To κανουργιο μας site

evros
Posts: 76
Joined: Mon Feb 26, 2007 10:29 pm

Re: To κανουργιο μας site

Post by evros »

ωραιο site και ωραια nicknames :D

User avatar
MARIOSE
Posts: 105
Joined: Fri Mar 15, 2013 10:01 am

Re: To κανουργιο μας site

Post by MARIOSE »

Πολύ καλό παιδιά! Μπράβο! 8)
Fishing is a relaxing & exhilarating sport

Δημήτρης
Posts: 99
Joined: Tue May 21, 2013 8:03 am

Re: To κανουργιο μας site

Post by Δημήτρης »

μπράβο :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: To κανουργιο μας site

Post by apsavvas »

Δια του λόγου του αληθές είμαστε λίγο μυστικό παθήσεις επειδή ετσι μας εδιδαξαν οι προγονοί μας οι παλιές καραβάνες και ορισμένα ατομά το κουβαλανέ ως τώρα.
Λέγοντας μια ψαρευτρα δεν γραφείς και την διαθήκη της κιόλας. Για να έχεις επυτιχίες όπως είχε ο όποιο δίποτε είχε την όποια δίποτε ψαρευτρα πρέπει να ξέρεις περισσότερα δηλαδή μέγεθος παραμάλου αν είναι πατοτό ή όχι χρωμα βαριδιού ποσα μιλιμετρα μεζινέτες χρεισιποποιήσες εαν είχε φεγγαρί εάν είχε αερά και πολλα άλλα που σου δίνουν ένα απόλυτο επιτυχές ψάρεμα.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: To κανουργιο μας site

Post by admin »

koxcygr wrote:Εχω καταλαβει οτι στην Κυπρο το να δωσει καποιος πληροφοριες σχετικα με ψαροτοπους ειναι σχεδον απιθανο να γινει !! Εκτος και αν ειναι αρφος του ( Που παλε παιζετε :) )
Για οσους ενδιαφερονται εχουμε αναρτησει στη ενοτητα fishing spots στο site μας μερικους απο τους ψαροτοπους που εχουμε παει και τα την προσωπικη μας αποψη ειναι αξιολογοι .
Επειδη ειμαστε νεοι στο αθλημα δεν εχουμε συγκεντρωσει μεγαλη γκαμα απο περιοχες αλλα θα κανουμε upload οποιον ψαροτοπο επισκεφτουμε και μας εχει δωσει ψαρια....γιατι η θαλλασα ειναι για ολους

Αγαπητοί φίλοι, πολύ ωραία η προσπάθεια σας και αντιλαμβάνομαι ότι είναι αθώες οι προθέσεις σας ΑΛΛΑ. Μην νομίσετε ότι εμεις για 9 χρόνια τώρα και με 33 εκδόσεις περιοδικών τυχαία δέν αναφέρουμε πουθενά ψαρότοπους. Ο λόγος είναι ότι υπάρχουν πολλοί επιτείδιοι , νυχτερινή με ψαροντούφεκο, παράνομοι με δίκτυα ακόμη και δυναμήτες που μόλις αντιληφθούν ένα τόπο θα τον λεηλατήσουν . Μέρος του σωστού και αθλητικού ψαρέματος είανι να βρίσκεις και ψαρότοπους με την μέθοδο trial and error. Για αυτό σας εισηγούμε εντελώς φιλικά αυτή την ενότητα να την αφήσετε εχτός. Σκεφτείετε τώρα ένας ψαράς που τον πήρε κάποιος άλλος σε ένα καλκλό ψαρότοπο να το γράψει στο διαδίκτυο και μετά να βρεθούν ξαφνικά 40-50 άτομα εκεί να ψαρεύουν. Δείχνουμε τεχνικές, δολώματα, μυστικά αλλά ψαρότοπους ο καθένας να βρεί τον δικό του εξάλου πόση είανι η ακτογραμμή της Κύπρου εάν εξαιρέσεις βάσεις, ξενοδοχεία, λιμάνια, αλιευτικά καταφύγια κ.τ.λ ? Αυτά τα λάθη οδήγησαν πολά περιοδικά στο κυνήγι να καταστρέψουν αρκετούς κυνηγότοπους και μέχρι σήμερα οι τόποι αυτοί υποφέρουν απο 'φήμη' αλλά έμειναν χωρίς θήραμα

