ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by steliosgewrgiou »

spais wrote:Και μία διευκρίνηση για να ξέρουμε τι μιλάμε παιδιά :character-kermit:

surf (sport) άθλημα = κάνω σέρφινγκ .............surfing (sport: riding waves) άθλημα = κυματοδρομία ουσ.θηλ
((.'riding waves' surfing)) Καβαλάω τα κύμματα :lol: :lol:

casting (throwing of fishing line) ψάρεμα = ρίξιμο πετονιάς


Αρα ο όρος surf casting !!!!στο ψάρεμα!!!! σημαίνει ............""ΡΙΧΝΩ ΤΗΝ ΠΕΤΟΝΙΑ ΜΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΚΥΜΜΑΤΑ "" :clap: :clap:

Γίνεται πιό ξεκάθαρο !!! :o
:clap: :clap: :clap:

pavlosneofitou
Posts: 64
Joined: Mon Jul 15, 2013 9:59 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by pavlosneofitou »

spais wrote:
"" Ο όρος “surfcasting” μεταφορικά σημαίνει ψαρεύω στα κύματα, επίσης σημαίνει ρίχνω την αρματωσιά μου σε αφρισμένα κύματα, μερικές φορές μάλιστα με ακραίες καιρικές συνθήκες! Η συγκεκριμένη τεχνική μας χαρίζει τεράστια ικανοποίηση αφενός, από την άποψη των πολλών και πολλές φορές, μεγάλων αλιευμάτων, αφετέρου, η μάχες που θα χρειαστεί να δώσουμε με τον αντίπαλό μας (ψάρι) φέρνοντας εμάς και τα εργαλεία... "" αυτά είναι λόγια ειδικών ..?????
:dance:

User avatar
spais
Posts: 340
Joined: Fri Sep 06, 2013 10:02 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by spais »

pavlosneofitou wrote:
spais wrote:
"" Ο όρος “surfcasting” μεταφορικά σημαίνει ψαρεύω στα κύματα, επίσης σημαίνει ρίχνω την αρματωσιά μου σε αφρισμένα κύματα, μερικές φορές μάλιστα με ακραίες καιρικές συνθήκες! Η συγκεκριμένη τεχνική μας χαρίζει τεράστια ικανοποίηση αφενός, από την άποψη των πολλών και πολλές φορές, μεγάλων αλιευμάτων, αφετέρου, η μάχες που θα χρειαστεί να δώσουμε με τον αντίπαλό μας (ψάρι) φέρνοντας εμάς και τα εργαλεία... "" αυτά είναι λόγια ειδικών ..?????
:dance:
!!!.jpg
!!!.jpg (10.29 KiB) Viewed 6449 times
:lol: :lol:

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by steliosgewrgiou »

ΤΕΛΟΣ!ΕΙΣΑΙ ΕΝΑΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ! :D :D :D

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by chrisostomos »

Φυσικά και έχεις απόλυτο δίκαιο για αυτό που λες. Surf casting είναι ψάρεμα στα κύμματα... Έτσι ακριβώς....και για να κάνουμε surfcasting πρέπει να υπάρχει εντονος κυματισμός και για να υπάρχει εντονος κυματισμός πρέπει να φυσάει πάνω από 4 μποφόρ..... Άρα οτιδήποτε άλλο ψάρεμα κάνουμε από την ακτή όταν δεν επικρατούν οι παραπάνω συνθήκες αλλά εμείς χρησιμοποιούμε εξοπλισμό surfcasting είναι απλός ψάρεμα από την ακτή με λάθος εξοπλισμό... Σωστά?
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by rockfishing »

Εγραψες κατι πραματα με τα καλαμια του εγγλεζικου και τις σωληνες του ηλεκτρολογου, υποτιμας μας τελια ρε λεβεντη. Ακατανοητα τελιως ρε φιλε

Ο φιλος ο Κωστας ας μας απαντηση ποση διαφορα εχει ένα βαριδη 80γτ που τα 100γρ και που τα 125γρ και να ξανασκεφτει πριν γραψει πελλαρες.

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by chrisostomos »

Φίλε μου κανέναν δεν υποτιμώ.... Υποτιμουντε από μόνοι τους όσοι δεν καταλαβαίνουν τι γράφω και δεν με ρωτάνε να τους εξηγήσω.
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by steliosgewrgiou »

chrisostomos wrote:Φυσικά και έχεις απόλυτο δίκαιο για αυτό που λες. Surf casting είναι ψάρεμα στα κύμματα... Έτσι ακριβώς....και για να κάνουμε surfcasting πρέπει να υπάρχει εντονος κυματισμός και για να υπάρχει εντονος κυματισμός πρέπει να φυσάει πάνω από 4 μποφόρ..... Άρα οτιδήποτε άλλο ψάρεμα κάνουμε από την ακτή όταν δεν επικρατούν οι παραπάνω συνθήκες αλλά εμείς χρησιμοποιούμε εξοπλισμό surfcasting είναι απλός ψάρεμα από την ακτή με λάθος εξοπλισμό... Σωστά?
Παντως τζαι τουτο εxει μιαν βαση....σωστος ο παικτης!

