιάσεις την μισινα να την τραβησεις γρηγορα να μεν έχεις βραχόματα και μπλεξηματα (μινερια συναγριδες μολις τα χτυπησεις τρεχουν για τον βυθο για να κοντραρουν να φκαλουν την βερκα). έχασα μινερι περσυ ετσι, στο ενα και μοναδικο ψαρεμα που πηγα με 5 μηκη στο 110, στο ιδιο ψαρεμα ακολουθησα μεγαλο σορκο που τρυποσε και δεν εριξα γιατι δεν ειχε περιπτοση να εβρω την βερκα (και το ψαρι) με 5 μηκη σε τζίνη την τρυπα. μολις ηρτα σπιτη εβαλα 3 μηκη και επνασα, εξάλλου τα περισσοτερα συμβατικα όπλα δεν εχουν το βελινικες να χτυπησουν (και να διαπερασουν ) αξιολογο ψαρι περα των 3 μηκων. αυτη ειναι η γνωμη μου
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: 3 ή 5 .... οι απόψεις σας....

Post by Antreas »

εγω προσοπικα τα παραπανω ψαρια που χτυπώ ειναι σε κοντινες αποστασεις 3 μηκη ατε 3,5 μηκη ποιο παραπανω εν δυσκολο πολλα να ρίξω γιατι τα αποτελεσματα ειναι δυσκολα υπερ μου.
τα 5 μηκη τα εβαλα γιατι ε παρατήρησα οτι τα ψαρια που ε χτυπουσα αμαν ηταν περασμενα στην μυσινα ηταν ποιο δύσκολο να ξεψαρισουν γιατι η μυσινα ακολουθουσεν τα οπου ε πηγαίναν χωρις να εχουν τρυβη πανω της τζαι εν ε σχίζονταν τοσο ευκολα.

εν τζαι ειμαι απολυτος ομως γιατι εγω εν εχω εμπειρία σε μινερκα συναγριδες η ορφους. μπορει οταν εχω επαφη με ετσι ψαρια να το μετανιωσω που εβαλα 5 μηκη τζαι να αφησω 3. προς το παρων ομως εχω τα 5 γιατι εν μου σχίζονται τα ψαρια ετσι τζαι σε περιπτωση καποιου ψαριου που εν μεγαλο τζαι εν κοντευκει εχω μια μικρη πιθανότητα να το πιασω με τα 5 μηκη ενω με τα 3 απλα εν εχει ετσι υποθεση

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: 3 ή 5 .... οι απόψεις σας....

Post by Giorkos »

οκ...εγώ έβαλα μία φορά 5 μήκη (οι γιατί τα χτρειαζόμουν ,αλλα΄γιατί έβαλα άλλη βέρκα στο όπλο και είπα ας βάλω να δω τι εν τούντα 5 μήκη)

περιττώ να πω ότι μετά την βολή εσύναα μισίνα και δεν έλειφκεν :mrgreen:

και γώ..στο επόμενο ψλαρεμα πήγα με 3...τα 5 ήταν πολλά για μένα και το τουφεκούιν μου :oops:

ΑΛΛΑ τωρά, μετά που η βέρκα σταμάτησε μπορστά που τον όχτο τον σορκό (ήταν κέντρο εννοείται η βολή αλλά 3 μήκη no good) . Στο τέλος των τριών μηκών η βέρκα εξετύλιγε κανένα πόδι μουλινέ (είχα το μουλινέ ΦΟΥΛ ΣΦΙΧΤΟ) έτσι έβαλα του 4 για να έχω τζίντο έξτρα μήκος στην περίπτωση που θα έρω αντιμέτωπος με έτσι φάση.. δεν περιμένω να κάνω βολε΄ς συνεχώς στα 4, αλλά κάπου κάπου τα χρειάζομαι...δεν βάλλω 5 και ούτε έχω απαίτηση την 6.3 να χτυπήσει 5...

αλλά αν με το καλό βρούμε ψάρκα, και αφήσουμε πίσω τους Σορκούς-λαβράκια κτλ, θα εξο΄πλιστώ με την 7 αρα και δύο λαστιχάκια που να μπορούν να την σρίρουν στα 5 μήκη όσο πιο γλήορα μπορούν...το θέμα ανάκρουσης θα το δούμε όταν με το καλό έρθει τζίνος ο τζαιρός....

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΨΑΡΕΥΩ.... την περασμένη φορά επισκάλησα μιν του κέφαλου μεστην τρύπα (εξεόπλισα το ένα λάστιχο εννοείται :lol: )
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: 3 ή 5 .... οι απόψεις σας....