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: To κανουργιο μας site

Post by admin »

Φίλε υπάρχει μια παροιμία που λέει 'μακάρη οι γέροι να μπορούσαν και οι νέεοι να γνώριζαν' αντιλαμβάνομαι ότι σαν νέοι ψαράδες δυσκολευτήκατε να βρείτε ψαρότοπους όπως και εμείς πρίν 10-15 χρόνια που ασχλούμασταν φανατικά με το castιing αλλά μην ξεχνάτε που ζούμε!!! και επαναλαμβάνω είναι ένα μεγάλο λάθος αυτό και σας το λέω φιλικά και συμβουλευτικά σαν Ιδρυτής του C.A.B.A.C σαν εκπρόσωπος τύπου της Ομοσπονδίας Ερασιτεχνικής Αλιείας, σαν εκδότης περιοδικού για ψάρεμα που θέλω ο κοσμος να πιάνει ψάρια και να έχει ψάρια και για το μέλλον αλλά κυριότερα σας το λέω σαν γνήσιος ερασιτέχνης ψαράς. Τόσο στο κυνήγι όσο και στο ψάρεμα η εύρεση τοπου είναι μέσα στα καθήκοντα του κάθε ψαρά και κυνηγού και όχι μέσα στο internet έτοιμο στο πιάτο .Κάποιοι για να βρουν ψαρότοπους , έφαγαν μέρες, ώρες, κρυάδες, βούτηξαν είδαν ταλαιπωρήθηκαν αλοίμονο τώρα εάν δίνουμε τους ψαρότοπους σε όλους ανεξαρτήτος έτοιμους στο πιάτο. Δέν είναι θέμα μυστικοπάθειας είναι θέμα Ηθικής και Σεβασμού στο ψάρεμα και στο περιβάλλον. όταν σε μια περιοχή πάνε 50-60 άτομα όπως υποστηρίζεις εκτός και εάν είναι αγώνας όπου η επιτροπή φροντίζει για την καθαριότητα πολύ πιθανό ο τόπςο να μετατραπεί σε σκουπιδότοπο . Αρχίσατε τόσο ωραία με μαι ωραία σελίδα είανι κρίμα να συνεχίσετε άσχημα καθώς το να δίνεις τόπους μόνο κακό αποτέλαισμα θα έχει για τους πραγματικούς ψαράδες και θα επωφελούνται μόνο οι περιστασιακοί που απλά θέλουν να πάνε για να καρπωθούν!! Οι νέοι που έχουν όρεξη θα πειραματιστούν θα ακούσουν κάποιες κουβέντες θα ψάξουν θα δοκιμάσουν και θα βρούν και ίσως βρούν ακόμη και καλύτερους τόπους.

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: To κανουργιο μας site

Post by admin »