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by chrisostomos »

Αυτο ακριβώς Στέλιο... Αν σήμερα που έχει βορεία 2 μποφόρ εγώ πάρω το Penn 15ft. 4-6oz και ρίχνω 145γμ. μολύβι στην ουσία κάνω casting με εξοπλισμό surfcasting.. :-) Αν πάρω το τηλεσκοπικο το shimano 4.25 c.w80-120 και ρίχνω 110γμ. Μολύβι κάνω casting με εξοπλισμό beach ledgering. :-). Και στις δύο περιπτώσεις ψαρεύω απλά στην πρώτη περνώ "μέτρα" αλλά ύστερο σε ευαισθησία ενώ στην δεύτερη κερδίζω σε ευαισθησία αλλά χάνω σε "μέτρα".... Σωστά? Αλλά επειδη δεν έχει κύμα το σίγουρο είναι ότι δεν κάνω surfcasting :-)Είναι
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by inglese.fishing »

chrisostomos wrote:Αυτο ακριβώς Στέλιο... Αν σήμερα που έχει βορεία 2 μποφόρ εγώ πάρω το Penn 15ft. 4-6oz και ρίχνω 145γμ. μολύβι στην ουσία κάνω casting με εξοπλισμό surfcasting.. :-) Αν πάρω το τηλεσκοπικο το shimano 4.25 c.w80-120 και ρίχνω 110γμ. Μολύβι κάνω casting με εξοπλισμό beach ledgering. :-). Και στις δύο περιπτώσεις ψαρεύω απλά στην πρώτη περνώ "μέτρα" αλλά ύστερο σε ευαισθησία ενώ στην δεύτερη κερδίζω σε ευαισθησία αλλά χάνω σε "μέτρα".... Σωστά? Αλλά επειδη δεν έχει κύμα το σίγουρο είναι ότι δεν κάνω surfcasting :-)Είναι

Αν κάποιος ρίξει με το shimano 4.25 c.w80-120 60γρ ή 80γρ ή 100γρ περισσότερα από όσα ρίχνεις εσύ με το Penn 15ft και 145γρ πως θα το εκλάβεις;

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by inglese.fishing »

chrisostomos wrote:Φυσικά και έχεις απόλυτο δίκαιο για αυτό που λες. Surf casting είναι ψάρεμα στα κύμματα... Έτσι ακριβώς....και για να κάνουμε surfcasting πρέπει να υπάρχει εντονος κυματισμός και για να υπάρχει εντονος κυματισμός πρέπει να φυσάει πάνω από 4 μποφόρ.....
την ώρα του Σουέζ που δεν έχει άνεμο 4-5μπ και έχει κύματα πως το ονομάζεις;
Επίσης για να λες ότι είσαι σε κάποιο μέρος που ψαρεύεις surfcasting πρέπει να είναι ρηχά

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by inglese.fishing »

no-nick wrote:
Κώστας wrote:
inglese.fishing wrote:
Χρυσόστομε ένα καλάμη που είναι πχ 100-300 με την κατάλληλη τεχνική μπορεί και να φορτίζει και με 80 γρ.
εν πελλαρες που λαλεις, πως θα λιγισει ρε και να σου δωκει μετρα; ατε πε μας :o
γιατι ριχνω παρανω τα 125γρ αμαν το καλαμη εν 100-150(160);
μονο που δεν ειναι καθολου πελλαρες.
ενας που κατεχει το θεμα θα καταφερη να φορτιση ενα καλαμι 100-300 με βαριδι 80γρ ., μπορει να μην το διπλωση αλλα θα το φορτιση στον κορμο και οχι στην μυτη.
παλια θημαμαι που ελεγαν για 18γρ βαριδι και βολες ανω των 100 μετρων.
γιαυτο αναφερα για τον μεσο ψαρα + μεγαλο μολυβι=μεγαλη αποσταση


Κώστα ο Νίκος όσο αφορά το θέμα καλαμιών και βολών επηεν και ηρθεν 2 φορές και εμείς ακόμα εν να πάμε.