Post by Antreas »

για το μαζεμα της μισινας συνηθίζετε. ειναι οπως λενε οτι εν χρονοβορο να οπλισεις ανοιχτη κεφαλη πραγμα που αμα το κανεις 10 φωρες μετα καμνεις το μηχανικά. οσο για την 6,3 εχω καποιες αμφιβολίες αν εχει την μαζα να χτυπήσει κατι σε ετσι αποσταση αλλα εσυ ξερεις καλυτερα. :D
γιατι 7ρα και οχι 6,75 ας πουμε ?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: 3 ή 5 .... οι απόψεις σας....

Post by Giorkos »

Omersub wrote:για το μαζεμα της μισινας συνηθίζετε. ειναι οπως λενε οτι εν χρονοβορο να οπλισεις ανοιχτη κεφαλη πραγμα που αμα το κανεις 10 φωρες μετα καμνεις το μηχανικά. οσο για την 6,3 εχω καποιες αμφιβολίες αν εχει την μαζα να χτυπήσει κατι σε ετσι αποσταση αλλα εσυ ξερεις καλυτερα. :D
γιατι 7ρα και οχι 6,75 ας πουμε ?

ην 6.3 'δουλέφκω΄την για Σορκούς κυρίως και αν ρέξει τ΄ποτε του σιερκού της...φυσικα εν θα σείρω πάνω σε όχτο που το μαξιμουμ βεληνεκους αλλά θα κον΄τεψω όσο μπορώ..έχω την 6.3 γιατί για το ψάρεμα μου που κάμνω ικανοποιά με .

όσο αφορά το θέμα 6.75 εσκεφτόμουν την για άλλο όπλο που έχω ήδη κουμπά στον τοίχο (chucho)...θα την δανειστώ από τον Χατζηπαντέλα να δοκιμάσω...

όταν με το καλό 'μεγαλώσω' θα κάμω ένα που θα σείρνει την 7αρα σβινγκ και να μεν νώθει θεό :twisted: :twisted: :twisted: ...

δηλ θα έχω 3 όπλα, light-medium (6.3) , medium-heavyish (6.75 ή 6.5) και heavy duty με 7αρα...


εν κατακλειδι.....για να ποσκολιούμαστε :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Pantera
Posts: 54
Joined: Sat Aug 25, 2007 7:42 am
Location: Λεμεσός

Re: 3 ή 5 .... οι απόψεις σας....

Post by Pantera »

Τροφη για σκέψη.....
Ειναι τα 5 μηκη απαραιτητα ετσι ωστε να γινει πιο γλυκια η εκτονωση της βολης (δραση-αντιδραση στην ενωση πετονιας με μουλινε οσο και στο ίδιο το τυμπανο του μουλινε) με τα επακολουθα της στην πορεια της βεργας και το μέγιστο δραστικό βεληνεκες.... ???

Επισης σε οπλα με 3 μηκη χρειαζεται ενα μικρο μπαντζι μεταξυ πετονιας και σχοινιου του μουλινε η αυτο ειναι εντελως αχρειαστο ???
Το πάθος μου στο γαλάζιο, η αγάπη μου στην στεριά...

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: 3 ή 5 .... οι απόψεις σας....

Post by Antreas »

τα 5 μηκη εχουν να κανουν σχεση με το ψαρεμα που καμνεις.
φανταστου σκηνικό.

εχτυπησες ενα ορφο στο πλαναρησμα με την οπλαρα σου με τα διπλα λαστιχα τζαι τα 5 μηκη.
τελιωνει το παναιρι του ορφου τζαι κοντευκεις να δει τι εγινε και βλεπεις τα 5 μηκη σου να ειναι χοσμενα ολα μεσα στην τρυπα τζαι εξω να ειναι μονο 20cm μισινας τζαι το οπλο σου.
τι κανεις?

κοφκεις τα ουλλα τζαι παρετας τζαι παεις εσσω :lol:

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: 3 ή 5 .... οι απόψεις σας....

Post by hemilios »

Omersub wrote:τα 5 μηκη εχουν να κανουν σχεση με το ψαρεμα που καμνεις.
φανταστου σκηνικό.

εχτυπησες ενα ορφο στο πλαναρησμα με την οπλαρα σου με τα διπλα λαστιχα τζαι τα 5 μηκη.
τελιωνει το παναιρι του ορφου τζαι κοντευκεις να δει τι εγινε και βλεπεις τα 5 μηκη σου να ειναι χοσμενα ολα μεσα στην τρυπα τζαι εξω να ειναι μονο 20cm μισινας τζαι το οπλο σου.
τι κανεις?