Επείδή όμως αγαπητέ φίλε το συγκεκριμένο πρόβλημα στο οποίο αναφέρεσαι δέν το βλέπω να λύετε σύντομα παρά τους αγώνες που καταβάλαμε εδώ και αρκετά χρόναι και ακόμη αγωνιζόμαστε καλό είναι λοιπόν να σκεφτόμαστε ποιό σφαιρικά. Σημασία δέν είναι το τί υποστηρίζω ή εγώ ή εσύ ούτε σκοπός έιναι η αντιπαράθεση απόψεων σημασία είναι να παίρνουμε σωστές για το περιβάλλον αποφάσεις!! Εκείνο που δέν κατάλαβες στο προηγούμενο μου πόστ δέν είναι ότι επειδή κάποιοι ταλαιπωρήθηκαν να βρούν τόπους πρέπει όλοι να ταλαιπωρηθούν αλλα΄ΟΙ ΣΩΣΤΟΙ ψαράδες πρέπει να ψάχνουν για τους ψαρότοπους τους και να μελετούν και να δοκιμάζουν. Αν έχουμε το φαγητό έτοιμο στο πιάτο χάνετε η ουσία του ψαρέματος. Ζούμε στην Κύπρο αν ρωτήσεις κάποιον να σου πεί που πιάνονται τα μυλοκόπια θα σου αναφέρει εύκολα 4-5 περιοχές που πιάστηκαν ψάρια τα τελευταία χρόνια μετά εναπόκειτα στον ψαρά να πάει στους τόπουσ να κάνει τις μελέτες του λίγο πάνω λίγο κάτω μέχρι να βρεί ένα καλό σημείο.ίσως να ταλαιπωρηθεί λ'ιγο αλλά αν επιμένει θα το βρεί όταν όμως τον βρεί και μετά μέσα απο μια σελίδα ο τόπος γίνει βούκηνο και ο κάθε ψαράς του καναπέ και τις καρέκλας κατέβει εκεί να σύρνει ο ένας πασμούς ο άλλος κατσόσχοιρους ο άλλος τροφές γιατί όπως γράφεις δέν ύπάρχουν νόμοι τότε και τον σωστό ψαρά βλάπτεις και το περιβάλλον .

User avatar
MARIOSE
Posts: 105
Joined: Fri Mar 15, 2013 10:01 am

Re: To κανουργιο μας site

Post by MARIOSE »

Παιδιά, για μένα προσωπικά το ψάρεμα δεν είναι μόνο η στιγμή που βγάζω το ψάρι. Αυτό είναι το επιστέγασμα της προσπάθειας. Ψάρεμα είναι όλο το πακέτο, από το στήσιμο των αρματωσιών, των δολομάτων, την επιλογή τόπου, το ψάξιμο των περιοχών κτλ κτλ. Δεν θα ήθελα να μου τα πουν όλα άλλοι, είτε έφαγαν χρόνο, χρήμα και αλύρα να τα ανακαλύψουν είτε όχι. Θέλω να τα βρω μόνος μου διότι μόνο τότε θα νιώθω ψαράς και μόνο τότε θα χαρώ διπλά για τα αποτελέσματα μου.

Εκτός αυτού, να μην ξεχνάμε πως όλα αλλάζουν γύρω μας, το ίδιο και η συμπεριφορά των ψαριών, οι τοποθεσίες τους κτλ κτλ.

Σε περσινή μου εξόρμηση σε περιοχή που δεν πάει κανένας πήρα ψάρια και το χάρηκα αφάνταστα γιατί η σκέψεις που έκανα για τη περιοχή αυτή και για τα ψάρια που κρατά βγήκαν σωστές.
Fishing is a relaxing & exhilarating sport

labraxcy
Posts: 126
Joined: Mon Feb 25, 2013 8:11 pm

Re: To κανουργιο μας site

Post by labraxcy »