vlcsnap-2013-10-21-19h15m30s22.jpg
vlcsnap-2013-10-21-19h15m30s22.jpg (110.33 KiB) Viewed 6303 times
Στη πρώτη φωτογραφεία που βλέπεις ρίχνω με 65γρ προσεξε τη μυτη που είναι σχεδόν ευθεία.
vlcsnap-2013-10-21-19h27m37s170.jpg
vlcsnap-2013-10-21-19h27m37s170.jpg (119.3 KiB) Viewed 6303 times
Και στη δεύτερη με 90 γρ

καλάμη με cw 100-300, Κώστα στέλλω σου pm το μοντέλο γιατί ξέρω ότι το γνωρίζεις και δεν θα το χαρακτήριζες πεταξιμιο



Ειλικρινά κουράστηκα με τούτο το θέμα εν να αγνοήσω ότι διάβασα με τη σωλήνα του ηλεκτρολόγου και με το καλαμιά του εγλεζικου, αντιθέτως θα δώσω ένα τέλος με λίγο χιούμορ μπας και ησυχάσουμε λιγο

Image
Τζινος μες το κέντρο της φωτογραφίας θα έπαιρνα όρκο ότι εν ο Mackelow. Έτσι κορμοστασιά μόνος ένας την έχει. :D

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by inglese.fishing »

inglese.fishing wrote:
chrisostomos wrote:Φυσικά και έχεις απόλυτο δίκαιο για αυτό που λες. Surf casting είναι ψάρεμα στα κύμματα... Έτσι ακριβώς....και για να κάνουμε surfcasting πρέπει να υπάρχει εντονος κυματισμός και για να υπάρχει εντονος κυματισμός πρέπει να φυσάει πάνω από 4 μποφόρ.....
την ώρα του Σουέζ που δεν έχει άνεμο 4-5μπ και έχει κύματα πως το ονομάζεις;
Επίσης για να λες ότι είσαι σε κάποιο μέρος που ψαρεύεις surfcasting πρέπει να είναι ρηχά
σουελ εθελα να γραψω

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by chrisostomos »

inglese.fishing wrote:
chrisostomos wrote:Αυτο ακριβώς Στέλιο... Αν σήμερα που έχει βορεία 2 μποφόρ εγώ πάρω το Penn 15ft. 4-6oz και ρίχνω 145γμ. μολύβι στην ουσία κάνω casting με εξοπλισμό surfcasting.. :-) Αν πάρω το τηλεσκοπικο το shimano 4.25 c.w80-120 και ρίχνω 110γμ. Μολύβι κάνω casting με εξοπλισμό beach ledgering. :-). Και στις δύο περιπτώσεις ψαρεύω απλά στην πρώτη περνώ "μέτρα" αλλά ύστερο σε ευαισθησία ενώ στην δεύτερη κερδίζω σε ευαισθησία αλλά χάνω σε "μέτρα".... Σωστά? Αλλά επειδη δεν έχει κύμα το σίγουρο είναι ότι δεν κάνω surfcasting :-)Είναι

Αν κάποιος ρίξει με το shimano 4.25 c.w80-120 60γρ ή 80γρ ή 100γρ περισσότερα από όσα ρίχνεις εσύ με το Penn 15ft και 145γρ πως θα το εκλάβεις;
Αν ο κατασκευαστής ενός καλαμιου σου λέει ότι το καλάμι είναι 80-120 αυτό σημάνει ότι το καλάμι αποδίδει καλύτερα όταν τα μολύβια σου είναι ανάμεσα στα 80-120 και συνήθως ο καλός κατασκευαστής σου αναγραφεί το καλύτερο φορτίο π.χ 110γμ. Αν ρίξεις περισότερα κινδυνεύεις να το σπασεις αν ρίξεις λιγότερα δεν εκμεταλλεύεσαι τις δυνατότητες του καλαμιου.... Και όταν δεν εκμεταλλεύεσαι τις δυνατότητες ενός καλαμιου τότε καλύτερα βρε αδερφέ από το να ξοδεψεις ένα κάρο λεφτά για να το αγοράσεις (εκτός και αν είσαι large) πάρε εκείνη την σωλήνα του ηλεκτρολόγου κόλα με τελα οδηγούς και κανε βολές.....το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο...
Και προκαλώ τον οποιοδήποτε που δεν καταλαβαίνει τι γράφω να διαλέξει το καλάμι τις αρεσκείας του 100-300 να βάλει 30γμ. Μολιβι και εγώ με μια σωλήνα του ηλεκτρολόγου να παμε σε ένα χωράφι να δούμε τι μέτρα θα πιάσουμε... :-)
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by Greg »

τελικα τι εν το σερφκαστινκ?
Esox Lucius

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”