κοφκεις τα ουλλα τζαι παρετας τζαι παεις εσσω :lol:
Σκέφτου όμως και άλλη περίπτωση που περνουν οι τσιπούρες στα πέντε μήκη τζιαι πέζουν με τα νεύρα σου γιατί παίζεις τες τζιαι θωρείς την βέρκα που δεν τις φτάνει. Περνά μετά τζαι η τρίκιλη λίτσα πάλε που 4 μήκη τζιαι τέλος περνά τζιαι ο σούρατσος τζιαι πέζεις τον αλλά η βέρκα όσον τζιαι φτάνειν τον τζιαι ξεψαρίζει. Βάλλεις όξα εν βάλλεις πέντε μήκη να τα περνάς ούλλα σιινουι ; :D

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: 3 ή 5 .... οι απόψεις σας....

Post by Antreas »

ακριβως αυτο ειπα τζαι εγω.

εγω εχω 5 μηκη πανω στο οπλο μου αλλα εγω δεν παω για ορφους συναγριδες τζαι πιγγες.
(αληθκεια που τα βρίσκουν τουτα τζαι εγω εν βρίσκω ποτε μου? :oops: )
αν ε πήγαινα για ετσι ψαρεμα μαλλον τζαι εγω 3 θα ειχα.
τωρα στους σορκους τους σουρους τα μινερκα τις λιτσες τα λαυρακια τις τσιπουρες τζαι τους λουτσους που ψαρευκω εγω συνηθος τα 5 μηκη για μενα ειναι απολαυση :wink:

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: 3 ή 5 .... οι απόψεις σας....

Post by Giorkos »

ΝΑΙ ΡΕ Γ____Ο !!! 5μήκη ΡΕ ...γιατί όχι ...εν εκατάλαβα...πρέπει να είμαστε των 40 μέτρων και των ΟΡΦΩΝ - ΣΥΝΑΓΡΙΔΩΝ για να βάλουμε....

άσε που οι 40μετροι ΟΡΦΟΣΥΝΑΓΡΟΕΙΔΟΚΥΝΗΓΟΙ εν πιο έμπειροι και πρπεπει να κοντέφκουν του ψαρκού τζαι να του κόφκουν πάτσους πάστα ζινίσια :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


αν θυμάμαι σε παλιά ποστ (ελληνικά φόρουμ) όταν εγείρετο το ερώτημα για 5 μήκη και διπλά, όλοι ελέαν...ΟΧΙ ...να τελειοποιήσουμε την τεχνική μας.....

Χμμμ...ούλλες οι φωτό (καλα...οι παραπάνω) έχουν διπλά λάστιχα και σίγουρα τα 5 μήκη...

σίγουρα έχουν τα κατά τους τα 5 μήκη...αλλά για καθαρά ΚΑΡΤΕΡΙ από την στιγμή που το όπλο το έχει με διπλά (ή τριπλά κτλ για άλλους..όι εμάς)και σώνει....γιατί όχι...

εν λαλώ ότι εν να παίζω ψάρκα στα 5 μήκη (60 πόντους σιέριν + 150 πόντους ψτ + 120 (1 μήκος πετονιά) + 120 (2 μήκος πετονιά) +120 (3 μήκος πετονιά) +120 (4 μήκος πετονιά) +120 (5 μήκος πετονιά) + βέρκα 140 πόντους) = 9.5 μέτρα από τα μάτια μας !!!! :shock: :shock: :shock: ...απλώς κάπου πιο μακριά από 3 μήκη εν να μπορώ να παίξω κάτι....και ξέρω σίγουρα ότι κάτι θα πάρω :lol: :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Pantera
Posts: 54
Joined: Sat Aug 25, 2007 7:42 am
Location: Λεμεσός

Re: 3 ή 5 .... οι απόψεις σας....

Post by Pantera »

Giorkos wrote:

ην 6.3 'δουλέφκω΄την για Σορκούς κυρίως και αν ρέξει τ΄ποτε του σιερκού της...φυσικα εν θα σείρω πάνω σε όχτο που το μαξιμουμ βεληνεκους αλλά θα κον΄τεψω όσο μπορώ..έχω την 6.3 γιατί για το ψάρεμα μου που κάμνω ικανοποιά με .