φιλε ο στοχος του περιοδικου των συνδεσμων και ολους που σκεφτουμαστε και αγαπουμε την θαλασσα μας ειναι να βοηθησουμε τον κοσμο και ειδικα τους νεους να μαθουν να ψαρευουν σωστα,γιατι ο σωστος ψαρας σεβετε τη θαλασσα ,ο σωστος ψαρας δινει την εφκαιρια στα μικρα ψαρια για να αναπαραχθουν και να πολλινουν,ο σοστος και καλος ψαρας ξερει που και ποτε θα βρει τα ψαρια γιατι εχει καθοδιγιθει σοστα οταν ιταν στις αρχες εχει μαθει και καθοδιγιθει απο τους καταλλιλους ανθροπους και δεν χρειαζετε κανενα να του πει που βρισκονται γιατι εχει δοκιμασει ,εχει πιραματιστει ,και εχει ψιθει ψαρευτικα ,και αυτη ειναι και η αποθεοση και η μαγγια του πραγματικου ψαρα!γι αυτο ΝΑΙ θελουμε να ειναι ολοι καλοι ψαραδες!τορα τι θα πετιχουμε με το να λεμε οποιου και να νε ιδικα μες το διαδικτιο το τοπο μας που βγαλαμε χθες δυο ψαρακια?την επομενη φορα που θα παεις θα βρεις 20 ζεμπιλες δικτια μεσα σε 100 μετρα ,θα βρεις 50 καλαμαδες,10 ψαροντουφεκκαδες,2,3 τρατες και δεν ξερο και γω τη αλλο ,και ξερεις γιατι φιλαρακι ?γιατι με αφτο τον τροπο τους μονους που βοηθας ειναι τους παρανομους ,τους κρεατοσιλλεκτες ,και τους περιστασιακους.εγω ειμε διπλα απο τους νεους ψαραδες γυατι ειναι αφτοι το μελλον και ειναι πανω σε αφτους που στιριζομαστε για να βελτιοσουμε τη θαλασσα μας ,παντα φιλικα!

User avatar
MARIOSE
Posts: 105
Joined: Fri Mar 15, 2013 10:01 am

Re: To κανουργιο μας site

Post by MARIOSE »

Καλέ μου φίλε δεν ξέρω σε ποιόν απευθύνεσε...Δεν νομίζω να είναι σε εμένα διότι ΣΙΓΟΥΡΑ δεν έππεσα πάνω σου να σε φάω που γράφεις ψαρότοπους.

Όμως σε συμβουλεύω, φιλικά πάντα, να ακούσεις λίγο αυτά που είπαν οι προηγούμενοι οι οποίοι είναι από τους λίγους που έχουν αφιερώσει πολλά για τη θάλασσα.

Δεκτές και οι απόψεις σου φυσικά!

Καλά ψαρέματα και μπράβο ξανά για το όμορφο site!

ΥΓ: Ψάρι πάνω από 1,3κιλά δεν έχω πάρει ποτέ μου (στην Κύπρο).
Fishing is a relaxing & exhilarating sport

User avatar
MARIOSE
Posts: 105
Joined: Fri Mar 15, 2013 10:01 am

Re: To κανουργιο μας site

Post by MARIOSE »

Έγινε φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ! Καλή συνέχεια 8)
Fishing is a relaxing & exhilarating sport

labraxcy
Posts: 126
Joined: Mon Feb 25, 2013 8:11 pm

Re: To κανουργιο μας site

Post by labraxcy »

