Μετακίνηση σημαδούρας στο νερό

mpousoulas
Posts: 211
Joined: Wed Jun 13, 2007 10:36 am
Location: Λευκωσία

Μετακίνηση σημαδούρας στο νερό

Post by mpousoulas »

Ποιος νομίζετε είναι ο πιο πρακτικός τρόπος μετακίνησης της σημαδούρας στο νερό;
Πολλές φορές ποντίζω το αποσπώμενο βάρος που κρατά την σημαδούρα και μετά από
δύο-τρεις βουτιές πρέπει να κολυμπήσω αρκετά μέτρα για να πάρω την σημαδούρα
και να πάω στο επόμενο σημείο της βουτιάς.
Εσεις τι κάνετε;
"χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία.."
Καβαδίας

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Μετακίνηση σημαδούρας στο νερό

Post by Antreas »

καπως ετσι και εγω :(

Alexandros Kavvadias
Posts: 14
Joined: Mon May 12, 2008 2:13 pm

Re: Μετακίνηση σημαδούρας στο νερό

Post by Alexandros Kavvadias »

Sinithws psarevw kiklika...apo to simeio pou pontizw to varos tis simadouras kanw ena kiklo.....kai pali omws den einai oti kalitero.....

Perimenw mipws kai vgei kanena tilekatefthinomeno pou na sikwnei kai na rixnei agkira na to xrisimopoiisw gia simadoura.... :lol: :lol: :lol: Etsi mas vlepw na linoume to provlima....

mpousoulas
Posts: 211
Joined: Wed Jun 13, 2007 10:36 am
Location: Λευκωσία

Re: Μετακίνηση σημαδούρας στο νερό

Post by mpousoulas »

Alexandros Kavvadias wrote:Sinithws psarevw kiklika...apo to simeio pou pontizw to varos tis simadouras kanw ena kiklo.....kai pali omws den einai oti kalitero.....

Perimenw mipws kai vgei kanena tilekatefthinomeno pou na sikwnei kai na rixnei agkira na to xrisimopoiisw gia simadoura.... :lol: :lol: :lol: Etsi mas vlepw na linoume to provlima....
Μου άρεσε η ιδέα με το κυκλικό ψάρεμα. Ομως άμα έχει λίγο ρεύμα άντε να καταφέρεις
να το κάνεις κυκλικά. Θα το δοκιμάσω όμως.
Ισως αν κρατούσαμε στο χέρι το αποσπώμενο εναλλάξε με το ζευγάρι να
ήταν πιο πρακτικό?
τι λέτε?
"χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία.."
Καβαδίας

omonoia

Re: Μετακίνηση σημαδούρας στο νερό

Post by omonoia »

file niko an eisai monos sou anagkastika en na tin afineis ena topo tsie na kameis tes vou8kies sou....gia to remma en 3ero tsie go vourotin polles fore pou piso aman eimai monos mou.
tora an eisai me zeukari diatetin o enas tou allou...... i na tin esxeis pano sou na tin pontizeis os pou 8eleis tsie na voutas... ego etsi kamno aman en 3eva8a pou en na pao.....

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: Μετακίνηση σημαδούρας στο νερό

Post by sea-hunter »

ego gantzono tin pano stin zoni me ta varoi, k travo tin poupiso m, gia to psarema p kamno volefkei :wink:
Keep Walking...Keep Fishing!!

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Μετακίνηση σημαδούρας στο νερό

Post by hdemetris »

sea-hunter wrote:ego gantzono tin pano stin zoni me ta varoi, k travo tin poupiso m, gia to psarema p kamno volefkei :wink:
Φίλε εν πάρα πολλά επικίνδυνο να πιαστεί το σχοινί και να κυνδυνέψεις. Να την αφήνεις πάντα πριν βουτάς. Εξάλλου χαλά σου τζαι το καρτέρι ειδικά να κινήσαι με το ρεύμα τζαι η σημαδούρα πάει πιο μπροστά που σένα.
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: Μετακίνηση σημαδούρας στο νερό

Post by sea-hunter »

3ero to re file :roll: , alla en epifaniako karteri p kamno :roll: :? :wink:
Keep Walking...Keep Fishing!!

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Μετακίνηση σημαδούρας στο νερό

Post by gptochos »

Εγώ πάλε κράτο το αποσπόμενο βάρος και ξαπολώ το όπου φτάσω πριν από το καρτέρι. Σε πολλές φορές έτυχε να την ποντίσω σε ένα σημείο και να γυρίσω να την πιάσω μετά. Συνήθως όμως κρατώ το βάρος στο χέρι και το αφήνω όταν θα κάμω την βουθκιά μου.

Όντως να την έχεις γαντζωμένη πάνω σου είναι πολλά επικίνδυνο λόγο του ότί έχει πολλούς αμπάλατους και περίργους με τισ βάρκες και μπορεί να σε τραβήσουν. Επισης μπορεί να τυλικτέι και το σχοινί του πλωτήρα σε κανένα βράχο.
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Μετακίνηση σημαδούρας στο νερό

Post by Antreas »

και εγω ετσι κανω.
κρατω την και λιγο πριν βουτησω για καρτερι την αφήνω, ετσι η σημαδούρα ειναι κοντα μου συνήθως γιαυτο τα τελευταία 10 μετρα που εχω πανω αντι σχοινι εβαλα πετονιά ετσι να μην φαίνεται και τόσο

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: Μετακίνηση σημαδούρας στο νερό

Post by sea-hunter »

τελικα αλλα3α συστημα κ χρησημοποιο τουτο το πραμα αντι για βαριδι :arrow: ImageImage
Keep Walking...Keep Fishing!!

Alexandros Kavvadias
Posts: 14
Joined: Mon May 12, 2008 2:13 pm

Re: Μετακίνηση σημαδούρας στο νερό

Post by Alexandros Kavvadias »

sea-hunter wrote:τελικα αλλα3α συστημα κ χρησημοποιο τουτο το πραμα αντι για βαριδι :arrow: ImageImage
Φιλέ πόσο βαρετή είναι η αγκυρουα σου? Απλά που την φωτογράφια φαίνεται πολλά μικρή και ελαφρία. Εν υπάρχει περίπτωση αν ψαρεύεις με ρεύμα να την παρασύρει καθόλου?

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Μετακίνηση σημαδούρας στο νερό

Post by gptochos »

Ρε φίλε εγώ νομίζω ότι αν πιαστεί σε καμιά τρύπα εννα φάεις τις ώρες σου να την βκάλεις
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: Μετακίνηση σημαδούρας στο νερό

Post by sea-hunter »

εν καμια 300 g.εδοκιμασα την με ηρεμη κ ταραγμενη 8αλασσα κ εν επαρουσιασε καποιο προβλημα.
8) ε τωρα σε περιπτωση πιαστει καπου κ εν μπορω να την φκαλω, το μαχαιρι 3ερω π ειναι :wink:
Keep Walking...Keep Fishing!!

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: Μετακίνηση σημαδούρας στο νερό

Post by hemilios »

Ηντα με τούτην την πατέντα εν να ψαρεύκεις και χταποδκια :D

Τελικά εν μεγάλο πρόβλημα η σημαδούρα. Να πέρνουμε έναν μιτσί μαζί μας να μας την βαστά όπως τον βουρκάτορα στον τζινιι :lol:

Post Reply

Return to “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”