Η συγκεκριμένη βέργα λόγω υλικού κατασκευής έχει σχέδόν το ιδιο βαρος με τις 6.5αρες βεργες. Τουτο μπορειτε να το δειτε και μονοι σας οταν τις μετρησετε σε ζυγαρια...
Εμπειρικά η συγκεκριμενη βέργα 6.3/140 με 2χ14 η 1χ19 εν δολοφονικη για οτιδηποτε στα 2μ που την ακρη της. Το προβλημα που επαρατηρησα σε σχεση με τις 6.5αρες είναι οτι μετά τα 2μ πεφτει πολλα πιο γρηγορα απο τις 6.5αρες (δοκιμασμενο σε στοχο πολυστερινης ιδιο λαστιχο 19αρι - βεργα 6.3 και 6.5) και τουτο επροβληματησε με σε κατι συναντησεις με κατι μεγαλες σορκους στο Ακρωτήρι οι οποιοι εμεναν στα 2.5 μέτρα μακρια που την βέργα. Σε βολες που έκαμα σχεδον παντα επιανα .... το νουρο τους εκτος που κατι φασεις που η βερκα απλως εχαιδευκε τους..... :( προτου να εξαφανιστουν ...
Το πάθος μου στο γαλάζιο, η αγάπη μου στην στεριά...

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: 3 ή 5 .... οι απόψεις σας....

Post by hemilios »

Giorkos wrote: αν θυμάμαι σε παλιά ποστ (ελληνικά φόρουμ) όταν εγείρετο το ερώτημα για 5 μήκη και διπλά, όλοι ελέαν...ΟΧΙ ...να τελειοποιήσουμε την τεχνική μας.....

Χμμμ...ούλλες οι φωτό (καλα...οι παραπάνω) έχουν διπλά λάστιχα και σίγουρα τα 5 μήκη...
Τούτο που λέει ο Γιώργος αρέσκει μου πολλά στ ελληνικά φορουμ. Άμαν μπει κανένας νέος μέσα αρχίζουν ούλλοι να πάρει 70αρι και όταν θα ¨μεγαλώσει¨ σαν ψαροτουφεκάς άτε και κανένα 90αρι. Και μετά βλέπεις όλα τα όπλα στις φωτογραφίες από τους παλιούς με διπλά και τουλάχιστον 5 μήκη

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: 3 ή 5 .... οι απόψεις σας....

Post by Giorkos »

@ παντερας !!!

ρε χριστοφή...εν γίνεται στα 2 μέτρα πό τη μύτη να σου πέφτει έτσι πολλά η βέρκα ...
κάτι εν πάει καλά...

με 2χ14αρια και 6.3 κτυπώ άνετα πολύ πιο μακριά....π.χ έχταρα ένα ΣΟΥΡΟ (ΜΟΥΛΟ) στα 4μήκη πετονιά + την βέρκα ...απεδείχθει ότι ο ΣΟύρος ήταν τσας πασ τα όρια της βολής γιατί άγιξε τον η βέρκα και τον σημάδεψε !!! (υπο-υπολόγισα την απόσταση λόγω του μπλε :wink: ) σίγουρα η 6.3 δεν θα έχει την κρούση μια πιο βαριάς βέργας στις μεγάλες αποστάσεις αλλά οι Σορκοί που ασχολούμε προς το παρών εν μαλακτούθκια και τρυπιούνται εύκολα :lol:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Pantera
Posts: 54
Joined: Sat Aug 25, 2007 7:42 am
Location: Λεμεσός

Re: 3 ή 5 .... οι απόψεις σας....

Post by Pantera »

Φιλε βολη σε πολυστερινη 40εκ παχος που τα 2μ και η βεργα σχεδον επερασε την ενω στα 2.5μ εμπηκε γυρω στα 18-19εκ
Με την 6.5 στα 2μ ηταν το ιδιο σχεδον με την 6.3 αλλα στα 2.5μ ειχε ακομα 5-6εκ πιο πολλα....

Τουτα σε μονολαστιχο...

Με τα διπλα εν εβκαλα σωστο συμπερασμα (2χ14 πολλα κοντα) γιατι ειχε ανακρουση το οπλο...

Στο ξυλινο εν διαφορετικο... Για να καταλαβεις εχει το ζευγαρι μου 6.5 με 2χ16 και καποιος γκουρου του ειδους επροτινε μας να τα αλλαξουμε σε 2χ17.5 το οποιο εν σεταπ κανονικα για 7αρα. Μιλουμε οτι η βολή εγινε ακομα πιο γρηγορη και παρα πολλα δυνατη...


Φιλε οσο για τους σορκους το τελευταιο μου οπλο εστησα το ειδικα για σορκους μετα που εχασα κατι γαιδουρακια.... :twisted:
Το πάθος μου στο γαλάζιο, η αγάπη μου στην στεριά...

Post Reply

Return to “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”