επιδη φιλε δεν καταλαβες τα πιο πανω λεγομενα μου θα σου τα εξιγισω αναλιτικα.ποιος μιλισε για τιν ελλαδα και τις θαλασσες τις?
1.οι αγονες δεν ειναι επεσε ενα τηλεφονιμα και πανε να δουν ποιος θα πιασει τα παραπανω,οι αγωνες γινονται για να πανε οι σοστοι,καλοι πσαραδες για να κανουν αφτα που εχουν μαθει και για να μαθενουν οι νεοτεροι.
2.τα αρθρα και οι εμπιροι ειναι εκει για να μαθενουν τους νεοτερους οπος ειπα πιο πανω πανω ξαναδιαβασε τα γραφομενα μου και οχι μονος γιατι ναι θελουμε καλιτερους ψαραδες!
3.ειναι κριμα ολοι αφτοι οι ανθροποι οι οποιοι εχουν αφιεροσει χρονο απο τις δουλειες τους ,απο τις υκογενειες τους ,που εχουν χτενισει απο τα σκουπιδια τα φραγματα και τις θαλασσες που εχουμε διξει παμπολες φορες στο περιοδικο και παντου και αποτι φενετε δεν ισουν ενας απο αφτους γιαφτο σε παρακαλω λιγο σεβασμο σε αφτους τους ανθροπους!
4.ξανα!ο καλος ψαρας θα παρει αυτο που δικαιουτε και οσα ψαρια δικαιουτε ασχετος αν εχει fishfinder ι οχι!
5.αφτο ειναι δουλεια του τμιματος αλιιας αλλα και πολλα αλα πραγματα που κερδισαμε επαξια και τα διεκδικισαμε με νιχια και με δοντια εξο απο τις βουλες για να μπορουμε να ψαρευουμε εμεις και τα παιδια μας και για το καλο τον θαλασσον μας ξανα δεν εχεις γνοση και αποτι φενετε δεν ισουν εκει!
6.τα c&r που κανουμε δεν τα κανουν και στις πιο προιγμενες ψαρευτικα χορες και εχουμε κανει παμπολλες φορες και σε dvd αλλα και σε βιντεακια οι περισσοτεροι σινεργατες του περιοδικου,2 κιλα???αναμενετε παιδια για c&r πολλων _ _κιλων!!!
δεν πεσαμε να σε φαμε....πεσαμε να σε βοιθισουμε!!!και επρεπε να το εκτιμισεις αφτο!και οχι να προσβαλλουμε και να μειοννουμε το εργο και την προσπαθειαν καποιον ανθροπων που εχουν αφιεροσει την ζοη τους γιαυτη τη θαλασσα και για τι νεα γενια γυαφτο το λιγοτερο ενα μεγαλο συγνομη!και οποιος φιλος θελει πραγματικα να βοηθισει ξερει που να αποταθει!λογια μπορουν πολλοι!κοτσια,πραξεις ?παντα φιλικα παιδια,για το καλο των θαλασσων μας!

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: To κανουργιο μας site

Post by admin »

koxcygr wrote:Σε ολους οσους πιστευουν οτι ειμαι αιτια για χειροτερεψει η κατασταση της θαλλασας
Και βεβαια παντα ακουω τους αλλους ( Και εγω νεος ειμαι ) αλλα δεν σημαινει οτι ΠΑΝΤΑ πρεπει να συμφωνω και μαζι τους. Και δεν εχει σχεση ποσα χρονια εισαι σε αυτο το χομπι αλλα το τι κανεις ...δεν ειμαστε και στρατο που ειχε παλιους και νεους :)

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια για το site μας και οποτε θελετε ειμαστε ανοιχτοι να βαλουμε οποιδηποτε αθρο , διαθημηση η οτι αλλο θελετε χωρις βεβαια καμια επιβαρυνση αλλα φτανει να συμβαδιζει με τα δικα μας πιστευω ...που τα περισοτερρα συμβαδιζουν απολυτα .

Υ.Γ Συνχωρεστε με αν ημουν επιθετικος απλα ενιωσα να θιγονται οι αξιες μας και τα πιστευω μας για την θαλλασα

Φίλε μου ούτε να απολογείσαι χρειάζεται ούτε να το παίρνεις προσωπικά. Στην πρώτη έκδοση του περιοδικού το 2006 βάλαμε μέσα ένα άρθρο που έγραφε πώς να ψαρεύεται με ψαροτροφή. Τότε κάποιοι έπεσαν με τα μούτρα να με φάνε και μάλιστα με κατηγορούσαν και ονομαστηκά σε Ελληνικά τοτε φόρουμ. Ούτε εγώ τότε μπορούσα να καταλάβω γιατί με κατηγορούσαν αφού πέφτει τόση ψαροτροφή στην θάλασσα θα πείραζε η λίγη απο κάποιο ψαρά της ακτής??? όμως μετά όταν κατάλαβα ποτέ δέν ξαναέβαλα για ψαροτροδή στο περιοδικό. Δέν σημαίνει ότι η ψαροτροφή που βάζουν μερικοί ψαράδες κάνει την διαφορά στην μόλυνση της θάλασσας αλλά είναι το τί είναι σωστό και τι λάθος. Εγώ απλά συμβουλευτικά και φιιλικά σου είπα μια ΣΥΜΒΟΥΛΗ αν ήθελα το κακό σου απλα΄δέν θα σου έλεγα τίποτα γιατί ξέρω ότι αυτό που κάνεις θα λειτουργήσει εις βάρος σου στο τέλος. Οι αξίες και τα πιστεύω μας για την θάλασσα δέν τα αποκτούμε εκ γεννετής τα χτίζουμε με τον καιρό και με την τριβή μας με το αντικείμενο. Πρίν απο 100 χρόνια τα δέντρα πρόσφεραν ξυλία για ενέργεια , σήμερα αποτελούν φίλτρο του οξυγόνου μας. Πρίν απο 7 χρόνια γράφαμε για catch and release και μας έβριζαν σήμερα επιβάλεται ιδιαίτερα σε μικρά ψάρια. Άρα φίλε μου σαν καλός ψαράς εκτός απο τα μηνύματα που θέλεις να στέλνεις πρός τα έξω είτε μέσα απο την σελίδα σας είτε μέσα απο τις γνωριμίες σου άκουε και λίγο κάποιους άλλους που κάποτε ήταν στην ίδια θέση με εσένα και σου λένε κάτι ΚΑΛΟΠΡΟΑΊΡΕΤΑ. αν αύριο η σελίδα σου σταθεί αφορμή να χαθούν ή να καταστραφούν 5-6 καλο΄ι ψαρότοποι ποιόν θα κατηγορήσουν???

όταν γράφει κάποιος απο κινητό τα GREEKENGLISH συγχωρούν τα λάθη :wink:

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: To κανουργιο μας site

Post by AggelosLRK »

koxcygr wrote:Ξαναδιαβασε τι εγραψα :) Δεν χρειαζετε να μου εξηγεις

Σχεδον ολα αυτα τα γραφω οχι γιατι τα πιστευω αλλα γιατι πεσατε να με φατε επειδη εγραψα μερικους ψαροτοπους λες και θα καταστρεψω την θαλλασα


Υ.Γ Γραφε καλυτερα greekglish :geek: Παντα φιλικα !
Υ.Γ.2 Αποδεκτη η αποψη σας αλλα θα συνεχισουμε να ανεβαζουμε οποιον ψαροτοπο επισκεφτουμε .
Μην νομιζεις οτι αυτοι που θα χρησιμοποιησουν τις ψαρευτρες σου θα σου πουν κανα ευχαριστω αυριο,το πολυ πολυ να σε ξιτιμασουν οτι εκρουσες τες.
Τωρα αν θες να βοηθησεις τον κοσμο να ψαρεψει μπορεις να τους πιανεις μαζι σου και να τους τα διχνεις εκεινην την ωρα και τις αρματωσιες και πως να κανουν βολη κτλ,αυτο πραγματικα εκλαμβανετε σαν βοηθεια και θα το εκτιμησει ο αλλος (εκτος αν εν κανας γαααρος)
Φυσικα απο εκει και περα μπορεις να κανεις οτι θελησεις δεν νομιζω να σε εμποδισει κανεις αφου πιστευεις οτι μπορεις να καλυψεις ολες τις ψαρευτρες της κυπρου με γεια σου με χαρα σου,αυριο εδω θα ειμαστε να τα ξαναπουμε.

User avatar
sh@dow
Posts: 17
Joined: Wed Feb 15, 2012 7:16 pm
Location: Λάρνακα

Re: To κανουργιο μας site

Post by sh@dow »

Νομίζω μια λύση υπάρχει. Δώστε 50 κάλους ψαρότοπους για τους νέους όπως ο φίλος "KOXCYGR" προτείνει και τα περισσότερα προβλήματα και ανησυχίες που έχετε θα λυθούν.
Πάντα φιλικά γιατί εκτιμώ πολύ το φόρουμ αν και σπάνια συμμετέχω σε συζητήσεις.

Νικόλας
Caution: there’s something fishy about this fella…

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”